Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: Miszon »

Ciekawe jest to, że jak zwróciłem autorom plebiscytu uwagę, że niesmakiem jest nominowanie kampanii CF wydawnictwa Imagine Realms, to odpisali że nominowali wszystkie ukończone kampanie. Jak odpisałem, że na razie to tylko się skończyła zbiórka kasy, a kampanię można ocenić dopiero po jej zakończeniu, czyli wysyłce gier i zapytałem czy nagradzamy wydawcę czy księgowego, to odpisali że jak gra wyjdzie to będzie można oceniać grę, a nie kampanię...
Czyli wg nich wszystko jest OK, kampania się kończy w momencie zakończenia zbiórki kasy, a nie w momencie realizacji celów kampanii. Nie chciało mi się dalej polemizować, ale swędzi mnie klawisz, żeby zagłosować gremialnie na Junktech :-/ .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1902
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: tomuch »

Miszon pisze: 19 lut 2020, 21:23 swędzi mnie klawisz, żeby zagłosować gremialnie na Junktech :-/ .
Ja tak zrobiłem... Może przy większej liczbie głosów ktoś zwróci na to uwagę. Co prawda sam nie wsparłem, ale ogólnie to wszystko w tym temacie jest słabe.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: bobule »

E tam, w kategorii na przekręt roku zbiórka na Junktech pewnie by wygrała ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: bogas »

Skryty Planszoholik pisze: 03 lut 2020, 15:12 a ja się pożalę w drugą stronę - dlaczego w żadnej kategorii nie ma Paladynów od Portalu ? Portal nie zgłosil czy o co chodzi ? (...) Najbardziej brakuje mi jej w kategorii 2osobówek i ilustracji ale myślę że też jako najlepsza gra i gra solo mogłaby sobie nieźle poradzić...
Też bardzo mnie zdziwił brak Paladynów ew. Architektów w kategorii najlepsze ilustracje. Jeśli jest tak jak koledzy piszą to znaczy, że Portal zawalił, że nie zgłosił, ew. nie chciał robić konkurencji grze Root.
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: gogovsky »

Mi brakuje Galakty z Twilight Imperium ed. 4 w gry dla dzieci.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: citmod »

MichalStajszczak pisze: 02 lut 2020, 11:52 A skąd wiesz, że nie mają? Nie jesteś chyba jedynym głosującym.
Każdy kto siedzi w hobby chociaż pół roku, zdaje sobie sprawę, że gra pokroju Super Farmer The Card Game ani nie ma szans na wygranie tej nagrody, ani na niego nie zasłużyła. Jestem przekonany, że nawet Granna zdaje sobie z tego sprawę. Ty to również wiesz, ale wtedy nie wpadłby kolejny post na forum, co nie?...
Gosiek pisze: 02 lut 2020, 15:53 ...ale czemu akurat Sushi go party koledze nie pasuje do gier imprezowych? Przecież to jest lekki tytuł, który się fajnie sprawdza przy piwie czy wśród osób nieogranych.
A może ten zły Rebel przekupił też BGG, żeby wrzuciło Sushi kategorii party games? :wink:
W zasadzie Animus Ci już wszystko wytłumaczył. Nie mniej jednak, akurat w tym wypadku nawet nie zdziwi mnie jak Sushi Go Party wygra, bo to dobra gra, a w swojej kategorii (filler) nawet świetna, a konkurencja jest strasznie słaba.Co nie zmienia faktu, że w ogóle nie powinna w kategorii gry imprezowe startować. Gdyby był to zwykły Sushi Go (od którego Sushi Go Party różni się jedynie różnorodnością kart), to nawet nikt by tego nie kwestionował, ale jest słowo party w tytule, więc może być uznane za grę imprezową.

A co do Junktech, to chyba rzeczywiście jest to wisienka na torcie tego "plebiscytu". :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: MichalStajszczak »

citmod pisze: 20 lut 2020, 23:41 Każdy kto siedzi w hobby chociaż pół roku, zdaje sobie sprawę, że gra pokroju Super Farmer The Card Game ani nie ma szans na wygranie tej nagrody
Każdy, kto siedzi w hobby dłużej niż pół roku, pamięta, że nagrodę w plebiscycie graczy zdobyła w 2012 roku gra Labirynth: Paths of Destiny
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: toblakai »

Jeżeli to jest plebiscyt w którym każdy może głosować, to mało istotne jest ile ktoś w hobby siedzi - głos wieloletniego geeka ma taką samą wartość jak kogoś kto wczoraj kupił pierwszą planszówkę.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: MichalStajszczak »

toblakai pisze: 21 lut 2020, 11:04 Jeżeli to jest plebiscyt w którym każdy może głosować, to mało istotne jest ile ktoś w hobby siedzi - głos wieloletniego geeka ma taką samą wartość jak kogoś kto wczoraj kupił pierwszą planszówkę.
I ktoś, kto pierwszą planszówkę kupił, może zagłosować na grę, która zdaniem citmod nie powinna być do plebiscytu zgłoszona :wink:
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: EsperanzaDMV »

Ominęło mnie coś, czy naprawdę nikt nie poruszył na forum tematu antyszczepionkowcy.biz vs. Board Times?
Idealnie pasuje pod tytuł wątku, to co wyczynia wydawca tej gry to żenada. Zwłaszcza ten ostatni komentarz, pod wpisem na FB Krzysztofa Pilcha.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: konrad.rymczak »

Jedno i drugie żenujące. Zarówno cenzura informacyjna ze strony BT, jak i sposób zachęcania do głosowania na grę.
Coś więcej trzeba niż poszło na FB ? ;)
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: bogas »

konrad.rymczak pisze: 21 lut 2020, 12:47 Jedno i drugie żenujące. Zarówno cenzura informacyjna ze strony BT, jak i sposób zachęcania do głosowania na grę.
Coś więcej trzeba niż poszło na FB ? ;)
Też odnoszę wrażenie, że ktoś tu chyba powinien odpuścić ten plebiscyt, bo nie ogarnia. Jak już zostało powiedziane kilka dyskusyjnych nominacji gier w kategoriach, w których ich być nie powinno, a już te nominacje w kategorii croudfundingu to kpina. I żeby nie było, to ci od antyszczpionkowców też żenua, ale to już inna sprawa.
EDIT: Taka jeszcze myśl mnie naszła, że tytuł tego tematu sugeruje, że to wydawcy mają nas za idiotów. A co z organizatorem tego "konkursu piękności"? Zero weryfikacji? Żadnej refelksji co wydawcy zgłaszają i do jakiej kategorii? O kampaniach to już nie chce mi się powtarzać :roll: No trochę pani od szczepionek miała rację, że redaktor BT jakby słabo się orientuje w tym hobby.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: citmod »

MichalStajszczak pisze: 21 lut 2020, 09:44 Każdy, kto siedzi w hobby dłużej niż pół roku, pamięta, że nagrodę w plebiscycie graczy zdobyła w 2012 roku gra Labirynth: Paths of Destiny
Zastanów się czasami choć przez chwilę, zanim przyspamujesz kolejnego bzdurnego, wewnętrznie sprzecznego posta. Rozumiem, że bardzo zależy Ci na dogonieniu kwiatosza, ale chyba nie tędy droga...
Ale gratuluję, że chciało Ci się googlować tak długo aż trafiłeś w rok w którym wygrało coś słabego i jeszcze użyć czegoś sprzed 8 lat jako przykład. No tak bo jak wiemy przez 8 lat rynek gier planszowych zupełnie się nie zmienił, i teraz wygranie nagrody Gry roku przez Super Farmer The Card Game, jest tak samo prawdopodobne jak wygrana Labirynth w 2012r...
MichalStajszczak pisze: 21 lut 2020, 11:57
toblakai pisze: 21 lut 2020, 11:04 Jeżeli to jest plebiscyt w którym każdy może głosować, to mało istotne jest ile ktoś w hobby siedzi - głos wieloletniego geeka ma taką samą wartość jak kogoś kto wczoraj kupił pierwszą planszówkę.
I ktoś, kto pierwszą planszówkę kupił, może zagłosować na grę, która zdaniem citmod nie powinna być do plebiscytu zgłoszona :wink:
To że każdy może, ma się nijak do tego, kto de facto głosuje. Na bgg każdy kto posiada monopol, może dodać go do posiadanych gier, a jakoś dziwnym trafem na bgg raptem 34 tysiące osób ma go w swojej kolekcji. Hmm z czego to może wynikać?... Tą skomplikowaną zagadkę pozostawiam wam do rozwiązania.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: AnimusAleonis »

toblakai pisze: 21 lut 2020, 11:04 Jeżeli to jest plebiscyt w którym każdy może głosować, to mało istotne jest ile ktoś w hobby siedzi - głos wieloletniego geeka ma taką samą wartość jak kogoś kto wczoraj kupił pierwszą planszówkę.
I to też trochę pokazuje pewną bezsensowność tego Prix.... bo to tak jakby w Gran Prix które ma wyłonić "wino 2019 roku" głos sommeliera który próbował wszystkie wina na liście i je porównywał itd itp miał identyczna wartość jak głos pierwszej lepszej osoby z ulicy który w 2019 piła tylko 1 wino.... jak jeszcze dołożymy że wytwórcy wina sami mogą zgłaszać wina do plebiscytu... no to na bank by wygrało jakieś wino mocno reklamowane w np. Carrefourach zgłoszone przez Carrefoura.... i w sumie w porządku, nie ma z tym problemu, jest to plebiscyt czyli konkurs popularności więc ok, ale nie ma co mylić tego z takim SdJ, ani się łudzić że wyniki tego plebiscytu mówią pokazują/udowodniają cokolwiek więcej niż "wydawca X najlepiej rozpromował grę Y".

Dla mnie sytuacja trochę przypomina coś o czym mi lepsza połówka kiedyś opowiadała, mianowicie że niby w latach 90-tych jakaś firma w Polsce szczyciła się że jej produkt zdobył jakieś złotem medale i w ogóle honory świata, a potem okazało się że sama założyła ten plebiscyt czy tam organizację która te medale rozdawała :P

Tutaj też pewnie każdy większy wydawca coś tam zdobędzie w jakieś kategorii, w końcu kategorii nie mało a w każdej 3 pierwsze miejsca, więc będzie czym się chwalić i reklamować, i wszyscy zadowoleni. Ale, w przeciwieństwie do laureatów SdJ, na pewno nie polecę i nie wezmę na celownik tytułu który zostanie szczytną "Grą Roku" tylko dlatego że ją został... i nawet nie dlatego że gra jest słaba, ale dlatego że ten plebiscyt nie jest wiarygodnym źródłem oceny.

Dla mnie to taka akcja marketingowa jak każda inna, i ani nie ma się zbytnio co dziwić że taką jest, ani też bronić jej jako jakieś niezależnej i wiarygodnej akcji oddolnej...
Ostatnio zmieniony 21 lut 2020, 19:19 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2652 times
Been thanked: 2332 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: Curiosity »

@citmod
Dyskusja jet naprawdę interesująca, ale proszę nie tak ostro. Możemy mieć różne poglądy, ale się z innymi forumowiczami wzajemnie szanujemy.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: toblakai »

citmod pisze: 21 lut 2020, 18:45
MichalStajszczak pisze: 21 lut 2020, 11:57
toblakai pisze: 21 lut 2020, 11:04 Jeżeli to jest plebiscyt w którym każdy może głosować, to mało istotne jest ile ktoś w hobby siedzi - głos wieloletniego geeka ma taką samą wartość jak kogoś kto wczoraj kupił pierwszą planszówkę.
I ktoś, kto pierwszą planszówkę kupił, może zagłosować na grę, która zdaniem citmod nie powinna być do plebiscytu zgłoszona :wink:
To że każdy może, ma się nijak do tego, kto de facto głosuje. Na bgg każdy kto posiada monopol, może dodać go do posiadanych gier, a jakoś dziwnym trafem na bgg raptem 34 tysiące osób ma go w swojej kolekcji. Hmm z czego to może wynikać?... Tą skomplikowaną zagadkę pozostawiam wam do rozwiązania.
Mi tam bardziej chodzi o to, że nie ma co kruszyć kopii o 'uregulowanie' nominacji w plebiscycie popularności gdzie każdy może oddać głos, nawet laik. Tym bardziej, że zasady zgłaszania i dopuszczenia do udziału w całej zabawie są na tak samo luźnym poziomie jak kompetencje statystycznego głosującego.

Rozmawiać o słuszności nominacji oraz pozycjach wygranych można, gdy tam zachodzi jakiś konkretny proces formalny przy klasyfikacji - w tym przypadku każdy może zgłosić co chce i każdy może oddać głos na co chce.

Zabawa dla mas, tak samo jak każdy inny plebiscyt ;)

A odnośnie BGG i Monopoly to jednak nie sądzę, aby osoba która pyka sobie w Monopoly zakładała konto na BGG w celu umieszczenia tam swojej ulubionej gry. Z głosowaniem w plebiscycie jest tak, że wystarczy że Wydawca zmobilizuje swoich klientów - na przykład poprzez kampanie reklamową na FB bądź innych social media - i może wpłynąć znacząco na wynik głosowania. Gdyby wydawca Monopoly zrobił taką akcję to jestem pewny, że byśmy mieli nagle tysiące zarejestrowanych Monopoly w kolekcjach na BGG :D
Ostatnio zmieniony 21 lut 2020, 22:30 przez toblakai, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: bogas »

Curiosity pisze: 21 lut 2020, 19:16 @citmod
Dyskusja jet naprawdę interesująca, ale proszę nie tak ostro. Możemy mieć różne poglądy, ale się z innymi forumowiczami wzajemnie szanujemy.
Misiek panda tak już ma niestety. Ubzdurał sobie, że Pan Michał pisze tylko po to żeby posty nabijać (BTW płacą za to czy jak?) i dzieli się tą nowiną na lewo i prawo. Tymczasem Pan Michał zajmował się sprzedażą gier jak jego nawet na świecie nie było. Majaczy też o tym jaki to teraz mamy dojrzały rynek gier i ogarniętych graczy, a tymczasem wszem i wobec króluje kikstarterowy, plastikowy crap, ludzie kupują oczami, a najlepszą grą wg serwisu bgg zostaje The Mind, który nawet nie jest grą. Inna sprawa, że jak słusznie zauważył AnimusAleonis to całe Prix jest do życi wrazić.
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: gogovsky »

bogas pisze: 21 lut 2020, 22:28
Curiosity pisze: 21 lut 2020, 19:16 @citmod
Dyskusja jet naprawdę interesująca, ale proszę nie tak ostro. Możemy mieć różne poglądy, ale się z innymi forumowiczami wzajemnie szanujemy.
Misiek panda tak już ma niestety. Ubzdurał sobie, że Pan Michał pisze tylko po to żeby posty nabijać (BTW płacą za to czy jak?) i dzieli się tą nowiną na lewo i prawo. Tymczasem Pan Michał zajmował się sprzedażą gier jak jego nawet na świecie nie było. Majaczy też o tym jaki to teraz mamy dojrzały rynek gier i ogarniętych graczy, a tymczasem wszem i wobec króluje kikstarterowy, plastikowy crap, ludzie kupują oczami, a najlepszą grą wg serwisu bgg zostaje The Mind, który nawet nie jest grą. Inna sprawa, że jak słusznie zauważył AnimusAleonis to całe Prix jest do życi wrazić.
Ale kickstarterowy plastikowy crap to Ty szanuj still better than wooden euro shit :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: rattkin »

Co to jest Planszowe Gram Prix i dlaczego powinno mi zależeć? Pytam poważnie - na przestrzeni ostatnich lat wygląda mi na to, że każdy planszówkowicz i jego pies wymyślają sobie jakieś nagrody, ankiety i głosowania. Nie śledzę tego, bo nie mam pojęcia, czy te przedsięwzięcia cokolwiek reprezentują?
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2047
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 123 times
Been thanked: 337 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: walkingdead »

Taki plebiscyt mógłby mieć prawdziwe znaczenie i sens wyłącznie przy udziale "jury", które by weryfikowalo zgłoszone tytuły. Postawiłabym również na bardzo konkretne zasady co jest oceniane w konkretnych kategoriach.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: konrad.rymczak »

walkingdead pisze: 22 lut 2020, 09:30 Taki plebiscyt mógłby mieć prawdziwe znaczenie i sens wyłącznie przy udziale "jury", które by weryfikowalo zgłoszone tytuły. Postawiłabym również na bardzo konkretne zasady co jest oceniane w konkretnych kategoriach.
Dobry pomysł. Można by taki plebiscyt nazwać np. Planszowa Gra Roku.

Mogliby tam zasiadać eksperci z dziedziny jaką są gry planszowe, w tym autorzy blogów, wideoblogów, podcastów, członkowie zespołów redakcyjnych, wyróżniający się członkowie dedykowanych grom planszowym forów i grup internetowych oraz animatorzy imprez związanych z grami planszowymi.

Może kiedyś ktoś zrobi.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: xilk »

konrad.rymczak pisze: 22 lut 2020, 09:34 Mogliby tam zasiadać eksperci z dziedziny jaką są gry planszowe, w tym autorzy blogów, wideoblogów, podcastów, członkowie zespołów redakcyjnych, wyróżniający się członkowie dedykowanych grom planszowym forów i grup internetowych oraz animatorzy imprez związanych z grami planszowymi.
Problem w tym, że wiele z tych osób, które wymieniłeś, to są tacy sami ludzie, jak my. Nawet czasem sami przyznają, że nie każdą grę znają, nie są ekspertami w grach, a prowadzą swoją działalność z pasji, aby innych ją zarazić. Jasne jestem za tym, żeby był plebiscyt z konkretnymi zasadami przydzielania gier do kategorii itp., jednak nie wierzę w "ekspertów" z jury.

Osobiście ten plebiscyt traktuję jako formę zabawy, gdzie głosuję na te gry/strony, które przyciągnęły moją uwagę. A to, że niektóre wydawnictwa nie potrafią normalnie zgłosić gry i co innego piszą w korespondencji prywatnej, a co innego publicznie do swoich "fanów", to już inna kwestia, którą pozostawię milczeniem, bo już dość o tym było w tym temacie.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: espresso »

Problemem tych wszystkich konkursów nie jest nawet skład jury (bo jak napisał xilk, są to w większości tacy sami gracze, jak reszta), tylko kompletny brak kryteriów oceny. Czy Grand Prix, czy Gra Roku, czy cokolwiek innego - to tylko konkursy popularności.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: konrad.rymczak »

espresso pisze: 22 lut 2020, 11:26 Problemem tych wszystkich konkursów nie jest nawet skład jury (bo jak napisał xilk, są to w większości tacy sami gracze, jak reszta), tylko kompletny brak kryteriów oceny. Czy Grand Prix, czy Gra Roku, czy cokolwiek innego - to tylko konkursy popularności.
Jakie mogłyby być obiektywne kryteria w takim plebiscycie?

Czas rozgrywki?
- 15 minut - 3 pkt.
- 90 minut - 30 pkt
- 180 minut - 3 pkt.

Liczba elementów?

Te same gry są oceniane na 3 i na 10 przez różne osoby, która ma z nich racje?
Jeśli kryterium będzie grafika, a oceniana będzie gra Klemensa, to jeden da 10, drugi da 1 i obaj mają rację ;)

Różnica między Grą Roku i GP jest to, że znamy oceniający, o których wiemy, że grają w gry. Aby oddać głos w Gram Prix nie trzeba w nic grać ;) Co więcej można zagłosować automatycznie z wykorzystaniem różnych narzędzi.
Gram Prix jest rozstrzygane przez jedną osobę, w Grze Roku nad przebiegiem czuwa komitet organizacyjny.

Co więcej:
Każdy z członków Kapituły powinien dołożyć starań, aby zapoznać się w jak największym zakresie z każdym ocenianym tytułem.
Jeżeli członek Kapituły nie zagrał w przynajmniej połowę zgłoszonych gier (zaokrąglając w dół w przypadku nieparzystej liczby gier w kategorii) jego głos zostanie uznany za nieważny i nie będzie brany pod uwagę podczas liczenia głosów w II etapie.
Czy jest to konkurs popularności? Tak, ponieważ nie istnieją obiektywne kryteria (jakby były to po co czynnik ludzki).
Jednak w Gram Prix jest jak z ankietami na FB - wynik zależy jaka gra była popularna na grupie, jaka jest pogoda czy dzień tygodnia.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: espresso »

konrad.rymczak pisze: 22 lut 2020, 11:59
espresso pisze: 22 lut 2020, 11:26 Problemem tych wszystkich konkursów nie jest nawet skład jury (bo jak napisał xilk, są to w większości tacy sami gracze, jak reszta), tylko kompletny brak kryteriów oceny. Czy Grand Prix, czy Gra Roku, czy cokolwiek innego - to tylko konkursy popularności.
Jakie mogłyby być obiektywne kryteria w takim plebiscycie?

Czas rozgrywki?
- 15 minut - 3 pkt.
- 90 minut - 30 pkt
- 180 minut - 3 pkt.

Liczba elementów?

Te same gry są oceniane na 3 i na 10 przez różne osoby, która ma z nich racje?
Jeśli kryterium będzie grafika, a oceniana będzie gra Klemensa, to jeden da 10, drugi da 1 i obaj mają rację ;)

Różnica między Grą Roku i GP jest to, że znamy oceniający, o których wiemy, że grają w gry. Aby oddać głos w Gram Prix nie trzeba w nic grać ;) Co więcej można zagłosować automatycznie z wykorzystaniem różnych narzędzi.
Gram Prix jest rozstrzygane przez jedną osobę, w Grze Roku nad przebiegiem czuwa komitet organizacyjny.
Wiemy, że oceniający grają w gry, ale nie wiemy, czy zagrali akurat w to, co ocenili. Dla mnie to żaden wyznacznik.

Natomiast kryteria jak najbardziej można zdefiniować, nawet jeżeli są subiektywne. Można osobno oceniać jakość komponentów, czytelność instrukcji, próg wejścia, "chęć do zagrania" (to jest swoją drogą kryterium, którego używa BGG w swoim ranginku), adekwatność ceny do zawartości, regrywalność, skomplikowanie rozgrywki, występowanie efektu lidera lub kuli śnieżnej... Kryteria też nie muszą mieć takich samych wag w ocenie końcowej. Plus sensowne przypisanie do kategorii, te kilka przykładów przytoczonych w postach wyżej pokazuje, jak frywolnie traktują to wydawcy i organizatorzy. Taka ocena dałaby o wiele lepszy pogląd na grę, niż "ocena od 1 do 5". Ale, ale - to nie badania naukowe, tylko zabawa, więc jak komuś nie pasuje, to omija takie plebiscyty i tyle ;)
ODPOWIEDZ