Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Tolis »

Gram teraz w lidze online FCM - ludzie nie grają już na Guru. Standardowo zazwyczaj na RG, później 2 trenerów jeden przeszkala Marketera do mailboxa, w tym czasie powstaje Coach. Coach od razu robi Radio. Jest szybciej o 1 turę niż z Guru. Takie mam spostrzeżenie.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: kisiel365 »

Tolis pisze: 19 lut 2020, 12:43 Gram teraz w lidze online FCM - ludzie nie grają już na Guru. Standardowo zazwyczaj na RG, później 2 trenerów jeden przeszkala Marketera do mailboxa, w tym czasie powstaje Coach. Coach od razu robi Radio. Jest szybciej o 1 turę niż z Guru. Takie mam spostrzeżenie.
Możesz to proszę rozpisać na tury, bo jakoś nie widzę, skąd kasa na pensje dla świeżo wytrenowanych? Da się to połączyć z bonusem "hire 3 at one turn" czy nie?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Tolis »

@kisiel365:
Grasz na RG.
W 2 rundzie bierzesz RG i T (założenie że wszyscy gracze poszli w RG) - nikt w trenera.
W 3 Rundzie: bierzesz Managera i szkolisz go 1 poziom, bierzesz dodatkowego trenera.
W 4 Rundzie szkolisz na Coacha i na Marketera od skrzynek pocztowych.
W 5 Rundzie masz Radio.
W ten sposób masz Radio w tej turze co ktoś inny ma Guru.
Oprócz tego bierzesz jeszcze jakiś inny personel - w zależności od sytuacji, ale raczej jakiegoś kuchcika żeby mieć od razu łatwiej później wyszkolić Chef'a.
Sorry, że tak późno ale mało tu zaglądam.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: kisiel365 »

Tolis pisze: 07 mar 2020, 23:14 @kisiel365:
Grasz na RG.
W 2 rundzie bierzesz RG i T (założenie że wszyscy gracze poszli w RG) - nikt w trenera.
W 3 Rundzie: bierzesz Managera i szkolisz go 1 poziom, bierzesz dodatkowego trenera.
W 4 Rundzie szkolisz na Coacha i na Marketera od skrzynek pocztowych.
W 5 Rundzie masz Radio.
W ten sposób masz Radio w tej turze co ktoś inny ma Guru.
Oprócz tego bierzesz jeszcze jakiś inny personel - w zależności od sytuacji, ale raczej jakiegoś kuchcika żeby mieć od razu łatwiej później wyszkolić Chef'a.
Sorry, że tak późno ale mało tu zaglądam.
Jeżeli chociaż jeden poszedł w trenera to zabrał mi $15 ulgi na pensje. W trzeciej rundzie muszę zwolnić świeżo wyszkolonego managera, bo nie mam mu jak zapłacić. Musiałbym ogarnąć kelnerkę zawczasu (z bonusem +$2 pewnie) czyli opóźniłbym jeszcze trenera o jedną rundę albo liczyć, że ktoś poszedł w marketera i ethernal marketing i jestem w stanie mu sprzątnąć popyt, który ustawił pod siebie (raczej mało prawdopodobne na tym etapie gry). Czyli jeżeli ktokolwiek zaczął trenerem to całe otwarcie w piach?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Tolis »

Owszem ale jak idziesz na RG, to widzisz jak inni grają. Dla mnie lepszą strategią jest RG niż trener. Przykład podany dotyczy wariantu strategi RG. Na bodajże 6-8 partii widziałem takie zagranie 2 razy.
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: pieprzowa »

Smutno-życiowy obrazek z naszej ostatniej partii.

Oznaczone jako spoiler, bo to też jedna ze strategii, wiec jak ktoś nie chce wiedziec.
Spoiler:
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: warlock »

https://boardgamegeek.com/thread/242893 ... ing-unslee

Zostawiam dla potomnych mój nowy sposób przechowywania/rozkładania podstawki z niezakoszulkowanymi kartami. ;) Są inserty, są harmonijki, ale chyba nie wpadłem na nic, co bardziej skracałoby czas setupu ;).
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: rattkin »

Genialne!
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Arachion »

Nie zauważyłem żebyście narzekali na monety z papierku - nikomu nie przeszkadzają?

U mnie w domu wpadły pod laminatorke na ciepło z zadbaniem żeby nie było nawet grama pęcherzyka powietrza oraz cięte przy samym papierku.
Trzyma się świetnie, w dotyku perfekcja. Kolejna gra z zalaminowanymi walutami i mogę polecić ten sposób.

W mojej ocenie estetycznej z najsłabszego sposobu na monety wyszedł jeden z lepszych.

Spoiler:
Sucharzysta
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: vinnichi »

Bo raczej mało kto używa tych papierków :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: rattkin »

O, bynajmniej. Zalaminowane to wyglada uber sterylnie, a zamienianie banknotów na jakieś żetony czy poker chips to dla mnie przy takiej grze obraza artystycznej spójności. Gram papierkami z radością, szczególnie, że przypominają mi przaśny Eurobusiness.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Arachion »

vinnichi pisze: 24 maja 2020, 14:43 Bo raczej mało kto używa tych papierków :)
Dokopałem się do opinii w wątku i wymian papierku na żetony... masz rację, zamiast narzekania odrazu jest wymiana na substytutki.

Laminowanie zabrało 15 kartek a4 i dwie godziny żony wycinania.

Mam jeszcze pytanie, chce wciągnąć starszych ludzi exelow ale bez podstaw angielskiego.
Wydaje mi się, że gdzieś widziałem wkładki do kart po Polskiemu tylko nie mogę nigdzie znaleźć, dlatego też cały wątek czytałem - ktoś coś wie na ten temat?
Sucharzysta
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: brazylianwisnia »

Arachion pisze: 24 maja 2020, 14:42 Nie zauważyłem żebyście narzekali na monety z papierku - nikomu nie przeszkadzają?

U mnie w domu wpadły pod laminatorke na ciepło z zadbaniem żeby nie było nawet grama pęcherzyka powietrza oraz cięte przy samym papierku.
Trzyma się świetnie, w dotyku perfekcja. Kolejna gra z zalaminowanymi walutami i mogę polecić ten sposób.

W mojej ocenie estetycznej z najsłabszego sposobu na monety wyszedł jeden z lepszych.

Spoiler:
Oj przepraszam. Ja tu narzekalem na bankonoty i wymienilem na karty.
Spoiler:
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: jnowaczy »

brazylianwisnia pisze: 24 maja 2020, 17:18
Arachion pisze: 24 maja 2020, 14:42 Nie zauważyłem żebyście narzekali na monety z papierku - nikomu nie przeszkadzają?

U mnie w domu wpadły pod laminatorke na ciepło z zadbaniem żeby nie było nawet grama pęcherzyka powietrza oraz cięte przy samym papierku.
Trzyma się świetnie, w dotyku perfekcja. Kolejna gra z zalaminowanymi walutami i mogę polecić ten sposób.

W mojej ocenie estetycznej z najsłabszego sposobu na monety wyszedł jeden z lepszych.

Spoiler:
Oj przepraszam. Ja tu narzekalem na bankonoty i wymienilem na karty.
Spoiler:
zdecydowanie lepiej karty bo ten laminat to pozal sie boze
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: melusina »

Arachion pisze: 24 maja 2020, 15:08
vinnichi pisze: 24 maja 2020, 14:43 Bo raczej mało kto używa tych papierków :)
...chce wciągnąć starszych ludzi exelow ale bez podstaw angielskiego.
Wydaje mi się, że gdzieś widziałem wkładki do kart po Polskiemu tylko nie mogę nigdzie znaleźć, dlatego też cały wątek czytałem - ktoś coś wie na ten temat?
tutaj jest tłumaczenie karty pomocy z podstawki
Nie wiem,czy o to chodziło :?:
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Arachion »

Arachion pisze: 24 maja 2020, 15:08 chodziło mi o wkładki do kart pod koszulki, z opisem kamieni milowych po Polsku. Mam dziwne wrażenie jak bym już gdzieś widział takie - na grupie na FB ktoś sprzedawał.
Widzę, że szukasz wkładek do kart. Zrobiłem takie przy piwie jak dzieciaczka kąpała żona... Mam nadzieję, że się spodobają.

https://drive.google.com/open?id=1BX1xa ... uySKubH_t5
Ostatnio zmieniony 25 maja 2020, 19:56 przez Arachion, łącznie zmieniany 1 raz.
Sucharzysta
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: kisiel365 »

Ja nawet ostatnio jak usiadłem do Eurobiznes to graliśmy żetonami pokerowymi... Trzeba mieć dużo samozaparcia, żeby z tych papierowych świstków korzystać.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: bardopondo »

Ja korzystam z papierków śliniąc paluchy przy wydzielaniu pieniędzy z grubych plików.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Arachion »

Arachion pisze: 24 maja 2020, 15:08 chodziło mi o wkładki do kart pod koszulki, z opisem kamieni milowych po Polsku. Mam dziwne wrażenie jak bym już gdzieś widział takie - na grupie na FB ktoś sprzedawał.
Widzę, że szukasz wkładek do kart. Zrobiłem takie przy piwie jak dzieciaczka kąpała żona... Mam nadzieję, że się spodobają.

https://drive.google.com/open?id=1BX1xa ... uySKubH_t5
Sucharzysta
Super
Posty: 405
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 218 times
Been thanked: 120 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Super »

Galatolol w innym wątku pisze:Gra dość eurowata w naturze, z ciekawym mechanizmem popytu na piwo w odczuciach podobnym do stylu Arkwright/FCM.
Zainspirowała mnie ta wypowiedź w wątku o 18xx do następującego zapytania. Na ile te gry są podobne?
Za arkwrightem przepadam. Gra jest świetna. Natomiast FCM nie znam, ale z opisów zawsze wydawał mi się wykraczać poza moje gusta. Może jednak się mylę?
Może ktoś wskazać jakieś największe różnice/podobieństwa? Oczywiście w odczuciach, w strategii, w sposobie podejmowania decyzji itp., bo tak czysto mechanicznie to mogę sobie instrukcje poczytać tylko nie wiem jak to funkcjonuje w akcji :)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2321
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Galatolol »

Super pisze: 28 maja 2020, 10:54
Galatolol w innym wątku pisze:Gra dość eurowata w naturze, z ciekawym mechanizmem popytu na piwo w odczuciach podobnym do stylu Arkwright/FCM.
Zainspirowała mnie ta wypowiedź w wątku o 18xx do następującego zapytania. Na ile te gry są podobne?
Mechanicznie są zupełnie inne, ale w duchu podobne: bez losowości (albo z małą), premiujące doświadczenie, z dużą interakcją, niewybaczające błędów. Jest duża szansa, że fanom jednego spodoba się drugie, ale nie ma pewności.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Propi »

Czy to jest dobre miejsce by spytać, czy były kiedykolwiek i jakiekolwiek ploty ploteczki o tym, żeby gra miała się ukazać po polsku? Bo to, że jest niedostępna w ogóle to już wiem ;)
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: kisiel365 »

Spokojnie. Prędzej czy później będzie dziewiąty reprint. Ja chcę BIG boxa z Ketchupem od razu i odpimpowanymi burgerkami za pół wypłaty.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: grabol »

Niszowa, droga, brzydka, krwiożercza i rewelacyjna gra. Tekstu na kartach tyle co nic, instrukcja na bgg, szansa na wydanie pl minimalna.
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: tomg »

Kupić czy nie kupić oto jest pytanie ? Wątpliwości wzbudziło zdanie Vasela że gra do bani bo to w sumie wyścig o kluczowe milestony (wymienia np. ten gdy CEO staje się CFO) i jak się je przegapi to pozamiatane. Zgadzacie się z taką opinią ?
ODPOWIEDZ