Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Dyskusje o konkretnych grach bitewnych
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: alpha »

Czy jest ktoś, kto zebrał naprawdę sporą kolekcję X-Wing 1.0?
Jak to wszystko ogarniacie?

Przyglądam się np. gąbkom Feldherr, które są powycinane tak, że kształty otworów idealnie pasują do konkretnych statków.
Czy ma ktoś te gąbki i może powiedzieć jak to się spisuje i czy warte to jest swojej ceny?
Czy te gąbki są produkowane tak, że są unikalne, czy otwory powtarzają się np. pod kątem najbardziej popularnych statków lub mają "otwory-zapychacze bez ładu i składu"?
Krótko mówiąc: czy da się z tych gąbek uzbierać zestaw, który byłby maksymalnie skondensowany pod kątem całej kolekcji statków 1.0 i jednocześnie zajmował jak najmniej miejsca całościowo?

Czy statki z wersji X-Wing 2.0 różnią się wymiarami względem 1.0?
Czy mając takie gąbki jak wspomniałem wyżej, da się tam wstawiać statki z wersji 2.0?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Morfaer
Posty: 3
Rejestracja: 27 cze 2019, 12:46
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Morfaer »

Czy jest ktoś, kto zebrał naprawdę sporą kolekcję X-Wing 1.0?
tak, ja mam wszystko do rebelii prawie wszystko do scum, i prawie wszystko do jedi
Jak to wszystko ogarniacie?
statki w gabkach, karty w klaserze/pudełkach

Przyglądam się np. gąbkom Feldherr, które są powycinane tak, że kształty otworów idealnie pasują do konkretnych statków.
Czy ma ktoś te gąbki i może powiedzieć jak to się spisuje i czy warte to jest swojej ceny?
sa warte swojej ceny w mojej opinii
Czy te gąbki są produkowane tak, że są unikalne, czy otwory powtarzają się np. pod kątem najbardziej popularnych statków lub mają "otwory-zapychacze bez ładu i składu"?
sa i uniklane i gabki w ktorych otwory sie powtarzaja
Krótko mówiąc: czy da się z tych gąbek uzbierać zestaw, który byłby maksymalnie skondensowany pod kątem całej kolekcji statków 1.0 i jednocześnie zajmował jak najmniej miejsca całościowo?
da sie ale ze wzgledu na to ze kolekcja sie powiększa dokupujesz albo uniwerslane gąbki albo pod dane statki

Czy statki z wersji X-Wing 2.0 różnią się wymiarami względem 1.0?
nie różnią sie sa tego samego rozmiaru, a raczej powinny byc zazwyczaj maja inne malowanie jedynie
Czy mając takie gąbki jak wspomniałem wyżej, da się tam wstawiać statki z wersji 2.0?
Oczywiscie
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: mordajeza »

Ja trzymam wszystko w takim czymś:
Spoiler:
Powycinałem plastikowe holdery z oryginalnych pudełek tak, aby pasowały do tego organizera. I nic nie lata :) Jedynie prom Upsilon się nie mieści na wysokość (brakuje dosłownie kilku mm) i muszę go trzymać osobno.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: alpha »

Morfaer pisze: 09 lut 2020, 01:11
W takim razie biorę na poważnie te gąbki pod uwagę. Dzięki :)
mordajeza pisze: 09 lut 2020, 07:32 Powycinałem plastikowe holdery z oryginalnych pudełek tak, aby pasowały do tego organizera. I nic nie lata :) Jedynie prom Upsilon się nie mieści na wysokość (brakuje dosłownie kilku mm) i muszę go trzymać osobno.
Masz na myśli to, że te małe przezroczyste kawałki plastików, w których te statki są fabrycznie umieszczone, przyciąłeś tak ostro, że zmieściły się to tego pudełka? Hmm... w sumie na początek dobry pomysł (przy niewielkiej kolekcji i dla małych statków). Z drugiej strony zastanawiam się czy to ma sens, bo zamierzam złożyć sporą kolekcję i nie wiem czy cenowo nie lepiej od razu pójść w te gąbki. Tym bardziej, że już 2 ogromne statki udało mi się kupić, a tych nie da rady tak przyciąć :lol:

PS. Panowie.... nie dostałem powiadomienia, że odpowiedzieliście mi na pytania, bo nie kliknęliście w odpowiedni przycisk :) Zajrzałem tu, bo zamierzałem dodać jeszcze jedno pytanie.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: alpha »

Czy warto wg was dokupić sobie zestawy konwertujące do 2.0?
Mam na myśli tylko domowe granie.
Z tego co widzę, to jest ich teraz 6 różnych (wersja PL), ale nie wiem czy to ma sens.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Zefireq »

alpha pisze: 13 lut 2020, 22:04 Czy warto wg was dokupić sobie zestawy konwertujące do 2.0?
Jeśli lubisz mieć wszystko, tj. bodajże wszystkie karty rozszerzeń, pilotów itd. jakie wyszły do tej pory, to tak. Chociaż ja zdecydowałem się głównie przez diale z 1.0, które odbierały mi przyjemność z grania :D
Ogółem tak plus minus jeśli planujesz kupić powyżej 6 statków 1.0, to opłaca się finansowo 1.0 plus konwersja, niż statki 2.0. Przy czym pamiętaj, że niektórych rzeczy w konwersji nie ma, np. żetonów osłon.

Mówię o konwersji Imperium i Rebelii, nie wiem jak z pozostałymi.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 755
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 174 times
Been thanked: 139 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: woytas »

Kolega Aadaan w innym temacie napisał że:
To raczej ciekawostka, ale w temacie. FFG pracuje nad wersją solo do X-Winga. Do pobrania jest wersja demo instrukcji.
https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... ng-solo-1/
Ktoś już się bardziej zagłębił w temat? Byłbym BARDZO wdzięczny za jakieś opinie dotyczące gameplaya w tym wariancie.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: alpha »

Dopytam się o jeszcze jedną kwestię odnośnie konwersji.
Być może pytania bez sensu, ale już nie raz się przekonałem, że pytania bez sensu jednak czasami warto zadać :lol:

Czy te zestawy konwertujące załatwiają sprawę konwersji podstawek (czerwonej i niebieskiej z wersji 1.0), czy tylko samych dodatków wydawanych jako Fale?
Czy mimo wszystko podstawkę z wersji 2.0 jednak trzeba kupić?

Dodatkowe pytanie: jeżeli posiadam wersję czerwoną i niebieską (1.0), to gdyby trzeba było jednak dokupić podstawkę z wersją 2.0, to kupować tylko 1 sztukę, czy lepiej 2?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: EsperanzaDMV »

alpha pisze: 23 wrz 2020, 21:12Czy te zestawy konwertujące załatwiają sprawę konwersji podstawek (czerwonej i niebieskiej z wersji 1.0), czy tylko samych dodatków wydawanych jako Fale?
Czy mimo wszystko podstawkę z wersji 2.0 jednak trzeba kupić?
Podstawkę do 2.0 tak czy inaczej musisz kupić. Znajdują się w niej np. nowe karty uszkodzeń czy miarki, które musisz mieć, jeśli chcesz grać w 2.0. Najtaniej obecnie kupić na Rebelu za 50zł, nigdzie nie dostaniesz taniej. Zestawy konwertujące zawierają diale i karty pilotów do 2.0 także i do statków z podstawek z 1.0 (czerwonej i niebieskiej). Najlepiej po prostu zapoznaj się z informacjami, co dokładnie zawierają te zestawy, które statki który zestaw konwertuje.
Natomiast miej na uwadze, że aby skonwertować wszystkie statki z podstawek (czyli T-65, 2x TIE Fighter, T-70 i 2x TIE/fo), to potrzebujesz cztery zestawy konwertujące - odpowiednio dla Rebelii, dla Imperium, dla Ruchu Oporu i dla Najwyższego Porządku.
alpha pisze: 23 wrz 2020, 21:12Dodatkowe pytanie: jeżeli posiadam wersję czerwoną i niebieską (1.0), to gdyby trzeba było jednak dokupić podstawkę z wersją 2.0, to kupować tylko 1 sztukę, czy lepiej 2?
Wystarczy Ci jedna sztuka. Powody, dla których można pomysleć o dokupieniu drugiej podstawki, to dodatkowy zestaw kości oraz po prostu 2x więcej statków za niewielkie pieniądze (3 statki za 50zł to naprawdę fajna cena).
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: alpha »

Przyglądam się wersji 2.0 i widzę, że część statków jest nowych, ale część jest ta sama co w wersji 1.0.
Przykłady pierwsze z brzegu: Imperialna Korweta, Tantive IV, Sokół, i wiele innych.
Taki Sokół to w wersji 1.0 był wydany chyba dwukrotnie. Tutaj jest to już trzeci raz (w sensie, że łącznie po raz trzeci, bo dla wersji 2.0 jest pierwszy raz).
O co tu chodzi? Podmieniają tylko karty i wydają jako nowa wersja Sokoła?

Czy docelowo dla wersji 2.0 ma być wydany każdy statek, który był w wersji 1.0?
Pytam, bo widzę, że np. nie są dostępne (z wersji 1.0) takie statki jak: Lambda, K-Wing, Rebeliancki Transportowiec.
Czy zbierając kolekcję 1.0 w wersji PL jest sens się łudzić, że zostaną one ponownie wydane w wersji 2.0?
Czy lepiej jednak poszukać albo z drugiej ręki, albo w innym języku (i spolszczyć sobie karty)?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: feniks_ciapek »

alpha pisze: 07 paź 2020, 11:54 Przyglądam się wersji 2.0 i widzę, że część statków jest nowych, ale część jest ta sama co w wersji 1.0.
Przykłady pierwsze z brzegu: Imperialna Korweta, Tantive IV, Sokół, i wiele innych.
Taki Sokół to w wersji 1.0 był wydany chyba dwukrotnie. Tutaj jest to już trzeci raz (w sensie, że łącznie po raz trzeci, bo dla wersji 2.0 jest pierwszy raz).
O co tu chodzi? Podmieniają tylko karty i wydają jako nowa wersja Sokoła?

Czy docelowo dla wersji 2.0 ma być wydany każdy statek, który był w wersji 1.0?
Pytam, bo widzę, że np. nie są dostępne (z wersji 1.0) takie statki jak: Lambda, K-Wing, Rebeliancki Transportowiec.
Czy zbierając kolekcję 1.0 w wersji PL jest sens się łudzić, że zostaną one ponownie wydane w wersji 2.0?
Czy lepiej jednak poszukać albo z drugiej ręki, albo w innym języku (i spolszczyć sobie karty)?
Kup 1.0 w innym języku i zestawy konwertujące do 2 edycji po polsku :) Będzie taniej i szybciej.

Część modeli w 2.0 jest nieco ciekawsza, niż w 1.0, ale to w zasadzie tyle.
Awatar użytkownika
korbol
Posty: 49
Rejestracja: 29 lip 2018, 20:07
Has thanked: 30 times
Been thanked: 11 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: korbol »

alpha pisze: 07 paź 2020, 11:54 Przyglądam się wersji 2.0 i widzę, że część statków jest nowych, ale część jest ta sama co w wersji 1.0.
Przykłady pierwsze z brzegu: Imperialna Korweta, Tantive IV, Sokół, i wiele innych.
Taki Sokół to w wersji 1.0 był wydany chyba dwukrotnie. Tutaj jest to już trzeci raz (w sensie, że łącznie po raz trzeci, bo dla wersji 2.0 jest pierwszy raz).
O co tu chodzi? Podmieniają tylko karty i wydają jako nowa wersja Sokoła?

Czy docelowo dla wersji 2.0 ma być wydany każdy statek, który był w wersji 1.0?
Pytam, bo widzę, że np. nie są dostępne (z wersji 1.0) takie statki jak: Lambda, K-Wing, Rebeliancki Transportowiec.
Czy zbierając kolekcję 1.0 w wersji PL jest sens się łudzić, że zostaną one ponownie wydane w wersji 2.0?
Czy lepiej jednak poszukać albo z drugiej ręki, albo w innym języku (i spolszczyć sobie karty)?
Z grubsza jest tak jak napisałeś. Inne wersje statku mają inne karty pilotów, rozwinięć, sam model rożni się nieznacznie wykonaniem. Każda wersja statku dotyczy fabularnie innych czasów. FFG uznało, że to dobry powód, żeby wydać 3 razy ten sam statek.

W wersji 1.0, z tego co pamiętam były dwie wersje Sokoła. Pierwsza, to klasyczna, znana z filmowych części IV-VI (Han Solo w średnim wieku). Druga w zestawie "Bohaterowie Ruchu Oporu" to Sokół, który fabularnie śmigał w części VII-IX (Rey, stary Han Solo).
W wersji 2.0, oprócz klasycznej wersji, wydany został Sokół Lando Calrissiana. Fabularnie to czasy, w których statek nie wspierał jeszcze Rebelii. Piloci (m. in. młody Han Solo) tego zestawu są z frakcji Szumowiny i Nikczemnicy. W tym zestawie znajdziemy bajer w postaci odczepianego staku ewakuacyjnego, którym też można latać.

Nie wiadomo, czy wszystkie statki z wersji 1.0 będą wydane w wersji 2.0. Póki co nie ma w oficjalnych zapowiedziach FFG K-Winga, Lambdy. Na pewno nie w najbliższym czasie. Nie mam pojęcia jak z Rebelianckim Transportowcem. Chyba 3 duże statki z 5 zostały wydane w wersji 2.0.

W PL to już nic nie zostanie wydane. Jak zbierasz 1.0 w PL to pozostały zakupy niedostępnych modeli z drugiej ręki. Polecam jednak przejść na wersję 2.0 wtedy kupujesz zestaw konwertujący i można szukać modeli w innych językach.
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Tuminure »

Sokół w wersji 2.0 przede wszystkim składa się z dwóch modeli. Ma odpinany statek ewakuacyjny, który jest traktowany jako osobny statek i ma umiejętności związane z tym statkiem. To chyba nieco większa zmiana niż "podmieniają tylko karty" ;).
Statku ewakuacyjnego nie było w 1.0, więc nie znajdziesz do niego kart, choć nic nie stoi na przeszkodzie by stworzyć sobie własne na podstawie tych z 2.0 ;).

Tak czy inaczej, jeżeli liczysz, że wspomniane przez Ciebie modele zostaną wydane ponownie w wersji 2.0 to i tak będziesz musiał dorobić sobie karty do 1.0. Nie widzę więc powodu, żeby czekać. Ja kupowałbym po prostu kupić z drugiej ręki lub w innym języku. Tym bardziej, że stare modele nagminnie pojawiały się w pierwszych falach ale w ostatnich falach jest ich zauważalnie mniej.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Indar »

Sokół z promem to zupełnie inny model "Sokola" niż ten Rebelii i Ruchu Oporu. Ten z promem jest jedynie w Scumach, i wyszedl tylko w nowej edycji.
Sokół Rebelii i Ruchu Oporu to w zasadzie ten sam model - różnica jest tylko w antence i można go stosować wymiennie. "Stary" Sokół wyszedł jako nowy model w zestawach Rebelii, natomiast jest to identyczny model jak był kiedyś.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: alpha »

Dziękuję wszystkim za trochę światła w tej sprawie :)

Wytłumaczcie mi jeszcze jedno, bo na razie grałem (pierwsze próby) tylko w wersję 1.0
Czytałem kiedyś, że wersja 2.0 ma aplikację, bo zmiany są wprowadzane na bieżąco żeby nie przedrukowywać kart.
To jak to w takim razie działa?
Jeżeli zmienią się jakieś wartości na karcie i aplikacja to wskaże, to co mam zrobić z nieaktualną już kartą i skąd wziąć nową?
Mam mieć w głowie nowe wartości?
Nie rozumiem tego :oops:
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: feniks_ciapek »

Wartości na kartach się nie zmieniają, tylko ich koszt w punktach, którego nie ma na kartach. Apka robi update rozpisek i tyle.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: EsperanzaDMV »

By to jeszcze lepiej wyjaśnić - załóżmy że grasz w 1.0, masz przypisane stałe wartości eskadry na kartach i masz pewną rozpiskę (np. 3x Prom Upsilon czy rój Nantexów :D). Okazuje się, że rozpiska ta wygrywa na większości turniejów, nagle wszyscy grają na turniejach tylko tym. Gra robi się nudna, trzeba by czekać na kontrę w kolejnej fali... Zamiast tego można zrobić to tak, jak jest teraz w 2.0, czyli reagować na bieżąco właśnie za pomoca aplikacji, np. podnosisz wartość punktową statków czy ulepszeń w tej wygrywającej rozpisce, przez co staje się ona już zdecydowanie mniej grywalna i konkurencyjna, lub po prostu nie możesz nią grać, bo nie mieści się w liczbie dostępnych punktów eskadry.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: alpha »

No dobra, ale po co w takim razie wprowadzono wersję 2.0, skoro dla wersji 1.0 można było utworzyć stronę www, na której taki koszt byłby na bieżąco uaktualniany?
Odpadłby koszt tworzenia programu, jego testów, poprawek, tworzenia na różne platformy systemowe, itd.?
Gdzie tu sens?
Chyba, że jest jeszcze coś, o czym nie wiem :wink:
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: feniks_ciapek »

Dlatego, że 2.0 jest usprawnioną wersją, która wiele rzeczy poprawia. Mi osobiście też bardziej podoba się ta mniej barokowa szata graficzna, ale co kto lubi.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: EsperanzaDMV »

alpha pisze: 08 paź 2020, 20:45 No dobra, ale po co w takim razie wprowadzono wersję 2.0, skoro dla wersji 1.0 można było utworzyć stronę www, na której taki koszt byłby na bieżąco uaktualniany?
Odpadłby koszt tworzenia programu, jego testów, poprawek, tworzenia na różne platformy systemowe, itd.?
Gdzie tu sens?
Chyba, że jest jeszcze coś, o czym nie wiem :wink:
Nikt nie powiedział, że wartości punktowe w apce, a nie na kartach, to jedyne zmiany jakie zaszły ;) Tych zmian jest całkiem dużo, jak chociażby pojawienie się Mocy u pilotów, pojawienie się nowej fazy (Strategy Phase), statki na średnich podstawkach, węższe pole ostrzału (arc) na przedzie, nowe akcje, nowe żetony, wieżyczki nie strzelają już 360 stopni dookoła... Tego jest naprawdę dużo i nie spotkałem się jeszcze z opinią osoby grającej w 2.0, że są to zmiany na gorsze. Wprost przeciwnie, sam długo broniłem się przed wejściem w 2.0 (promocje Rebela mnie przekonały :D), ale jak już wszedłem to naprawdę doceniłem te ulepszenia. Jednocześnie wciąż nie uważam, że 1.0 było całkowicie zepsute - tam też jest cały czas od groma funu i gdyby nie promocja Rebela, wciąż bym latał w 1.0 i wciąż świetnie się bawił składając tam eskadrę ;)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: alpha »

Aaa, to wyszła moja niewiedza :)
Myślałem, że tylko ten koszt, a tu widzę cała seria zmian.

Też skorzystałem z promocji i wziąłem wszystkie zestawy do konwersji i 2x podstawkę.
Jednak na razie nie będę tego otwierał, i pogram sobie na wersji 1.0, żeby dozować sobie przyjemności :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: alpha »

Kolejna myśl do mnie przyszła odnośnie 1 vs 2 :D

Weźmy dla przykładu taki zestaw konwertujący:
https://www.rebel.pl/bitewniaki/star-wa ... 07733.html

Mamy tam spis statków (a właściwie tarcz manewrów):
Tarcze manewrów są przeznaczone dla następujących statków:
Star Wing klasy Alfa (3)
Myśliwiec TIE Inkwizytora (3)
Prom klasy Lambda (2)
TIE Advanced (2)
TIE Aggressor (3)
Bombowiec TIE (3)
TIE Defender (2)
Myśliwiec TIE (4)
TIE Interceptor (3)
TIE Phantom (2)
TIE Punisher (2)
TIE Striker (3)
VT-49 Decimator (2)
Czy mając ten zestaw konwertujący i w/w statki w wersji 1.0, to czy jest jakikolwiek sens kupować którykolwiek z tych statków w wersji 2.0?
Oczywiście nie mówimy tu o dublowaniu sobie statków, bo to wiadomo, że można robić, ale ja nie o to pytam :)
W sensie, czy FFG zostawiło sobie jakiś haczyk, który mimo wszystko skłania do zakupu statku w wersji 2.0, zamiast jego konwersji z 1.0?
Czy kupując pudełko w wersji 2.0 np. VT-49, otrzymam dokładnie to samo, co mając już ten statek w wersji 1.0 razem ze wspomnianym tu zestawem konwertującym?
Zastanawiam się czy się nie pospieszyłem i nie zrobiłem głupoty biorąc zestawy konwertujące, i może lepiej było zbierać powoli wersję 2.0?
Jak to widzicie? :roll:
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: EsperanzaDMV »

To znowu postaram się odpowiedzieć na Twoje pytanie ;)
To, czy popełniłeś błąd czy nie, zależy od liczby i rodzaju statków, które już posiadasz i które możesz przekonwertować. Jeśli masz dużo statków z 1.0, to zestaw konwertujący jest dla Ciebie idealny. To, o czym musisz pamiętac, to że te wartości w nawiasach, które są w Twoim poście, to nie jest liczba ile kompletnych zestawów konwertujących jest w pudełku, a ile diali się w nim znajduje. Innymi słowy, w zestawie konwertującym możesz mieć dla wspomnianego Decymatora dwa diale (czyli tarcze z manewrami), ale kart pilotów będziesz już tylko jeden kompletny zestaw (dwie karty pilotów unikalnych (jeden z inicjatywą 5, drugi z inicjatywą 3, i dwie karty pilotów generycznych). Ten drugi dial byłby Ci przydatny, jakbyś miał faktycznie dwa Decymatory z 1.0 - jeśli masz jeden, to tak naprawdę ten drugi dial i jedną z kart pilotów generycznych możesz się bez żalu pozbyć. Mało kto będzie potrzebował diala i generyka bez tych dwóch kart pilotów unikalnych (ale może ktoś byś jednak chciał po coś, nie wiem), i sytuacja ma się tak samo dla wszystkich statków. Czyli jak kupisz Decymatora 2.0, to w pudełku będziesz miał właśnie jeden dial i po jednej kopii każdego pilota, czyli to samo co w zestawie konwertującym (bo tego niepotrzebnego drugiego diala i kartę pilota generycznego nie potrzebujesz i tak). Zazwyczaj statki z 1.0 są tańsze od tych z 2.0, więc kupno statków z 1.0 + zestaw konwertujący do nich jest lepszym rozwiązaniem.

Z reguły jeśli masz ten sam statek z 1.0, to nie ma sensu kupować tego samego w wersji 2.0. Są jednak od tego pewne wyjątki:
- W wersji 2.0 X-Wing, B-Wing czy Myśliwiec Fang mają ruchome skrzydła, niektóre statki mają inne malowanie - jeśli interesują Cię takie bajery, to warto wziąć model 2.0.
- W wersji 2.0 zestaw "Duch" nie zawiera promu szturmowego (który był w 1.0), zamiast tego zawiera "Upiora II", który w 1.0 był sprzedawany jako osobny statek. Jeśli chcesz latać Promem Szturmowym w 2.0, to jedyną opcją jest zestaw konwertujący Rebelii.
- Niektóre zestawy (jak wspomniany powyżej "Duch") mają inne statki w porównaniu do 1.0. Przykładem jest tutaj też YV-666 "Wściekły Pies" - w 2.0 w zestawie ma także Z-95 z dodatkowym unikalnym pilotem (Bosskiem), którego nie ma w zestawie konwertującym Szumowin.
- Część zupełnie nowych pilotów do statków do frakcji z 1.0, których nie było w 1.0, znajduje się w bardzo trudno dostępnym dodatku "Hotshots&Aces" (jak np. wspomniany Bossk).
- Żetony bomb - tych nie ma w żadnym zestawie konwertującym. Jeśli nie masz żetonów bomb ze statków z 1.0 (bo np. kupiłeś same modele), to zdecydowanie lepiej będzie dla Ciebie kupić statki w 2.0. Jeśli natomiast masz żetony bomb ze statków z 1.0, to zestaw konwertujący będzie dla Ciebie wystarczający.
- Jeśli masz dużo statków z 1.0, to zapewne masz także dużo makulatury - zawsze możesz ją sprzedać :) Może nie będą to ogromne pieniądze, ale może akurat wystarczy na jakiś dodatkowy statek ;)
- Jeśli chcesz grać swarmem, to warto kupić teraz statki 2.0 w promocji Rebela, która lada moment się skończy ;)

Pamiętaj też, że część statków w 2.0 może latać dla dwóch frakcji - na ten moment jest to 6 statków "zwykłych":
- ARC-170 dla Republiki i Rebelii
- BTL-A4 Y-Wing dla Rebelii i Szumowin
- Firespray-31 dla Szumowin i Separatystów (niedługo się pojawi statek Jango)
- HWK-290 dla Rebeliantów i Szumowin
- TIE Fighter dla Imperium i Rebelii
- Z-95 dla Rebelii i Szumowin
...i wszystkie 5 statków epickich. Jednak by móc latać nimi w każdej z tych dwóch frakcji, musisz posiadać zestawy konwertujące dla każdej z tych frakcji (czyli np. zestaw konwertujący Rebelii i Szumowin by latać dla obydwu frakcji Y-Wingiem, HWK-290 i Z-95) albo kupić dany statek w wersji 2.0 plus zestaw konwertujący drugiej frakcji. Innymi słowy, jeśli kupisz przykładowo Z-95 w wersji 2.0, to polatasz nim tylko po stronie Szumowin (i by latać nim po stronie Rebelii, i tak musisz kupić zestaw konwertujący dla Rebelii). Statki epickie mają swoje własne zestawy konwertujące, nimi nie latam, nie mam żadnego, więc się nie wypowiem.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: Indar »

Ja tylko dodam że obecnie może być problem z nabyciem niektórych statków z 1 ed. O ile zestaw konwertujacy jest dobry jak masz sporo statków z poprzedniej ed. To jego kupno z oczekiwaniem że dopiero kupisz statki z 1.0 może nie mieć sensu.
No i obecnie rynek jest zalany statkami z 2.0 - można je kupić za niewielkie pieniądze. To efekt akcji Rebela. Wyprzedają za grosze wszystko co wyszło w wersji pl do 2.0
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Post autor: alpha »

Panowie, to może ja napiszę co już mam i co planowałem / planuję, a wy mi tu doradźcie :wink:

Z edycji 1.0 mam (wszystko PL):
a) obie podstawki (czerwona i niebieska)
b) fale 1-6 (wszystko oprócz Rebelianckiego Transportowca i Lambdy)
c) od fali 7 do końca nie mam prawie nic (tzn. mam tylko te: Imperialna Korweta typu Raider, TIE Punisher, Duch, TIE Inkwizytora, Weterani Imperium, Starwing typu Alpha)
d) pozostałe z racji dobrych cen mam zamiar dokupić

Z edycji 2.0 mam (wszystko PL):
a) 2x podstawka
b) wszystkie zestawy konwertujące (5 frakcji + Wielkie statki)
c) dodatek: Wielkie bitwy
d) 6x Damage Deck (ENG) - niestety nie udało mi się załapać na 7 deck dla Galactic Empire, nie wiecie gdzie jeszcze można to dostać?

Widzę, że są też dobre ceny na pierwsze 3 fale w wersji 2.0 PL.
No i zacząłem się zastanawiać jak to rozwiązać.
Na początku nie planowałem wchodzić w 2.0, ale te ceny mnie zupełnie skołowały i stałem się posiadaczem w/w :wink:
Zupełnie nie wiem co np. zrobić z takim Sokołem, bo jest tego chyba 4 różnych wersji: 2 w wersji 1.0, oraz 2 w wersji 2.0.
Sokoła mam tylko 1 szt. z wersji 1.0 .... i nie wiem czy karty są warte zakupu kolejnych sztuk.
Dla kogoś zaczynającego kompletowanie to jest totalny miszmasz :?
A ten Sokół to tylko 1 z przykładów, bo takich dubli czy potrójnych to jest więcej .... no i jak to teraz ugryźć?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
ODPOWIEDZ