Maracaibo (Alexander Pfister)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: _leigam_ »

Bruno pisze: 30 sty 2020, 21:02 Przedsprzedaż już dawno ruszyła, nawet cena wersji bez metalowych monet zdążyła już podskoczyć...
Jako że jestem przeciwnikiem takich praktyk jak zrobił to Fishbone z czasową wyłącznością w swoim sklepie, jeśli będzie tylko możliwość kupienia gdzie indziej w dobrej cenie to tam kupie. Także przedsprzedaże w innych sklepach ruszają i to jest dla mnie istotne. A podniesienie ceny w ich sklepie to zabieg psychologiczny jak podejrzewam.

BTW to jest łączony druk i oni wysyłają tylko pliki ze spolszczeniem? Nowe wydawnictwo, nie wiadomo czego się spodziewać.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: sasquach »

Gdzie macie te przedsprzedaże? Bo ja widzę na i-shop tylko angielską wersję.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Koziełło »

Jeśli się nie mylę, to na AlePlanszówkach już jest
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Arachion »

Koziełło pisze: 30 sty 2020, 23:01 Jeśli się nie mylę, to na AlePlanszówkach już jest
Brakło?!
Premiera połowa marca i już wykupione?

O co chodzi z tą wyłącznościa przez to nowe wydawnictwo?
Skąd taka cena 200?
Pfisterki zawsze chodziły po maks 150 od lacerty przy premierze, nie kojarzę drożej.

Rozumem że top euro zeszłego roku ale, że nowy gracz jako wydawnictwo i próby dojenia?
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Trolliszcze »

Arachion pisze: 30 sty 2020, 23:32 O co chodzi z tą wyłącznościa przez to nowe wydawnictwo?
Skąd taka cena 200?
Pfisterki zawsze chodziły po maks 150 od lacerty przy premierze, nie kojarzę drożej.
Koszt wydania tej gry był znacząco większy niż innych Pfisterów. Nowe małe wydawnictwo, koszty kształtują się wówczas zupełnie inaczej niż w przypadku gigantów takich jak Pegasus Spiele. Nie tylko Fishbone było zainteresowane wydaniem tego tytułu, ale inne wydawnictwa miały obawy związane właśnie z kosztem i wynikającą z niego ceną pudełkową. Potwierdzone info.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Skad taka opinia ze dojenie? Mamy rok 2020 a z kazdym rokiem postepuje wzrost cen. Takze wzrost kosztow dla wydawcy, sklepów czy producentow. Pfister nie bez powodu pewnie tez zmienil wydawce - jest spore prawdopodobienstwo ze ma wieksza dzialke na kopii. Maracaibo do tego ma wieksza ilosc komponentów i grafik. Nie znamy ceny jaka zawolal oryginalny wydawca. Dwa ze moze dlatego nie wydaje Lacerta bo nowe wydawnictwo zaproponowalo lepsze warunki?

Zmierzam do tego ze czynników jest wiele a wyzsza cena to niekoniecznie dojenie.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Bruno »

Arachion pisze: 30 sty 2020, 23:32 Skąd taka cena 200?
Pfisterki zawsze chodziły po maks 150 od lacerty przy premierze, nie kojarzę drożej.
Rozumem że top euro zeszłego roku ale, że nowy gracz jako wydawnictwo i próby dojenia?
Na ten temat dużo bicia piany znajdziesz w wątku: Plany wydawnicze - Fishbone Games.
Raz, że ogólny wzrost cen (o czym pisze brazylianwisnia), a dwa, że ta gra ma tryb solo, kampanii - płacisz za wkład intelektualny i czas pracy autora, plus za większą liczbę komponentów niż zwykle, plus za dodatek Armada, plus za wysyłkę w cenie.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: kastration »

Jedyny tytuł 2020, na którego wydanie czekam. Martwi jednak nieco mało opinii polskiej sceny recenzenckiej. Chyba wszyscy czekają na wersje PL. Jak gra okaże się tak dobra, jak mówią na scenie anglojęzycznej, to cóż, pozostanie nadzieja, że malkontentom na forum się nie spodoba i wypchną taniej niż sklepy :lol:
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

kastration pisze: 31 sty 2020, 01:16 Jedyny tytuł 2020, na którego wydanie czekam. Martwi jednak nieco mało opinii polskiej sceny recenzenckiej. Chyba wszyscy czekają na wersje PL. Jak gra okaże się tak dobra, jak mówią na scenie anglojęzycznej, to cóż, pozostanie nadzieja, że malkontentom na forum się nie spodoba i wypchną taniej niż sklepy :lol:
Dlaczego gra mialaby byc lepsza/gorsza w Polsce niz zagranica? Gra juz okazala sie genialna. Pozostaje tylko kwestia indywidualnych gustow. Jak u kogos GWT/Blackout to HIT no to Maracaibo tez nim bedzie.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: probbi »

kastration pisze: 31 sty 2020, 01:16 Martwi jednak nieco mało opinii polskiej sceny recenzenckiej. Chyba wszyscy czekają na wersje PL
Z tego co widziałem, to Gambit się zaopatrzył w wersję angielską, aby nagrać reckę przed polską premierą. Tak więc trzeba chwilę poczekać
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Gambit »

probbi pisze: 31 sty 2020, 07:58
kastration pisze: 31 sty 2020, 01:16 Martwi jednak nieco mało opinii polskiej sceny recenzenckiej. Chyba wszyscy czekają na wersje PL
Z tego co widziałem, to Gambit się zaopatrzył w wersję angielską, aby nagrać reckę przed polską premierą. Tak więc trzeba chwilę poczekać
Dobrze widziałeś :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10922
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: japanczyk »

elayeth pisze: 15 gru 2019, 20:50
Fingus pisze: 15 gru 2019, 10:31
elayeth pisze: 15 gru 2019, 10:28Czy ktoś będzie wydawał po polsku?
https://fishbonegames.pl/gra/maracaibo/
W tym linku nie znajduje info czy i kiedy wyjdzie po polsku.
Oczywiscie, polskie wydawnictwo wydaje grę po angielsku ;-)
Gdybyś kliknał w Do sklepu to zobaczyłbys, że:
PRZEDSPRZEDAŻ. Planowana premiera: druga połowa marca 2020. r.
Wszytsko trzeba na tacy podawać...
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: anion »

Dla miłośników euro z bogatą sałatką punktową, z planowaniem powodującym ciągłe dylematy co wybrać, będzie to z pewnością bardzo dobra pozycja.
Cena absolutnie nie jest przesadzona, jest adekwatna biorąc pod uwagę liczbę komponentów oraz dodany tryb fabularny.
Regrywalność jest na bardzo dobrym poziomie, gdyż pewne pola akcji raz się pojawią na planszy, raz nie; część kart wejdzie do gry, część przy innej rozgrywce, itd.
Dla mnie jako fana gier euro m.in. takich autorów jak Pfister czy Lacerda, są to zdecydowanie dobrze wydane pieniądze (tytuł przywiozłem z Essen).
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Witchma »

anion pisze: 31 sty 2020, 08:57 Dla miłośników euro z bogatą sałatką punktową, z planowaniem powodującym ciągłe dylematy co wybrać, będzie to z pewnością bardzo dobra pozycja.
Jak wypada wariant dwuosobowy?
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: eveni »

Czy grałeś na 2 osoby?
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: anion »

Grałem po kilka partii jedynie w 3- i 4-osobowym składzie, ale na podstawie tych różnic zaryzykuję stwierdzenie, że gra się dobrze skaluje i tak będzie również przy dwóch osobach.
Będę miał jednak okazję się o tym przekonać w najbliższym czasie, gdyż planuję taką rozgrywkę w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: detrytusek »

Wystarczy się przenieść na stronę 2 żeby poczytać moje spostrzeżenia. Wszystkie oparte o gry 2 osobowe.

A przy okazji. Monety są bardzo ładne!
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Bruno »

Gambit pisze: 31 sty 2020, 08:20 Dobrze widziałeś :)
Tomku, czy da radę usłyszeć w Twojej recenzji Maracaibo małe odniesienie do innych tytułów Pfistera, szczególnie GWT? Chodzi mi o to, czy obie gry oferują tak różne doznania, że warto mieć obie (jak widać, zakładam, że spodoba Ci się Maracaibo :wink: ), czy też np. jedna z nich deklasuje drugą?
A jeśli recenzja jest już gotowa (i nie ma w niej tego, o co pytam), to czy po jej opublikowaniu odpowiedziałbyś na tak postawione pytanie tu, na forum?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Tycjan »

Bruno pisze: 01 lut 2020, 01:33Tomku, czy da radę usłyszeć w Twojej recenzji Maracaibo małe odniesienie do innych tytułów Pfistera, szczególnie GWT? Chodzi mi o to, czy obie gry oferują tak różne doznania, że warto mieć obie...
Wprawdzie daleko mi do Gambita, ale w oczekiwaniu na jego materiał może będę Ci wstanie odpowiedzieć na te pytania. :)
Link: http://bit.ly/Maracaibo-Tycjan-ZnadPlanszy-pl
Witchma pisze: 31 sty 2020, 09:14Jak wypada wariant dwuosobowy?
Wszystkie partie jakie grałem były w tym składzie i grało się bardzo dobrze. Nie ma jakiś szczególnych zmian dla takiego układu, więc grając czujesz co daje ona w każdym składzie. Przypuszczam, że większa liczba osób przełoży się głównie na długość gry, bo interakcja będzie w każdej konfiguracji na minimalnym/żadnym poziomie.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Khag »

A tryb solo ktoś sprawdzał?
Poznań i okolice.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Bruno »

Tycjan pisze: 03 lut 2020, 19:24 Wprawdzie daleko mi do Gambita, ale w oczekiwaniu na jego materiał może będę Ci wstanie odpowiedzieć na te pytania. :)
Link: http://bit.ly/Maracaibo-Tycjan-ZnadPlanszy-pl
Dzięki! Ciekawa i obszerna recenzja! A powiedz, proszę, czy - podobnie jak w GWT, gdzie odmienne taktyki (kowboje, inżynierowie, budowniczowie i mixy) dyktowane były w znaczącym stopniu przez rynek pracowników - w Maracaibo też można wymienić jakieś główne "strategie", i czy również istnieje jakiś konkretny czynnik wskazujący, która z nich w danym momencie jest bardziej korzystna/rokująca?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Tycjan »

Bruno pisze: 03 lut 2020, 22:50Ciekawa i obszerna recenzja! [...] która z nich w danym momencie jest bardziej korzystna/rokująca?
W tym cyklu nie piszę recenzji, to są takie przemyślenia po kilku partiach Maracaibo. Ja ogólnie zresztą nie pisze recenzji, tylko opisuję co w danej grze mnie zaciekawiło, co mi się podoba, co fajnie działa, co dany mechanizm powoduje i staram się to pokazać czytelnikom.

Ciężko mi powiedzieć, którzy pomocnicy są mega mocni i czy tacy są. Na pewno tu jest więcej taktyki pod tym względem niż w GWT, bo tam mieliśmy ich tylko trzech ich działanie można było łatwo poukładać sobie w strategi i tylko "czekać", aż uda się ich dopaść. W Maracaibo jest ich (pisząc "ich" mam tu na myśli wszystkie karty planowania, nie tylko pomocników) zdecydowanie więcej, trudniej ich pozyskać, a potem trzeba ich opłacić. Ale można tu znaleźć zależność, w których zainwestować (w jakie ich zdolności), żeby wzmocnić siebie w konkretnych dzianinach.
Co do strategi, to nie wiem, czy jest możliwe wygranie poprzez inwestowanie w eksploracje. Myślę, że mocna jest walka i ja nigdy jej nie zaniedbywałem. Z walką połączone są oczywiście tory wpływów, a one potrafią dać dużo punktów. Mimo wszystko, nie wiem czy trzeba, bo nigdy czegoś całkowicie nie zaniedbałem, ale warto jednak pociągać za wszystkie sznurki. Maracaibo będzie trzeba się uczyć o wiele dłużej niż GWT. Nie wiem, czy odpowiedziałem na pytanie, ale ja już mocno czekam na premierę, bo sam bym sobie na to poszukał odpowiedzi podczas gry. :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Bruno »

Tycjan pisze: 03 lut 2020, 23:11 Nie wiem, czy odpowiedziałem na pytanie
Owszem, odpowiedziałeś, bo zasadniczym moim pytaniem jest: kupić czy nie kupić? (mając i lubiąc GWT)
No więc ja już chyba w duszy postanowiłem, ale szukam dla tego wyboru dobrych uzasadnień, których dostarczasz 😉
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Tycjan »

Bruno pisze: 03 lut 2020, 23:16... ale szukam dla tego wyboru dobrych uzasadnień...
U mnie GWT jest na szczycie ulubionych gier, ale Maracaibo mnie chyba jemu skradło. Czuję tu większy potencjał i przestrzeń do eksperymentowania. Ale wiem, że niektórym to poszerzenie możliwości się nie podoba, bo wolą elegancje GWT. Kupić, nie kupić... niby masz wybór, ale po co się męczyć. ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: NestorZolo »

Właśnie. Dobrze że żona usnęła bo można było zająć się przelewem o 23:30. Teraz tylko wymyślić skąd się to maracaibo wzięło w domu :D a jeszcze w niedzielę z kolegą ustaliliśmy że czekamy spokojnie aż będzie więcej wiadomo. No ale w sumie wiadomo, jeszcze blackout też pięknie się wprowadził się domu.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
ODPOWIEDZ