(Opole) Planszowe Opole

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Tydzień temu Bartek puścił w ruch samoróbkę Air, Land & Sea - mini karcianka z zaskakująco fajnie zazębiającymi się akcjami na dwie osoby. Nauczyć się tych kilkunastu kart i podejrzewam, że można fajnie i skutecznie się nawzajem zaskakiwać. Bartku, jakby co to przynoś (a może wyślij mi te pliczki, jeśli łaska?)...

Sąsiedni stolik pocywilizował przez wieczność (jak tam wyniki?), potem przyagrykolił i na koniec 6. wziął...

A drugi stolik w tym czasie jedynie popaladynił w zachodnim królestwie w 4 osoby. Ktoś rozbudował podstawowy zamysł Orleana i gra poprzez to podpimpowanie stała się bardziej skomplikowana, mniej przystępna dla rodzinnego grania, ale dodane rozwiązania są ciekawe, przemyślane i fajnie działają. Co prawda mniej interakcji między graczami, ale jest nad czym się pogimnastykować i pogłówkować. Zaliczyłem słaby wynik, bo rozlazłem się po wszystkich kategoriach, w żadnej nie zyskując wiele punktów, ale przede wszystkim niedoszacowałem atrakcyjności tych elementów (zapomniałem nazwy) pozwalających oszczędzić meeple w wybranym rodzaju akcji (wyszło na to, że tu się opłaca bardzo w to inwestować, w Orleanie koła zębate raczej nie są aż tak oczywiste).

Dzięki Aniu za przytarganie ciężarów i podzielenie się nimi. Bardzo miło z Twojej strony.


Wiem, że ta środa pod znakiem absencji, ale może ktoś się zamierza jednak pojawić?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Ja tak samo jak wcześniej. Raczej między 17.00 a 18.00.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Aha. Zaczął się semestr więc zmiany planów.
Sala B116 już nie jest dostępna.
Zostaje nam na razie tylko E208.
Awatar użytkownika
cyb3k
Posty: 102
Rejestracja: 03 wrz 2014, 20:16
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cyb3k »

j_g pisze: 24 lut 2020, 22:55 Sąsiedni stolik pocywilizował przez wieczność (jak tam wyniki?)
O ile mnie pamięć nie myli to około 170 do około 120 do około 85, ale to tylko końcowy wynik. Mniej więcej w połowie, przy stanie (około) 35/25/12, gdy dwóch pozostałych zdało sobie sprawę, że w kulturalny sposób Teresy nie przegonią w punktach, poszedł w ruch pakcik, który wzmocnił militarnie Marcina i umożliwił nękanie mu kartami agresji. Po mniej lub bardziej udanych próbach (Szpiegostwo, Wojna o Terytorium), dość nieoczekiwanie udało mi się położyć łapki na Napoleonie i jego armii oraz kartach Wojen we właściwym momencie. W jednej rundzie Teresa straciła jakieś 50 pkt. kultury z powodu tych kart gdy oberwała wojnami od nas obu. Miałem lepszy początek (większość kart wydarzeń najbardziej pomogła przede wszystkim mi) i wczesny przyrost kultury, stąd dość spora przewaga na koniec. Ogólnie to wolę, jak wyniki bardziej zbliżone wychodzą, nie trzeba się uciekać do przemocy i nierzadko dołujących wyników wojen, ale czasem tak się zdarza, że nie ma innego wyjścia jak przycisnąć tego na prowadzeniu :)
j_g pisze: 24 lut 2020, 22:55 potem przyagrykolił i na koniec 6. wziął
Tego sobie nie przypominam, chyba że tydzień wcześniej.


Powinienem być, ale mam dość ciężki dzień jutro i mogę być zmuszony to odpuścić.
Zabieram Imperializm oraz Elizjum, na coś trudniejszego na pewno nie będę miał jutro głowy (choć nie odmówię, rzecz jasna i takiej partyjki).
Poza tym oczywiście ww. karty (skończyliśmy chyba na 6 do 6ciu?).
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

cyb3k pisze: 25 lut 2020, 21:28 W jednej rundzie Teresa straciła jakieś 50 pkt. kultury z powodu tych kart gdy oberwała wojnami od nas obu.
We dwóch się na kobietę z pięściami rzucać? A fe... No, ale jak brak kultury to co się dziwić...
cyb3k pisze: 25 lut 2020, 21:28 Tego sobie nie przypominam, chyba że tydzień wcześniej.
Bo mnie się wszystko zlewa, że tak nie zażartuję...
cyb3k pisze: 25 lut 2020, 21:28 Poza tym oczywiście ww. karty (skończyliśmy chyba na 6 do 6ciu?).
Jakbyś był wcześniej to moglibyśmy pomęczyć trochę temat, póki Staszek się nie pojawi...
Teresa
Posty: 383
Rejestracja: 18 wrz 2013, 10:03
Been thanked: 23 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Teresa »

My będziemy oboje ok 17:30-17:45, tak więc pewnie możemy zacząc w coś ok 18:00.
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Dziś ponownie, zajawione tydzień temu, AirLandSea - dzięki Bartku. Chyba z ładnych 4-5 partyjek weszło na stół, karty już bardziej znajome - bardziej świadome kombinowanie, a nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa.

A na drugą nóżkę, już w piąteczkę, całkiem fajna staszkowa propozycja - Historyja. Napędzana kartami, sprawnie działająca, z różnymi drogami do przegranej (a w odosobnionych przypadkach do wygranej), z elementem areji kontrol, estetycznie i ascetycznie wykonana, co prawda bez efektu łał, ale sensowna sprawa. Gejmplej - w Bartku krew apaczy i azteków, się zakamuflował w obu Amerykach, zgodnie z przeznaczonym pochodzeniem z kart; pół gry miał spokój, ale też i nie korzystał z dobrodziejstw sąsiedztwa; Tereska, jak zawsze, pokojowo i w swoim stylu; cudotwórczyni. Ja środkiem, po trochu wszystkiego i niczego dużo, BrusLi w epoce kamienia łupanego trochę namieszał, ale Marcin mnie dopędził na końcu na czele faraońskiej hordy sfinxów. Staszek - nawyki z medżika, tapował i odtapowywał w kółko te swoje niemieckie perypetua mobilne, no i siła i moc na wskaźnikach była niezmiennie.

Generalnie podobało się. Dzięki Staszku za przytarganie.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Jakby co to mamy na ten semestr salę B-118. Będzie wygodniej.
Na portierni już wiedzą, więc brać już klucze do B-118.
Mam nadzieję, że do października nie będzie już trzeba zmieniać.
Zawsze awaryjnie jest E-208 dostępna.
Do zobaczenia w środę.
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

gafik pisze: 01 mar 2020, 13:17 Do zobaczenia w środę.
Jeśli nie będzie rannych opadów to rowerkiem mógłbym być już tuż po 16.00.
Pudelek
Posty: 646
Rejestracja: 04 lis 2007, 00:47
Lokalizacja: Oberschlesien
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Pudelek »

My jednak jutro będziemy :), standardowo, czyli 17.30-45. Jakiś mózgożer mile widziany, nawet Historia do powtórki (choć przerżnąłem strasznie i niezbyt mi się to podobało :P).
Andrzej29
Posty: 22
Rejestracja: 08 sty 2020, 21:40
Been thanked: 1 time

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Andrzej29 »

Cześć. Jutro też mnie nie będzie. Mam nadzieję że będę za tydzień ale dam znać co do przyszłej środy. Pozdrawiam Was i życzę dobrych rozgrywek. :)
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: melusina »

Pojawię się ok. 16.20.
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Dzięki, Andrzeju, za info. Dozo za tydzień...

Czyli coś na godzinkę na mniej graczy i potem coś dłuższego.

Można wiedzieć, Aniu, czy coś (i co) planujesz wziąć?
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: melusina »

Może "Ra" - jest do 5 osób (czas gry do godziny i podobno najlepszy na 3-4 graczy) i "Teotihuacan (do 4 osób). Nie wiem, ile nas będzie :evil:
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

melusina pisze: 03 mar 2020, 21:17 Nie wiem, ile nas będzie
No tak, odwieczny problem.
Awatar użytkownika
cyb3k
Posty: 102
Rejestracja: 03 wrz 2014, 20:16
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cyb3k »

W tym tygodniu nie dam rady dojechać na czas, do zobaczenia w następnym.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Ja będę o 16.00.
Widzimy się w sali B-118.
Pudelek
Posty: 646
Rejestracja: 04 lis 2007, 00:47
Lokalizacja: Oberschlesien
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Pudelek »

Graliśmy już w tej sali czy to jakaś nowa? Bo nr nie kojarzę.
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Zdaje się, że graliśmy w B-116.

Powinienem być lekko po 16:00.
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

W przestronnej sali B-118 odbyła się wczoraj sesja poprawkowa z Historii. Staszek znowu pozamiatał tymi kombującymi cudami. Brawa dla Ani za zajęcie drugiego miejsca w swojej pierwszej partyjce. Tereska dalej niemilitarnie kolekcjonowała cuda, a, tym razem, Marcin samotnie przejął we władanie McDonalda w obu Amerykach (na Jego nieszczęście z mało punktującymi terenami). Ja miałem przez swoje gapiostwo kilka pustych posunięć i jednak brakowało mi zawsze tych kliku (-dziesięciu) sekund na zastanowienie. Za to same rundy miałem szybsze, nie to co Staszek - tapował, flipował, odtapowywał i tak w kółko.

A poza tym, na wejście szybka partyjka w StarRealmsy, a potem (i na koniec także) spacerkiem po Burano. Dla młodszej młodzieży, ze względu na niegłębokie zasady, cudną oprawę i cenę, widzę, przystępną. Mechanicznie to układanie kafelków z różnymi atrybutami (koty, kominy, kwiatki, itp.) w swoim tablo, w układy najlepiej punktujące, wg pozyskanych (albo i nie, jeśli się nie zdąży pozyskać) kart definiujących to punktowanie... no i trochę reguł ograniczających dowolność układania kafelków. Kafelki mogą nie podejść, ale można wtedy wydać 3 PZ na odstąpienie od jakiejś zasady. Trochę paraliżująco analizująco, względnie krótko (30-40 min.), a ogólnie w miarę przyjemnie, choć może nie jakoś mocno regrywalnie. Dzięki Aniu za uraczenie kolejną nowością. Bardzo.

Do pogrania, mam nadzieję, za tydzień.

Nie dajcie se nakichać w kaszę i myjcie często miple... (za tydzień Pandemic?)
Ostatnio zmieniony 05 mar 2020, 23:34 przez j_g, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cyb3k
Posty: 102
Rejestracja: 03 wrz 2014, 20:16
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cyb3k »

Historia lubi się powtarzać :) I tym razem był wyścig zbrojeń czy raczej rewolucja przemysłowa? Po jednej rozgrywce mam wrażenie, że częściej zdarza się to pierwsze.
j_g pisze: 05 mar 2020, 21:41 Nie dajcie se nakichać w kaszę i myjcie często miple... (za tydzień Pandemic?)
Oby nie, ale przywieźć zawsze można :mrgreen:
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

cyb3k pisze: 05 mar 2020, 23:04 Historia lubi się powtarzać
I, najwidoczniej, lubi być powtarzana... ale może na razie wystarczy.
cyb3k pisze: 05 mar 2020, 23:04 I tym razem był wyścig zbrojeń czy raczej rewolucja przemysłowa? Po jednej rozgrywce mam wrażenie, że częściej zdarza się to pierwsze.
Było inaczej niż ostatnio, sumarycznie mniej siły. Ja poszedłem w siłę, co pozwalało mi skubać trochę Anię co rusz. Na początku partyjki Ją oszczędziłem ze dwa razy, po czym lojalnie ostrzegłem, by się zbroiła i potem już nie miałem skrupułów. Dostawałem sporo punktów za samotne panowanie w kilku regionach. Inni poszli za to bardziej w naukę. Staszkowi się udawało połączyć i to, i to; chyba wszedł na ten skrajny prawy górny obszar punktujący 7 punktów - dobre granie. Byłem może najsilniejszy, albo jakoś na równi ze Staszkiem, a i tak mi z pięciu pięter zabrakło do sufitu (nie tak jak Wy, mocarze, ostatnio). Za to byłem mocno głupszy od wszystkich. Od startu wszyscy cisnęli w naukę do momentu uzyskania możliwości rzucania dwóch kart w turze. Potem już się rozeszliśmy nieco, ja szedłem w siłę. Wyszedłem na tym średnio, znów w środku stawki. Ania ze dwa razy mocno mi popsuła szyki - raz się dozbroiła i były nici z ataku, a drugi raz rzuciła rewolucję i też wyszło dla mnie jałowo. Grałem dość nieprzemyślanie z braku czasu, nie analizowałem jakie karty na ręce mogą mieć przeciwnicy (co już wyrzucili) i też raz wyszło mi bez sensu. Zaskakująco fajna gierka, choć nie wiem czy schematy do strategii by się nie wdarły z czasem.
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Jakieś zdrowe towarzystwo chętne na środową wymianę dobrych fluidów?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Ja
Teresa
Posty: 383
Rejestracja: 18 wrz 2013, 10:03
Been thanked: 23 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Teresa »

Nas jutro nie będzie, tak wyszło :( pograjcie w coś fajnego.

Będziemy za tydzień :)
ODPOWIEDZ