Gloomhaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 318
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 44 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: xtomashx »

Takie pytanie mam ponieważ mocno zastanawiam się nad tą grą. Czy jest opcja żeby "zapisać" grę aby móc rozpocząć ją na nowo w innym towarzystwie? Chodzi o fakt że grałbym głównie z żoną jednak co jakiś czas wpadają znajomi i też chciałbym móc z nimi prowadzić osobną rozgrywkę. Czy da się tak zrobić?
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: yaro_ »

xtomashx pisze: 26 lut 2020, 08:27 Takie pytanie mam ponieważ mocno zastanawiam się nad tą grą. Czy jest opcja żeby "zapisać" grę aby móc rozpocząć ją na nowo w innym towarzystwie? Chodzi o fakt że grałbym głównie z żoną jednak co jakiś czas wpadają znajomi i też chciałbym móc z nimi prowadzić osobną rozgrywkę. Czy da się tak zrobić?
Niby tak, ale mi się nie sprawdziło. Też myślałem że tak zrobię, że będę z żoną grać w 2, a jak przyjdą znajomi to razem, tylko będą mieli niższy level. Z tym że w zależności od tempa grania różnice levelowe zrobią się na tyle duże, że przy uśrednionym levelu scenariusza jedni będą mieli bardzo łatwo, a drudzy będą ginąć :)
U nas wyszło tak że ze znajomymi za rzadko graliśmy żeby to miało sens (średnio raz na 2tyg + chciałoby się pograć w inne gry też), później żona też się wykręciła i ostatecznie gram z kumplem w 2 :) Co zresztą sobie bardzo chwalę, bo setup jest szybciutki, scenariusz robimy nawet w 1,5h i można zagrać kolejny.

edit: aa sorki, pisałeś o osobnej kampanii w drugim gronie. Jest 6 startowych postaci, więc teoretycznie mógłbyś zrobić 2+4, z tym że talie modyfikatorów przed każdą grą musiałbyś zmieniać, a to jest kiepskie. No i może zabraknąć itemków dla wszystkich.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Ardel12 »

Ja prowadziłem dwie kampanie na spokojnie. Niesie to ze sobą tylko parę dodatkowych rzeczy do zrobienia przed grą z inną ekipą niż w poprzedniej rozgrywce:
- podebrać itemy od postaci z drugiej kampanii jeśli brakuje,
- zmienić deck losu(wywalić karty poprzednika i wtasować obecnego gracza),
- prowadzić w aplikacji karty miasta oraz dróg(nie możesz używać tego samego decku dla obu kampanii)
- zapis w apce lub na kartce dostępnych przedmiotów(obie kampanie na pewno będą miały różne prosperity oraz otrzymacie inne losowe przedmioty z nagród)

Ogólnie prowadzenie zapisu obu kampanii w jednej apce jest mocno wskazane. Bez tego łatwo możesz pomieszać dostępne przedmioty lub kart miasa/dróg. Minusem/plusem tego jest, że cała plansza staje się bezużyteczna, bo wszystkie dane będziesz miał w apce.

Ja właśnie przebiłem 6 prosperity, zostały mi 4 postacie do odblokowania. Z czego na jedną mamy już emerytkę w trakcie. Scenariuszy ponad 30 lekko zaliczonych. Na razie udało się bez powtarzania w celu zaliczenia emerytury. Im dalej tym w sumie balans bardziej się chwieje. Raz misje są trudne a czasem to w sumie jak nóż w masło. Gram w 2os obecnie. Dużo zależy od postaci, którymi gramy. Wychodzi, które klasy są typowymi tankami, a które supportami i same robią bardzo nie wiele. Gra się dalej bardzo przyjemnie. Dodatek już czeka na otwarcie :D
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: grucha »

Posiadam grę od ponad roku, i jak dotąd nie zaszedłem w kampanii dalej jak do 5 misji. Nie mam stałej ekipy, więc skład się często zmieniał i zazwyczaj zaczynaliśmy od nowa.Stąd mój pomysł żeby zrezygnować (niestety) z całej otoczki fabularnej i zrobić z tego molocha grę pod pojedyncze misje. Planuje otworzyć wszystkie koperty postaci i przed każdą misją wybrać dowolnego bohatera i jakiś losowy scenariusz i po prostu rozegrać jedną potyczkę. Pytanie do znawców , czy to ma sens ? I jeśli tak, to jak się przygotować ? Na jakim levelu grać postaciami, z jakim ekwipunkiem, jaką talią walki i czy zaimplementować w jakikolwiek sposób zdobywanie itemków podczas scenariusza ?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: TuReK »

W grze są karty do generowania losowych scenariuszy, możesz tego używać zamiast misji z kampanii. Są też dodatkowe krótsze kampanie i misje solo.
Chyba ciekawiej jest zacząć postać od wyższego poziomu niż 1, są oficjalne zasady do tego, dostajesz wtedy perki i kasę na zakupy i odblokowujesz karty z odpowiednich poziomów.
Trudność scenariuszy się skaluje do średniego poziomu drużyny, więc każda postać może mieć inny poziom, możesz sobie je dowolnie dobierać do konkretnej misji.
Sprzęt dostępny do kupienia też by można też tak dostosować, np prosperity = średni poziom +1.
Pytanie czy chcesz jednak rozwijać postaci czy każda gra na świeżo?
Wtedy możesz używać tajnych celów, żeby zbierać perki a po skończonej misji normalnie liczyć expy i kasę, wg tabelki.
Z pustego i Saruman nie naleje
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: grucha »

TuReK pisze: 27 lut 2020, 20:13 Chyba ciekawiej jest zacząć postać od wyższego poziomu niż 1, są oficjalne zasady do tego, dostajesz wtedy perki i kasę na zakupy i odblokowujesz karty z odpowiednich poziomów.
Nie kojarzę tego zapisu, to jest w instrukcji ?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
trynitor
Posty: 64
Rejestracja: 03 gru 2014, 00:01
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 6 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: trynitor »

Na jakich poziomach trudności gracie? Mam duze przeczucie ze cos zle licze albo zle gram, bo na 10 scenariuszy jak do tej pory, 6 rozegralem na poziomie bardzo trudnym i wszystkie wgralem (fakt ze większość w ostatnich ruchach i do końca nie bylo wiadomo czy sie uda).

Liczę to tak:
Gramy na dwie osoby (dwie postacie). Każda ma lvl 4. Czyli poziom normalny to ((4+4)/2)/2 = 2. Jesli wynik niecalkowity to zaokraglam w górę.
Innymi slowa sredni poziom wszystkich postaci podzielony na 2i zaokraglony w gore to normalny poziom trudności.

Na jakich poziomach wy gracie?
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: TuReK »

grucha pisze: 28 lut 2020, 09:41
TuReK pisze: 27 lut 2020, 20:13 Chyba ciekawiej jest zacząć postać od wyższego poziomu niż 1, są oficjalne zasady do tego, dostajesz wtedy perki i kasę na zakupy i odblokowujesz karty z odpowiednich poziomów.
Nie kojarzę tego zapisu, to jest w instrukcji ?
No przecież nową postać możesz zrobić nie na poziomie 1 ale od razu na aktualnym poziomie Prosperity (lub dowolnym niższym)
Z pustego i Saruman nie naleje
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: grucha »

Tak wiem, chodzilo mi bardziej o konketne dane ile perkow , pieniędzy na itemki mam do rozdysponowania względem levelu postaci ? Czy taki zapis jest w instrukcji czy to z innego źródła ?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: yrq »

trynitor pisze: 28 lut 2020, 10:29 Na jakich poziomach trudności gracie? Mam duze przeczucie ze cos zle licze albo zle gram, bo na 10 scenariuszy jak do tej pory, 6 rozegralem na poziomie bardzo trudnym i wszystkie wgralem (fakt ze większość w ostatnich ruchach i do końca nie bylo wiadomo czy sie uda).

Liczę to tak:
Gramy na dwie osoby (dwie postacie). Każda ma lvl 4. Czyli poziom normalny to ((4+4)/2)/2 = 2. Jesli wynik niecalkowity to zaokraglam w górę.
Innymi slowa sredni poziom wszystkich postaci podzielony na 2i zaokraglony w gore to normalny poziom trudności.

Na jakich poziomach wy gracie?
Dobrze liczysz. Wszystko zależy od graczy, postaci i farta. Zwykle graliśmy na +1, przy dobrym kombie zagraliśmy raz +3 i tak łatwo poszło.

Isaac wspominał o nerfie dla Stamina Potion od nowego dodatkj, wprowadziliśmy go i gra się równiej.
Chodzi o to, że mają przywracać jedną kartę mniej niż jest napisane.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: TuReK »

grucha pisze: 28 lut 2020, 12:28 Tak wiem, chodzilo mi bardziej o konketne dane ile perkow , pieniędzy na itemki mam do rozdysponowania względem levelu postaci ? Czy taki zapis jest w instrukcji czy to z innego źródła ?
wszystko jest w instrukcji
Z pustego i Saruman nie naleje
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: mk20336 »

Gloomhaven – Solo scenarios

Scenariusze indywidualne w Gloomhaven to bardzo ciekawe urozmaicenie podstawowej rozgrywki - a w dodatku zapewniają namacalne nagrody – specjalne przedmioty dla każdej klasy. Nasza grupa już je rozegrała a wrażenia i to jak nam poszło zamieszczam w poniższym wpisie.

PS. Jako, że pożyczałem komponenty do zagrania tej przygody moim Scoundrelem, jakoś tak wyszło, że zapomniałem figurki tego bohatera. Dlatego też została wykonana podmianka – na plansze wskoczył mały, czarny włóczęga. Czy wiecie z jakiej gry?

LINK: Gloomhaven – Solo scenarios

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Ardel12 »

yrq pisze: 28 lut 2020, 12:37
trynitor pisze: 28 lut 2020, 10:29 Na jakich poziomach trudności gracie? Mam duze przeczucie ze cos zle licze albo zle gram, bo na 10 scenariuszy jak do tej pory, 6 rozegralem na poziomie bardzo trudnym i wszystkie wgralem (fakt ze większość w ostatnich ruchach i do końca nie bylo wiadomo czy sie uda).
...
Na jakich poziomach wy gracie?
Dobrze liczysz. Wszystko zależy od graczy, postaci i farta. Zwykle graliśmy na +1, przy dobrym kombie zagraliśmy raz +3 i tak łatwo poszło.
...
Ja w dwie osoby grywam wyłącznie na normalu. Bardzo dużo zalezy od synergii między postaciami. Danego scenariusza(niektóre potworki łatwiej się ścina danymi postaciami inne gorzej) oraz jak wspomniano farta. U mnie misje wachają się na tym poziomie od banalnych do ledwo wykonalnych. Dlatego nie zmieniam poziomu trudności. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę czy staracie się robić swoje emerytury/perki oraz zbierać skarby kosztem misji. To potrafi nie raz uwalić misję :)

Raz, przez błąd w obliczaniu, zagraliśmy na wyższym poziomie i była to katorga. Głupie impy potrafiy nas rozjechać :D Powrót na poziom normal i nagle misja stała się wykonywalna.

mk20336 Root?
nieodziany
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2020, 15:10
Has thanked: 3 times

Gloomhaven różnica nowa edycja a stara

Post autor: nieodziany »

Hej! Jak w tytule, ktoś może mi przybliżyć różnice między edycjami? Po czym rozpoznać nową edycję. Czy nowa ma 112 scenariuszy a stara 95?
odmu
Posty: 118
Rejestracja: 23 wrz 2011, 22:18
Lokalizacja: Trzebnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Gloomhaven różnica nowa edycja a stara

Post autor: odmu »

nieodziany pisze: 01 mar 2020, 18:15 Hej! Jak w tytule, ktoś może mi przybliżyć różnice między edycjami? Po czym rozpoznać nową edycję. Czy nowa ma 112 scenariuszy a stara 95?
Poniżej:
https://boardgamegeek.com/thread/176151 ... change-log
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: mk20336 »

[STRATEGIES] Gloomhaven – Angry Face strategy guide

Stało się ponownie - kolejna postać w świecie Gloomhaven w ramach naszej rozgrywki przeszła na emeryturę. Tym razem Angry Face (nick aby nie zdradzać szczegółów). W poniższym artykule przedstawiam swoje przemyślenia, strategie, opinie nt. przedmiotów, kart, ulepszeń dobrze współpracujących z tym bohaterem. Miłej lektury!

LINK: [STRATEGIES] Gloomhaven – Angry Face strategy guide

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
nieodziany
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2020, 15:10
Has thanked: 3 times

Gloomhaven szczegóły rogrywki

Post autor: nieodziany »

Hej! Mam szczegółowe pytanie. Po zakończonym scenariuszu, karty celów bitewnych wracają do talii. I teraz czy lądują na spodzie talii, czy trzeba je wtasować?
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: yaro_ »

Ja zawsze tasowałem ;)
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: DEyON »

Używacie jakiegoś fajnego folderu harmonijkowego na kafle? Ja nabyłem jeden ale za mały. Może polecicie jakiś?
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: yaro_ »

Nie wiem czy ktoś już o to pytał, ale minęła chwila od polskiej premiery i więcej osób zagrało.
Macie jakiś ulubiony scenariusz, albo który grało Wam się najciekawiej ? :)
Spoiler:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Gambit »

yaro_ pisze: 08 mar 2020, 17:25 Nie wiem czy ktoś już o to pytał, ale minęła chwila od polskiej premiery i więcej osób zagrało.
Macie jakiś ulubiony scenariusz, albo który grało Wam się najciekawiej ? :)
Tak na szybko to przypominam sobie trzy:

1.
Spoiler:
2.
Spoiler:
3.
Spoiler:
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: yaro_ »

Gambit pisze: 08 mar 2020, 20:20
yaro_ pisze: 08 mar 2020, 17:25 Nie wiem czy ktoś już o to pytał, ale minęła chwila od polskiej premiery i więcej osób zagrało.
Macie jakiś ulubiony scenariusz, albo który grało Wam się najciekawiej ? :)
Tak na szybko to przypominam sobie trzy:

1.
Spoiler:
2.
Spoiler:
3.
Spoiler:
Kurde, jestem przy końcu, a tego 2,3 jeszcze nigdzie nie widziałem. Właśnie dlatego będę musiał po przejściu zagrać jeszcze raz ;)
btw. Gambit, też się nie umiesz doczekać na Frosthaven ? :roll: :P
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: rattkin »

yaro_ pisze: 09 mar 2020, 08:06 btw. Gambit, też się nie umiesz doczekać na Frosthaven ?
Obawiam się, że skoro Gloomhaven przyjął ponuro, to Frosthaven Gambit przyjmie raczej chłodno :)
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: yaro_ »

Właśnie stąd pytanie. Czy siądzie do FH by sprawdzić czy coś Isaac naprawił, czy po GH już ma go po dziurki w uszach :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Gambit »

yaro_ pisze: 09 mar 2020, 13:18 Właśnie stąd pytanie. Czy siądzie do FH by sprawdzić czy coś Isaac naprawił, czy po GH już ma go po dziurki w uszach :)
Na 99% jedna z osób z grupy, z którą grałem w GH będzie wspierać FH. Przynajmniej zobaczę jak sie prezentuje.
ODPOWIEDZ