The Lord of the Rings / Władca Pierścieni LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: alpha »

Karty typu wydarzenia, to jasne, że nie trzeba ich wyczerpywać, bo są jednorazowego użytku i od razu lądują na stos kart odrzuconych :)
Jednak dodatki obracamy, sprzymierzeńców czy bohaterów obracamy, więc wydało mi się to naturalne, że jej akcja będzie wymagała wyczerpania.
No ale jeżeli nie, to lepiej dla nas graczy :)

Czyli na przyszłość: jeżeli nie jest napisane wyraźnie: "wyczerp", to mogę tego używać tyle razy, na ile jest to zezwolone w opisie danej akcji?

A czy zrobił ktoś może (po polsku) opis każdej karty (z CS) z dokładną interpretacją jak ona działa (żeby rozwiać wątpliwości czy dwuznaczne opisy)?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: alpha »

Nie daje mi spokoju to słowo "Akcja".

Są 2 teoretyczne przypadki tej samej karty:
a) ze słowem "Akcja"
b) bez słowa "Akcja"

Czym się te karty różnią (jeżeli się różnią)?
Czyli gdyby Eowina nie miała tam napisane "Akcja" to czy ta karta działałaby inaczej niż obecnie?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Sarseth »

alpha pisze: 20 lis 2019, 11:08 Nie daje mi spokoju to słowo "Akcja".

Są 2 teoretyczne przypadki tej samej karty:
a) ze słowem "Akcja"
b) bez słowa "Akcja"

Czym się te karty różnią (jeżeli się różnią)?
Czyli gdyby Eowina nie miała tam napisane "Akcja" to czy ta karta działałaby inaczej niż obecnie?
Bez słowa akcja to co np? Odpowiedź? To wtedy kiedy coś się dzieje w odpowiedzi na coś. Bez słowa odpwoiedź czy akcja to by była umiejętnosć pasywna - działająca non stop.
Słowo akcja mówi że możesz wykonać to co jest napisane w każdym okienku z akcją.

Cały sęk w jej umiejętnosći jest to, że możesz ją uruchomić tylko w okienkach kiedy możesz robić akcje, bo ma słowo kluczowe AKCJA. Np po wyjęciu kart spotkań i zobaczeniu że jednak przegrywasz tym jednym punktem to może warto odrzucić jej kartę. Zamiast robić to na przód w ciemno ;)
Rebel 6% (trójmiasto)
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: c08mk »

Polecam Rules Reference dostępny na stronie FFG w sekcji Support. Jest to kompliacja zasad i częściowo też FAQu, która wyszła po latach wydawania gry. Jest to najlepsza, a zarazem najcięższa instrukcja do LotRa. Wersja polska gry ma chyba tylko starą pierwszą instrukcję. Strony 20-22 dokładnie pokazują na schemacie gdzie są okienka akcji. Na dalszych stronach jest opis każdej fazy.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: alpha »

Sarseth pisze: 20 lis 2019, 11:27 Cały sęk w jej umiejętnosći jest to, że możesz ją uruchomić tylko w okienkach kiedy możesz robić akcje, bo ma słowo kluczowe AKCJA. Np po wyjęciu kart spotkań i zobaczeniu że jednak przegrywasz tym jednym punktem to może warto odrzucić jej kartę. Zamiast robić to na przód w ciemno ;)
Hmmm, no właśnie. Jakiegoś zaćmienia dostałem i do tej pory po odkrywaniu kart spotkań już nie sprawdzałem czy potem są możliwe akcje. Teraz widzę, że bez sensu było moje pytanie. Tzn. może nie bez sensu, ale widzę, że niepotrzebnie czasami na zapas odrzucałem jakieś karty z ręki, bo może akurat ten 1 czy 2 punkty woli przechylą szalę na moją stronę. Dzięki za naprowadzenie mnie :)
c08mk pisze: 20 lis 2019, 12:25 Polecam Rules Reference dostępny na stronie FFG w sekcji Support. Jest to kompliacja zasad i częściowo też FAQu, która wyszła po latach wydawania gry. Jest to najlepsza, a zarazem najcięższa instrukcja do LotRa. Wersja polska gry ma chyba tylko starą pierwszą instrukcję. Strony 20-22 dokładnie pokazują na schemacie gdzie są okienka akcji. Na dalszych stronach jest opis każdej fazy.
Przyjrzę się temu, chociaż wolno to u mnie będzie szło, bo ENG to średnio u mnie przy zawiłych konstrukcjach. Ale jakoś dam radę. Również dziękuję :)

A tak swoją drogą to gra jest świetna. Najpierw trochę poczytałem jak ludzie chwalą, zobaczyłem trochę wideo z recenzjami i rozgrywkami, i niby mi się podobało, ale wiadomo, że na żywo u siebie po kilku partiach, to różnie może być. Jednak wciągnęła mnie ta gra, i jest miodzio, a to tylko CS (a dokładnie: 3x CS). Na razie tylko 1-szy scenariusz męczę, ale i tak mi pasuje. Wczoraj grając (solo) sferą Ducha, byłem zadowolony, bo Dunhern ładnie z rundy na rundę sukcesywnie ranił 2-óch Poskramiaczy Bestii (w Strefie przeciwności, bo miałem niższy PZ, ale powoli się już zbliżałem, więc szansa była, że jednak do mnie przyjdą), po drodze jacyś mniejsi wrogowie pojawiali się i znikali, ale Poskramiacze już prawie prawie byli na wylocie, gdy wyskoczył na mnie Pomiot Ungolianty (który jeszcze powinien być w Strefie przeciwności, bo jeszcze nie była dla mnie zagrożeniem) ale swoją zdolnością na powitanie zabrał mi punkty siły woli z postaci, co natychmiast wyniosło mnie na poziom dokładnie 35, co spowodowało ściągnięcie całego towarzystwa ze Strefy P. Każdy Poskramiacz z 2 kartami cienia, Pomiot też miał swoją, doszedł jeszcze jeden pająk, i moja drużyna pociągnęła tylko kolejną rundę i zniknęła w żołądkach tych kanalii. Aj, jakie scenariusze tam się piszą :lol:

Siłą woli opieram się przed kolejnymi scenariuszami, ale wolę bardziej poznać różne sfery i karty. Będzie tego wszystkiego na wiele, wiele lat. Nie wspominając o reszcie moje kolekcji. Chyba niedługo zastopuję z rozszerzaniem mojej kolekcji i skupię się na tym co mam, a uzbierało się tego trochę. Ileż to lat mnie ominęło w tym hobby :oops:
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: alpha »

1. Obszar ze scenariusza "Podróż w dół Anduiny" gdzie gracze nie mogą dobierać kart.
Czy bonus Gandalfa (wylosuj 3 karty) też wtedy nie zadziała?
Czy "wylosuj" to inaczej "dobierz"?
A jeżeli NIE, to kiedy się "dobiera", a kiedy "losuje"?

2. Bonus za aktywny obszar, który został zbadany i schodzi na stos kart odrzuconych.
Czy jeżeli taki obszar spadnie, ale ze Strefy przeciwności z kompletem żetonów (sprzymierzeniec co daje po 1 żetonie dla każdego obszaru w Strefie przeciwności), to też bonus się należy, czy tylko gdy na taki obszar była podróż?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Sarseth »

alpha pisze: 24 lis 2019, 02:08 1. Obszar ze scenariusza "Podróż w dół Anduiny" gdzie gracze nie mogą dobierać kart.
Czy bonus Gandalfa (wylosuj 3 karty) też wtedy nie zadziała?
Czy "wylosuj" to inaczej "dobierz"?
A jeżeli NIE, to kiedy się "dobiera", a kiedy "losuje"?

2. Bonus za aktywny obszar, który został zbadany i schodzi na stos kart odrzuconych.
Czy jeżeli taki obszar spadnie, ale ze Strefy przeciwności z kompletem żetonów (sprzymierzeniec co daje po 1 żetonie dla każdego obszaru w Strefie przeciwności), to też bonus się należy, czy tylko gdy na taki obszar była podróż?
Gandalf po polsku ma "wylosuj"? XDD Eh. Polecam zawsze sprawdzić odpowiednik na http://hallofbeorn.com/LotR?CardType=Lo ... e%20Anduin lub https://ringsdb.com/card/01073
Jest zwykłe draw na nim i na lokacji "players cannot draw".
Czyli: nie możesz dobierać w jakikolwiek sposób kart. Gdyby było 'podczas fazy X" to wtedy inna sprawa. Ale w tym przypadku nie możęsz pobierać w żaden sposób. Nie spotkałem się z losowaniem kart ze stosu kart.

Nie wiem czy dobrze rozumiem, chodzi o kartę http://hallofbeorn.com/LotR/Details/Mou ... re?Lang=EN ? jeśli tak, to tak, lokacja jest zbadana jak ma maksymalną liczbę żetonów, nie zależnie gdzie była.
Rebel 6% (trójmiasto)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: alpha »

1. Ehhh, czyli wykonałem wczoraj zabronioną akcję. Trzeba powtórzyć Anduinę.
2. Tak, chodziło o tę kartę. Czyli bonusy wpadają niezależnie czy podróż się odbyła, czy nie. To dobrze :)

Kolejne pytanie trochę na wyrost, bo nie wiem jakie jeszcze obszary można spotkać (np. w dodatkach), ale zapytam :)
Czy to dokładanie żetonów jest obowiązkowe?
Gdyby jakimś cudem gdy obszar spada byłaby jakaś kara (w teorii, bo nie wiem czy potem takie będą), to czy można dokładać po 1 żetonie na część z nich, a na inne z własnej woli nie kłaść? Czy też może jak już jest zdolność: "Gdy X zostaje przydzielony do wyprawy, to połóż po 1 żetonie na każdy obszar w Strefie przeciwności", to mam kłaść obowiązkowo na każdy z nich?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Sarseth »

alpha pisze: 24 lis 2019, 11:27 Kolejne pytanie trochę na wyrost, bo nie wiem jakie jeszcze obszary można spotkać (np. w dodatkach), ale zapytam :)
Czy to dokładanie żetonów jest obowiązkowe?
Gdyby jakimś cudem gdy obszar spada byłaby jakaś kara (w teorii, bo nie wiem czy potem takie będą), to czy można dokładać po 1 żetonie na część z nich, a na inne z własnej woli nie kłaść? Czy też może jak już jest zdolność: "Gdy X zostaje przydzielony do wyprawy, to połóż po 1 żetonie na każdy obszar w Strefie przeciwności", to mam kłaść obowiązkowo na każdy z nich?
Odpowiedzi są opcjonalne, zawsze i wszędzie. Nie musisz ich spełniać, ale jak masz tego https://ringsdb.com/find?q=northern+tra ... &view=card to albo na żadną albo na wszystkie.
Ja np często nie atakowałem kiedyś Legolasem bo nie chciałem progresu robić, a potem się okazało, że w sumie nie trzeba ;)
Rebel 6% (trójmiasto)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: alpha »

A jak wygląda kwestia karty wroga z wytrzymałością "1" i umiejętnością bohatera Thalin (zadawanie 1 obrażenia każdemu nowo odkrywanemu wrogowi).
Jeżeli wróg ma "Mroczną falę", to taki wróg (np. Wrony ze wschodu) zanim spadnie to uruchomi tę falę, czy nie?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Sarseth »

alpha pisze: 25 lis 2019, 22:14 A jak wygląda kwestia karty wroga z wytrzymałością "1" i umiejętnością bohatera Thalin (zadawanie 1 obrażenia każdemu nowo odkrywanemu wrogowi).
Jeżeli wróg ma "Mroczną falę", to taki wróg (np. Wrony ze wschodu) zanim spadnie to uruchomi tę falę, czy nie?
Dwa punkty:
http://galakta.pl/download/Wladca_Piers ... CG_FAQ.pdf - polecam - a nawet bardziej angielskie ze strony FFG ale kojarzę że wolisz polski.
I to: https://docs.google.com/document/d/18Z- ... W978Y/edit
timingi ;)

Generalnie chodzi o to, że Thalin ma w angielskiej wersji "as it is revealed", a surge, doom, są po pokazaniu się, a nie w trakcie pokazywania się ;) Ale przed "Kiedy odkryjesz"

Jednym zdaniem, Thalin zabije przeciwnika z jednym życiem zanim zdąży zrobić cokolwiek.
Rebel 6% (trójmiasto)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: alpha »

Sarseth pisze: 26 lis 2019, 06:51 Generalnie chodzi o to, że Thalin ma w angielskiej wersji "as it is revealed", a surge, doom, są po pokazaniu się, a nie w trakcie pokazywania się ;) Ale przed "Kiedy odkryjesz"
No i tego nie rozumiem. Jakaś blokada tu u mnie nastąpiła :)

Zgodnie z instrukcją PL (zaznaczenia moje):
Efekty odkrycia to specjalny rodzaj efektów
wymuszonych, aktywujących się w momencie,
w którym dana karta Spotkania zostanie odkryta
.
W tekście karty efekt odkrycia poprzedza wytłuszczone
słowo aktywacyjne „Po odkryciu:”. Efektów odkrycia
nie rozpatruje się, kiedy karta zostaje odkryta celem
ustalenia jej efektu cienia.
Zgodnie z instrukcją ENG (zaznaczenia moje):
When revealed effects are a special case of forced
effects, that occur automatically as soon as the
encounter card is revealed
. They are denoted by a bold
“When Revealed:” trigger on a card. When revealed
effects do not resolve when the card is revealed as a
shadow effect.
Skoro podnoszę kartę z talii spotkań i odwracam ją na drugą stronę, to czy to nie jest ten właśnie wspomniany moment gdy odkrywam tę kartę?
Jakim cudem można tutaj jeszcze coś wcisnąć? :(
Jak nic moment odwrócenia karty to właśnie: "When revealed" oraz "Po odkryciu".

Nie jestem dobry w ENG, więc to tylko moje gdybania, ale mam wrażenie, że osoba czytająca to w ENG ma dokładnie taki sam przekaz, jak w PL. Czy się mylę?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Sarseth »

alpha pisze: 26 lis 2019, 12:36 No i tego nie rozumiem. Jakaś blokada tu u mnie nastąpiła :)

Zgodnie z instrukcją PL (zaznaczenia moje):
Efekty odkrycia to specjalny rodzaj efektów
wymuszonych, aktywujących się w momencie,
w którym dana karta Spotkania zostanie odkryta
.
W tekście karty efekt odkrycia poprzedza wytłuszczone
słowo aktywacyjne „Po odkryciu:”. Efektów odkrycia
nie rozpatruje się, kiedy karta zostaje odkryta celem
ustalenia jej efektu cienia.
Zgodnie z instrukcją ENG (zaznaczenia moje):
When revealed effects are a special case of forced
effects, that occur automatically as soon as the
encounter card is revealed
. They are denoted by a bold
“When Revealed:” trigger on a card. When revealed
effects do not resolve when the card is revealed as a
shadow effect.
Skoro podnoszę kartę z talii spotkań i odwracam ją na drugą stronę, to czy to nie jest ten właśnie wspomniany moment gdy odkrywam tę kartę?
Jakim cudem można tutaj jeszcze coś wcisnąć? :(
Jak nic moment odwrócenia karty to właśnie: "When revealed" oraz "Po odkryciu".

Nie jestem dobry w ENG, więc to tylko moje gdybania, ale mam wrażenie, że osoba czytająca to w ENG ma dokładnie taki sam przekaz, jak w PL. Czy się mylę?
Tak, ten sam przekaz. Ja się odnoszę do angielskiej, bo znam słownictwo z angielskiej prawie na pamięć, polskiej wersj igry nie mam i tylko dlateog tymi słówkami operuje. I tak, natywni anglojęzyczni obywatele też mają z tym problem.
Karta przeciwności która jest na stosie ma takie kroki jak w tym dokumencie, często i gęsto są to wyrażenia które niekoniecznie jednoznacznie identyfikują co jest za czym.
https://docs.google.com/document/d/18Z- ... W978Y/edit
dlatego to jest bardzo pomocno w zrozumieniu, tylko warto to sobie przełozyć ewentualnie na słowa z polskiej wersji.
As it is revealed jest poprostu przed when revealed, mimo że po polsku pewno to brzmi "odkrywany" a nie "Po odkryciu" - po defininuje że już nie jest odkrywany. I z polskiego dobry nie jestem, ani z angielskiego i pewno można by się sporo o to kłócić czy jest to poprawnie ułożone zdanie czy nie. Ale fakt jest jeden ;p Autorzy gry LotR LCG potwierdzili swój zamysł że "as it is revealed' jest przed "when revealed" i tak naprawdę tyle w kwesti zasad poprawnej gry. Bo jakkolwiek to nazwiemy, zasad oficjalnych nie zmienimy. A tak jak Ty, ja też póki gdzieś przypadkiem przeczytałem i pełno innych ludzi popełnia tutaj błąd, więc faktem jest to, że nie jest to jasne też - w żadnym z tych dwóch języków.
Rebel 6% (trójmiasto)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: alpha »

OK, czyli krótko mówiąc instrukcje w obydwu językach są skopane :evil:
Dodatkowo po polsku nie ma takiego rozróżnienia jak w angielskim: "when" vs "as it is".
Dziwne, bo przecież w ENG jest chyba coś takiego jak końcówka -ing, która wskazuje na czynność trwającą niezakończoną?
Czemu nie użyto tam czegoś w stylu:
a) during revealing
b) while revealing
c) when revealing

No ale koniec moich dywagacji, bo nic to już nie zmieni w tym momencie.
Wygląda na to, że przy ew. wątpliwościach trzeba sprawdzać jak to jest w oryginale, i odpowiednio reagować.
No dobrze, może wyjdzie mi to na dobre z językiem ENG :wink:

Nie bardzo tylko rozumiem dlaczego w podlinkowanym dokumencie nie działa to w przypadku Eleanory?
Gdzie jest różnica?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: warlock »

Nie bardzo tylko rozumiem dlaczego w podlinkowanym dokumencie nie działa to w przypadku Eleanory?
Nie wiem czy dokładnie o to pytasz, ale Eleanora kasuje tylko to, co jest napisane po dwukropku zwrotu "when revealed:". Surge czy np Doom są zawsze umieszczone ponad "when revealed:", więc jej zdolność już ich nie objemuje (bo to nie jest zdolność w stylu "cancel a card" tylko "cancel the when revealed effects". Thalin działa tak, że kasuje całą kartę wroga z jednym punktem wytrzymałości zanim cokolwiek z niej zostanie odpalone. Zakładam, że identycznie jest w przypadku np. Expecting Mischief https://ringsdb.com/find?q=expecting+mischief
Ostatnio zmieniony 26 lis 2019, 14:10 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Sarseth »

alpha pisze: 26 lis 2019, 13:53 OK, czyli krótko mówiąc instrukcje w obydwu językach są skopane :evil:
Dodatkowo po polsku nie ma takiego rozróżnienia jak w angielskim: "when" vs "as it is".
Dziwne, bo przecież w ENG jest chyba coś takiego jak końcówka -ing, która wskazuje na czynność trwającą niezakończoną?
Czemu nie użyto tam czegoś w stylu:
a) during revealing
b) while revealing
c) when revealing

No ale koniec moich dywagacji, bo nic to już nie zmieni w tym momencie.
Wygląda na to, że przy ew. wątpliwościach trzeba sprawdzać jak to jest w oryginale, i odpowiednio reagować.
No dobrze, może wyjdzie mi to na dobre z językiem ENG :wink:

Nie bardzo tylko rozumiem dlaczego w podlinkowanym dokumencie nie działa to w przypadku Eleanory?
Gdzie jest różnica?
during, while, when nadal dla mnie jednoznacznie by tego nie oznaczało ;P Bo czy to znaczy że zaczęliśmy już odkrywać, jeśli tak to when reveleaed powinno pójść. Ale znowu nie można powiedzieć "before it is revealed" bo wtedy nie wiemy czy zabiliśmy wroga i musimy go odsłonić by w ogóle stwierdzić czy to wróg.
Mam wrażenie że tutaj mamy impas i trzeba by się posiłkować jakimiś priorytetami czy warstwami które by były jasno zdefiniowane, "Po odkryciu (1)", "Po odkryciu (2)". A tak musimy poprostu to wykuć i ufać że to się nigdy nie zmieni.

Elanora ma tak jak Test Woli, anulujesz tylko i konkretnie efekt "Po odkryciu", nic innego. Więc żeby go anulować wszystko poprzednie musisz wykonać, czyli mroczne fale itp.
Rebel 6% (trójmiasto)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: alpha »

Sarseth pisze: 26 lis 2019, 14:09 Elanora ma tak jak Test Woli, anulujesz tylko i konkretnie efekt "Po odkryciu", nic innego. Więc żeby go anulować wszystko poprzednie musisz wykonać, czyli mroczne fale itp.
Czyli wychodzi na to, że Eleanora to taka uboższa wersja karty "Test woli", tylko ograniczona do kart podstępu, a "Test woli" działa niezależnie od rodzaju karty?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: c08mk »

Nie powiedziałbym, że to uboższa wersja. Karta jest cały czas na stole. Test Woli to wydarzenie czyli jest jednorazowe. W praktyce wszystko zależy co jest bardziej potrzebne w grze. Niektóre scenariusze mają mają wredne podstępy i Elanor będzie się lepiej sprawdzać, inne scenariusze mogą mieć jeden dewastujący efekt i tam akurat zachomikowany na ręce Test Woli się bardziej sprawdzi.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: warlock »

Sprawdzian Woli ma tę przewagę, że nie wtasowujesz karty spotkań z powrotem do talii ;). Im chudsza talia spotkań, tym większa szansa że karta anulowana przez Eleanorę pojawi się z powrotem ;).
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Sarseth »

warlock pisze: 26 lis 2019, 15:50 Sprawdzian Woli ma tę przewagę, że nie wtasowujesz karty spotkań z powrotem do talii ;). Im chudsza talia spotkań, tym większa szansa że karta anulowana przez Eleanorę pojawi się z powrotem ;).
Eleanora nie wtasowuje, tylko każe pobrać następną kartę ;) https://ringsdb.com/card/01008 - przynajmniej aktualnie ;p
I oprócz tego co mówiliście to jeszcze to, że Sprawdzian Woli czy Test Woli (Test of Will) anuluje każdy typ kart, a Elanora tylko karty podstępu.

A propo Thalina to jeszcze jest motyw np z questami które mają , że jak grasz solo i masz Thalina i uda Ci się zrobić tak, że ostatnią kartą jest http://hallofbeorn.com/LotR/Details/Eas ... re?Lang=EN
to masz scenariusz już wygrany ;p bo mroczna fala nie działa, a jak ginie to wraca do talii przeciwności. I tak co turę ;P
Rebel 6% (trójmiasto)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: alpha »

Sarseth pisze: 26 lis 2019, 16:03 A propo Thalina to jeszcze jest motyw np z questami które mają , że jak grasz solo i masz Thalina i uda Ci się zrobić tak, że ostatnią kartą jest http://hallofbeorn.com/LotR/Details/Eas ... re?Lang=EN
to masz scenariusz już wygrany ;p bo mroczna fala nie działa, a jak ginie to wraca do talii przeciwności. I tak co turę ;P
A to nie jest tak, że te wrony nakazują wtasowanie ich do talii, a nie położenie na wierzchu talii spotkań? Wydaje mi się, że nieskończonej powoli nie da się zrobić :D
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: c08mk »

alpha pisze: 26 lis 2019, 16:39 A to nie jest tak, że te wrony nakazują wtasowanie ich do talii,...
To jest temat rzeka ... czy jedną kartę można wtasować do talii, która się skończyła czy nie.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Sarseth »

Dokladnie. Mam na mysli ze wrony byly ostatnia karta. Albo dwie kopie wron. Nie jest to cos co sie czesto zdarza, ale jak Thalin qiestuje non stop i gra sie przedluza to szanse sa wieksze
Rebel 6% (trójmiasto)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: alpha »

c08mk pisze: 26 lis 2019, 16:51
alpha pisze: 26 lis 2019, 16:39 A to nie jest tak, że te wrony nakazują wtasowanie ich do talii,...
To jest temat rzeka ... czy jedną kartę można wtasować do talii, która się skończyła czy nie.
Widzę tu 2 przypadki:
1. talia skoczyła się, ale i tak w nowej rundzie trzeba ją będzie potasować
2. talia nie skończyła się, więc jesteśmy zmuszeni ja potasowac w momencie gdy karta schodzi z gry

Jak by nie patrzeć potasować trzeba, tyle że w innym momencie :)

A jak wy to robicie, że talia kurczy się do kilku kart? Przecież tylko karty z napisem: "Zwycięstwo" można odkładać na bok. No chyba, że jest coś o czym jeszcze nie wiem :D
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: c08mk »

alpha pisze: 26 lis 2019, 17:10
c08mk pisze: 26 lis 2019, 16:51
alpha pisze: 26 lis 2019, 16:39 A to nie jest tak, że te wrony nakazują wtasowanie ich do talii,...
To jest temat rzeka ... czy jedną kartę można wtasować do talii, która się skończyła czy nie.
Widzę tu 2 przypadki:
1. talia skoczyła się, ale i tak w nowej rundzie trzeba ją będzie potasować
2. talia nie skończyła się, więc jesteśmy zmuszeni ja potasowac w momencie gdy karta schodzi z gry
...
No niestety nie da się tak zrobić. LotR pozwala formować nową talię tylko podczas odkrywania kart w quest phase gdyby zabrakło kart. Jeżeli karta encounter ma być dobrana później to się jej nie dobiera (np. jeżeli zabraknie kart na efekt shadow). Dlatego wrony powinny wrócić do decku - powinno się je wtasować ale dyskusja czy jedną kartę można tasować była na BGG dość obszerna i nie ma tym temacie konsensusu.
ODPOWIEDZ