Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: kastration »

lotheg pisze: 18 paź 2019, 10:12 Dzięki za rozbudowany opis! Wow, nie sądziłem, że dodatek może tak mocarnie wpłynąć na grę, gdzie mamy tyle akcji i tyle różnych dróg do punktowania.
Tak z ciekawości: jakie pola uważasz za te bezsensowne z podstawki?
Aż wyciągnę starą planszę, która już nigdy nie trafi na stół, żeby Ci odpowiedzieć (bez spiny naturalnie i pamiętaj, że subiektywnie - choć bazując na dużym doświadczeniu, całkiem wysokim win ratio i czytaniu wątków na BGG, są nawet takie, gdzie ktoś analizuje siłę poszczególnych pól). Odchodząc od dygresji, całkowicie bezsensowne są następujące pola np.:
Jarmark: III kolumna (owoce, mięso, beczka, 1 moneta - największy absurd w grze) oraz II kolumna (ryba, 1 moneta i len)
Jarmark i Produkty rolne: IV kolumna (przyprawy, 1 moneta, 2 mleka za krowę, wełna za owcę, chyba że faktycznie idziesz w te zwierzęta, co w podstawce nie jest proste)
Łowy: I kolumna (weź 1 rybę) - słaaabe, ale no dobra, widywane od naprawdę wielkiej biedy. To już lepiej sobie rzucić np. z 2-3 drewnami/łuki na polowaniu, jak jest wolne
Produkty rolne: II kolumna (weź 2 rogi i 2 kasy)
Wzgórza: IV kolumna (po 2 dobra z IV wzgórz i 3 przedmioty o 2 w górę - rzadko kiedy są 4 wzgórza z intratnymi dobrami na 2-3 osoby, by to było efektywne, plus to aż 4 ludzi)
Wyprawy: IV kolumna z najazdem (weź zbroję bodajże się to nazywa, jeśli masz 2 duże łodzie)

Nigdy nie widziałem jeszcze, by w standardowych warunkach gry mocny gracz wybrał którekolwiek z tych pól. Jasne, to tylko 7 pól, ale równie dobrze można by tam namalować szlaczki i klimatyczną rzeczkę i byłoby bez różnicy. Autor doskonale podszedł do sprawy i w dodatku uwzględnił swoją wiedzę i graczy, aby poprawić balans pól nawet kosztem ich liczby. Co nie znaczy, że podstawka była zła, to bardzo dobra gra była, ale granie bez dodatku to już po poznaniu go byłby sadomasochizm.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: lotheg »

Tak mniej więcej się spodziewałem :)

Muszę przyznać, że optymalizacyjnie gram w to tylko solo, a jak w dwie czy trzy osoby to raczej bawiąc się grą, bo rozgrywka w 3 osoby z trzema optymalizującymi osobami może być udręką przez downtime.

Szkoda tylko w tym wszystkim, że dodatek jest tak drogi...
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: kastration »

lotheg pisze: 18 paź 2019, 14:49 Tak mniej więcej się spodziewałem :)

Muszę przyznać, że optymalizacyjnie gram w to tylko solo, a jak w dwie czy trzy osoby to raczej bawiąc się grą, bo rozgrywka w 3 osoby z trzema optymalizującymi osobami może być udręką przez downtime.

Szkoda tylko w tym wszystkim, że dodatek jest tak drogi...
Wiesz, to już dość subiektywne z tym downtimem, bo możesz idealnie myśleć w czasie tur innych graczy naprzód i rozważać ewentualności, jak zabiorą Ci pierwsze, o czym myślisz. Akcji nadal jest tyle, że na pewno dojdzie do Ciebie kilka dobrych alternatyw. U nas na 3 osoby czas to do 2 h, na 4 jest prawdę mówiąc do 2,5 h maksymalnie. To czas akceptowalny.

Co do dodatku, powtórzę radę z innego tematu, gdzie ktoś szukał. Polecam Ci szukać w zakładce Market na bgg tego tytułu wśród sklepów/użytkowników europejskich. Widziałem wersję włoską swego czasu. Sam mam niemiecką, angielska jest dużo droższa i głównie w Stanach ją widuję, a to wiadomo, spore koszty wysyłki. Ale uzbrajając się w cierpliwość może trafisz na dobrą cenę z europejskiego kraju u kogoś. Warto monitorować w pierwszej kolejności tam. Ja dałem 26 EUR z eurocentami za samą grę, przy czym mam po niemiecku, ale to bez znaczenia (samodowartościowanie się po miesiącach ha ha), więc nawet się mogę cieszyć, że nie kupiłem, jak była w Polsce za 180 zł plus wysyłka. Warta jest jednak obu tych cen bez wątpienia. Powodzenia!
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
tomiz123
Posty: 150
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomiz123 »

Na stronie Z-Man Games dodatek zmienił dziś status na "On the Boat" także można się spodziewać w najbliższym czasie większej dostępności.
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Cezary1916 »

tomiz123 pisze: 25 paź 2019, 12:05 Na stronie Z-Man Games dodatek zmienił dziś status na "On the Boat" także można się spodziewać w najbliższym czasie większej dostępności.
Mam pytanie czy planuje ktoś zakup dodatku chętnie bym się przyłączył do zamówienia?
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Brylantino »

Ja planuję jak będzie dostępny w kraju ;) (niekoniecznie w wersji PL).
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Bludgeon »

Brylantino pisze: 25 paź 2019, 12:20 Ja planuję jak będzie dostępny w kraju ;) (niekoniecznie w wersji PL).
Ja też kupuję norwegów (nawet po angielsku), jak tylko pojawią się w którymś z polskich sklepów internetowych.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: kastration »

Bludgeon pisze: 25 paź 2019, 16:24
Brylantino pisze: 25 paź 2019, 12:20 Ja planuję jak będzie dostępny w kraju ;) (niekoniecznie w wersji PL).
Ja też kupuję norwegów (nawet po angielsku), jak tylko pojawią się w którymś z polskich sklepów internetowych.
Nawet? Poprawcie mnie, ale chyba nie będzie wersji PL (tak dla zainteresowanych tą kwestią). Lacerta nie podjęła żadnych działań. Ale to chyba niewielki problem w przypadku tego tytułu, jeśli chodzi o język dodatku.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Brylantino »

Gdzieś da się dostać w ogóle dodatek w Europie? Bo głównie widzę sklepy USA, a jak wiadomo przesyłka wtedy przekracza samą grę.
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Cezary1916 »

Brylantino pisze: 10 lis 2019, 16:03 Gdzieś da się dostać w ogóle dodatek w Europie? Bo głównie widzę sklepy USA, a jak wiadomo przesyłka wtedy przekracza samą grę.
Też poszukuję dodatku jakby gdzieś się udało można by zarobić zamówienie zbiorowe.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Gromb »

Człowieki, spokojnie wieść gminna niesie, że planowany jest dodruk Norwegiams , a to oznacza, że ceny wrócą do normalności. Trochę cierpliwości.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Cezary1916 »

W planszostrefie dodatek pojawił się w przedsprzedaży jeśli kogoś ta informacja interesuje
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 396
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Lets_Grajmy »

Wygląda ciekawie, ale cena nie odbiega zbytnio od podstawki, dlatego raczej nie zaopatrzę się w ten dodatek, chociaż w FfO gram często.
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: brazylianwisnia »

strategie_pl pisze: 25 lis 2019, 14:49 Wygląda ciekawie, ale cena nie odbiega zbytnio od podstawki, dlatego raczej nie zaopatrzę się w ten dodatek, chociaż w FfO gram często.
Mowa o norwegach? Jest sporo tanszy od angielskiej podstawki. Poprostu polski core jest tani. Dodatek wnosi tyle dobrego ze warto dac i 300zl.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Brylantino »

Szkoda, że przedsprzedaży nie zrobiły 3T czy mepel... (nie chce mi się kolejnego konta w kolejnym sklepie robić - tym bardziej jak nie mam w nim żadnego rabatu).
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Cezary1916 »

Brylantino pisze: 25 lis 2019, 16:50 Szkoda, że przedsprzedaży nie zrobiły 3T czy mepel... (nie chce mi się kolejnego konta w kolejnym sklepie robić - tym bardziej jak nie mam w nim żadnego rabatu).
Ja już raz przegapiłem ten dodatek więc teraz jak się pojawił od razu zamówiłem abym później nie żałował.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Bludgeon »

Brylantino pisze: 25 lis 2019, 16:50 Szkoda, że przedsprzedaży nie zrobiły 3T czy mepel... (nie chce mi się kolejnego konta w kolejnym sklepie robić - tym bardziej jak nie mam w nim żadnego rabatu).
A to przesądzone że nie zrobią w niedalekiej przyszłości?
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Brylantino »

No właśnie w tym problem :P czy zamawiać na pewniaka i płacić więcej, czy czekać na inne sklepy i ryzykować że nie będzie ;)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Gromb »

Problemem jest dostępność dodatku. Gdyby tylko chodziło o Polskę, ale tutaj jest ssanie z całego świata. Zerknijcie na forum BGG ilu zdesperowanych graczy czeka na dodruk. Z tego co widzę, u Adama została ostatnia kopia :twisted:
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Bludgeon »

Zamówiłem, no zobaczymy co z tego wyjdzie.
Rozbawił mnie komunikat że szacowany czas dostawy to 100 dni :D
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: kastration »

Nawet się nie wahajcie. Ktoś będzie szczęśliwy, komu się uda dostać kopie. U nas już z 20 gier z dodatkiem, do którego nie ma co się przyczepić. Gra stała się genialna, nie wyobrażam sobie grania w zwykłą wersję już. Dodatek podnosi jakość tej gry w jakieś kosmiczne rejony, to obecnie najlepszy dodatek, z jakim miałem styczność. Poezja! Wszystkie strategie zostały wyrównane, pełna dowolność, jak grać.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1890
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 145 times
Been thanked: 170 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomuch »

Ja wziąłem bez wahania. Ta niepewność później byłaby zabijająca - będzie w innym sklepie czy nie będzie... Nie zmienia to faktu, że podstawka leży u mnie od ponad dwóch lat i jeszcze po nią nie sięgnąłem, chociaż jestem fanem Uwego i jego gier. Ale w końcu nadejdzie ten czas...
Ale widzę, że w Planszostrefie są jeszcze 3 sztuki.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Brylantino »

Przestraszyliście mnie i też zamówiłem :P
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Cezary1916 »

Koniec dodatek w planszostrefie się skończył ,kto zdążył ten jest w gronie szczęśliwców
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Post autor: Bludgeon »

Cezary1916 pisze: 26 lis 2019, 12:34 Koniec dodatek w planszostrefie się skończył ,kto zdążył ten jest w gronie szczęśliwców
Nieźle co? Jeden dzień był.

Teraz się stresuję czy dostanę...
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
ODPOWIEDZ