Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Mitrel
Posty: 47
Rejestracja: 02 wrz 2013, 17:15

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: Mitrel »

Bo ma inaczej zbudowane karty, mają słowo klucz "ruch".
W nowej edycji poruszasz się po mapie z kart.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: Quba40 »

Mitrel pisze: 01 paź 2019, 22:23 Bo ma inaczej zbudowane karty, mają słowo klucz "ruch".
W nowej edycji poruszasz się po mapie z kart.
Ale na ostatnich stronach instrukcji jest poradnik/informacja jak łączyć poprzednie odsłony tej gry z najnowszym Rebirth. Ponieważ nie mam innej wersji to nie czytałem tego wpisu, ale podejrzewam, że można dodać dowolne karty dla bohaterów bez Złoczyńców, ale aby nie zachwiać balansu powinno się odrzucić tyle samo kart bez ruchu.
Rykas
Posty: 369
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: Rykas »

czy ktoś może porównać jakość kart w wersji polskiej i oryginalnej?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: KubaP »

Dzisiaj pierwsza partia z osmioletnia corka. Swietnie sie bawilismy. PBDC to nie jest gra roku, ale na pewno doskonaly sposob na poznanie deckbuilderow. Fajne!
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: olsszak »

KubaP pisze: 05 paź 2019, 20:18 Dzisiaj pierwsza partia z osmioletnia corka. Swietnie sie bawilismy. PBDC to nie jest gra roku, ale na pewno doskonaly sposob na poznanie deckbuilderow. Fajne!
Mam podobne odczucia. Prosta do wytłumaczenia, wprowdzenie do świta deckbuilderów. Niemniej jednak pewnie niezbyt długiego wprowadzenia.
Dodatkowe spostrzeżenie, że umiejętności poszczególnych bohaterów różnią się mocno przydatnością (albo nieprzydatnością) i spodziewałem się więcej po kartach lokacji.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
cinek966
Posty: 35
Rejestracja: 31 paź 2015, 20:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: cinek966 »

Nie ma wątku z zasadami do tej gry i chyba nie ma sensu go tworzyć więc pozwolę sobie tutaj podpytać się o jedną kartę:

SUPERŁOTR, "ANTYMONITOR" - Pierwsze pojawienie -atak : Kazdy gracz ujawnia swoją rękę, wybiera 1 kartę kosztującą 1 lub więcej i dokłada ją do banku kart.

I MOJE pytanie: czy to znaczy że w banku może być więcej niż 5 kart?? Czy coś źle rozumiem? Bo wymienioną czynność robimy w momencie jak uzupełnimy już bank,więc będzie tam 5 kart + to co każdy dołoży.
To chyba jedyna sytuacja gdzie możemy mieć więcej niż 5kart w banku nie?
TomekD
Posty: 3
Rejestracja: 10 paź 2019, 19:45
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: TomekD »

Tak, w banku może być więcej niż 5 kart, trzeba pamiętać wtedy, że w przypadku gdy w banku na koniec tury jest powyżej 5 kart nie uzupełniamy banku. Robimy to dopiero jak w banku będzie ponownie poniżej 5 kart.
cinek966
Posty: 35
Rejestracja: 31 paź 2015, 20:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: cinek966 »

TomekD pisze: 10 paź 2019, 19:49 Tak, w banku może być więcej niż 5 kart, trzeba pamiętać wtedy, że w przypadku gdy w banku na koniec tury jest powyżej 5 kart nie uzupełniamy banku. Robimy to dopiero jak w banku będzie ponownie poniżej 5 kart.
Mhm ok dzięki:) A często zdarza się taka sytuacja czy ta karta którą wymieniłem to jedyna która może doprowadzić do takiej sytuacji?
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: Szewa »

cinek966 pisze: 11 paź 2019, 06:49
TomekD pisze: 10 paź 2019, 19:49 Tak, w banku może być więcej niż 5 kart, trzeba pamiętać wtedy, że w przypadku gdy w banku na koniec tury jest powyżej 5 kart nie uzupełniamy banku. Robimy to dopiero jak w banku będzie ponownie poniżej 5 kart.
Mhm ok dzięki:) A często zdarza się taka sytuacja czy ta karta którą wymieniłem to jedyna która może doprowadzić do takiej sytuacji?
Z tego co przeglądałem karty to tylko jedyna taka sytuacja.


Wczoraj kolejna partia na 2 osoby, 30 minut rozgrywki i świetnie się bawiłem. 104 pkt (posiadanie wszystkich Suicide Sqad popłaca).
Wciąż utrzymuje, że gra jest przyjemna, szybka i kombogenna, a także ma piękne grafiki. Jeżeli ktoś się zastanawia nad kupnem to polecam, gra do odpalenia między dłuższymi grami lub do zagrania paru partii pod rząd.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: kelvar »

5xSuacide Squad to tylko 25 pkt.;)
Strasznie dużo ponad 100 pkt. - innym musiało nie pójść:P
Raz miałem ponad 80, ale to naprawdę podeszły karty (m.in. 3 miejsca miałem szybko wystawione - grając Aquamanem + karty z dociągiem kolejnych kart... Po kilku mocnych kartach i usunięciu z pięciu kart startowych już maszyna była nie do zatrzymania :P).

Grałem na 2 osoby, grałem na 3... Zawsze się dobrze bawiąc.
11-latka mało grająca ogarnia grę bez problemu tak btw - zresztą system gry umożliwia łatwe wyjaśnienie kart nowym graczą:)
Zdecydowanie gra byla dobra inwestycją;)
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: Szewa »

kelvar pisze: 12 paź 2019, 10:38 5xSuacide Squad to tylko 25 pkt.;)
Strasznie dużo ponad 100 pkt. - innym musiało nie pójść:P
Raz miałem ponad 80, ale to naprawdę podeszły karty (m.in. 3 miejsca miałem szybko wystawione - grając Aquamanem + karty z dociągiem kolejnych kart... Po kilku mocnych kartach i usunięciu z pięciu kart startowych już maszyna była nie do zatrzymania :P).

Grałem na 2 osoby, grałem na 3... Zawsze się dobrze bawiąc.
11-latka mało grająca ogarnia grę bez problemu tak btw - zresztą system gry umożliwia łatwe wyjaśnienie kart nowym graczą:)
Zdecydowanie gra byla dobra inwestycją;)
Jest 6 kart Suicide Squad.
Grałem Flashem z Obserwatorium i Azylem Arkham, także dociąg kart był po prostu POTWORNIE dobry ;)

Mam nadzieje, że wydadzą jeszcze jakieś dodatki do tej gry.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: kelvar »

To faktycznie - przeoczyłem, że jest 6 (choć w instrukcji jest to opisane:). Na początku Cyborg, Batman i Superman wydawali mi się mocni... Z czasem jednak Aquaman i Flash zyskali ;)
Jeszcze muszę ograć Wonder Women... A na koniec Strażników (którzy się kurzą, ale to dla tego, że głównie na 2 osoby gramy).
cinek966
Posty: 35
Rejestracja: 31 paź 2015, 20:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: cinek966 »

Hmm ale taka taktyka na złapanie wszystkich kart Suicide squad to jest możliwa tylko zakładając ze w trakcie gry skorzysta się z prawie całej talii - a grając w standardowy sposób skupiając się na pokonywaniu super łotrów to zazwyczaj nawet 1/3 talii nie wykorzysta się.
Chyba że widzicie inne ciekawe taktyki na grę - ale wydaje mi się że superłotrowie są na tyle potężni że dziwne by było aby każdy nie skupiał się na ich wykupywaniu/pokonywaniu :)
Czekam na wasze opinie i pomysły:)
Awatar użytkownika
Serenicus
Posty: 46
Rejestracja: 29 lip 2010, 15:04
Lokalizacja: Grudziądz/Gdańsk
Been thanked: 3 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: Serenicus »

Strategii pewnie jest sporo, ale nie oszukujmy się superłotrowie mają dużo punktów na kartach i mocne umiejętności, dlatego prawie zawsze warto ich pokonywać jak tylko jest to możliwe. A rushując łotrów bohaterowie z umiejętnościami stałymi (Jak Batman, Superman czy Cyborg) imo są mocniejsi. Miałem raz grę jako Flash i nie miałem ani razu możliwości kupienia karty, która dobiera inne karty. Talia tak się poukładała, że w mojej kolejce nie wychodziły te karty, a jak się pojawiały to przeciwnicy je wykupywali. Ciężko się gra wtedy z blankowym bohaterem. A taki Batman czy Superman szybko sprawiają, że kupowanie tych mocniejszych kart jest szybsze niż u innych. I tak najsłabsza jest moim zdaniem Wonder Woman, która wolno się rozkręca, a poza tym niejako zmusza do kupowania łotrów, którzy nie są najmocniejszym typem kart w grze.
Bohaterów ze Strażników na razie nie ruszałem, ale na pierwszy rzut oka wydają się mocno przeciętni względem tych z podstawki.
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: kelvar »

Bohaterowie ze strażników to taki "alternatywny" seting (dostosowany też trochę do tamtego trybu).

Flash będzie mocny jak wejdą mu szybko karty (szybko... każdy wie, że to u niego słowo klucz:-)

Cyborg łączy dwie umiejętności co robi go bardzo skutecznym przy dobrym dociągu i uniwersalnym.

Wonderwomen wzmacnia się jak olejna turę - co dawać może dużego "kopa" - zwłaszcza u łotrów, którzy mając ataki mogą siać duże spustoszenie... Dodatkowo wzmacniając nasza postać przy dokupowania "zabawek".

Aquaman - chyba najmocniejszy start - w drugiej turze już będzie miał kupioną kartę... Jeśli trafi mu się jakiś atak - wykorzystuje go od razu, jeśli miejsce - to już kosmos bo czerpie korzyści od razu w kolejnej turze. Później jak ręką jest mocno umiejętność już nie daje mu takiej przewagi, ale start może być decydujący.

Superman - teoretycznie idzie w supermoce. Tylko ich ciężko mu zdobyć więcej (kopniak robi się dla niego mocna kartą na starcie... Tyle, że bonus jest za "każdą różną" supermoc, więc "spam" kopniakami nie działa tak dobrze :P).

Batman może spamować tym samym ekwipunkiem - tanio i szybko... Fajne punkty są za "pas".

W gruncie rzeczy Super złoczyńcy to najlepiej punktowane karty i mocne przy okazji. Choć jak podkreślałam brakuje w nich jakiegoś "mocniejszego" efektu (np. nie "zablokowanie" losowej karty, ale np. najdroższej karty itp.).
A fakt - granie na Suacide Squad nie wydaje się taktyką. Bardziej czas co robimy "przy okazji" - bo jest opcja, że w całej grze będzie jedna czy dwie te karty, a mogą być wszystkie w pierwszej "ćwiartce" talii. Nigdy też nie udało mi się uzyskać 3 na ręku do wykorzystania ich umiejętności... Ale mając 3-4 już dają przyzwoity wynik punktowy.

Cóż... Losowość jest komiczna tutaj
Ale nikt nie twierdził inaczej :-)

Co do losowości - to żeby nie wybierać za długo bohaterów, a nie iść w losowość w pełni - taki "home rules" wprowadziliśmy, żeby losować 2 bohaterów i z nich wybierać kim gramy... Łatwo, szybko i każdy ma co lubi :)
cinek966
Posty: 35
Rejestracja: 31 paź 2015, 20:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: cinek966 »

Udało mi się w końcu zagrać w strażników i jestem bardzo mile zaskoczony że ten dodatek daje radę nawet na 2 osoby:o! Pewnie w więcej osób jest jeszcze więcej zabawy - ale kto się o to bał to uprzedzam że nie ma czego:)
Mam wrażenie że dodatek ma jeszcze więcej klimatu, te żółte, żarówiaste karty robią robotę:)
zresztą zobaczcie sami:
Obrazek

Przy grze pojawiły się tylko pewne wątpliwości, może ktoś będzie mógł mi pomóc:
1) Czy mogę kupić karty słabości? (głupio to brzmi, ale czasami takie jest zadania że musimy ileś ich zdobyć, a tradycyjny sposób wcale nie jest taki łatwy na ich zdobycie;P)
2)Ilu bohaterów używamy przy rozgrywce 2-osobowej? W podstawce używamy dwóch na każdego gracza. W instrukcji do strażników jest napisane że wybieramy bohatera i tyle....ale nie ma też nigdzie napisane że robimy to inaczej niż w podstawce.
3) Czy musimy rozpatrywać umiejętność zagranej przez nas karty? Czy możemy stwierdzić że nie jest ona korzystna dla nas/ dla naszych w spół towarzyszy i nie wykonujemy tej umiejętności.

Pisaliśmy wcześniej że ciężko podczas jednej rozgrywki wykorzystać całą talie przez co karty suicide squad są trochę bez sensu, bo ciężko je zebrać, ale przy grze z dodatkiem strażniki może się to już mocno zmienić:)
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: EVOCATVS »

1. Nie wiem jak w dodatku, ale w podstawce na 99% nie można ich kupować.
2. Domyślnie w podstawce używamy jednego bohatera w grze dwuosobowej, to z dwoma na gracza to opcjonalny wariant, którego nazwa została źle przetłumaczona w instrukcji PL i sugeruje, że zawsze tak się gra 1v1.
3. Zagrywa się dowolną liczbę kart, te niechciane odrzuca się, bez rozpatrywania, na koniec tury.
cinek966
Posty: 35
Rejestracja: 31 paź 2015, 20:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: cinek966 »

EVOCATVS pisze: 28 paź 2019, 20:37 1. Nie wiem jak w dodatku, ale w podstawce na 99% nie można ich kupować.
2. Domyślnie w podstawce używamy jednego bohatera w grze dwuosobowej, to z dwoma na gracza to opcjonalny wariant, którego nazwa została źle przetłumaczona w instrukcji PL i sugeruje, że zawsze tak się gra 1v1.
3. Zagrywa się dowolną liczbę kart, te niechciane odrzuca się, bez rozpatrywania, na koniec tury.
1 - super to cenna informacja
2 - Stary - rozwaliłeś mi mózg w tej chwili:D Tyle rozegranych pojedynków w "alternatywnym wariancie" za mną:D Czas zacząć grać normalnie w takim razie;] Co nie zmienia faktu że w taki sposób też się fajnie grało - pewnie szybciej przez to. A tłumaczą instrukcji należy się wielki "karny k....." za przetłumaczenie "Two Heads are Better than One" na "Gra dwuosobowa"
3 - w sumie racja...jakoś nie połączyłem tych dwóch faktów:p
Wosho
Posty: 1433
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 175 times
Been thanked: 140 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: Wosho »

2. o tez nie wiedzialem lol
SuCHaR
Posty: 269
Rejestracja: 25 mar 2015, 22:29
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: SuCHaR »

cinek966 pisze: 28 paź 2019, 20:27 ....
Petarda mata! Skąd masz?
cinek966
Posty: 35
Rejestracja: 31 paź 2015, 20:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: cinek966 »

SuCHaR pisze: 29 paź 2019, 09:49
cinek966 pisze: 28 paź 2019, 20:27 ....
Petarda mata! Skąd masz?
Tutaj można takie dorwać https://allegro.pl/oferta/pojedynek-sup ... 8605238894
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: olsszak »

cinek966 pisze: 29 paź 2019, 10:44
SuCHaR pisze: 29 paź 2019, 09:49
cinek966 pisze: 28 paź 2019, 20:27 ....
Petarda mata! Skąd masz?
Tutaj można takie dorwać https://allegro.pl/oferta/pojedynek-sup ... 8605238894
CInek, a to nie reklama Twoich własnych produktów? ;)
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10808
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: japanczyk »

olsszak pisze: 29 paź 2019, 14:34 CInek, a to nie reklama Twoich własnych produktów? ;)
Nawet jeśli, to kudos za pomysł :D
cinek966
Posty: 35
Rejestracja: 31 paź 2015, 20:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: cinek966 »

olsszak pisze: 29 paź 2019, 14:34
cinek966 pisze: 29 paź 2019, 10:44
SuCHaR pisze: 29 paź 2019, 09:49

Petarda mata! Skąd masz?
Tutaj można takie dorwać https://allegro.pl/oferta/pojedynek-sup ... 8605238894
CInek, a to nie reklama Twoich własnych produktów? ;)
Było pytanie to odpowiedziałem:) Przecież nikomu nie zachwalam i nie każe kupować -więc reklamą bym tego nie nazwał:)
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Pojedynek Superbohaterów DC Deck Building Game (Matt Hyra, Ben Stoll)

Post autor: olsszak »

Mata świetnie się prezentuje, ale do tej gry nie jest konieczna. Wolałbym wydać na dodatek (o ile będą kolejne ;))
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
ODPOWIEDZ