Everdell (James A. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: REBEL.pl »

vikingowa pisze: 04 sty 2020, 11:48
detrytusek pisze: 04 sty 2020, 10:18 Vikingova, Hardkor. Jeśli po stronie zalet na pierwszym i jedynym miejscu wymieniacie "piękna" to radzę jeszcze raz się mocno zastanowić :).
Gra jest piękna ale nie kupię jej tylko dla radości oka 😉 Czekam aż ktoś mi poradzi czy rozgrywka solo jest interesująca i regrywalna bo to w końcu gra a nie ozdoba półki.
Rzetelna recenzja Everdella solo: https://boardgamegeek.com/thread/206511 ... us-reviews
TLDR:
Spoiler:
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: vikingowa »

Dziękuję REBEL, o to mi właśnie chodziło! Fantastyczna recenzja, gra zamówiona z dodatkami😉
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Largo »

Udało mi się rozegrać jedynie dwie partie wersji angielskiej, ale już samo to wystarczyło, żebym poszedł all in z polskim zamówieniem. Abstrahując od genialnego wykonania to sama gra jest po prostu świetnym mózgożerem. Idealna do rodzinnego grania, ale też poważniejszych spotkań. Bardzo często można wykręcać ładne combosy, wszystko się zazębia i chodzi jak dobrze naoliwiona maszyna.
Obawiam się tylko, czy kolejne dodatki nie będą skutkować zbyt dużą ilością kart, co może delikatnie rozmyć rozgrywkę
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Blue »

Mózgożer? Kurcze gdzie nie czytałem to pisali że to rodzinna gierka z podatnością na losowość, bo w końcu dość karciana. Pierwszy raz się z taką opinią stykam, acz oprawa mnie kusi.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4474
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 849 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Hardkor »

Spokojnie oglądałem na YT jak się gra i to też mnie ciekawi i jara, a nie tylko że piękna. Niestety nie mam gdzie w nią zagrać. W Krakowie chyba żaden bar nie ma, ani nikt ze znajomych.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Blue pisze: 04 sty 2020, 13:04 Mózgożer? Kurcze gdzie nie czytałem to pisali że to rodzinna gierka z podatnością na losowość, bo w końcu dość karciana. Pierwszy raz się z taką opinią stykam, acz oprawa mnie kusi.
No mnie zastanawia że gra rodzinna a sugerowany przedział wiekowy to 13-14 lat, czyli jak by to był jednak bardziej wymagający tytuł.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Blue »

Niby tak, z tymi przedziałami nigdy nie wiadomo. Via nebula ma 12+ a to prosta gierka do wytłumaczenia w 5 minut i pewnie nawet 6 latek by ogarnął (acz pewnie nie na poziomie doroslych) i obstawiam ze praktycznie kazdy 8latek, obok niej masz project gaja ktory tez ma 12+ ;).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: detrytusek »

No to mamy nową kategorię. Rodzinny mózgożer.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Blue »

W sumie...biorąc pod uwagę że grałem wczoraj pierwszy raz w pupile podziemi z... 7latkiem i odebrałem to jako rodzinną gierkę z miliardem zasad ;).
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: konradstpn »

Typowa gra rodzinna pod warunkiem, że każdy członek famili jest gamerem. :D
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: japanczyk »

To w ogóle nie jest gra rodzinną, element worker placement jest dosyć ciasny
Niech nie zwiedzie was oprawa
Awatar użytkownika
fantazyn
Posty: 311
Rejestracja: 05 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: nad - Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: fantazyn »

Wg mnie:
- gra rodzinna - to gra tematycznie przyjemna dla wszystkich członków rodziny (nie każdej babci klimaty past-apo pasują : ))
- zalecany przedział wiekowy jest po to, żeby gracze nie tylko rozumieli zasady, ale świadomie grali, wiedzieli jak wykonywać różne komba i wygrywali (mój syn "gra" w The Colonists, ale wątpię, żeby potrafił osiągnąć sporo punktów)

Gra wygląda przepięknie, mój pierwszy "must have" w tym roku : )
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: brazylianwisnia »

Gra rodzinna to gra rodzinna - do grania z ludźmi ktorzy nie grali nigdy w planszowki i ciezko im skupic sie na grze ponad 60min.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Freshus »

Niech mi ktoś powie jak to jest z podstawką. Dałoby się zagrać na 5 osób bez dodatków, czy raczej niemożliwe?
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Deem »

brazylianwisnia pisze: 04 sty 2020, 20:30 Gra rodzinna to gra rodzinna - do grania z ludźmi ktorzy nie grali nigdy w planszowki i ciezko im skupic sie na grze ponad 60min.
W takim razie Everdell to gra rodzinna. Śliczna, szybka, taktyczna, nieskomplikowana. To, że są w niej miejsca do pokombinowania nie czyni z niej żadnego mózgożera.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
fantazyn
Posty: 311
Rejestracja: 05 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: nad - Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: fantazyn »

Freshus pisze: 04 sty 2020, 21:20 Niech mi ktoś powie jak to jest z podstawką. Dałoby się zagrać na 5 osób bez dodatków, czy raczej niemożliwe?
James Wilson na temat takiej gry:
A five player option is something we thought about and discussed during development. Ultimately we decided not to support it simply because we felt it would just be too long and too overwhelming, especially to people playing the game for the first time.

However...

If five people wanted to all sit down and play the game together, I do think it could work. It would be long, for sure, but I think there is enough material within the game to handle it.

I haven't tried it myself, but one idea I had to shorten the game for five would be to have every player start with one less worker. Also give them some starting resources, perhaps a twig and resin. This would shorten the game, prevent too much space blockage because there would be less workers, and prevent so many cards from being played. I think it could work, and would be interested to hear about anyone's experience trying it.

Honestly, for me though, I like the game best at 2 or 3.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Largo »

detrytusek pisze: 04 sty 2020, 14:08 No to mamy nową kategorię. Rodzinny mózgożer.
Heh rzuciłem tak po prostu tym słowem mózgożer bez większego zastanowienia, a tu widzę że potężna dyskusja się urodziła :D
Chodziło mi o to, że można tam fajnie pokombinować i czasami niektóre kombinacje mogą zagotować zwoje, ale ogólnie nie jest to super trudna gra.
Niefortunny dobór słownictwa z mojej strony :P
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Largo pisze: 05 sty 2020, 14:27
detrytusek pisze: 04 sty 2020, 14:08 No to mamy nową kategorię. Rodzinny mózgożer.
Heh rzuciłem tak po prostu tym słowem mózgożer bez większego zastanowienia, a tu widzę że potężna dyskusja się urodziła :D
Chodziło mi o to, że można tam fajnie pokombinować i czasami niektóre kombinacje mogą zagotować zwoje, ale ogólnie nie jest to super trudna gra.
Niefortunny dobór słownictwa z mojej strony :P
No to teraz uważaj na tego Mózgożera z Colt Express bo właśnie dokręcił tłumik :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 261
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Shimrod »

Z innej beczki, w piątek dostałem pakiet zamienników kart rzeki do Pearlbrook (z ujednoliconymi tyłami kart). I strasznie mi się te nowe karty nie podobają. Oryginały miały wyraźne, soczyste barwy, a te nowe jakieś takie wyblakłe i niewyraźne. Porównywał ktoś jedne z drugimi? Macie to samo?
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: yaro_ »

Freshus pisze: 04 sty 2020, 21:20 Niech mi ktoś powie jak to jest z podstawką. Dałoby się zagrać na 5 osób bez dodatków, czy raczej niemożliwe?
W dodatku Bellfeire w instrukcji juz są oficjalne zasady: limit 7 kart na rece, zaczynasz wiosne z jednym robotnikiem mniej i 5 eventow. Więc teoretycznie z pionkami z Krostawca można grać :)

edit: Chyba w podstawce są tylko 4 wydarzenia, więc tu zabraknie jednego, ale chyba i tak można pograć jak komuś zależy ;)
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 261
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Shimrod »

yaro_ pisze: 06 sty 2020, 23:28
Freshus pisze: 04 sty 2020, 21:20 Niech mi ktoś powie jak to jest z podstawką. Dałoby się zagrać na 5 osób bez dodatków, czy raczej niemożliwe?
W dodatku Bellfeire w instrukcji juz są oficjalne zasady: limit 7 kart na rece, zaczynasz wiosne z jednym robotnikiem mniej i 5 eventow. Więc teoretycznie z pionkami z Krostawca można grać :)

edit: Chyba w podstawce są tylko 4 wydarzenia, więc tu zabraknie jednego, ale chyba i tak można pograć jak komuś zależy ;)
W podstawce są 4 bazowe wydarzenia, ale i 16 dodatkowych i standardowo gra się 4+4, więc to raczej chodzi o te dodatkowe (bo dodatki nie dodają kolejnych bazowych wydarzeń). Czyli byłoby 4+5. Ale jak było powiedziane wyżej, w wersji podstawowej są meple tylko dla 4 graczy (chyba, że chodzi o wersję collectors - z KS).
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: WieszKto »

Na który z dużych dodatków najbardziej czekacie? Pearlbrook, Bellfeire czy Spirecrest? Gdybyście mogli kupić tylko 1 z nich to który kusi najbardziej?
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Arachion »

Jak wygląda aktualne położenie terminu wysyłek everdella do sklepów....
Pisząc prościej - kiedy ma być w sklepie?

Czytałem na fb że jakoś teraz
Sucharzysta
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: yaro_ »

Arachion pisze: 08 sty 2020, 14:02 Jak wygląda aktualne położenie terminu wysyłek everdella do sklepów....
Pisząc prościej - kiedy ma być w sklepie?

Czytałem na fb że jakoś teraz
Rebel na swojej stronie hurtowej napisał rozpoczynają wysyłkę w czwartek. Więc chyba w ten weekend nie pogramy :(
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

yaro_ pisze: 08 sty 2020, 14:08
Arachion pisze: 08 sty 2020, 14:02 Jak wygląda aktualne położenie terminu wysyłek everdella do sklepów....
Pisząc prościej - kiedy ma być w sklepie?

Czytałem na fb że jakoś teraz
Rebel na swojej stronie hurtowej napisał rozpoczynają wysyłkę w czwartek. Więc chyba w ten weekend nie pogramy :(
Ja ostatnio Brzdęka dostałem w sobotę (inpost), ale może to był jednorazowy epizod.
A właściwie to czemu Rebel dopiero teraz ma robić wysyłkę...?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ