(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: vinnichi »

Wolf pisze: 18 gru 2019, 13:55
Jan_1980 pisze: 16 gru 2019, 10:15Pax Transhumanity, Bios: Origins - proszę o mnie nie zapominać przy graniu w te gry:)
W sprawie Bios: Origins będę dawał znać na PW, chętnych raczej nie brakuje, kwestia zgrania terminu. No i ogarnięcia zasad, bo jeszcze tego nie ruszałem. Będę też niedługo wprowadzał w Biosa nową osobę, więc na odświeżenie / poznanie Megafany lub Genesis też się znajdzie możliwość. Docelowo oczywiście chciałbym zagrać kampanię: Genesis -> Megafauna -> Origins. Wyślę zbiorczą wiadomość do potencjalnie zainteresowanych.

Daj znać ile Wam zajęła partia w Origins, my na dwóch graliśmy około 3h, na 4 może być masakra :D
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Wesołych Świąt Panowie!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2465
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 572 times
Been thanked: 279 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Jan_1980 pisze: 22 gru 2019, 17:12Właśnie wróciłem z nad mapy i stwierdzam że nie rzucam rękawicy. Potrzebuje teraz 2 rzeczy - złej pogody i tajnej broni Hitlera.
Myślę, że jeżeli jest wola do kontynuacji partii to wypadałoby teraz dać Niemcom trochę wytchnienia i ustawić najgorszą pogodę. To drastycznie ograniczy możliwości ofensywne aliantów i umożliwi przygotowanie obrony czy jakiś lokalny kontratak.
vinnichi pisze: 23 gru 2019, 21:52Daj znać ile Wam zajęła partia w Origins, my na dwóch graliśmy około 3h, na 4 może być masakra :D
Początki z nowym Eklundem nigdy nie są proste, ale to część zabawy ;). Na Heavy Carboard partia 4-osobowa trwała ok. 5 i pół godziny (+ godzina tłumaczenia), ale wiadomo że przed kamerą i jeszcze z tłumaczeniem co jakiś czas swoich ruchów itp., więc to dodatkowy narzut czasu. Powiedzmy, że pierwsza partia może tak potrwać, natomiast myślę, że docelowo godzina na gracza czyli 2-4h, ale jeszcze nie grałem. Najszybciej trafi na stół w styczniu.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Myślę, że jeżeli jest wola do kontynuacji partii to wypadałoby teraz dać Niemcom trochę wytchnienia i ustawić najgorszą pogodę. To drastycznie ograniczy możliwości ofensywne aliantów i umożliwi przygotowanie obrony czy jakiś lokalny kontratak.
Niby tak, ale nie umawialiśmy się na to od początku, tak więc dziękuję :)
Takie są zasady opcjonalne:
28. Historical Storm Date On all turns except Turns 14-16, re-roll a Weather die roll of 1 until something other than a 1 is rolled. On Turns 14-16, the Weather is automatically Storm. DESIGN NOTE: In an average game, a Storm result occurs about three times, so this concentrates them all together.
28.2 Random 3-Day Storm Until Turn 12, re-roll a Weather die roll of 1 until something other than a 1 is rolled. On Turns 12-22, if a storm is rolled it lasts for 3 turns. After the 3-day storm ends, roll for weather normally. DESIGN NOTE: The two optional rules above help play balance by preventing storms from happening too early in the invasion, which can have a significant impact on the Allies.
Tylko, że one nie promują Niemców:)
ps. będę mieć ochotę na rewanż.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Gryszaq
Posty: 93
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Gryszaq »

Wesołych świąt!

Jako, że okazja obkupienia się jest podwójna, wrzucając urodziny do świątecznego miksu, proszę o podpowiedź. Mam trzy opcje do rozważenia

1. Stalingrad 42. Proszę o opinie :)

2. The Great war albo C&C Napoleonics. Ktoś z grupy w ogóle gra w system Borga? Czy te tytuły popisują się czymś więcej niż chujowy Memoir 44? (Naprawdę nie znoszę tego tytułu)

3. I mój lider - Poland Defiant od Revolution Games. Gra folio, system chit&pull wygląda wstępnie szalenie ciekawie. Z tego, co widzę, poprzednie tytuły, czyli Narva i Konigsberg zbierają dość niezłe opinie.
Poza tym kampanie wrześniowa jest zawsze w cenie. Mam kilka TiSowych tytułów - Mława 39 (Dragon), Pomorze 39, Polska 39. ...w które raczej nie zagram więcej, ale będą zawsze miały specjalne miejsce na półce i w sercu.
Jest No Retreat 3, który uważam za bardzo mocną grę, ale skala korpusów do mnie mniej przemawia, niż dywizji/pułków. No i jest ów Defiant. Od lat czekam na solidną, GRYWALNĄ wojenniaczkę o kampanii wrześniowej, a nie ma nic insteresującego. Mimo wielkich starań Polska 39 jest po prostu nie do zniesienia... a tu benk! Ładnie wydane folio od RG z teorerycznie przystępnym, grywalnym, REgrywalnym systemem, ogarniające 10 pierwszych dni wrześna '39.

Link, gdybyście, w co wątpię, nie słyszeli o tym.

https://boardgamegeek.com/boardgame/274 ... ember-1939
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Jan_1980 pisze: 24 gru 2019, 13:36Tylko, że one nie promują Niemców:)
Za to 28.3 (German Coastal Batteries) już daje Niemcom jakiś bonus.
Jan_1980 pisze: 24 gru 2019, 13:36ps. będę mieć ochotę na rewanż.
Spoko, to nie jest zły tytuł, szczególnie jako doświadczenie (a właściwie tym są głównie gry wojenne). Od strony czystej grywalności trochę może boleć bardzo silny wpływ pogody, natomiast z punktu widzenia symulacyjnego jest to zrozumiałe. Za to krytykowanego tu i tam limitu siły ataku nie uważam za wadę, po prostu przestawia grę bardziej w stronę shiftów zamiast czystego ratio.
Gryszaq pisze: 26 gru 2019, 00:471. Stalingrad 42. Proszę o opinie :)
No tutaj wtopy nie będzie. Na relację z rozgrywki trzeba jeszcze poczekać, bo mamy rozgrzebaną Normandię, ale w styczniu powinniśmy odpalić jeden ze scenariuszy.

Natomiast wszystko wskazuje na to, że to będzie bardzo grywalny tytuł:
- sprawdzony i lubiany system Simonitcha
- 3 grywalne scenariusze (8, 9 i 18 rund)
- kampania dla maniaków (36 rund) i posiadaczy gigantycznych stołów (pełna mapa: 1,2m x 1,1m)

Samo wykonanie jest na trochę większym wypasie. Porównując chociażby do Holland 44:
- grubsze żetony
- grubsze i wyższe pudełko (przydaje się, żeby wrzucić 2 tacki na żetony, z czego co ciekawe 1 tackę dostajemy już w pudełku)

Pod tymi względami jest analogicznie jak w odświeżonej edycji Silver Bayonet i robi to bardzo pozytywne wrażenie. No zresztą co ja wam będę mówił... każdy lubi sobie pomacać (żetony ma się rozumieć), więc wiadomo, że taki żeton z większą ilością tekturki jest seksowniejszy od żetonu anorektyczki. Każdy scenariusz ma swoją kartę setupu oraz posiłków. Do tego miłym akcentem jest rozbicie instrukcji na zasady gry oraz playbook (przykłady, porady i smaczki historyczne).
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Potrzebuje na styczeń kogoś do ogrania Bitew Westeros.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

A ja chyba będę potrzebował kogoś do ogrania Paths od Glory. Czytam sobie instrukcję :)

Sporo wyjątków, dużo zamieszania na mini-mapie Bliskiego Wschodu, ale generalnie zapowiada się epicko :)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Na ile to jest osób?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Dwie osoby.

PoG z jednej strony wygląda spoko, ale z drugiej: card driven - nie przepadam za tym rozwiązaniem, szczególnie w grach wojennych.
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Dla mnie mechanika card driven to najlepsze to w ogóle wymyślono w grach! :wink:

Na PoG oczywiście się piszę.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Całe szczęście Hańcza, całe szczęście! Po tym jak chłodno przyjąłeś Root obawiałem się, że zaczniemy się zgadzać. Dobrze wiedzieć, że to jednak przedwczesne obawy ;)
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Root do niczego się nie nadaje. Po prostu.

Tylko 3 gry w moim TOP10 wszechczasów nie są card driven! (3 cięższe eurosy, no trudno aby one były..).

A Sekigahara którą cenisz to nie card driven aby??
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Nie, Seki nie ma w sobie nic z card driven. Ma po prostu walkę rozgrywaną kartami, to nie ma związku z tą ideą. W Seki normalnie robisz akcje + masz zarządzanie ręką, podobnie wygląda to np. w Marii - też masz karty, ale ponownie to nie zagranie konkretnej karty decyduje o tym co robisz, nawet jeżeli w ramach gry do czegoś kartę odrzucasz czy wykorzystujesz (w Marii licytujesz w polityce). W obu grach karty służą za element zarządzania ręką i planowania na potrzeby bitew, ale nie są osią gry pod kątem wykonywanych akcji, nie dają też specjalnych zdolności. W card driven to karta decyduje o tym co robisz.
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Dobra, ja card driven rozumiem bardzo szeroko, chyba wykraczając poza właściwą definicję tej mechaniki.

Użycie kart czy to ściśle jako card driven czy też nie, daje to co jest dla mnie konieczne dla dobrej gry wojennej: fog of war, zaskoczenie, blef. Do tego udane kombinacje kart tworzą synergie nadające grze większą dynamikę co np. przełamuje front i pomaga w grze ofensywnej nabrać impetu. Gra robi się dynamiczna, zmienna, widowiskowa i emocjonująca.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Wracam do domu po partii Terry. Rok 2020 rozpoczął się na gróbo:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Gryszaq
Posty: 93
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Gryszaq »

Jest Empire of the Sun. Ale nie trzeba grać w kolosa. Trzecia edycja ma dołączony mini scenariusz na małej mapce, opublikowany oryginalnie w C3i. Przełamanie linii Bismarcka, czyli najazd na Salomony pod koniec '42. Pięć tur, 1/3 jexnostek i kart. Myślę, że do ogarnięcia w jedno popołudnie.
To teraz nauka zasad. Instrukcja spuszcza bezlitosny wpierdol od pierwszej strony...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Spuszcza go od pierwszej do ostatniej. A potem kolejny raz, i kolejny... :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Czy ktoś jutro po południu ma czas na Roota, UBoota, albo np Hannibala.
Albo Labirynta?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 01 sty 2020, 17:55 Czy ktoś jutro po południu ma czas na Roota, UBoota, albo np Hannibala.
Albo Labirynta?
Ja mam jutro rodzinne granie domowe.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Wspominałem swego czasu o grze bazującej na systemie znanym z Sekigahary, dotyczącej ostatniego etapu rekonkwisty - walk o Grenadę. Gra doczekała się już wydawcy (Compass Games) i zostanie wydana pod koniec 2020.
Spoiler:
https://boardgamegeek.com/boardgame/295 ... -1482-1492
Gryszaq
Posty: 93
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Gryszaq »

Dużo wyjątków.. ISR, kilka przypadków reakcji, rózne typy ZOI itd... włączenie małego scenariusza to najlepsze, co mogli dołączyć w tytule dla kogoś, kto jeszcze nie ruszał tego systemu. Ale zapowiada się bardzo interesująco. Wygląda na to, że EoTS ma mało wspólnego z tradycyjną heksówką. Bardzo podoba mi się uchwycenie aspektu wywiadu. Każdy atak jest z bazy "zaskoczeniem", chyba że przeciwnik zagra kartę wywiadu albo kulnie dobrze na przechwycenie informacji o ofensywie. Pearl Harbor i Midway na tacy :) co więcej zaskoczenie może przerodzić się w zasadzkę, tu już bezpośrednie ukłony w kierunku Midway. Będzie dużo emocjonujących desantów :D

Największy orzech do zgryzienia to chyba cele obydwu stron.. zwłaszcza Japońców, którzy mają w pip priorytetów. Sukcesywne podbijanie krajów aliantów, które uwalają wolę walki USA, a ta jest warunkiem sudden victory, gonitwa za surowcami, wojna z Chinami. Trzeba będzie trochę pograć, żeby naprawdę wiedzieć, co się robi. COINy wyglądają jak saper przy tym ..
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Gryszaq pisze: 02 sty 2020, 12:25 Każdy atak jest z bazy "zaskoczeniem", chyba że przeciwnik zagra kartę wywiadu albo kulnie dobrze na przechwycenie informacji o ofensywie. Pearl Harbor i Midway na tacy :) co więcej zaskoczenie może przerodzić się w zasadzkę, tu już bezpośrednie ukłony w kierunku Midway.
To trochę podchodzi pod dyskusję o historyczności tej gry - skoro ma w miarę proporcjonalnie oddać realia wojny na Pacyfiku, to USA powinno mieć z automatu stały bonus w postaci przechwytywania informacji, bo właściwie głównie dzięki temu tak szybko wygrali tę wojnę.
W moim wspaniałym projekcie ta niesymetryczność przechwytywania informacji jest uwzględniona ;)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

W moim wspaniałym projekcie ta niesymetryczność przechwytywania informacji jest uwzględniona
Tworzysz niegrywalnego potwora do grania solo, na emeryturze, w garażu ? ;)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
ODPOWIEDZ