Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Col. Frost »

Góry szaleństwa czerpią garściami z opowiadania o tym samym tytule. Przede wszystkim jest tam klimat lovecraftowski (też mi odkrycie, co? ;) ), ale gdybym miał szukać porównania z jakimś znanym produktem popkultury pewnie bym wybrał film "The Thing". Niemniej nie bawiłbym się w takie dzielenie dodatków wedle klimatów, bo tak naprawdę klimat grania z planszą Antarktydy nie różni się specjalnie od klimatu grania z planszą Egiptu. Klimat gry pozostaje stale taki sam, a większość (a przynajmniej znaczna część) rozgrywki i tak ma miejsce na głównej planszy, z użyciem wszystkich podstawowych talii, więc tematyka samego dodatku trochę w tym wszystkim ginie.

Co ja bym polecił? To już zależy czego się w tej grze szuka. Dla mnie dodatki były przede wszystkim możliwością znacznego rozbudowania podstawowych talii (niektórych nawet do przesady, jak się okazało), oraz pozyskaniem nowych przedwiecznych i (w trochę mniejszym stopniu) badaczy, więc i tak kupowałem wszystkie po kolei. Jeśli ktoś patrzy na to podobnie, to nie bawiłbym się na jego miejscu w żadne wymyślanie strategii kupowania tylko też zbierał po kolei. Co najwyżej można wziąć pod uwagę dostępność poszczególnych dodatków i te z największą zostawić sobie na koniec.

W dodatkach dostajemy kilka ciekawych mechanik, które mogą być jakąś wskazówką, tyle że niemal wszystkie z nich zawarte są również w małych dodatkach, więc pod tym względem może faktycznie lepiej w pierwszej kolejności skoncentrować się na małych pudełkach. Wyjątki są trzy. Dodatkowe plansze, które nie są jakąś znowu rewolucyjną zmianą i choć uatrakcyjniają rozgrywkę, nie są jakimś "must have" (przy okazji ciekawostka: jak najbardziej jest możliwa rozgrywka na dwie dodatkowe plansze jednocześnie). Żetony Środków, które łatwo można wprowadzić używając jakichś zamienników w postaci guzików lub czegoś podobnego. Osobiste misje, które są bardzo ciekawą mechaniką wprowadzoną w Maskach Nyarlathotepa, a co za tym idzie tylko tam dostępną.

Duże dodatki można łatwo scharakteryzować. Tak po prawdzie Góry Szaleństwa i Pod piramidami oferują praktycznie to samo. Trochę się od nich różnią Krainy snów, ale to tylko ze względu na nieco odmieniony sposób gry z dodatkową planszą. Najbardziej różnią się Maski Nyarlathotepa, które nie mają dodatkowej planszy, za to mają karty osobistych misji dla poszukiwaczy ze wszystkich dodatków. Gdybym musiał wybierać, wybrałbym zapewne ten ostatni dodatek, właśnie ze względu na osobiste misje, które w moim przekonaniu znacznie bardziej uatrakcyjniają rozgrywkę niż dodatkowe plansze, a ponadto można ich używać w każdej rozgrywce. Potem to w zasadzie nie ma znaczenia, bo te dodatki naprawdę niezbyt się od siebie różnią.

No i zawsze można zajrzeć na stronę Galakty, gdzie w pdf-ach są instrukcje wszystkich dodatków i samemu się przekonać jaką zawartość oferuje każdy z nich ;)
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Paskuder »

Mała podpowiedź dla kolekcjonerów: wczoraj byłem w siedzibie Galakty i widziałem na półce jedną kopię miasta w gruzach :wink:

Żeby zbytnio nie rozwadniać talii i poczuć klimat dodatków proponuje homerula że do bazy którą jest podstawka i zaginiona dorzucam tylko jeden dodatek i staram się np składać mity tylko z niego itp.
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: MrAtrion »

Ciekawy pomysł. Ale sama podstawka ma mity pod 4 przedwiecznych, a zaginiona wiedza (którą jest raczej must have) kolejnego (i chyba poprzednich też) i tu już jest trochę rozwodnione. Poza tym duże dodatki mają 2 kolejnych i grając z jednym z nich mamy i tak co nieco o drugim.

I zostają jeszcze karty spotkań w miastach i ogólne (które maja sporo nawiązań do kilku z nich)
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Col. Frost »

Paskuder pisze: 31 sty 2020, 09:05Żeby zbytnio nie rozwadniać talii i poczuć klimat dodatków proponuje homerula że do bazy którą jest podstawka i zaginiona dorzucam tylko jeden dodatek i staram się np składać mity tylko z niego itp.
Problem jest taki, że poza taliami, których używa się tylko (lub głównie) w grze z konkretnym przedwiecznym (tajemnice, spotkania badawcze, ew. przygoda, talie z dodatkowych plansz lub mechanik), karty nie są dopasowane klimatycznie do danego dodatku. Karty mitów z Pod piramidami wcale nie opowiadają o Egipcie, a te z Gór Szaleństwa o Antarktydzie ;)

Inna sprawa, że zwyczajnie nie chciałoby mi się przy każdym rozkładaniu gry składać w ten sposób wszystkich talii ;)
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

Paskuder pisze: 31 sty 2020, 09:05 ...Żeby zbytnio nie rozwadniać talii i poczuć klimat dodatków proponuje homerula że do bazy którą jest podstawka i zaginiona dorzucam tylko jeden dodatek i staram się np składać mity tylko z niego itp.
To i ja dorzucę kilka moich ulubionych zasad homebrew, może przypadną i Wam do gustu jak i mnie.

https://www.youtube.com/watch?v=7iV-M8O ... e=youtu.be
Ostatnio zmieniony 31 sty 2020, 10:13 przez Yuri, łącznie zmieniany 2 razy.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: MrAtrion »

Yuri pisze: 31 sty 2020, 10:01
Paskuder pisze: 31 sty 2020, 09:05 ...Żeby zbytnio nie rozwadniać talii i poczuć klimat dodatków proponuje homerula że do bazy którą jest podstawka i zaginiona dorzucam tylko jeden dodatek i staram się np składać mity tylko z niego itp.
To i ja dorzucę kilka moih ulubionych zasad homebrew, może przypadną i Wam do gustu jak i mnie.
Gdzie one są? :D
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

MrAtrion pisze: 31 sty 2020, 10:11
Yuri pisze: 31 sty 2020, 10:01
Paskuder pisze: 31 sty 2020, 09:05 ...Żeby zbytnio nie rozwadniać talii i poczuć klimat dodatków proponuje homerula że do bazy którą jest podstawka i zaginiona dorzucam tylko jeden dodatek i staram się np składać mity tylko z niego itp.
To i ja dorzucę kilka moih ulubionych zasad homebrew, może przypadną i Wam do gustu jak i mnie.
Gdzie one są? :D
O sklerozo :) Edytowałem i już wszystko jest jak powinno. Dzięki za czujność !
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: MrAtrion »

No problem :D

Z tych zasad używam tylko tej z kupowaniem, podzieliłem na 4 małe talie, ale wszystkie są zakryte (żebym przypadkiem nie zobaczył co jest pod spodem), a po kupieniu następna nie jest od razu dostępna. Myślałem jeszcze z tym dawaniem kart tajemnic do talii mitów. Wydaje się ciekawe... Z resztą spasuję :D
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Eremita »

MrAtrion pisze: 30 sty 2020, 23:35Każdy mały dodatek dodaje rzeczy, które nie psują balansu gry.
Hmm, myślę że z tym niepsuciem to kwestia dyskusyjna (patrzy na Zaginioną Wiedzę).
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Domeru »

MrAtrion pisze: 30 sty 2020, 23:35 Najczęściej polecany jest właśnie ten Miasta w Gruzach ze względu na najwięcej nowych i ciekawych aspektów (mechanika zniszczenia głównie i karty z nią związane), ale nie ma go nigdzie teraz.
Tu jest:
https://planszak.pl/pl/p/Eldritch-Horro ... uzach/3707
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
Awatar użytkownika
Pomelo
Posty: 79
Rejestracja: 31 lip 2019, 10:37
Lokalizacja: Zielniki
Has thanked: 45 times
Been thanked: 36 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Pomelo »

Domeru pisze: 31 sty 2020, 12:39
MrAtrion pisze: 30 sty 2020, 23:35 Najczęściej polecany jest właśnie ten Miasta w Gruzach ze względu na najwięcej nowych i ciekawych aspektów (mechanika zniszczenia głównie i karty z nią związane), ale nie ma go nigdzie teraz.
Tu jest:
https://planszak.pl/pl/p/Eldritch-Horro ... uzach/3707

Wow ta cena to jakiś kosmos...W tej cenie wyhaczysz duży dodatek.
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Domeru »

Pomelo pisze: 31 sty 2020, 12:42
Domeru pisze: 31 sty 2020, 12:39
MrAtrion pisze: 30 sty 2020, 23:35 Najczęściej polecany jest właśnie ten Miasta w Gruzach ze względu na najwięcej nowych i ciekawych aspektów (mechanika zniszczenia głównie i karty z nią związane), ale nie ma go nigdzie teraz.
Tu jest:
https://planszak.pl/pl/p/Eldritch-Horro ... uzach/3707
Wow ta cena to jakiś kosmos...W tej cenie wyhaczysz duży dodatek.
Pewnie sami też zauważyli, że nigdzie indziej nie ma. :P
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: MrAtrion »

A tak mnie nie ciśnie z tym dodatkiem :D W sumie zawsze tak było z cenami jak brakuje towaru :D
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 232
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: anonim »

Teraz ta oferta wygląda na drogą a po jakimś czasie może okazać się że była bardzo atrakcyjna.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2020, 16:43 przez anonim, łącznie zmieniany 1 raz.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Eremita »

anonim pisze: 31 sty 2020, 14:06Teraz ta oferta wygląda na drogę a po jakimś czasie może okazać się że była bardzo atrakcyjna.
Tak już nieraz było ale do Eldritcha chyba jeszcze będą dodruki.
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Paskuder »

Eremita pisze: 31 sty 2020, 15:22
anonim pisze: 31 sty 2020, 14:06Teraz ta oferta wygląda na drogę a po jakimś czasie może okazać się że była bardzo atrakcyjna.
Tak już nieraz było ale do Eldritcha chyba jeszcze będą dodruki.
Oj tutaj byłbym bardzo ostrożny, dodruki zależą od woli ffg bodajże a jak oni zamknęli tą linię to mogą olać ciepłym moczem brak dostępności produktu w takiej Polsce....
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Paskuder »

Eremita pisze: 31 sty 2020, 12:22
MrAtrion pisze: 30 sty 2020, 23:35Każdy mały dodatek dodaje rzeczy, które nie psują balansu gry.
Hmm, myślę że z tym niepsuciem to kwestia dyskusyjna (patrzy na Zaginioną Wiedzę).
A co jest nie tak w zaginionej z balansem?
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: KOSHI »

Ja ruiny dostałem za 145 ziko bodajże, ale to było ze 2 miesiące temu? Nieźle jeszcze podbili cenę... :shock: Gram od początku z tym dodatkiem plus Zakazana wiedza. Na razie nie miał jakiegoś wielkiego wpływu na grę. Do czasu jak nie wybrałem Shudde Mella i nie wpadła pogłoska Powrót do Gharne... :mrgreen: Badacze nie mieli wskazówek bo jakoś tak się gra ułożyła, że tajemnice były na bicie potworów i w efekcie katastrofy zmiotły prawie cała północną półkulę (Londynowi się upiekło). Na koniec, jak zabiłem epickiego potwora w RPA i grę miałem w 99% wygraną to musiałem pociągnąć jeszcze kartę Katastrofy i gra wygrana. Ehe. Wylosowały się Tornada, które gra się na głównego Badacza i pola przyległe. No a że oboje badaczy było w tym samym miejscu to jednego ubiło, doom track zjechał do zera, wyszła wielka larwa Mell (nie Gibson) i zrobił mi z d jesień średniowiecza. :twisted: Karty katastrof są harde. Pewnie jeszcze kupie Ruiny z małych dodatków a co do dużych będę się jeszcze musiał zastanowić czy je w ogóle brać.

@Paskuder - balans zaginął wraz z nim. :lol:
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Matek173 »

Dzięki za tak duży odzew, mam przy okazji nadzieję że sprowokowałem ciekawą dyskusję. Rzeczywiście Miast w Gruzach nigdzie nie ma, ale będę kupował te dodatki na przestrzeni kilku ładnych miesięcy, także liczę na dodruki.

Zostanę pewnie przy kupowaniu małych dodatków - Tajemniczych Ruin i Widm Carcossy, a potem jeden z 3 dużych dodatków z planszą.

Co do Mask Nyarlathotepa to akurat tego dodatku na pewno nie kupię, bo nie mając żadnych badaczy z innych dodatków dostanę masę nieprzydatnych kart osobistych misji, co trochę się kłóci z moim założeniem: maksymalna wartość /cena. Poza tym cena za duży dodatek, a nie dostaję w cenie dodatkowej planszy, która jednak jest fajnym bajerem.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 704
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Rigidigi »

Ja tylko dodam, że w pudełku od podstawki mieszczą się wszystkie 4 małe dodatki wraz z insertem. Karty bez koszulek.
Dla mnie np. było to decydujące pod kątem wyboru dodatków.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Eremita »

Paskuder pisze: 31 sty 2020, 16:12
Eremita pisze: 31 sty 2020, 15:22
anonim pisze: 31 sty 2020, 14:06Teraz ta oferta wygląda na drogę a po jakimś czasie może okazać się że była bardzo atrakcyjna.
Tak już nieraz było ale do Eldritcha chyba jeszcze będą dodruki.
Oj tutaj byłbym bardzo ostrożny, dodruki zależą od woli ffg bodajże a jak oni zamknęli tą linię to mogą olać ciepłym moczem brak dostępności produktu w takiej Polsce....
Nie zamknęli tylko przestali tworzyć nowe rozszerzenia. Dodruki robią cały czas dopóki nie skończy się zapotrzebowanie lub licencja, albo dopóki nie wypuszczą nowej edycji.
Choć międzynardowe faktycznie rzadziej, nieraz zapominam że dostępność anglojęzyczna niekoniecznie jest równa polskojęzycznej.

Paskuder pisze: 31 sty 2020, 17:44
Eremita pisze: 31 sty 2020, 12:22
MrAtrion pisze: 30 sty 2020, 23:35Każdy mały dodatek dodaje rzeczy, które nie psują balansu gry.
Hmm, myślę że z tym niepsuciem to kwestia dyskusyjna (patrzy na Zaginioną Wiedzę).
A co jest nie tak w zaginionej z balansem?
Bardzo podkręca poziom trudności.
I to podkręca w chamski sposób np. dorzucając spotkania które nie mają żadnych pozytywnych efektów. Albo artefakty które nie są słabe a zwyczajnie szkodliwe.
Kiedy ma się już kilka dodatków to wszystko powyższe się rozcieńcza i staje mniej odczuwalne, ale wiele osób kupuje to jako pierwszy dodatek i dostają wtedy po krzyżu.

Ogółem Zaginiona Wiedza i Góry Szaleństwa są słabo zbalansowane i jest tam sporo kiepsko przemyślanych/przetestowanych rzeczy. W późniejszych dodatkach sytuacja w tym względzie się poprawia.
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Paskuder »

Licencja się nie skończy bo świat Lovecrafta nie wymaga takowej i dlatego każdy kto może robi teraz gry z mackowatym :roll:
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Eremita »

Eremita pisze: 03 lut 2020, 08:45Dodruki robią cały czas dopóki nie skończy się zapotrzebowanie lub licencja, albo dopóki nie wypuszczą nowej edycji.
Choć międzynarodowe faktycznie rzadziej, nieraz zapominam że dostępność anglojęzyczna niekoniecznie jest równa polskojęzycznej.
Paskuder pisze: 05 lut 2020, 21:59 Licencja się nie skończy bo świat Lovecrafta nie wymaga takowej i dlatego każdy kto może robi teraz gry z mackowatym :roll:
Ta część mojej wypowiedzi dotyczyła nie Eldritcha a ogólnie sposobu działania FFG.

Poza tym stwierdzenie że "świat Lovecrafta nie wymaga licencji" jest zbyt dużym uproszczeniem.
Po pierwsze, o ile twórczość samego Lovecrafta jest już w domenie publicznej o tyle na skorzystanie z pomysłów kilku innych twórców jak najbardziej trzeba mieć zezwolenie.
I tak np. dodatek "Miasta w gruzach" opiera się w dużej mierze na twórczości Briana Lumleya.
Czy FFG licencję na te materiały dostało w pakiecie od Chaosium czy też dogadywało się bezpośrednio z Lumleyem - nie wiem. Ale na Cthonianów i Shudde M'ell musisz mieć licencję.

Po drugie, sam Arkham Horror pierwotnie został stworzony przez Chaosium.
Czy sprzedali oni prawa do tytułu FFG czy też może całe "Arkham Horror Files" zależy od ich licencji - nie wiem.
Ale raczej obstawiam to drugie. Dobrze pamiętam gdy Games Workshop wycofało licencję na Warhammera i nagle z oferty FFG zniknęło mnóstwo ich flagowych produktów.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: addekk »

Mam nietypowe pytanie, ktoś wie które żetony znajdują się w dodatku zaginiona wiedza ?
Chodzi mi o potwory oraz żetony zdrowia i poczytalności. Teraz się skapnalem że wysłałem komuś grę bez tych żetonów i koniecznie potrzebuje je wyselekcjonować i dosłać :)
Dobra potwory znalazłem, a żetony zdrowia i poczytalności?
Weźże chodźże grać BGG
ODPOWIEDZ