Malowanie planszówkowych figurek

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Artur_M
Posty: 36
Rejestracja: 08 gru 2019, 20:12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Artur_M »

Zastanawiam się nad zakupem lampy modelarskiej, takiej ze szkłem powiększającym. Oczy już nie te co kiedyś. Może mi ktoś doradzić jakąś sprawdzoną lampkę?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: rastula »

polecam raczej okulary po prostu, albo lupę na głowe

co do lampy to


Velleman VTLAMP6
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vaski »

Macie może jakiś pomysł, jakie pudełko na farby kupić?
Nie posiadam w mieszkaniu biurka jak i nie mam możliwości zorganizować sobie "hobby Station".
Szukam jakiegoś przenośnego gotowca, który pomieści około 100 farb od GW. Super gdyby miał jeszcze miejsce na paletę, pędzle, może matę do cięcia, kubeki inne graty.
Niby są pudła dedykowane od GW ale jakoś nie podobają mi się z uwagi na fakt, że washe muszą tam być przechowywane na leżąco i relatywnie nie ma tam zbyt dużo miejsca.
Obecnie wszystko trzymam w pudełkach po butach, przez co jest cholerny bajzel i upierdliwe się to sprząta.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: rastula »

pudełka od planszóweo :evil: :twisted: :evil:
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Yuri »

KamradziejTomal pisze: 24 gru 2019, 00:28
Właśnie sie skłaniam ku temu.... Zejdzie biały podkład Citadel w sprayu po tym ? Wystarczy je wymoczyć i odejdzie to dziadostwo ? Nie zniszczy to takich figurek RESIN ?
Zdrowszy dla zdrowia, lepszy dla środowiska, łatwiejszy w użyciu, mniej śmierdzący i bezpieczny dla żywicy jest - zmywacz do farb Wamodu (ostatnio wymieniony 2 strony temu).
Dzieki raz jeszcze za cynk z WAMODem, sprawdził się rewelacyjnie. Kupiłem też 4 kolory DEN BRAVEN i po kuracji WAMODem, położyłem białego BRAVENa w roli primera. Nadal schodzi z figurek tak samiutko jak ten CITADELowski. Co robię nie tak ? Umyć w czymś konkretnym figurki po kuracji WAMODem? Zrobiłem to tylko pod ciepłą wodą.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Golfang »

vaski pisze: 30 gru 2019, 09:44 Macie może jakiś pomysł, jakie pudełko na farby kupić?
Nie posiadam w mieszkaniu biurka jak i nie mam możliwości zorganizować sobie "hobby Station".
Szukam jakiegoś przenośnego gotowca, który pomieści około 100 farb od GW. Super gdyby miał jeszcze miejsce na paletę, pędzle, może matę do cięcia, kubeki inne graty.
Niby są pudła dedykowane od GW ale jakoś nie podobają mi się z uwagi na fakt, że washe muszą tam być przechowywane na leżąco i relatywnie nie ma tam zbyt dużo miejsca.
Obecnie wszystko trzymam w pudełkach po butach, przez co jest cholerny bajzel i upierdliwe się to sprząta.
Ja kupiłem w obi skrzynkę drewniana zamykana pinus:
https://www.obi.pl/pudelka-do-przechowy ... /p/2993152
Nie wiem czy pomieści aż 100 sztuk citadela - jak jedna na drugim to raczej tak. Sporo vallejo + citadeli contrast + zwykle cytadele + trochę starych Tamiya oraz pactra. Jak chcesz to po nowym roku jak wrócę do domu zrobię ci zdjęcie co i jak mam tam upakowane
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vaski »

Super sprawa. Jutro jak tylko czas pozwoli podjadę do Castoramy lub innego budowlanego na oględziny.

A czy ktoś z Was miał styczność z lampą Velleman ale Ledową? Cena niewiele wyższa od VTLAMP6.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

Dzieki raz jeszcze za cynk z WAMODem, sprawdził się rewelacyjnie. Kupiłem też 4 kolory DEN BRAVEN i po kuracji WAMODem, położyłem białego BRAVENa w roli primera. Nadal schodzi z figurek tak samiutko jak ten CITADELowski. Co robię nie tak ? Umyć w czymś konkretnym figurki po kuracji WAMODem? Zrobiłem to tylko pod ciepłą wodą.
Ciepła woda + szare mydło do umycia. Potem przepłukać zimną wodą i wysuszyć do sucha. Na to Den Braven, który powinien schnąć 24h. Jeżeli po tym wszystkim farba dalej schodzi to prawdę powiedziawszy skończyły mi się pomysły :D
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
zorro555
Posty: 43
Rejestracja: 01 lis 2016, 19:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 41 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: zorro555 »

ja nawet nowe figurki płuczę w izopropanolu a potem myję w ciepłej wodzie z ludwikiem, potem suszenie, podkład i nic nie odpada
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Yuri »

zorro555 pisze: 30 gru 2019, 23:14 ja nawet nowe figurki płuczę w izopropanolu...
Czyli w najprostszym związku alkoholowym. Mam w domu wódkę co już z 3 rok leży na półce i czeka na nie-wiadomo-co, może byłaby lepszym "czyścikiem" niz mydło szare z wodą? Choć jak znam siebie zrobie i tak i tak dla pewności :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vaski »

Czego byście użyli jako rozpuszczalnika od Vallejo, do przelania farbek od GW do butelek z kroplomierzem?
Airbrush thiner 71.161
Airbrush flow improver 71.562
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: rastula »

flow improver będzie miał pewnie wiecej glikolu czy innego opóźniacze ale oba się nadadzą
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vaski »

To dlatego farba z jego dodatkiem ma słodki posmak!
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Golfang »

vaski pisze: 30 gru 2019, 22:44 Super sprawa. Jutro jak tylko czas pozwoli podjadę do Castoramy lub innego budowlanego na oględziny.
Obiecane zdjęcia skrzyneczki:
Spoiler:
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vaski »

Dziękuję.
Widzę, że lampkę masz taką samą jak ja 😀
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: 13thSON »

Czy malował ktoś z was farbami Vallejo fluorescent ? Myślę nad tym, żeby pomalować np. Miecz świetlny w ten sposób, albo silniki statków do xwinga. Co myślicie? Czy faktycznie dadzą fajny efekt?
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: rastula »

A będziesz grał z lampą ultrafioletową? Bo jak nie to raczej efektu nie będzie :)
Attan
Posty: 98
Rejestracja: 09 gru 2018, 12:22
Been thanked: 5 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Attan »

Czy figurki z sundropem maluję się od razu farbkami layer bez żadnego base? Czy najpierw cała figurkę jednak basem potraktować?...
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vaski »

Odnośnie przechowywania farbek w kroplomierzach (Vallejo, Army Painter...).
Znalazłem coś takiego:
https://m.pl.aliexpress.com/item/329091 ... sitedetail
Ciekawe czy zdało by to egzamin?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: rastula »

trzeba zmierzyć wysokość lakieru do szponów żony...
Awatar użytkownika
arian
Posty: 830
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: arian »

Skończyłem pierwszą figurkę z Zony. Bardzo przyjemnie się je maluje i poświęcę im chyba więcej czasu. Przy okazji pierwszy raz zabrałem się za zrobienie podstawki do figurki. Pierwsza gra do której mi to pasuje. Trawki mi się nie podobają, ale zastanawiam się nad wklejeniem na niektóre odrobiny czerwonego chrobotka. Próbował ktoś może utwardzać takie rzeczy np. klejem Magic? Chciałbym, żeby to było funkcjonalne i podczas gry nie trzeba się było przejmować trwałością podstawki.

Obrazek

Więcej zdjęć:
Spoiler:
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

Próbował ktoś może utwardzać takie rzeczy np. klejem Magic? Chciałbym, żeby to było funkcjonalne i podczas gry nie trzeba się było przejmować trwałością podstawki.
Jeśli mówimy o trawkach/piaskach to poniższa metoda się sprawdza:

https://www.youtube.com/watch?v=qfZ_mwLZlgU

Jeżeli chodzi o chrobotki i/lub tufty to wkleja się i tyle. Jak odpadnie to operacje powtarzam :D
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Attan
Posty: 98
Rejestracja: 09 gru 2018, 12:22
Been thanked: 5 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Attan »

Attan pisze: 02 sty 2020, 08:36 Czy figurki z sundropem maluję się od razu farbkami layer bez żadnego base? Czy najpierw cała figurkę jednak basem potraktować?...
Przypomnę się z pytaniem do forumowiczów :) niby sundrop jest już tą warstwa bazowa ale mam wątpliwości. Czy po malowaniu farba docelową - layer, na sundrop wyjdzie efekt że w niektórych miejscach farba będzie jaśniejsze lub ciemniejsza czy layer wszystko i tak pokryje jednakowo? Stąd wątpliwości czy używać jeszcze jakiegoś base
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: japanczyk »

Attan pisze: 02 sty 2020, 08:36 Czy figurki z sundropem maluję się od razu farbkami layer bez żadnego base? Czy najpierw cała figurkę jednak basem potraktować?...
IMHO zawsze kładziesz jakiś base
Sundrop to okreslony efekt, ktory chcesz uzyskac
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

Sundrop to IMO zdecydowanie nie robota dla farb layer czy base (chyba, że mocno rozcieńczonych jakiś medium). Sundrop najlepiej zrobić podkładując modele z efektem światła zenitalnego (zenithal priming) - można z puszki można z aero, potem nakładanie transparentnych warstw kolorów (np. inkami, whashami).

Jak przeszukasz sobie dział Zrób to sam pod hasłem Sundrop to już znajdziesz kilka konceptów:

viewtopic.php?f=61&t=57979&p=1173270&hi ... p#p1173270

viewtopic.php?f=61&t=57979&p=1080214&hi ... p#p1080214
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
ODPOWIEDZ