Eldritch Horror - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Najemnik »

Ad 1) Str. 8 Almanachu, "Rozrachunek". Jest tam podana kolejność rozpatrywania efektów Rozrachunku:
1. Potwory
2. Przedwieczny
3. Karty Mitów
4. Wyposażenie i Stany (przy czym w tych ostatnich jest też dopisek, że gracz decyduje o kolejności w przypadku kiedy posiada kilka kart Wyposażenia/Stanów z tym efektem):
"Wyposażenie i Stany: Jeśli na karcie wyposażenia lub Stanu badacza jest efekt (Rozrachunku), należy w wybranej kolejności rozpatrzyć efekt każdej takiej karty. Jako pierwszy efekty swoich kart rozpatruje Główny Badacz, a następnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara robią to pozostali badacze."

Ad 2) Nie znajduję jednoznacznej odpowiedzi, ale nieco sugerując się, że "Jeśli wskutek rozpatrywania efektów (Rozrachunku) zostanie rozmnożony Potwór albo badacz otrzyma jakiś element, nie należy rozpatrywać efektu (Rozrachunku) z tego Potwora ani elementu." To bym w tej sytuacji nie rozpatrywał efektu z Przebudzenia.

Ad 3) Dodam tylko do tego co napisał TrevorGryffits, że (z tego co pamiętam), tylko "normalne" Tajemnice mają napisane, że ich rozwiązanie sprawdza się na końcu Fazy Mitów, Ostateczne Tajemnice zazwyczaj sprawdza się w momencie ich wykonania. ;)
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Matek173 pisze: 04 mar 2020, 19:54Czy kolejność rozpatrywania efektów działających "w tym samym czasie" ma znaczenie? (...)
1. Efekt rozrachunku z kart - jeden efekt sprawia że bohater traci 1 zdrowia, drugi że odzyskuje 1 zdrowia - czyli wynikowo nic się nie zmienia. Ale jeśli bohater ma 1 zdrowia przed tą fazą, to może zginąć lub nie w zależności od kolejności rozpatrywania tych kart.
Jeżeli efekty dzieją się faktycznie w tym samym czasie to aktywny badacz wybiera w jakiej kolejności je rozpatrzyć, więc mógłby potencjalnie najpierw odzyskać 1 punkt zdrowia a dopiero potem sprawdzić.
Tak się stanie jeśli np. stan zabiera badaczowi zdrowie a sojusznik je leczy. Obie karty aktywują się w tym samym momencie.
Jeśli jednak np. zdrowie zabiera potwór to aktywuje się on wcześniej niż sojusznik i badacz padnie. Odpowiednią kolejność rozpatrywania podał Najemnik.
Matek173 pisze: 04 mar 2020, 19:542. Przedwiecznym jest Shudde Mell, zagłada jest na polu 1 i odpala się efekt rozrachunku:

"Każdy badacz traci łącznie 2 Zdrowia/Poczytalności"

Teraz załóżmy że jeden z moich bohaterów zginie od tego efektu. W tym momencie zagłada schodzi na 0 i Shudde Mell przebudzi się. Wtedy na rewersie jest już inny efekt rozrachunku:

"Głównego badacza atakuje z zasadzki Potężny Potwór Pradawny Cthonanin".

Co nie kończy się dla niego dobrze i ginie - w związku z czym przegrywam grę, bo wszyscy badacze zostali pochłonięci a przedwieczny przebudził się.

Czy ten efekt obowiązuje natychmiast i rzeczywiście główny badacz jest atakowany z zasadzki
Tak. W momencie gdy Zagłada spadnie do 0 natychmiast odwracasz kartę Przedwiecznego co może zmienić dalszy przebieg obecnej fazy mitów. Jest to w sumie dość powszechna sytuacja.
Matek173 pisze: 04 mar 2020, 19:543. Do rozwiązania ostatniej tajemnicy brakuje 1 wskazówki, ale Zagłada jest na 1. Przedwiecznym jest Syzygjum, - "Kiedy Zagłada osiąga 0 badacze przegrywają.". W fazie mitów dociągam kartę "Cena postępu", która mówi:

"Główny badacz może otrzymać Stan Porozumienie, aby spowodować postęp aktywnej Tajemnicy o 1."

Ten tekst wygrywa grę, ale na karcie jest też czerwony efekt rozrachunku, w wyniku którego jedna z moich postaci umiera, czyli zagłada schodzi na 0. Co się dzieje w takim wypadku? Wygrywam czy przegrywam?
TrevorGryffits ma 100% rację. Z Syzygy wygrywasz dopiero na sam koniec fazy mitów, jest to napisane na karcie przedwiecznego. A rozrachunki mają miejsce dużo wcześniej.
wilus2301
Posty: 11
Rejestracja: 03 sty 2020, 12:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: wilus2301 »

Witam, czy eldrich horror możemy przechodzić z jednego konca mapy na drugi, tzn tak jakby swiat był okrągły? Jestem świeżym graczem 😁
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Matek173 »

wilus2301 pisze: 07 mar 2020, 19:10 Witam, czy eldrich horror możemy przechodzić z jednego konca mapy na drugi, tzn tak jakby swiat był okrągły? Jestem świeżym graczem 😁
Tak, między polami które są połączone drogą (np. pola nr 2 i Tokio).
mluckner
Posty: 341
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 97 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: mluckner »

wilus2301 pisze: 07 mar 2020, 19:10 Witam, czy eldrich horror możemy przechodzić z jednego konca mapy na drugi, tzn tak jakby swiat był okrągły? Jestem świeżym graczem 😁
Tak, są odpowiednie połączenia.
Tinca
Posty: 5
Rejestracja: 07 lut 2020, 10:44
Has thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: Tinca »

Czy podczas wykonywania rzutu podczas fazy mitów dla karty Błogosławieństwo/Klątwa mogę przerzucić niekorzystny rzut kością poświęcając żeton Skupienia lub żeton Wskazówki? Czy jest to test?
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Col. Frost »

Tinca pisze: 08 mar 2020, 03:08 Czy podczas wykonywania rzutu podczas fazy mitów dla karty Błogosławieństwo/Klątwa mogę przerzucić niekorzystny rzut kością poświęcając żeton Skupienia lub żeton Wskazówki? Czy jest to test?
Nie. Test to rzucanie kośćmi w oparciu o jedną z umiejętności badacza.
wilus2301
Posty: 11
Rejestracja: 03 sty 2020, 12:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: wilus2301 »

Dziękuje za odpowiedź, zagralem pierwszą partię na Azatotha i poleglem na drugiej tajemnicy. Zabawa była przednia, solo na2 badaczy. Gram z zaginioną wiedzą.
wilus2301
Posty: 11
Rejestracja: 03 sty 2020, 12:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: wilus2301 »

I zapomniałbym, który dodatek polecacie jako następny?
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: PawelGd »

1 Jak działa efetk rozrachunku na Kultystów z Azathothem?
Obrazek
Jak w działają w walce? "Po wykonaniu testu Woli pokonuję ich? Niezależnie czy mam sukces czy nie?
wilus2301
Posty: 11
Rejestracja: 03 sty 2020, 12:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: wilus2301 »

Tak
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Col. Frost »

PawelGd pisze: 08 mar 2020, 20:15 1 Jak działa efetk rozrachunku na Kultystów z Azathothem?
Nie działa wcale. Efekt rozrachunku działa na mało których kultystów, ale się tacy zdarzają.
Szybki Lopez
Posty: 2
Rejestracja: 14 mar 2017, 13:09

Re: Eldritch Horror

Post autor: Szybki Lopez »

Czy podczas fazy mitów, jeśli badacz ma stracić zdrowie to może skorzystać z zaklęcia Ochrona Ciała w swoich zasobach ("Raz na rundę, kiedy jakiś badacz ma stracić Zdrowie, możesz wykonać test wiedzy. Jeśli zdałeś, utrata zdrowia zostaje zmniejszona o 2")? Oczywiście wcześniej w tej rundzie to zaklęcie nie zostało użyte.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Col. Frost »

Szybki Lopez pisze: 09 mar 2020, 19:32 Czy podczas fazy mitów, jeśli badacz ma stracić zdrowie to może skorzystać z zaklęcia Ochrona Ciała w swoich zasobach ("Raz na rundę, kiedy jakiś badacz ma stracić Zdrowie, możesz wykonać test wiedzy. Jeśli zdałeś, utrata zdrowia zostaje zmniejszona o 2")? Oczywiście wcześniej w tej rundzie to zaklęcie nie zostało użyte.
Może. Runda rozpoczyna się wraz z fazą akcji, a kończy wraz z fazą mitów. Zatem podczas trwania tej ostatniej runda również jeszcze trwa.
Szybki Lopez
Posty: 2
Rejestracja: 14 mar 2017, 13:09

Re: Eldritch Horror

Post autor: Szybki Lopez »

Podziękował!
wilus2301
Posty: 11
Rejestracja: 03 sty 2020, 12:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: wilus2301 »

Mam podstawkę i zaginioną wiedzę. Jako następny dodatek lepsze będą tajemnicze ruiny czy góry szaleństwa?
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: MrAtrion »

Małe dodatki najpierw najlepiej.
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Matek173 »

Sam ostatnio pytałem na forum o kolejność dodatków, a teraz kiedy już kupiłem kilka, to mogę jedynie poradzić, że nie ma reguły i najlepiej kupować to co Ci najlepiej leży jeśli chodzi o klimat.

Góry szaleństwa - ekspedycja na Antarktydę
Tajemnicze Ruiny - wyprawy przygodowo/archeologiczna

Dodatków w praktyce i tak nie można za bardzo łączyć (oczywiście poza wspólnymi kartami wtasowywanymi od razu do talii, ale to działa tak samo dla każdego dodatku) - bo np. żeby w grze pojawiła się talia Tajemniczych Ruin z dodatku musisz wylosować/wybrać odpowiednią kartę preludium lub walczyć z konkretnym przedwiecznym. Podobnie jest np. z mechanizmem katastrof z Miast w Gruzach, lub z dodatkowymi planszami z "dużych dodatków", więc maksymalnie korzystasz z 2 "dodatkowych" mechanizmów jednocześnie.

Osobiście też najpierw skompletowałem wszystkie małe dodatki i dopiero zabieram się za duże, ale też miałem na uwadze stosunek ceny do zawartości (małe dodatki jednak lepiej wypadają). Każda kolejność będzie dobra. No może odradzałbym Maski Nyarlathotepa, bo jest to jedyny dodatek, który zakłada, że masz już wszystkich innych bohaterów.
wilus2301
Posty: 11
Rejestracja: 03 sty 2020, 12:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: wilus2301 »

Dziękuje bardzo za podpowiedzi. Jeżeli chodzi o klimat to wszystkie dodatki wyglądają mega fajnie. Ja ogólnie bardzo lubię Lovecrafta. Narazie kilka razy ogram podstawkę, ale na pewno chcę to troszkę rozbudować 😁
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Col. Frost »

Matek173 pisze: 10 mar 2020, 16:08Każda kolejność będzie dobra. No może odradzałbym Maski Nyarlathotepa, bo jest to jedyny dodatek, który zakłada, że masz już wszystkich innych bohaterów.
Nie zakłada tylko jest na to przygotowany ;) Dodatek można równie dobrze kupić zaraz po podstawce i Zaginionej Wiedzy, w niczym to nie wadzi. A mechanizm zadań indywidualnych dla każdego badacza jest moim zdaniem na tyle ciekawy, że nie ma znaczenia czy ma się tych badaczy 20 czy 55.
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: seszena2 »

Pytanie:
Karty stanu
Wykonaj test .... Jeśli olałeś to .....
A co wtedy kiedy zdałem?
Almanach mowi że " nic się nie dzieje". Co to oznacza? Kartę odwracamy czy zostaje tak jak jest?
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Col. Frost »

Jeśli nie masz instrukcji by odwrócić to nie odwracasz. W tej grze "nic się nie dzieje" to dobra wiadomość, bo jeśli coś się dzieje to rzadko coś dobrego ;)
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: PawelGd »

Dzięki za odpowiedzi o Kultystach. Jeśli na karcie jest napisane "otrzymujesz jedno zaklęcie" to dobieram je losowo czy wybieram?
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: MrAtrion »

Jelśi nie jest sprecyzowane jakie (nazwa czy rodzaj) to pierwsze wylosowane ze spodu.
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: seszena2 »

c08mk pisze: 19 cze 2017, 11:39
IrasArgor pisze:W sobotę graliśmy w Eldritcha i mam pytanie.

W efekcie akcji odpoczynku można wykonywać różne testy naszych kart czy to pozbycia się jakiegoś stanu, czy też np. próby otworzenia zasobu unikatowego. Pytanie, podczas akcji odpoczynku możemy testować tylko jedną kartę czy wszystkie jakie posiadamy gdzie zawarta jest informacja "Wykonując akcję odpoczynku wykonaj test" itp.
Wszystkie ale nie na raz tylko każdą po kolei.
Przegladam wątek i mam watpliwosc: czy rzeczywiście można wykonywać rzuty dla każdej z kart w jednej akcji odpoczynku?

I jeszcze,e jedno pytanie:

Akcja specjalna

Instrukcja strona 8,
Badacz może wykonać daną akcję specjalną tylko raz na rundę. DOZWOLONE JEST JEDNAK WYKONANIE KILKU RÓŻNYCH AKCJI SPECJALNYCH.

Chodzi mi o KILKA. Jak to rozumieć?
Można jakiś przykład?
ODPOWIEDZ