Cavum

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Cavum

Post autor: xawerka »

Cavum - ciągle nie może dotrzeć do Polski... Uzyskałam informację, że "gra jest w nietypowy sposób dystrybuowana i niestety pomimo kilku prób nie udało się zorganizować dostawy"
Ciekawe, że większość innych gier mozna nabyć w sklepach a tej nie ma w żadnym i nie wiadomo kiedy będzie a szkoda....
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Cavum

Post autor: folko »

To prawda, są z nią problemy... w Rebelu miała być już dawno, a ciągle ni słychu :(
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cavum

Post autor: Geko »

Xawerka, wpadaj jutro na Politechnikę Warszawską. Będziemy grali w Cavum (Samur przynosi).
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cavum

Post autor: eazydoor »

Ściągnij sobie i przeczytaj do poduszki instrukcję, trochę pomaga w zrozumieniu gry. I powodzenia w wysadzaniu :D
Dziedzic cukrowej pamięci :)
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Cavum

Post autor: xawerka »

mam, mam instrukcje do poduszki :D
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Cavum

Post autor: Perpetka »

Ściągnęłam sobie instrukcję i czytam... nie do poduszki :) To okrutne narobić mi smaku na niedostępną grę ;) Wygląda strasznie fajnie!
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Cavum

Post autor: folko »

Ma swoje wady, ma swoje zalety ;-) Faktem jest że czasami przydała by się klepsydra ;-)
Awatar użytkownika
samur
Posty: 770
Rejestracja: 06 maja 2008, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cavum

Post autor: samur »

Geko pisze:Xawerka, wpadaj jutro na Politechnikę Warszawską. Będziemy grali w Cavum (Samur przynosi).
Ano :) Zapraszam! :mrgreen:
-->
To, co mam: http://tinyurl.com/5pg3nu
Moj blog okolo-growy: http://blog.samur.pl
<--
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Cavum

Post autor: xawerka »

Dzięki samur, jak tylko będę mogła to pojawię się na Politechnice.

Nakład pierwszej edycji Cavum został prawdopodobnie już wyprzedany i nie wiadomo czy/kiedy będzie wznowienie. Szkoda.... Może inaczej by to wyglądało gdyby wydawcą był np. Ravensburger.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Cavum

Post autor: Blue »

Nie wyprzedany, nie wyprzedany. Na http://www.milan-spiele.de/cavum-intern ... -9906.html można spokojnie kupić... cena jest znośna, po obecnym kursie walutowym wyniesie 140-150 pln, tyle że jeszcze pozostaje kwestia kosztów przesyłki ;). Ale może jak się przymilisz do Al-a to się uda na tym dość korzystnie wyjść... o ile Ci bardzo na tym tytule zależy :].
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Cavum

Post autor: xawerka »

wszystko fajnie, tyle że koszty przesyłki są drakońskie; gra 33,90 a przesyłka aż 22,90; czyli gra 146 zł i przesyłka 100. To niestety za drogo.
Poczekam, może w końcu dotrze do Polski....
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Cavum

Post autor: ragozd »

od czasu do czasu sa robione grupowe zamowienia do milanu z W-wy. Napisz do pancho, to Cie doda gdzie trzeba :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Cavum

Post autor: berem »

1. Jak to jest w fazie pozyskiwania klejnotów?
Kazdy gracz może spróbować tego tylko raz w każdej z 3 głównych faz zagrywając ostatni z 12 żetonów.
Można przejść z jednej ze swych stacji do drugiej i dalej do następnych zbierając po drodze klejnoty ze złóż.
Ale czy można też przejść dodatkowo zaczynając ruch z innej stacji i kończąc na innej (zbierając klejnoty w zupełnie innym miejscu na planszy - bo przecież można mieć stacje, złoża i tunele w innym, oddzielonym miejscu) niezaleznie od tego pierwszego zbierania.

2. Czy jak wybucha dynamit to niszczy nawet kilka żetonów połozonych bezposrednio pod nim?

3. Jesli dynamit leży obok innego dynamitu to można zdecydować który pierwszy wybucha, ale jesli tak to czy jeden z dynamitów nie zniszczy tego drugiego? Bo jest napisany że dynamit nie niszczy tylko zetonu ze stacją lub złoża z klejnotami.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Cavum

Post autor: Perpetka »

1. Nie. Możesz przejść JEDNĄ ścieżką, dlatego nie opłaca się mieć kilku rozłącznych "nitek"

2. Tak.

3. Wybuchają równocześnie, niszcząc przylegające do nich płytki.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Cavum

Post autor: yosz »

Cavum pojawił się w planszomanii do kupienia: http://www.planszomania.pl/ekonomiczne/1338/Cavum.html
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cavum

Post autor: eazydoor »

Przyznam, że cena znośna za tę grę. Szkoda tylko, że bez autografu autora, ale takich z egzemplarzem z podpisem u nas niewielu :D
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Cavum

Post autor: mistrz_yon »

Wlasnie sie zastanawiam czy nie nabyc. Pytanie do osob ktore graly. Czy potwierdzacie finalna opinie Mst z recenzji na GF?
Mst pisze:Cavum jest bardzo interesującą grą prawie bez elementu losowego (losowe jest jedynie przyporządkowanie 5 kart zamówień do poszczególnych rund) łączącą konieczność precyzyjnego planowania z uważnym obserwowaniem poczynań przeciwników, zarówno po to aby im przeszkadzać jak i po to aby z ich posunięć korzystać. Ponieważ źródeł punktów jest kilka, a sytuacja na planszy (z powodu eksplozji, rozbudowywania tuneli, odkrywania nowych żył) zmienia się bardzo dynamicznie gracze stale mają do podjęcia wiele ważnych decyzji.
Awatar użytkownika
samur
Posty: 770
Rejestracja: 06 maja 2008, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cavum

Post autor: samur »

Ja po tym weekendzie mam juz 7 partie Cavum za soba i gra mi sie nie nudzi :) Dobrze dziala na wszystkie konfiguracje ilosci graczy i moim zdaniem jest porzadna gra, w ktorej mozna troche pomozdzyc, troche porozwalac przeciwnikowi, troche policytowac, troche uwaznie obserwowac plansze... Wydaje mi sie, ze z czasem bede odkrywal w niej jakies inne zaleznosci, tricki - glownie w budowaniu tunelow. Na pewno zagram z checia jeszcze nieraz... Jedyny minus, jaki widzialem, to slabo przetlumaczone w niektorych miejscach angielskie reguly gry. Ale na forum na BGG padly wszystkie pytania, nawet zebralem i zredagowalem te odpowiedzi do kupy w jednym docu, wiec moge podeslac jbc. Poza tym czuje sie klimat, ktory przekazuje ta piekna, szczegolowa grafika. Jak ostatnio gralem, to moi wspol-gracze zwrocili mi uwage na to, ze na kafelkach tuneli narysowane sa male figurki pracujach ludzi... No poziom detali niesamowity :) Ahh no i kolejny minus to pudlo! Jego rozmiary przerazaja... Ja w pudelku z Cavum nosze jeszcze Torresa i pieknie sie miesci, wiec wydawca grubo przesadzil :D
-->
To, co mam: http://tinyurl.com/5pg3nu
Moj blog okolo-growy: http://blog.samur.pl
<--
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cavum

Post autor: eazydoor »

mistrz_yon pisze:Wlasnie sie zastanawiam czy nie nabyc.
Szybko moje odczucia:
Gdybym nie kupił czegoś innego to mocno zastanawiałbym się nad Cavum szczególnie, że cena moim zdaniem jest atrakcyjna jak na tę grę. Naprawdę ciekawa rozgrywka i chociaż grałem tylko 2 razy (m. in. z Samurem) to uważam, że gra jest naprawdę świetna, łączy w sobie sporo różnych zależności, wymaga jednak poświęcenia trochę czasu na poznanie niuansów.
Tak jak mój poprzednik chętnie jeszcze raz do niej usiądę :D
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cavum

Post autor: Geko »

Zgadzam się z przedmówcami. Ciężka i solidna eurogra, która nabiera smaku po kilku rozgrywkach.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cavum

Post autor: eazydoor »

Jedyne co mnie zastanawia to niski ranking tej gry, naprawdę niezasłużenie niski :?
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Awatar użytkownika
samur
Posty: 770
Rejestracja: 06 maja 2008, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cavum

Post autor: samur »

eazydoor pisze:Jedyne co mnie zastanawia to niski ranking tej gry, naprawdę niezasłużenie niski :?
Wydaje mi sie, ze to dlatego, ze tak wlasciwie to naklad miala dosyc maly. Dopiero teraz bedzie wydana przez Fred bodajze... Jak patrze na BGG to ma ja 247 gier wg. niego, a 100 chce gre miec. Wiec widac rozklad ;)

No i do tego doszly te byki w instrukcji. Nie kazdemu chce sie wglebiac, pytac na forum o kazdy maly szczegol ;) Mysle, ze to przesadza o takiej, a nie innej ocenie. Zreszta to jest gamers game ;) Do tego, jak patrzylem po niektorych komentarzach niektorzy sie zawiedli tym, ze jest to wlasciwie gra o zbieraniu setow. Bo jest tam ta mechanika, zbiera sie klejnoty, no ale ja nie czuje, zeby to bylo zle. Moze jeszcze za malo gralem :D
-->
To, co mam: http://tinyurl.com/5pg3nu
Moj blog okolo-growy: http://blog.samur.pl
<--
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Cavum

Post autor: melee »

Pamiętajcie o głównym problemie - czyli czasie oczekiwania na swoją kolej. Wynika to ze specyficznej mechaniki gry, czasami możesz czekać 2 minuty, czasami 15. Poza tym generalnie wszystko jest OK, ale ten jeden problem jest wbrew pozorom bardzo istotny. No i to pudło, ktoś po prostu oszalał.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Cavum

Post autor: mst »

Mnie też drażni o wiele za duże pudełko (chociaż na moją ocenę gry na BGG nie ma to żadnego wpływu) ale to niestety bardzo często spotykany w planszówkach problem.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Cavum

Post autor: mistrz_yon »

mst pisze:Mnie też drażni o wiele za duże pudełko ale to niestety bardzo często spotykany w planszówkach problem.
[OT] jak otworzyłem pudełko z Municipium, to zdebialem
ODPOWIEDZ