Dominations: Road to Civilization (Eric Dubus, Olivier Melison)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Dominations: Road to Civilization (Eric Dubus, Olivier Melison)

Post autor: Ryu »

Tematu nie widzę więc zakładam.

Zgodnie z BGG:
Liczba graczy: 2–4
Czas gry: 60–120 Min
Wiek: 13+

Nie wiem czy nikt jeszcze nie grał czy nie chce się podzielić wrażeniami więc zacznę ja.
Udało mi się zagrać 2 razy w 2os. Za pierwszym razem podstawka. Za drugim włączyliśmy 2 dodatki: Dynasties i Provinces.

Co do samej gry to już po tłumaczeniu stwierdziłem że fajne to i może warto mieć u siebie (graliśmy w kopię kolegi). Niestety, a może stety, gra ma 1 poważny minus i nie wpadnie do mojej kolekcji ale o tym troszkę później.
Sama gra to fajne kombinowanie, najpierw z dokładaniem kafelków na planszę i zbieranie surowców, potem budowa czy to miasta, cudu czy co tam chcemy i na końcu technologia: kupujemy, upgreadujemy. Oczywiście za wszystko płacimy, zbieramy "kropki" jak w Namiestniku za co możemy otrzymywać bonusy. Ogólnie: EURO. Mamy do tego swoją "rasę" która ma swoje cele... No EURO pełną gębą. I niby nic odkrywczego ale tak skomponowane że gra się naprawdę przyjemnie. Kombinowanie na każdym kroku. Agresji tyle co kot napłakał. Tylko że... Tylko że to trwa dramatycznie długo. To jest minus przez który nie kupię jej dla siebie bo nie wiem czy żona by tyle wytrzymała. Przy pierwszej grze, na szczęście, graliśmy we 2 potem i trwało to ok. 4,5h z tłumaczeniem. Przy drugiej znaliśmy zasady więc dołączyliśmy 2 dodatki (czas ten sam bo tłumaczenia = czas myślenia na 2 dodatki).
Tutaj po prostu kombinuje się od początku: jak położyć tajla i jakie surowce zebrać, gdzie postawić miasto/cud, jaką technologię kupić, gdzie ją postawić, sprawdzić wyższe technologie bo one wymagają niższych, na koniec ery sprawdzać w zasobach co ma przeciwnik bo są karty do wyboru, a każda coś daje... I tak cały czas. Dużo tego i może podczas gry nie jest to jakoś nieprzyjemne ale patrząc na zegarek wiesz że w tym czasie odpalisz Le Havre i Agricolę i to już się trzeba zastanowić w co zagrać.

Czy warto kupić? Nie wiem. Na pewno warto zagrać i sprawdzić samemu. Fajne i przyjemne euro. Szału nie ma ale do tragedii też daleko.

Dodatki:
Dynasties: fajny.
Provinces: ujdzie ale mogę grać bez niego.

Zakładam że za jakiś czas sprawdzimy resztę dodatków ale zagramy tylko we 2. Ja na więcej graczy się nie piszę.
A jak u Was? Graliście? Też to tyle trwało?
pioma10
Posty: 299
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Dominations: Road to Civilization (Eric Dubus, Olivier Melison)

Post autor: pioma10 »

Zawsze gramy ze stolicami (KS exclusive), traitami (ks exclusive) i omenami (z dodatku Hegemon).
Raz graliśmy z prowincjami. Mogą przynieść bardzo dużo punktów, tylko trzeba się zdecydować aby rozwijać się w tym kierunku. Można zagrać z tym dodatkiem po raz kolejny.
Silk Road - również graliśmy raz i jakoś nie widzę wielu rozgrywek z tym dodatkiem w przyszłości, choć błąd w ułożeniu szlaku może pozwolić przeciwnikowi na zdobycie wielu punktów, co według mnie jest na plus tego dodatku.
Jeżeli chodzi o dynastie, to ten dodatek może być bardzo losowy. Zagraliśmy raz i drugi raz chyba nie spróbujemy (choć może na więcej osób byłby on ciekawszy).
Graliśmy już kilka razy. Gra w 2 osoby zajmuje nam około 3 godzin. W 3 osoby mogę w Dominations zagrać, w 4 już nie :).
Osobiście wolę Dominations bardziej niż Le Havre (trochę) i Agricolę (dużo bardziej) więc w moim przypadku nie zastanawiam się za wiele i wybierając między tymi grami wybiorę Dominations.
Awatar użytkownika
Straszyk
Posty: 1305
Rejestracja: 02 lut 2011, 17:07
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Dominations: Road to Civilization (Eric Dubus, Olivier Melison)

Post autor: Straszyk »

Graliśmy we 3 i też tyle trwało (4h z tłumaczeniem) Ale stwierdziliśmy że nie było jakoś czuć upływającego czasu, a gra się spodobała, więc jak komuś czas gry nie straszny to polecam.

Edit: po konsultacjach ze znajomym, jednak 3h 40min z tłumaczeniem
ODPOWIEDZ