Patenty dwuosobowe

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Patenty dwuosobowe

Post autor: Perpetka »

Rockford pisze:Zainteresowany jestem dwoma tytułami: Imperlial lub Shogun, niestety budżet mogę przeznaczyć tylko na jedną grę. Która pozycja jest bardziej grywalna w dwie osoby? Wiem że zalecana liczba graczy wymienionych gier jest >2, jednak może macie doświadczenie w grze 2 osobowej. Interesują mnie szczególnie opinie dotycząca grywalności i interakcji.
Preferuje gry z bardzo małym czynnikiem losowym oraz "głębią" (możliwość dojścia do upragnionych PZ na wiele sposobów).
Ja też bardzo lubię Caylusowate gry i Shogun nie przypadł mi specjalnie do gustu. Poza tym czynnik losowy (choć równoważony "wieżą", która dostarcza mnóstwo zabawy - zabawa zdecydowanie liczy się na plus tej grze) wydaje mi się dość spory.
Awatar użytkownika
Rockford
Posty: 43
Rejestracja: 10 sty 2009, 19:29
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Patenty dwuosobowe

Post autor: Rockford »

dzięki za odpowiedź, po Waszych odczuciach co do Shoguna w wariancie 2 osobowym i przeczytaniu kilku opinii na BGG (http://www.boardgamegeek.com/thread/355840 i http://www.boardgamegeeks.com/thread/306525) skłaniam się do zakupu Imperial, proszę doświadczone "Imperialnie" osoby o zabranie głosu :)

dzięki janekbossko za propozycję Twilight Struggle, obawiam się że moja "mał(a)żonka" nie złapie bakcyla na zimną wojnę, ale z czasem ....., po podsunięciu kilku książek Suworowa, kto go tam wie :).

dzięki perpetka, powiedz mi może Ty masz doświadczenie z Twilight Struggle, co o tej grze sądzisz?

--
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Modulo
Posty: 7
Rejestracja: 26 sty 2009, 09:37
Lokalizacja: Sopot

Manila 2-osobowa

Post autor: Modulo »

Czy ktoś próbował grać w Manilę na 2 osoby? Oficjalnie gra jest dla 3-5 graczy.

Ja zagrałem parę razy i było w porządku, ale miałem wrażenie, że trochę za dużo zarabiamy:
Gracze mają po 6 pionków (najlepiej pomarańczowe + żółte przeciw niebieskim + czarnym). Przed każdym ruchem łodzi rozmieszczają na przemian po 2 pionki. Reszta jak w "normalnej" wersji.

Może ktoś wypróbował jakiś własny, inny wariant?
hardcoholic
Posty: 1
Rejestracja: 18 maja 2010, 01:26

Re: Patenty dwuosobowe

Post autor: hardcoholic »

Witam, podepne sie pod ten temat, sporo w nim tresci i fajnie byloby go kontynuowac.

Mam problem z wyborem gry. Przejrzalem poradniki, kilkanascie watkow, kilkadziesiat stron forum jak i kilkadziesiat opisow gier, a w glowie metlik i nadal nie wiem co wybrac :P Nie jestem maniakiem gier planszowych, grywam raczej na komputerze (Empire Total War, Oblivion, Dragon Age, Mount & Blade). Jednak chcialbym kupic naprawde dobra gre "analogowa" by moc czesto grac z moja lepsza polowka.

Wymienie moze preferencje jakimi sie kierujemy:

- dedykowana gra dla 2 graczy
- mechanika z ograniczona losowoscia (by o przebiegu nie decydowal rzut koscia) - ewentualnie jako urozmaicajacy dodatek,
worker placement raczej nie wchodzi w gre, tak samo jak przesadne kolekcjonowanie zetonow
- moze byc karcianka, planszowka, najlepiej karcianka + plansza do tego ograniczona ilosc figurek
- jak najwiecej interakcji, najlepiej konfrontacja, ewentualnie kooperacja (zdajemy sobie sprawe, ze to tylko gra)
- nie ukrywam, ze zalezy nam na dobrze zbalansowanej grze poniewaz ma to istotny zwiazek z kolejnymi punktami
- grywalnosc - zdaje sobie sprawe, ze w gre wchodza gusta, jednak byloby milo gdyby pozycja byla mocno ograna
- replayability - najwazniejsza kwestia, chcemy do niej w nieskonczonosc wracac, mowiac trywialnie "lupac non stop"
znaczy by sie szybko nie nudzila i ciagle chcialo sie jeszcze ;-) lub jak kto woli tzw "syndrom jeszcze jednej tury"
- nie moze byc za latwa, powinna umozliwiac odpowiednio duza ilosc wariantow gry, by sie szybko nie znudzila (srednia lub ambitna)
- nie moze byc za krotka, czas gry najlepiej w przedziale 1-3 godzin na jedna partie, nie moze tez zajmowac polowy dnia ;-)
- klimat fantasy, historyczny, mitologiczny, aczkolwiek ujdzie sci-fi ew abstrakcja jesli spelnia pozostale punkty, kategorycznie odpada I i II wojna swiatowa
- raczej z gatunku strategii z elementami przygody lub na odwrot - ekonomii mamy dosyc na codzien ;-)

Huh wiem wiem, to chyba bedzie sw Graal 2vs2, jednak nie jestem kolekcjonerem i nie ukrywam, ze licze na jeden, za to porzadny strzal (testowanie nie wchodzi w gre, z racji naszego miejsca zamieszkania). Poki co w glowie mam jeden wielki zawrot glowy.

Na goraco przychodza mi do glowy takie pozycje:

- Lord of the Rings: The Confrontation (niebawem moja luba dostanie prezent na urodziny w postaci ladnie wydanej trylogii Tolkiena)
- Blue Moon
- Blue Moon City
- Lost Cities

Prosze uprzejmie o komentarze doswiadczonych graczy i ewentualne propozycje.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Patenty dwuosobowe

Post autor: Andy »

Wg mnie dobry byłby Mr. Jack, choć niektórzy mają zastrzeżenia do balansu. Jeśli gra chwyci, to można dokupić dodatek, w którym balans jest już całkiem OK, a potem przenieść się do Nowego Jorku (Mr. Jack in New York).

Oczywiście "klimat historyczny" jest raczej umowny, no i partia nie potrwa więcej niż godzinę.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Patenty dwuosobowe

Post autor: janekbossko »

hmmm tak patrze na Twoje wymagania i to co podales i wogole rzadna gra nie trzyma się Twoich ustalen ;)
wszystkie sa albo dosc latwe albo banalne (Zaginione Miasta), sa albo krótkie albo mega krótkie (Zaginione Miasta, Blue Moon), grywalnosc posiadaja wszystkie pozycje ale replaybility juz gorzej. Te najprostsze tytuly sa do ogrania imo w 2-3 dni w momencie keidy gracz w nie non stop. Ze wzgledu na bardzo krtoki czas gry jest to mozliwe dosc szybko.

Mr Jack - rowniez polecam ode mnie :)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Patenty dwuosobowe

Post autor: Atamán »

Nie za krótka, nie za łatwa, konfrontacyjna gra na 2 osoby? Mi przychodzi do głowy Stronghold.
(ale zaznaczam, że nie grałem a jedynie czytałem wrażenia z gry)

Mogę natomiast odradzić typy, które podałeś. Wszystkie są proste. BM, LC oraz LOTR:C są ok. 30minutowe.
BMC może ok godzinki, ale za to jest mało interaktywny (a już na pewno nie konfrontacyjny).
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Patenty dwuosobowe

Post autor: FormatC »

a myslales o Through the Ages? Ladnie dziala na dwie osoby, nie jest banalna, zajmuje ok. 2 h., z konfrontacyjnoscia bywa roznie (zalezy od graczy i ukladu kart), ale zwykle 3-4 agresyjki na partie wychodza... ;)
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Patenty dwuosobowe

Post autor: lukaszkuch »

Nie chciałem zakładać nowego wątku, więc proszę o radę w tym. Otóż znajomi w sobotę biorą ślub i zamiast kwiatów chciałbym im kupić jakąś grę planszową/karcianą. Mają już (i bardzo lubią) Fasolki i Jungle Speed. Ponadto znają też Coloretto, 6 bierze, Blefuja. Szukam jakiejś gry do ok. 40 zł, dla 2 i więcej osób. Co polecacie na taką okazję...?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4480
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1437 times
Been thanked: 1102 times

Re: Patenty dwuosobowe

Post autor: garg »

W tej cenie to raczej tylko karcianki wchodzą w grę.

Polecam For Sale (doskonały filler dla kilku osób, rewelacyjnie zilustrowany), Relikt (lekka karcianka z kilkoma dobrymi pomysłami, też piękne ilustracje - Michael Menzel), Shanghaien (szybka i lekka dwuosobówka z kośćmi i cudownymi komiksowymi ilustracjami) i Rummikub Mini (po prostu kieszonkowa wersja Rummikuba, kosztuje 20 złotych) :) A na więcej osób oczywiście Tichu.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Patenty dwuosobowe

Post autor: FormatC »

Nie gralam wprawdzie, ale ciekawe wydaje mi sie Czarne Historie (niedawno wydane w Polsce - aktualnie w przedsprzedazy w kilku sklepach). Jedyny problem to regrywalnosc ale z drugiej strony cena przystepna no i 50 zagadek do rozwiazania to chyba nie tak malo... :)
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Patenty dwuosobowe

Post autor: lukaszkuch »

A co powiecie na Wikingów? Nie wiem jak grywalność dla dwóch osób, ale wydaje mi się że jest całkiem dobra gra szczególnie dla osób które do tej pory mało grały w planszówki.
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Patenty dwuosobowe

Post autor: khaox »

Wikingowie sa dobrym pomyslem. Zasady poczatkowe sa fajne i przyjemne, a po wlaczeniu kilku opcji z pelnych zasad (my zawsze stosujemy bonusowe kafelki i czasami odrzucanie 13tego pionka lub modyfikowane ustawienie kolorow) sa konkretna i wymagajaca gra dla 2 osob (imho im wiecej osob tym bardziej traca swoj urok) z kilkoma alternatywnymi strategiami
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Patenty dwuosobowe

Post autor: jingowawa »

khaox pisze:Wikingowie sa dobrym pomyslem. Zasady poczatkowe sa fajne i przyjemne, a po wlaczeniu kilku opcji z pelnych zasad (my zawsze stosujemy bonusowe kafelki i czasami odrzucanie 13tego pionka lub modyfikowane ustawienie kolorow) sa konkretna i wymagajaca gra dla 2 osob (imho im wiecej osob tym bardziej traca swoj urok) z kilkoma alternatywnymi strategiami
W pełni się z tym zgadzam!
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Patenty dwuosobowe

Post autor: lukaszkuch »

Wikingowie zamówieni. Dzięki wielkie za opinie.
jingowawa pisze:
khaox pisze:Wikingowie sa dobrym pomyslem. Zasady poczatkowe sa fajne i przyjemne, a po wlaczeniu kilku opcji z pelnych zasad (my zawsze stosujemy bonusowe kafelki i czasami odrzucanie 13tego pionka lub modyfikowane ustawienie kolorow) sa konkretna i wymagajaca gra dla 2 osob (imho im wiecej osob tym bardziej traca swoj urok) z kilkoma alternatywnymi strategiami
W pełni się z tym zgadzam!
szczudel
Posty: 1439
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 101 times
Been thanked: 142 times

Re: Patenty dwuosobowe

Post autor: szczudel »

Oldschool owa pozycja ale w 2 osoby dziala bardzo dobrze. Co prawda producent pisze, że gra jest 3-6 ale ja najbardziej lubie grać w 2.
Mowa o Scotland Yard.
Nie jest to wtedy rozgrywka łatwa i przyjemna. To prawdziwy pojedynek intelektualny niczym szachy. Uciekający myśli kilka ruchów do przodu a goniący musi kierowac 5 osobową obławą. Mi jako uciekającemu udało sie nie zostac odnalezionym tylko jesli urzylem chociaz raz rzeki.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3363
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 116 times
Been thanked: 131 times

Re: Patenty dwuosobowe

Post autor: maciejo »

szczudel pisze:Oldschool owa pozycja ale w 2 osoby dziala bardzo dobrze. Co prawda producent pisze, że gra jest 3-6 ale ja najbardziej lubie grać w 2.
Mowa o Scotland Yard.
Nie jest to wtedy rozgrywka łatwa i przyjemna. To prawdziwy pojedynek intelektualny niczym szachy. Uciekający myśli kilka ruchów do przodu a goniący musi kierowac 5 osobową obławą. Mi jako uciekającemu udało sie nie zostac odnalezionym tylko jesli urzylem chociaz raz rzeki.
odświerze trochę temat,może pojawi się trochę nowych wpisów :D
a co do wypowiedzi powyżej ,z którą się w pełni zgadzam to zawsze twierdziłem,że wszystkie gry stricte kooperacyjne przezaczone powinne być dla jednej osoby a kooperacje z elementem zdrajcy czy tak jak tu przestępcy czy złodzieja tylko na dwie 8)
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
ODPOWIEDZ