Zona Sekret Czarnobyla - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
bargaw
Posty: 12
Rejestracja: 03 gru 2019, 15:13

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: bargaw »

Hej, mam niejasnosc co do używania przedmiotów . Wiadomo, ze przedmiot można zużyć raz odnośnie jakiegoś efektu. A jak to jest z zestawem naprawczym albo z jarzębina? Możemy na przykład odrzucić sobie jarzebine żeby uleczyć od razu 3 obrażenia ? Albo z zestawem naprawczym naprawić kilka uszkodzeń jednorazowo?
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 861
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 283 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: KOSHI »

Wg. mnie można od razu.
Awatar użytkownika
Sroczka
Posty: 289
Rejestracja: 19 gru 2017, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: Sroczka »

KOSHI pisze: 03 gru 2019, 16:14 Wg. mnie można od razu.
Napisałbyś jakiś poradnik albo rozpisał swoją grę solo z powiedzmy 5-7 tur solo, zabieram się za pierwszą rozgrywkę i pomogłaby wszelka wiedza :) może video? ;)
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: Mixthoor »

ZONA i tak Cię dopadnie. Z poradnikiem, czy bez. Dbaj o reputację. Na wyprawę do Sarkofagu weź przedmioty wspomagające Siłę Woli i wydaj wszystkie ruble na sprzęt, wyleczenie obrażeń i naprawy. Wspomóż się artefaktami. To podróż w jedną stronę. Mutant za silny? Anomalia zbyt niebezpieczna? Ryzyko zbyt wielkie? Nie kozacz, ZONA lubi pokornych. Forsuj testy, wypoczywaj, gdy możesz, a także korzystaj ze zdolności bohaterów. Mistyk padnie w starciu z mutantem, Tropiciel zginie w odmętach anomalii, Poszukiwaczka nie wytrzyma psychicznie przy elektrowni, Pijaczyna wpadnie nawet we własne odchody...
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: kglosnicki »

thestaszek pisze: 02 gru 2019, 18:32 Pytanie o zdolność mistyka:

" podczas testu możesz otrzymać 1 obrażenia od radiacji a by zamienić symbol "zony" na kości na +. możesz użyć tej zdolności wielokrotnie."

I w tym momencie powstał spór. Osoba A twierdzi ze wielokrotnie znaczy, użyć zdolności rozpatrzec obrażenia i zamienić wynik na 1 kości potem ewentualnie powtórzyć użycie zdolności.
Osoba B twierdzi ze w tym wypadku wielokrotność oznacza ze może odrazu wziąć 2 obrażenia i zamienić 2 symbole.

Szperacz mial pelny pasek wytrzymałości w obrazeniach więc jeśli bierze 2 rany za jednym zamachem dostaje 1 uraz, jeśli rozpatruje zdolność pojedynczo dostaje 2 urazy.

Jak myślicie?
Osoba A ma rację. Każde użycie zdolności Mistyka powoduje otrzymanie obrażenia i ewentualny Uraz.
Osoba B miałaby rację, gdyby było napisane: "Podczas testu możesz otrzymać dowolną ilość obrażeń od radiacji, aby zamienić tę samą ilość symbol "zony" na kości na +."

Zdolność Mistyka i tak jest bardzo dobra i elastyczna, taki a nie inny wording jest wynikiem balansowania ;)
Aronowsky84
Posty: 5
Rejestracja: 24 wrz 2017, 13:35
Has thanked: 3 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: Aronowsky84 »

A jak dokładnie z tym ekwipunkiem do założenia na siebie. Mamy różne części ciała i np jak mam strój , który zakrywa tułów i ręce to już np rękawice, które zakrywają same ręce to nie założę? Pakiet startowy tropiciela ma takie karty.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: donmakaron »

Aronowsky84 pisze: 14 sty 2020, 05:06 A jak dokładnie z tym ekwipunkiem do założenia na siebie. Mamy różne części ciała i np jak mam strój , który zakrywa tułów i ręce to już np rękawice, które zakrywają same ręce to nie założę? Pakiet startowy tropiciela ma takie karty.
Instrukcja mówi prosto:
Szperacz nie może włożyć 2 strojów, które zakrywają tę samą część ciała.
Istvan
Posty: 34
Rejestracja: 11 mar 2018, 01:50
Has thanked: 12 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: Istvan »

Tajny obiekt po otwarciu przez jednego z graczy pozostaje otwarty także dla innych graczy? (choć znaleziska przypadają tylko temu, kto dokonał otwarcia?)

W wariancie dwuosobowym w każdym tajnym obiekcie sa po dwa znaleziska specjalne. Pierwszy z graczy otwiera obiekt (dostaje znalezisko), wypełnia tam misję (otrzymuje drugie znalezisko). Tajny obiekt pozostaje otwarty. Drugi gracz także może tam wejść. Ale za wypełnienie misji nie dostanie już znaleziska specjalnego.

Czy dobrze to rozumiem?
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 861
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 283 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: KOSHI »

Zgadza się.
WaldorfDoll
Posty: 1
Rejestracja: 14 mar 2020, 22:50

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: WaldorfDoll »

Podstawowe pytanie, czy wykonując akcję przemieszczenia się na inny obszar, mogę się przesunąć dwa razy w fazie akcji, jest to liczone już jako dwa ruchy, można tak w ogóle? (Nie wiem jak to napisać, po prostu przenoszę się na jeden obszar = 1 akcja i kolejno z niego, przenoszę się na następny obszar = 2 akcja.)
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 861
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 283 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: KOSHI »

1 obszar - 1 akcja. Czyli max 2 obszary na turę.
glock81@onet.pl
Posty: 7
Rejestracja: 15 mar 2020, 18:09
Has thanked: 1 time

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: glock81@onet.pl »

Witam.
Czy podczas spotkania z mutantami mogę forsować raz test na czujność a następnie raz test na konfrontacje z tym samym mutantem?
Awatar użytkownika
ThunderFantastic
Posty: 112
Rejestracja: 23 gru 2018, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 16 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: ThunderFantastic »

Ja traktuję test na czujność i konfrontację jako oddzielne testy. Na 18 str. instrukcji jest napisane, że po testowaniu wykrycia decydujemy czy rozpatrujemy konfrontację , mamy zatem do wykonania dwa oddzielne testy. A jeden test można forsować tylko raz podczas danego testu, str.13 instrukcji.
Szperacz może się zmęczyć od intensywnego patrzenia a później jeszcze od myślenia albo naparzania :D
glock81@onet.pl
Posty: 7
Rejestracja: 15 mar 2020, 18:09
Has thanked: 1 time

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: glock81@onet.pl »

Dzięki za odpowiedź. Też to tak zrozumiałem aczkolwiek można również grać dla utrudnienia że jeden test tylko podczas rozpatrywania spotkania z danym wrogiem ale to już jak kto woli.W każdym bądź razie widziałem również filmik promujący grę w USA i forsowanie testu było zarazem robione raz dla czujności a następnie raz dla konfrontacji dla tego samego przeciwnika.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: donmakaron »

Wg instrukcji forsujemy raz na test, nie raz na spotkanie z mutantem/anomalią (składające się z testu czujności i konfrontacji), ani nie raz na wydarzenie.
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: Cezary1916 »

Sroczka pisze: 03 gru 2019, 20:18
KOSHI pisze: 03 gru 2019, 16:14 Wg. mnie można od razu.
Napisałbyś jakiś poradnik albo rozpisał swoją grę solo z powiedzmy 5-7 tur solo, zabieram się za pierwszą rozgrywkę i pomogłaby wszelka wiedza :) może video? ;)
Też się zabieram za pierwszą rozgrywkę i chętnie bym skorzystał z takiego poradnika kilku pierwszych tur aby wyeliminować błędy.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: bdm »

Niko pisze: 06 lis 2019, 19:09Czy po rozpatrzeniu wszystkich kroków emisji, znacznik postępu emisji wraca na pole "0"?
jnowaczy pisze: 06 lis 2019, 20:59 Tak wraca.
Przeczytałem dwa razy instrukcję i nie ma ani słowa o tym, że wraca. Z drugiej strony w grze nie byłoby szans na nic gdyby emisja zatrzymała się na ostatnim polu i tam pozostała, więc chyba wraca.

Ja mam pytanie o oddziaływanie artefaktów. Czy otrzymuje się obrażenia i zmęczenie tylko w czasie użycia artefaktu? Czy samo posiadanie artefaktu w plecaku oddziaływuje niekorzystnie i otrzymujemy obrażenia i zmęczenie w fazie akcji (ruchu)?
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 861
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 283 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: KOSHI »

Z tego co pamiętam to samo trzymanie w plecaku nic nie powoduje. O jakie artefakty chodzi konkretnie?
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: bdm »

Nie pamiętam dokładnie, ale chodzi o żółty artefakt. Powodował obrażenia takiego typu, na które nie miałem żadnej ochrony i do momentu sprzedania (na szczęście tylko jedną turę) przyjmowałem obrażenia, bo bardziej opłacało mi się go opchnąć nawet kosztem obrażeń.
krasnolud
Posty: 7
Rejestracja: 23 lip 2020, 15:37

zona sekret czarnobyla zasady

Post autor: krasnolud »

witam
mam wątpliwości dotyczące gry zona sekret czarnobyla?
1. Tajny obiekt - na przykład rozgrywka na dwie osoby - w tajnym obiekcie mamy dwa znaleziska - spełniam warunki otwarcia obiektu i wybieram jedno znalezisko - przychodzi faza wydarzeń i wypełniam ''zasady'' tajny obiekt i jest napisane że otrzymuję znalezisko - to znaczy że mogę przy jednym tajnym obiekcie otrzymać dwa znaleziska? albo przypadek że otwieram tajny obiekt i losuję w nagrodę jedno znalezisko , następnie w fazie wydarzeń nie udaję się wypełnić tajnego obiektu i zostaję wyrzucony na zewnątrz. Wracam w następnej turze i wypełniam kartę tajnego obiektu i jest napisane że otrzymuję w nagrodę kartę znaleziska ! czyli mam znowu w tym przykładzie dwie karty znaleziska z jednego tajnego obiektu?
2 znak X nie powodzenia w sarkofagu - powoduje że mogę w nieskończoność przegrywać i nie wypełniać karty sarkofagu i ciągle wracać aż starczy mi życia???
3 w grze solo po przegranej możemy wybrać nową postać?
4 czy po urazie rany pozostają ? mam wszystkie pola zapełnione obrażeniami dostaję uraz bez względu ile obrażeń nowych dostałem - uraz wskakuję do naszego bohatera a obrażenia ciągle zapełniają wszystkie pola?
dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: kglosnicki »

1. Jak najbardziej możesz mieć 2 Znaleziska z jednego Tajnego Obiektu, w obu przypadkach, które opisałeś. Pamiętaj, że nie losuje się ich, a wybiera.
2. Tak, dopóki nie umrzesz lub nie wygrasz, ciągniesz karty wydarzeń w Sarkofagu.
3. Jeżeli umrzesz w solo - you're dead. Game over.
4. Obrażenia zostają. Spirala śmierci może szybko się nakręcić.
glock81@onet.pl
Posty: 7
Rejestracja: 15 mar 2020, 18:09
Has thanked: 1 time

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: glock81@onet.pl »

Mam takie pytanie.Czy obozowanie jest rowniez akcja.Chodzi mi o to ze jak wchodze do bunkra czyli wykonuje akcje ruchu a nie chce albo nie moge wykonac akcji terenu to czy obozowanie jest liczone jako akcja?albo inny przypadek gdy juz jestem w bunkrze i chce w drugiej turze zrobic obozowanie czy to sie liczy jako akcja ?
Z gory dzieki za odpowiedz.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: osa1908 »

glock81@onet.pl pisze: 11 paź 2020, 11:41 Mam takie pytanie.Czy obozowanie jest rowniez akcja.Chodzi mi o to ze jak wchodze do bunkra czyli wykonuje akcje ruchu a nie chce albo nie moge wykonac akcji terenu to czy obozowanie jest liczone jako akcja?albo inny przypadek gdy juz jestem w bunkrze i chce w drugiej turze zrobic obozowanie czy to sie liczy jako akcja ?
Z gory dzieki za odpowiedz.

Obozowanie jest częścią POJEDYNCZEJ akcji lokalnej wykonywanej w dowolnym miejscu bunkra
glock81@onet.pl
Posty: 7
Rejestracja: 15 mar 2020, 18:09
Has thanked: 1 time

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: glock81@onet.pl »

Ok Dzieki za odpowiedz.Mam jeszcze jedno ktore nadynelo sie podczas gry.Niektore karty jako lup maja gwiazdke i przy tym negatywne efekty np Psujak ktory zamiast artefaktu kaze wziac rupiecie.Czy po pokonaniu psujaka musze wziac jego zeton i pozniej nie moge brac artefaktow czy jest to jednorazowy efekt i po rozpatrzeniu karty Psujaka moge ja odrzucic.
kieves
Posty: 26
Rejestracja: 09 lis 2020, 15:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Zona Sekret Czarnobyla

Post autor: kieves »

glock81@onet.pl pisze: 11 paź 2020, 19:10 Ok Dzieki za odpowiedz.Mam jeszcze jedno ktore nadynelo sie podczas gry.Niektore karty jako lup maja gwiazdke i przy tym negatywne efekty np Psujak ktory zamiast artefaktu kaze wziac rupiecie.Czy po pokonaniu psujaka musze wziac jego zeton i pozniej nie moge brac artefaktow czy jest to jednorazowy efekt i po rozpatrzeniu karty Psujaka moge ja odrzucic.
Psujak to bodajże mutant, zatrzymujesz go jako trofeum, nie odrzucasz. Jego efekt negatywny jest natychmiastowy i dotyczy tylko Psujaka.

Sam też mam pytanie - czy w bunkrach nie ciągnie się kart wydarzeń dla danego koloru Zony? W końcu to Strefa Bezpieczna, ciągnie się tylko kartę emisji, prawda?
ODPOWIEDZ