Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1284
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 214 times

Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: ShapooBah »

Zastanawiam się, czy Istnienie karcianek w formacie CCG, które nie są Magiciem/Pokemonami ma jeszcze w dzisiejszym świecie szansę zaistnieć. Większość tego typu gier z racji dużo lepszego obsłużenia przeniosła się na urządzenia elektroniczne (Hearthstone, Magic, Gwint czy mniej znane jak Mythgard)
Tak wiem, że istnieje Keyforge, ale tutaj nie mamy deck buildingu tylko gotowy produkt za konkretną cenę, nie ma aż tak mocno rozbudowanego modułu kolekcjonerskiego, bo kupujemy talie, które są kompletne.

Wszystko w dużej mierze rozbija się o zainteresowanie współczesnego gracza swoim autorskim systemem, pytanie tylko, czy jest możliwe wymyślenie na tyle nowatorskiej i prostej mechaniki, oraz zbudowanie wokół niej tak dużej fanbazy, że gra byłaby... cóż, przynosić pieniądze. Czy w ogóle taki system sprzedaży ma sens? Czy może są to już pozostałości po dawnych czasach i większość gier karcianych powinna opierać się o model bardziej LCGowy?

Jakie jest wasze zdanie na ten temat!
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: mauserem »

ShapooBah pisze: 13 lut 2020, 14:22 Jakie jest wasze zdanie na ten temat!
Gry CCG działąjące jako fizyczne karty spokojnie będą funkcjonować i mają się jako idea modelu sprzedaży całkiem dobrze.
Myślę, że z racji zmieniających się zainteresowań nie dostrzegasz gdzie teraz model CCG jest z powodzeniem i zyskiem eksploatowany.
Nie dostrzegasz, bo nie masz 10 lat :mrgreen:

Gry CCG nie mają przenosić jakichś nowatorskich mechanik - one maja być proste i skutecznie (czytelnie i efektowanie) przenosić kontent czyli IP na którym są oparte.
Bo gry CCG przede wszystkim są silnie powiązane z IP a jeśli chodzi o IP nie ma tutaj raczej zastoju.
Świetnie rozwijają się universa Naruto, My Little Pony, Transformers, czy wspomniany przez Ciebie Pokemon.
Producenci tacy jak choćby Hasbro mają od dawna wypracowany model wzbudzania zainteresowania nabywców - przez serie zabawkowe, seriale animowane, filmy pełnometrażowe. To działa genialnie skutecznie - tylko Ty już raczej nie jesteś targetem :mrgreen:
Ale wiesz, zawsze możesz spróbować dilerki kartami My Little Pony pod szkołą podstawową w swojej okolicy - mam wrażenie, że sukces komercyjny murowany - do chwili kiedy dostajesz bana na dzieci i wpis do bazy pedofilów :mrgreen:
Nie tam nie ma jednostek - wariatów wydających swoje kawalerskie, zarobione w pierwszej pracy tysiące monet za to jest duża skala - jedna podstawówka to kilkaset napalonych dzieciaków...

A dla trochę większych czeka już kontent cyfrowy - bo u nastolatków wpisany w ten model "trading" przechodzi błyskawicznie z realu do virtualu...
Dla nich kontakt fizyczny jest swoistym tabu - więc proszę... kontent jest za to bardziej "opancerzony" w chainmail bikini :mrgreen:
Jesteś tam jeszcze? masz aktywne konto? Nie sądze :D

Trzeba sobie zdać sprawę, że takie karciane formaty jak CCG/TCG potem LCG są swoistymi kamieniami milowymi dorastania - obrazującymi zmieniającą się i rosnąca siłę nabywczą odbiorców, a także ich kształtujące się gusta, preferencje i hierarchie ważności. Aż do stopniowego wygasania zainteresowania i swoistego wypalenia - robimy się dorośli chyba. :mrgreen:
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: kempy »

My Little Pony zostało chyba wstrzymane, przynajmniej ostatni dodatek wyszedł w 2018 roku.

Jest taki azjatycki wyspiarski kraj, gdzie CCG stało się częścią kultury. Na jednej z grup poświęconej martwym karciankom pojawiają się obecnie krótkie opisy niektórych z wydanych tam gier. Autor wspomina, że ma w kolekcji karty z ok. 400 (!) CCG wydanych tam na przełomie kilkudziesięciu lat. Praktycznie każda nośna manga, anime czy konsolowa gra dostaje tam karciankę CCG.

---

Co do pytania autora postu. Nadal powstają oryginalne fizyczne gry CCG, które są dedykowane starszym graczom i których siłą napędową ma być głównie budowanie środowiska turniejowego w wersji tańszej niż MtG np. Argent Saga.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: rattkin »

Nie jestem przekonany, czy cyfrowe CCG, a przynajmniej te skierowane do nieco starszego gracza, radzą sobie jakoś szczególnie dobrze - poza tym jednym jedynym właśnie. Ostatnio dowiedziałem się, że padł Duelyst, a to przecież był jeden z najsilniejszych reprezentantów tej nowej fali. Jego konkurent - Faeria - trzyma się jeszcze, ale jak długo? Hearthstone, po pierwszej bańce ostatecznie sflaczał, gdy część graczy zdążyła się wkurzyć na zmiany w grze, a druga część dowiedziała się, że istnieje cyfrowy MtG, więc w sumie po co się rozmieniać na drobne...

LCGi rozwiązały pewne problemy, ale stworzyły własne - rosnący koszt wejścia, logistyka i magazynowanie dziesiątek (setek?) produktów z tej samej serii, dostępność, itd. Ta forma już raczej nie wróci, bo nawet jej autorzy (FFG) w nią nie wierzą. Nie ma tu dobrego rozwiązania. Potrzeba by pewnie czegoś w rodzaju bezpośredniej subskrypcji a'la MMORPG - płacisz co miesiąc, dostawy kart masz gwarantowane, a jeśli chcesz wejść w system, to, dajmy na to, "wszystkie cykle poza ostatnimi dwoma" są w gratisie albo bardzo mocno przecenione - a płacisz normalnie dopiero za bieżący kontent.

Porównanie z MMORPG jest tu zresztą całkiem trafne, bo to i to stanowi "lifestyle game" - tą jedną rzecz, w którą się mocno angażujesz. Naturą gier lifestyle'owych jest to, że raczej nie da się ciągnąć więcej niż jednej naraz. To bardzo ważne, bo definiuje to od razu sposób podejścia konsumenta. Wygrywa ten produkt, który jest na rynku "od zawsze", ten który ma gwarantowane wsparcie, stabilność i przewidywalność. Każdy nowy ma na starcie podcięte skrzydła, bo nie jest w stanie konkurować na ilość kontentu. Dlatego w tym segmencie dominować będzie zawsze jeden tytuł. W karcianych CCG to jest MtG, a w komputerowych MMORPG - WoW. I to się już nie zmieni. Prędzej te gry (i sposób rozrywki) po prostu wymrą i spokojnie odejdą w niebyt, niż zostaną podbite przez konkurencję. MMORPGów zresztą już się nawet nie próbuje robić. 15 lat porażek różnych prób pokazało, że z WoWem nie da się wygrać grając w tę samą grę (płatny abonament miesięczny).
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: WieszKto »

Mtg to raczej niezaprzeczalnie najpopularniejsze CCG papierowe. A odkąd mamy cyfrowe mtga dominacja raczej będzie się powiększać. Jak ktoś chce spróbować cyfrowego CCG za free polecam Mythgard. Niestety mało graczy ale może jak się skrzykniemy będzie z kim pograć? :)
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: gogovsky »

legends of runetherra jest spoko;)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: kempy »

Obrazek

Liczba premier klasycznych CCG'ów wg lat oraz łączna ilość wg krajów.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: polwac »

My tu gadu gadu, a Rebel staje się oficjalnym dystrybutorem MtG w Polsce.
gogovsky pisze: 17 lut 2020, 18:58 legends of runetherra jest spoko;)
Powiedziałbym nawet, że dla mnie dużo przyjemniejszy niż MTG Arena :)
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: kempy »

polwac pisze: 18 lut 2020, 12:16 My tu gadu gadu, a Rebel staje się oficjalnym dystrybutorem MtG w Polsce.
To oznacza, że Asmodee/FFG po zamknięciu Destiny odpuszcza sobie robienie CCG'ów i dni Keyforge są policzone?
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: Golfang »

Jak przeczytałem tytuł - myślałem że autorem jest forumowicz o nicku jednego z zespołów metalowych oraz święta które przywędrowało do Polski całkiem nie dawno :) a tu NIE. Jakie zaskoczenie.

Kurde na przestrzeni wielu wielu lat grałem w kilka CCG czy też TCG:
1. MTG
2. Warhammer - całkiem fajne ale umarł
3. Lotr - i to było nawet wydawane w języku polskim - szkoda że umarł ten system. Fajne było podejście, że grało się w swojej turze dobrymi, w turze przeciwnika złymi postaciami (jeśli dobrze pamiętam)
4. Shadowrun- było ok
5. Star Wars - tutaj ewidentnie zawinił wydawca/wydawcy. Było jakby dużo serii i wydawców gier ccg/tcg star wars i człowiek mógł się zagubić w mnogości tych wydań.
6. Star Wars Destiny - najbardziej mnie z tego wszystkiego odrzucił - zmuszał do szukania nie dość że kart to jeszcze kostem... omg! kupiłem trochę tego i leży w szafie - już dawno powiedziałem NIE temu systemowi i w sumienie jest mi żal że umarł.
7. Jakub Wędrowycz - kupiłem chyba tylko jeden starter deck i jakoś gra mnie nie porwała.
8. Doom Trooper - super gierka z jedna jedyną wadą - model handlowy pokazywał ze musisz kupować nowe karty bo stare od wydania kolejnego dodatku stają się beznadziejne...
...
Być może jeszcze coś było przez te 20/25 lat przygody z grami planszowymi/rpg/karcianymi - pokazuje że przetrwał TYLKO jeden system. Czy to król gier ccg/tcg? Nie wiem ale trzyma się dobrze - MTG! Wydałem na to cholerstwo przynajmniej kilka tysięcy i dalej wydaję... bo jestem uzależniony - chociaż już nie gram, nadal kolekcjonuję sety dodatków.

Należałoby się zastanowić jaki jest klucz - że Wizardsi przykuli do siebie tak ogromną ilośc ludzi na ponad 20 lat i dalej wydają karty, które się sprzedawały, sprzedają i będą sprzedawać na całym świecie. Co ważne grają w to zarówno dzieci, młodzież oraz dorośli.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: polwac »

kempy pisze: 18 lut 2020, 12:27
polwac pisze: 18 lut 2020, 12:16 My tu gadu gadu, a Rebel staje się oficjalnym dystrybutorem MtG w Polsce.
To oznacza, że Asmodee/FFG po zamknięciu Destiny odpuszcza sobie robienie CCG'ów i dni Keyforge są policzone?
Myślę, że jedna gra drugiej nie przeszkadza. Inny target.
Może celują, żeby mieć w swojej ofercie najlepszą grę dla casual i hardcore players :D
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: lukkk »

Golfang pisze: 18 lut 2020, 12:42
Kurde na przestrzeni wielu wielu lat grałem w kilka CCG czy też TCG:
1. MTG
2. Warhammer - całkiem fajne ale umarł
3. Lotr - i to było nawet wydawane w języku polskim - szkoda że umarł ten system. Fajne było podejście, że grało się w swojej turze dobrymi, w turze przeciwnika złymi postaciami (jeśli dobrze pamiętam)
4. Shadowrun- było ok
5. Star Wars - tutaj ewidentnie zawinił wydawca/wydawcy. Było jakby dużo serii i wydawców gier ccg/tcg star wars i człowiek mógł się zagubić w mnogości tych wydań.
6. Star Wars Destiny - najbardziej mnie z tego wszystkiego odrzucił - zmuszał do szukania nie dość że kart to jeszcze kostem... omg! kupiłem trochę tego i leży w szafie - już dawno powiedziałem NIE temu systemowi i w sumienie jest mi żal że umarł.
7. Jakub Wędrowycz - kupiłem chyba tylko jeden starter deck i jakoś gra mnie nie porwała.
8. Doom Trooper - super gierka z jedna jedyną wadą - model handlowy pokazywał ze musisz kupować nowe karty bo stare od wydania kolejnego dodatku stają się beznadziejne...
...
Kult LCG czy Dark Eden Ciebie ominęły? :)
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: kempy »

Golfang pisze: 18 lut 2020, 12:42 2. Warhammer - całkiem fajne ale umarł
Który Warhammer bo było ich kilka. I tak, wszystkie umarły fizycznie.
4. Shadowrun- było ok
Nie, nie było. Rzuty kostką na barierach (maglock!) i blokowanie runów jakimś pionkiem.
5. Star Wars - tutaj ewidentnie zawinił wydawca/wydawcy. Było jakby dużo serii i wydawców gier ccg/tcg star wars i człowiek mógł się zagubić w mnogości tych wydań.
Które SW bo było tego sporo.
8. Doom Trooper - super gierka z jedna jedyną wadą - model handlowy pokazywał ze musisz kupować nowe karty bo stare od wydania kolejnego dodatku stają się beznadziejne...
Teraz takie wymuszanie ciągłych zakupów nazywa się rotacją. Co gorsze/lepsze?
Być może jeszcze coś było przez te 20/25 lat przygody z grami planszowymi/rpg/karcianymi - pokazuje że przetrwał TYLKO jeden system. Czy to król gier ccg/tcg? Nie wiem ale trzyma się dobrze - MTG! Wydałem na to cholerstwo przynajmniej kilka tysięcy i dalej wydaję... bo jestem uzależniony - chociaż już nie gram, nadal kolekcjonuję sety dodatków.
Można się tak zastanowić. Jaka jest różnica między CCG'iem z życiorysem (MtG) a podlotkiem, skoro w obu przypadkach żywotność turniejowa zwykłej karty zamyka się w 1-2 latach (blok w MtG i średni okres życia nowego CCG'a).
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: Golfang »

kempy pisze: 19 lut 2020, 23:31
Golfang pisze: 18 lut 2020, 12:42 2. Warhammer - całkiem fajne ale umarł
Który Warhammer bo było ich kilka. I tak, wszystkie umarły fizycznie.
5. Star Wars - tutaj ewidentnie zawinił wydawca/wydawcy. Było jakby dużo serii i wydawców gier ccg/tcg star wars i człowiek mógł się zagubić w mnogości tych wydań.
Które SW bo było tego sporo.
Warhammer - miałem na myśli WarCry TCG - z tego co pamiętam była tez polska edycja.

Przy SW sam odpowiedziałeś na mój zarzut - Star Wars CCG było tego za dużo na rynku - ja grałem w tę edycję/wydanie (nie wiem nawet jak to nazwać) od wydawnictwa Decipher - znalazłem nawet na stronie ISA że jeszcze ciągle coś jest dostępne u nich :)
https://isa.pl/k21-Star-Wars-CCG-Decipher.html
co śmeiszne to nawet ten sam wydawca (Decpher) wydawał jeszcze SW Jedi Knights albo SW Young Jedi - ale to były nie CCG tylko TCG... i weź tu człowieku się zorientuj.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: kempy »

Jednak czas robi swoje i trochę plątają Ci się wspomnienia. :)
Golfang pisze: 20 lut 2020, 07:15 Warhammer - miałem na myśli WarCry TCG - z tego co pamiętam była tez polska edycja.
Nie było polskiej wersji WarCry (ale była np. czeska). Była za to polska wersja LCG'a Warhammer: Invasion. Inne formaty, inny wydawca - tylko wspólny (Stary) świat. Od tej gry zaczął się boom na LCG'i w Polsce.
Przy SW sam odpowiedziałeś na mój zarzut - Star Wars CCG było tego za dużo na rynku - ja grałem w tę edycję/wydanie (nie wiem nawet jak to nazwać) od wydawnictwa Decipher - znalazłem nawet na stronie ISA że jeszcze ciągle coś jest dostępne u nich :)
Czyli grałeś w najbardziej ikoniczne i najstarsze Star Wars CCG. Kiedy SW debiutowało na przełomie 1995/1996 nie można było mówić, ze "było za dużo SW CCG na rynku" bo w temacie liczył się tylko ten SW Deciphera. Reszta gier na tej franczyzie zaczęła się pojawiać lata później. To jedna z niewielu karcianek, która przez pewien czas zdetronizowała MtG w statystykach sprzedaży.

Jako ciekawostkę podam, że po zamknięciu gry przez Decipher fani uzyskali zgodę korporacji Lucasa na korzystanie z znaków firmowych i amatorską kontynuację gry. Stworzono 18 wirtualnych rozszerzeń, którymi się gra na turniejach organizowanych do tej pory. Mistrzostwa tego SW zbierają rok w rok kilkudziesięciu fanów. Więcej można zobaczyć na stronie projektu: https://www.starwarsccg.org

Podobny projekt istnieje w przypadku kolejnej "martwej" karcianki Deciphera tj. Star Trek: https://www.trekcc.org
co śmeiszne to nawet ten sam wydawca (Decpher) wydawał jeszcze SW Jedi Knights albo SW Young Jedi - ale to były nie CCG tylko TCG... i weź tu człowieku się zorientuj.
Zamysłem Deciphera było skapitalizowanie drugiej trylogii i uderzenie do młodszych graczy. Stąd takie prościutkie potworki, których rozwój zatrzymała utrata licencji. Przepadła ona na cześć Wizards of the Coast, który kontynuował produkcję innych tego gierek pod szyldem Gwiezdnych Wojen. Następnie pałeczkę przejęło FFG z swoim średnio udanym LCG'iem.

CCG i TCG to to samo a przynajmniej w tamtych czasach oznaczało to samo. Collectible a tam Trading. Podejrzewam, że chodziło bardziej o zaakcentowanie odmienności pomiędzy tymi grami.

Dzisiaj, praktycznie żadna karcianka online nie pozwala wymieniać kart z innymi graczami, więc bardziej utrwaliło się CCG.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2020, 08:53 przez kempy, łącznie zmieniany 2 razy.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: Curiosity »

rattkin pisze: 16 lut 2020, 18:23 Wygrywa ten produkt, który jest na rynku "od zawsze", ten który ma gwarantowane wsparcie, stabilność i przewidywalność. Każdy nowy ma na starcie podcięte skrzydła, bo nie jest w stanie konkurować na ilość kontentu.
Dla "wyjadaczy" pewnie tak jest, ale nowi gracze chyba by woleli coś nowego. Bo wejdź sobie teraz ot tak, od zera w MtG, gdzie wielu kart już nie kupisz, wiele serii nie jest już produkowanych, jest cała masa graczy, którzy mają talie i strategie opracowywane od kilku(nastu) lat...

A w przypadku nowej serii masz równe szanse. To całkiem fajna perspektywa.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: Marx »

Curiosity pisze: 20 lut 2020, 08:48
rattkin pisze: 16 lut 2020, 18:23 Wygrywa ten produkt, który jest na rynku "od zawsze", ten który ma gwarantowane wsparcie, stabilność i przewidywalność. Każdy nowy ma na starcie podcięte skrzydła, bo nie jest w stanie konkurować na ilość kontentu.
Dla "wyjadaczy" pewnie tak jest, ale nowi gracze chyba by woleli coś nowego. Bo wejdź sobie teraz ot tak, od zera w MtG, gdzie wielu kart już nie kupisz, wiele serii nie jest już produkowanych, jest cała masa graczy, którzy mają talie i strategie opracowywane od kilku(nastu) lat...
Nie zgodzę się* (zmienione). Właśnie wszedł do mtg nowy format (Pioneer) gdzie ludzie zaczynają praktycznie od zera i strategie są od nowa. Co więcej Pioneer na razie wygryza skutecznie modern. Można śmiało grać od nowa i rywalizować jak równy z równym nawet turniejowo...
Ostatnio zmieniony 20 lut 2020, 09:08 przez Marx, łącznie zmieniany 1 raz.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: Golfang »

kempy pisze: 20 lut 2020, 08:40 Jednak czas robi swoje i trochę plątają Ci się wspomnienia. :)
Golfang pisze: 20 lut 2020, 07:15 Warhammer - miałem na myśli WarCry TCG - z tego co pamiętam była tez polska edycja.
Nie było polskiej wersji WarCry (ale była np. czeska). Była za to polska wersja LCG'a Warhammer: Invasion. Inne formaty, inny wydawca - tylko wspólny (Stary) świat. Od tej gry zaczął się boom na LCG'i w Polsce.
A widzisz - to jednak był Warhammer Invasion - rok około 2002/2003 chyba - koniec studiów. Tak sporo czasu minęło, gra była fajna ale szybko umarła i ja ją też jakoś szybko porzuciłem. Co do SW to kupowałem też w okolicach 2000/2001 - próbowałem czy znajdzie się coś lepszego od MtG. Jednak SW nie przetrwał próby czasu, bez względu na to czy był lepszy czy gorszy od MtG.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: Curiosity »

Marx pisze: 20 lut 2020, 08:52 Nie gadaj bzdur o MtG jak się nie znasz.
Wow, zostałem zjechany przez pr0 playera. Po co się w ogóle odzywam, skoro się nie znam...

Facet, to jest FORUM. Służy do wymiany opinii i do dyskusji. Jeśli tego nie rozumiesz, to chyba nie powinieneś się wypowiadać.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: Marx »

Curiosity pisze: 20 lut 2020, 08:57
Marx pisze: 20 lut 2020, 08:52 Nie gadaj bzdur o MtG jak się nie znasz.
Wow, zostałem zjechany przez pr0 playera. Po co się w ogóle odzywam, skoro się nie znam...

Facet, to jest FORUM. Służy do wymiany opinii i do dyskusji. Jeśli tego nie rozumiesz, to chyba nie powinieneś się wypowiadać.
Piszesz rzeczy nieprawdziwe to je sprostowałem (wypowiedź zedytowałem, na bardziej łagodną)
Ostatnio zmieniony 20 lut 2020, 09:16 przez Marx, łącznie zmieniany 1 raz.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: kempy »

Curiosity pisze: 20 lut 2020, 08:48
rattkin pisze: 16 lut 2020, 18:23 Wygrywa ten produkt, który jest na rynku "od zawsze", ten który ma gwarantowane wsparcie, stabilność i przewidywalność. Każdy nowy ma na starcie podcięte skrzydła, bo nie jest w stanie konkurować na ilość kontentu.
Dla "wyjadaczy" pewnie tak jest, ale nowi gracze chyba by woleli coś nowego. Bo wejdź sobie teraz ot tak, od zera w MtG, gdzie wielu kart już nie kupisz, wiele serii nie jest już produkowanych, jest cała masa graczy, którzy mają talie i strategie opracowywane od kilku(nastu) lat...

A w przypadku nowej serii masz równe szanse. To całkiem fajna perspektywa.
I tak i nie.

MtG jak każda karcianka kolekcjonerka, która przeżyła więcej niż kilka lat, musi stosować ideę rotacji i wieloformatowości bo inaczej załamałaby się pod względem dezajnerskim i sprzedażowym. Jedynym chlubnym wyjątkiem stanowi Vampire: the Eternal Struggle w którym wszystkie wydane od 20+ lat kart są legalne turniejowo. Ale to multiplayer i budowa jednej z tali (krypta) ma z góry ustalone zasady blokujące dowolne mieszanie wampirów.

Rotacja i wieloformatowość działają w MtG idealnie. Każdy praktycznie znajdzie coś dla siebie. Twoje uzbierane w standardzie karty będziesz mógł użyć w którym z formatów legacy. Nie stać cię sypaniem hajsu na kawałki kartonu - bawisz się pauperem. Chcesz pograć w MtG z doskoku i co trzy miesiące kombinować z zupełnie inną pulą kart - grasz drafty. I tak dalej, i tak dalej. W MtG można wejsć w dowolnym momencie. Jest się stratnym, wobec zaawansowanych graczy, wyłącznie zrozumieniem ogólnych mechanik rządzących grą. Po prostu weteran szybciej zrozumie siłę i słabość danej karty w konkretnym środowisku w oparciu o doświadczenie. Na szczęście fluktuacja w MtG jest dosyć spora i ciągle napływają nowi gracz co pozwala poczuć się wśród nich swojsko.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2020, 11:21 przez kempy, łącznie zmieniany 2 razy.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: Marx »

@kempy W samo sedno! Przez długi okres jednak modern był takim specyficznym i drogim formatem, finansowy próg wejścia był niebotyczny. Pioneer dokonał małej rewolucji. Pojawił się tanszy format, nie ma w nim choćby fetch landów, a karty wypadające ze standardu zachowują często wartość. Jest ciekawie i nowi gracze mogą wejść w inne formaty. Ostatnio na popularności widzę zyskuje także EDH, a nawet nie miałem pojęcia że gracze tak chetnie sięgają po ten format (brawl chyba sie nie przyjmie ?).
Ostatnio zmieniony 20 lut 2020, 09:11 przez Marx, łącznie zmieniany 1 raz.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: kempy »

Golfang pisze: 20 lut 2020, 08:54
A widzisz - to jednak był Warhammer Invasion - rok około 2002/2003 chyba - koniec studiów. Tak sporo czasu minęło, gra była fajna ale szybko umarła i ja ją też jakoś szybko porzuciłem.
Warhammer: Invasion wychodził w latach 2009-2013.
Co do SW to kupowałem też w okolicach 2000/2001 - próbowałem czy znajdzie się coś lepszego od MtG. Jednak SW nie przetrwał próby czasu, bez względu na to czy był lepszy czy gorszy od MtG.
Nie wiem czy do końca przeczytałeś mój post. Decipher musiał przerwać produkcję swojej gry bo Wizards of the Coast wykupiło prawa od Lucasa pozostawiając Deciphera na lodzie z gotowym materiałem nowej trylogii. Który to materiał musiał pójść do kosza. Fakt, że do tej pory ludzie grają w tą wersję (i tworzą do niej karty) oznacza, że gra miała potencjał i nie wiadomo jak potoczyłyby się losy karcianek gdyby nie WotC.

WotC zastosował dosyć ekstremalną politykę w tamtych czasach - podgryzał konkurencję, często kupując licencje i wygaszając gry by zrobić miejsce MtG. W ten sposób oberwało się np. Legend of the Five Rings, które WotC kupił i uśpił. Na szczęście udało się tą licencję później twórcom (AEG) odkupić i gra była kontynuowana przez następne kilkanaście lat.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: kempy »

Curiosity pisze: 20 lut 2020, 08:57 MtG
Może rzut okiem na tą stronę pozwoli uświadomić jak rozległym tematem jest MtG i ile formatów jest wspieranych przez producenta:

https://magic.wizards.com/en/game-info/ ... ts/formats
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy gry w formacie CCG to zmonopolizowany/ wymierający rynek?

Post autor: Markus »

Golfang pisze: 20 lut 2020, 08:54
kempy pisze: 20 lut 2020, 08:40 Jednak czas robi swoje i trochę plątają Ci się wspomnienia. :)
Golfang pisze: 20 lut 2020, 07:15 Warhammer - miałem na myśli WarCry TCG - z tego co pamiętam była tez polska edycja.
Nie było polskiej wersji WarCry (ale była np. czeska). Była za to polska wersja LCG'a Warhammer: Invasion. Inne formaty, inny wydawca - tylko wspólny (Stary) świat. Od tej gry zaczął się boom na LCG'i w Polsce.
A widzisz - to jednak był Warhammer Invasion - rok około 2002/2003 chyba - koniec studiów. Tak sporo czasu minęło, gra była fajna ale szybko umarła i ja ją też jakoś szybko porzuciłem.
To jednak nie mógł być Warhamner Invasion który swoją premierę miał w 2009 roku :-)
ODPOWIEDZ