Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

janekbossko pisze:mam pomieszane karty podstawki z dodatkiem - jak je rozróżnić bo nie chce isc odrazu na głęboką wodę
Nie ma sensu rozdzielać talii. Co najwyżej w grze z początkującymi można pominąć cele.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: assurbanipal »

Właśnie skończyłem pierwszą potyczkę z Robotem i.... wygrałem 41 : 31. Chociaż muszę przyznać, że na razie był to poziom łatwy. Jutro wypróbuję dwa pozostałe i coś czuję, że nie będzie już tak różowo :mrgreen: A sam dodatek (i nie chodzi tylko o Robota) bardzo mi się podoba. Pomimo małej ilości kart nie żałuję zakupu - zwłaszcza, że cena była bardzo atrakcyjna.

ps. gra ktoś w Race'a w trybie solo, wg tych zasad? Pytam, bo jestem ciekaw jakie wyniki osiągacie. Moje to (grałem jeszcze bez kart z dodatku) 1,4 ; 1,43 ; 1,4 ; 1,52 ; 2,67 i 1,75.

EDIT (1.01.2009):
Na poziomie średnim "rozjechałem" Robota 49:33 :shock: Po dwóch rozgrywkach z tym "zdezelowanym pudłem" nasuwają mi się trzy wnioski:
1. Coś pomieszałem z zasadami
2. Robot jest po prostu cienki
3. Robota mnie podpuszcza
Awatar użytkownika
Alex
Posty: 85
Rejestracja: 09 lip 2008, 16:51

Re: Race for the galaxy

Post autor: Alex »

Ja jestem świeżo po kilkunastu partiach na własnym egzemplarzu...
I moje pierwsze zwycięstwo odbyło się właśnie taktyką militarną.
Używałem przeważnie Explore do dociągania odpowiednich kart, pasożytując na settle przeciwnika.
Wyłożenie przeze mnie new galactic order tylko podwoiło moją przewagę.

Natomiast w produce-consume przeważnie i tak osiągałem znacznie niższe wyniki od reszty. Dopiero po ok. 10 rozgrywkach, po wielkich męczarniach udało mi się wygrać tą techniką. Tak więc nie wiem, dlaczego wszyscy uważają ją za taką prostą.

Btw. Mam jedno pytanie odnoszące się do zasad w czasie settle - w opisie fazy zastosowane są symbole świata militarnego, świata niemilitarnego i świata windfall. Natomiast w opisie premii już tylko 2 pierwszych. Powstała z tego następująca wątpliwość - czy dodatkową kartę dobiera się po wyłożeniu jakiegokolwiek świata czy nie? (pozornie tak - windfall musi być militarny lub niemilitarny, ale czy na pewno?)

i przy okazji mam prośbę - czy mógłby przesłać mi ktoś elektroniczną wersję polskiej instrukcji. Sam mam wydanie kupione na gryplanszowe, ale zazwyczaj wolę wysłać nowym graczom wcześniej instrukcję, niż tłumaczyć wszystko od zera. Z góry dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
FragsReaver
Posty: 31
Rejestracja: 26 wrz 2008, 22:32

Re: Race for the galaxy

Post autor: FragsReaver »

Alex pisze:Btw. Mam jedno pytanie odnoszące się do zasad w czasie settle - w opisie fazy zastosowane są symbole świata militarnego, świata niemilitarnego i świata windfall. Natomiast w opisie premii już tylko 2 pierwszych. Powstała z tego następująca wątpliwość - czy dodatkową kartę dobiera się po wyłożeniu jakiegokolwiek świata czy nie? (pozornie tak - windfall musi być militarny lub niemilitarny, ale czy na pewno?
W tej grze jest podział na 2 światy - militarny i niemilitarny.
Świat windfall jest tylko odmianą spośród różnych światów.
Bonus tyczy się wszystkich światów, za wyjątkiem przypadku gdy moc karty nie pozwala nam dobrać karty bonusowej. :)
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Race for the galaxy

Post autor: LostLukas »

Co się dzieje z dobrami, których nie możemy przetworzyć w trakcie konsumpcji?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

zostają na światach
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Blue »

Nic... jeżeli pozostaną ci jakieś nieskonsumowane to zostają.
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Race for the galaxy

Post autor: LostLukas »

Dziękuję.

Wreszcie po rozegraniu 27 partii będę grać poprawnie :roll:
U nas wszystkie dobra, których nie byliśmy w stanie przetworzyć - niszczały.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Blue »

Masakra... jeszcze bardziej umocniliście produce-consume ;D.
Vatier
Posty: 28
Rejestracja: 09 wrz 2004, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Vatier »

Witam.

Jestem po 4 pierwszych partiach (2 z blaszakiem i 2 z drugą połową) wszystkie w plecy :lol:

Takie 2 wątpliwości wyszły w trakcie
mam na stole Terraforming Robots i Improved Logistics
Zagrywam Settle i: czy od razu muszę pokazać że wystawiam 2 planety wraz kosztem czy nie??
Kwestia jest taka że dobranie kart po wystawieniu pierwszej planety (2 karty) pozwoliłoby mi na wystawienie kolejnej nie mówiąc o tym ze coś mogłoby przyjść. I tak dla uściślenia jaka jest sekwencja dobierania kart w takim przypadku: po wystawieniu 2 planet - 3 karty czy planeta 2 karty, kolejna planeta 1 karta?
(mam nadzieje iż jasno opisałem problem)
Alpha Centauri zmniejsza tez koszt planet Windfall (rare)? z karty wychodzi że tak natomiast w instrukcji (jak jest zestawienie mocy) nic nie jest napisane.

Idę popróbować robota.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

Trochę niejasno to opisałeś - mam nadzieję że o to chodzi: Improved Logistics działa w ten sposób: możesz wystawić drugą planetę w jednej fazie, ale bonusy, które dostałbyś za wystawienie pierwszej planety nie będą jeszcze działać. Jak dla mnie: wystawiasz od razu dwie planety, płacisz łączny koszt i ciągniesz jedną kartę (a nie dwie) w ramach bonusu za Settle (pod warunkiem że faza została wybrana przez Ciebie).

Alpha Centauri zmniejsza koszt planet niemilitarnych (produkcyjnych lub windfallowych typu Rare) i daje +1 do siły milatarnej do podboju milatarnych planet Rare. Rozróżnienie na windfalle i zwyczajne światy produkcyjne nie ma znaczenia. Prościej mówiąc liczy się kolor obówki - czarna albo czerwona ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Vatier
Posty: 28
Rejestracja: 09 wrz 2004, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Vatier »

To może jeszcze raz
To że z Improved Logistics nie dostanę dodatkowej karty za druga planetę to wiem. Głównie chodzi o sekwencję doboru kart
Czyli wystawiam planetę i dostaje 1 kartę za Settle i 1 za Terraforming Robots, potem 2 planeta i dostaję tylko 1 kartę za Terraforming Robots. Problem jest taki że nie mając "kasy" na opłacenie 2 planety dobierając karty przed jej wystawieniem "szczęśliwie się pojawia".
Jeżeli od razu wystawiam 2 planety i płacę to powyższy wywód jest bez sensu i nie ma co roztrząsać sprawy.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

moja wina: Terraforming Robots poyliła mi się z inną kartą. Na mój gust obie planety stawiasz jednocześnie i dopiero wtedy dociągasz karty. Odpowiedzi spróbuj poszukać tutaj
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
KarbonX
Posty: 122
Rejestracja: 27 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Race for the galaxy

Post autor: KarbonX »

Vatier pisze:Takie 2 wątpliwości wyszły w trakcie
mam na stole Terraforming Robots i Improved Logistics
Zagrywam Settle i: czy od razu muszę pokazać że wystawiam 2 planety wraz kosztem czy nie??
Pierwsza planeta - wszyscy gracze równocześnie.
Druga planeta - tak jak inne bonusy rozpatrywane w grze, np. dobieranie karty po wystawieniu developmentu - najpierw gracz ze światem startowym o najniższym numerze, potem gracz po prawej stronie itd. (oczywiście tylko ci budują, którzy mają odpowiedni bonus).

Na koniec dobierasz karty (jednokrotnie) - bonusy otrzymane z obu nowych planet jeszcze się nie liczą w tej fazie settle.

Daje to niezłe możliwości strategiczne. :)
Gdzieś to było na BGG.
Vatier
Posty: 28
Rejestracja: 09 wrz 2004, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Vatier »

Dzięki za odpowiedzi i linka.
Po lekturze odpowiedzi na to pytanie wychodzi że:
(przypomnę ze mam na stole Terraforming Robots i Improved Logistics)
Po wystawieniu pierwszej planety dociągam kartę bonus z TR
potem wystawiam drugą planetę dociągam jedna kartę za TR i jedną jako bonus za Settle.
Fajnie, bo wpada nam dodatkowa karta która możemy wystawić albo może nam pomóc w wystawieniu jakiejś droższej planety.
Proszę poprawcie mnie jeżeli coś źle zrozumiałem.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

Rzut okiem na zapowiadany nowy dodatek Race for the Galaxy: Rebel vs Imperium

Jak można przeczytać zwiększona zostanie interakcja między graczami i będzie możliwość podbicia świata wyłożonego przez innego gracza. Nie wiem czy do końca musi mi się to podobać ale wierzę w autora ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Czyli potwierdzają się wcześniejsze przecieki. :)
Ostatnio zmieniony 08 sty 2009, 11:43 przez Andy, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: janekbossko »

ooooo co raz bardziej mi sie podoba! a wiadomo kiedy sie tego mniej wiecej mozna spodziewać?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

w 2009 :twisted:
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Zwracam uwagę na wyjaśnienia autorów: ilość graczy wzrasta do sześciu, ale tylko w przypadku, gdy ma się również Gathering Storm. Jeśli dysponuje się tylko podstawką + Rebel v. Imperium, ilość graczy wzrasta do 5.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

Co jest dość oczywiste bo w każdym dodatku masz tylko jeden dodatkowy zestaw kart akcji :P (dodatkowy kolor). Słuchy chodziły że ma dojść nowy typ akcji: może to właśnie chodzi o Take Over :) (w fazie Settle? )
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Jest taki śmieszny wątek na BGG, w którym rozważana jest kwestia zapowiadanego "rośnięcia" liczby graczy w każdym dodatku. W GS ta liczba urosła "w dwie strony" (z 2-4 do 1-5). Zatem teoretycznie w drugim dodatku ta liczba powinna wzrosnąć do 0-6. ;)

Gracze wpisywali swoje propozycje, dotyczące gry "w zero osób". Najbardziej podobała mi się ta (tłumaczę z pamięci): Gra rozgrywa się sama, ale tylko, gdy na nią nie patrzysz. :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
KarbonX
Posty: 122
Rejestracja: 27 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Race for the galaxy

Post autor: KarbonX »

Vatier pisze:Dzięki za odpowiedzi i linka.
Po lekturze odpowiedzi na to pytanie wychodzi że:
(przypomnę ze mam na stole Terraforming Robots i Improved Logistics)
Po wystawieniu pierwszej planety dociągam kartę bonus z TR
potem wystawiam drugą planetę dociągam jedna kartę za TR i jedną jako bonus za Settle.
Tak, z małą zmianą.
Dociągasz 2 karty po pierwszej planecie, i 1 kartę po drugiej planecie.
Bonus z fazy Settle jest jednorazowy i wykorzystywany po pierwszym wystawieniu planety.
Bonusy 'Terraforming' dotyczą każdej wystawianej planety.
Dodatkowe informacje znajdziesz też tutaj.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mst »

Ty tak dużo grasz ze swoim robotem, Andy, że chyba powinien już powoli radzić sobie sam z prowadzeniem rozgrywki. W kolejnym dodatku dostanie tylko partnera czyli kolejnego robota. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: MsbS »

Andy pisze:Gracze wpisywali swoje propozycje, dotyczące gry "w zero osób". Najbardziej podobała mi się ta (tłumaczę z pamięci): Gra rozgrywa się sama, ale tylko, gdy na nią nie patrzysz. :D
Brzmi jak jakiś paradoks Zen. "Kto wygrywa w grę, która toczy się sama, gdy nikt nie patrzy?" - to prawie jak z tym upadającym drzewem.
ODPOWIEDZ