Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: tsodo »

Curiosity pisze: 23 mar 2020, 13:28
tsodo pisze: 23 mar 2020, 13:23 A może przestań płakać w internecie i sobie zeskanuj instrukcję, skoro tak bardzo potrzebujesz wersji elektronicznej ?
Czemu wymagasz, żeby ktoś robił to za Ciebie ?
Po pierwsze, to płaczu żadnego nie zauważyłem. Zawsze tak deprecjonujesz rozmówcę, jak jego poglądy nie zgadzają się z Twoimi?

Po drugie, to skan a dokument PDF to są dwie różne rzeczy. Np. na skanie ciężko wyszukać żądaną frazę.
Ty nie zauważyłeś, a ja tak.
Szok, dwie osoby mają inne zdanie na temat narzekania tutaj o braku instrukcji w wersji PDF.

Taka wersja nie jest nigdzie wymieniona w zawartości pudełka z grą, więc nie masz prawa wymagać od wydawcy udostępnienia, proste.

Ale przecież zamiast próby zrobienia tego samemu,możemy narzekać jaki to wydawca zły i że nie udostępnił.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: playerator »

tsodo pisze: 23 mar 2020, 14:10 (...) Taka wersja nie jest nigdzie wymieniona w zawartości pudełka z grą, więc nie masz prawa wymagać od wydawcy udostępnienia, proste (...)
Przeczytaj, pomyśl:
krecilapka pisze: 23 mar 2020, 13:06 (...) Ja wole firmy którym niepewność odniesienia sukcesu nie odbiera chęci na robienia mi dobrze (...)

(...) Wytłumaczyłem dlaczego polityka wydawnicza Phalanx utrudnia mi zabawę. To dlaczego miałbym się cieszyć z tego, że ktoś mi coś UTRUDNIA skoro są wydawcy którzy mi nie utrudniają? (...)
Czego ty tu nie rozumiesz?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: Deem »

5 słów: niemiecka edycja Pana Lodowego Ogrodu

Rozumiem kwestie wygody użytkowników, ale chyba jednak bardziej rozumiem zabezpieczenie się przed powtórką sytuacji gry Red Impa.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: playerator »

Deem pisze: 23 mar 2020, 14:49 (...) zabezpieczenie się przed powtórką sytuacji gry Red Impa.
Nie wiem ile Der Herr Des Eisgartens kupili Polacy, ale czy dla wydawcy tej wielkości co Phalanx rzeczywiście byłby to cios? RedImp to jednak inna liga. No i dlaczego inne wydawnictwa nie mają problemu z publikowaniem instrukcji w sieci?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: Deem »

playerator pisze: 23 mar 2020, 16:08
Deem pisze: 23 mar 2020, 14:49 (...) zabezpieczenie się przed powtórką sytuacji gry Red Impa.
Nie wiem ile Der Herr Des Eisgartens kupili Polacy, ale czy dla wydawcy tej wielkości co Phalanx rzeczywiście byłby to cios? RedImp to jednak inna liga. No i dlaczego inne wydawnictwa nie mają problemu z publikowaniem instrukcji w sieci?
Cios rozkładający wydawnictwo? Nie. Ale straty liczone w tysiącach już możliwe, że tak. Tak jak Red Imp jest inną ligą niż Phalanx, tak też skala „piracenia” mogłaby być odpowiednio większa w przypadku Brassa niż PLO (jest to jednak duuużo głośniejszy tytuł). Poza tym nie przesadzajmy z wielkością Phalanxów, to nie jest gigant wydawniczy i liczenie każdej złotówki ma sens.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: rastula »

oj, myślę, że brak instrukcji PL jakby Brass był po 10E nic by nie pomógł :D...ale to mało prawdopodobne ...:D
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: Fiacik »

Jednym prostym trikiem oszukał wydawcę! Zobacz jak!
Spoiler:
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8741
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: Curiosity »

Fiacik pisze: 23 mar 2020, 16:52 Jednym prostym trikiem oszukał wydawcę! Zobacz jak!
Spoiler:
Wydawcy go nienawidzą. :mrgreen:
Spoiler:
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: rav126 »

Phalanx w tym momencie zachowuje się jak pies ogrodnika - sam nie zje a drugiemu nie da. Pierwszy nakład Brassa rozszedł się w Polsce jak ciepłe bułeczki, przewidziałem to i kupiłem w przedsprzedaży. Jeżeli ktoś teraz chce kupić, to albo musi mocno przepłacić za wersję Phalanxową, kupić w wersji obcojęzycznej, która do tanich również nie należy, albo musi poczekać na dodruk.
Teoretycznie nie powinno mnie obchodzić, czy Phalanx udostępnia instrukcję do Brassa, w końcu mam swoją, a do tego dołożyłem swoją malutką cegiełkę do skrótu napisanego przez WRS. Ale jeżeli wydawnictwo dużą część swojej działalności opiera na fundowaniu społecznościowym - czyli wyciąga ręce po pieniądze na produkcję swoich gier do wspierających, zamiast inwestować swój kapitał, to powinno być wzorem we wsparciu dla swoich klientów. Kiedy oni chcą od nas pieniądze, to wszystko jest cacy - macie tu instrukcję w PDF na złotej tacy. Kiedy gracze proszą o coś, to wymyślają bzdurne powody - piracenie całej gry poprzez instrukcję. Litości...
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: VivoBrezo »

Sytuacja podobna do DRM w grach.
Pirat i tak spiraci (chociaż w przypadku gier planszowych wydaje mi się to niezbyt trafionym porównaniem).
Natomiast, uczciwy gracz traci. Vide, zapomniałeś instrukcji, albo chcesz ustawić grę ze znajomymi i prosisz ich o zapoznanie się z instrukcją. Jasne, że wydawca może tak zrobić, jego prawo, ale wydaje mi się że lepiej działa zachęcanie do kupowania naszego wydania (dostępność, lepsza jakość, support, jakieś dodatki - nawet głupi plastikowy znacznik 1 gracza za 5 zł z ali) niż tworzyć takie ograniczenia.

Jesli chodzi o PLO, to przecież i tak się rozszedł cały polski nakład. Wyprowadźcie mnie z błędu, ale za niemiecką wersję też jakieś pieniądze RedImp przytulił?
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: NestorZolo »

W dodatku jak ktoś(np.ja) przymierza się do takiego Brassa, to chętnie by poczytał instrukcję przed zakupem. Także ten kij ma dwa końce.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: kdsz »

NestorZolo pisze: 24 mar 2020, 11:56 W dodatku jak ktoś(np.ja) przymierza się do takiego Brassa, to chętnie by poczytał instrukcję przed zakupem. Także ten kij ma dwa końce.
Przepraszam że się powtarzam, ale naprawdę serdecznie polecam skróty zasad dostępne na BGG. Można dzięki nim zagrać w Brass Birmingham bez żadnych błędów (zawierają 100% reguł). A do poznania ogólnego zarysu rozgrywki przed zakupem gry to już w ogóle niczego więcej nie trzeba.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2791
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: bogas »

kdsz pisze: 24 mar 2020, 12:09 Przepraszam że się powtarzam, ale naprawdę serdecznie polecam skróty zasad dostępne na BGG. Można dzięki nim zagrać w Brass Birmingham bez żadnych błędów (zawierają 100% reguł). A do poznania ogólnego zarysu rozgrywki przed zakupem gry to już w ogóle niczego więcej nie trzeba.
No fajnie, doceniamy, ale to zasługa graczy a nie wydawcy, który ma jakieś lekkie paranoje. I nawet mógłbym zrozumieć niektóre tłumaczenia takiej decyzji, ale to znowu gracze muszą racjonalnie przekonywać, bo Phalanx bredzi coś o jakimś piraceniu w podziemiu... no litości.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: kdsz »

bogas pisze: 24 mar 2020, 21:39 No fajnie, doceniamy, ale to zasługa graczy a nie wydawcy, który ma jakieś lekkie paranoje.
Tylko że twórcą skrótu zasad jest osoba widniejąca w tej mitycznej phalanxowej instrukcji jako współautor edycji polskiej...
bogas pisze: 24 mar 2020, 21:39 I nawet mógłbym zrozumieć niektóre tłumaczenia takiej decyzji, ale to znowu gracze muszą racjonalnie przekonywać, bo Phalanx bredzi coś o jakimś piraceniu w podziemiu... no litości.
Argumenty graczy też są trochę dziwne. Musi być instrukcja w sieci, bo:
- kupiłem wersję angielską i nie wszystko rozumiem,
- lubię czytać instrukcje przy jedzeniu, w podróży, ew. w toalecie, a oryginalnej mi szkoda,
- może sobie kupię grę, ale wcześniej muszę przeczytać instrukcję w języku polskim by się przekonać, czy Brass jest coś warty,
- zapomniałem zabrać na granie instrukcji i co wtedy.

Przyznaję, że wersja PDF ma tę przewagę, że może być na bieżąco aktualizowana oraz umożliwia łatwiejsze wyszukiwanie. I wolałbym, żeby została udostępniona w sieci. Ale jest jak jest i nie będę z tego powodu pisał o pluciu w twarz, ani wyrażał nadziei, że Phalanksi przestaną wydawać gry, które mnie interesują. Bo mi niczego nie obiecywali. Bo to dziecinada.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: NestorZolo »

Mój argument polegał na tym, że niektóre osoby nie kupują "kota w worku" i przez to Phalanx tracą X klientów. Owszem zyskują Y klientów, którzy wybiorą wersję polską zamiast angielskiej. Pytanie co jest większe, X czy Y? Staram się nie oceniać ich czynu na zasadzie dobra czy zła.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2791
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: bogas »

kdsz pisze: 25 mar 2020, 07:59 Argumenty graczy też są trochę dziwne. Musi być instrukcja w sieci, bo:
(...)
Chodziło mi o argumenty tłumaczące decyzję Phalanx Polska. A WRS robiąc skrót zasad zrobił go jako gracz, fan Brassa, a nie na zlecenie wydawcy.
Podsumowując: rozumiem dlaczego Phalanx nie opublikowało instrukcji, chociaż wg mnie trochę przesadzają. Nie rozumiem dlaczego to gracze muszą ich racjonalnie tłumaczyć z tej decyzji, bo ich tłumaczenie jest z 4 liter. Nie rozumiem świętego oburzenia i złorzeczenia Phalanxom za nieopublikowanie instrukcji. Tyle.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: rastula »

no ale kochani, ile można - dawno już ustalono, że decyzja Phalanxa jest zrozumiała głównie dla nich samych. Nawet jeśli naszym zdaniem jest przesadzona, to już to ustaliliśmy a Phalanx nie podejmuje rękawicy w dyskusji ( i słusznie).

Szanujemy ich decyzję, kto chce głosuje portfelem , kto chce uczy się języków obcych ...:)
bryce
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2016, 15:42
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: bryce »

Tak, nauczę się angielskiego, wtedy Phalanx udostępni instrukcję po polsku, a ja z tym angielskim zostanę jak ten ... Himilsbach.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: playerator »

kdsz pisze: 25 mar 2020, 07:59 (...) Argumenty graczy też są trochę dziwne (...)

To dodam jeszcze jeden: publikowanie instrukcji w wersji elektronicznej to dziś standard w cywilizowanym świecie. Przyzwyczailiśmy się.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: Forcemaster »

Galatolol pisze: 21 mar 2020, 23:55 Zdarzyło mi się kiedyś czytać instrukcję w domu i zapomnieć włożyć jej z powrotem do pudełka przed wzięciem gry na spotkanie planszówkowe. Wydawca jej nie opublikował w internecie i nie muszę chyba mówić, jak bardzo byłem wówczas wkurzony.
Dokładnie. Ja to od tego czasu trzymam instrukcję w pudełku, a drukuję sobie z PDFa wersję do czytania "po domu". Trzymam wydruki albo w kiblu albo przy jedzeniu czytam itp.

No ale rozumiem, nie daj Boże ktoś sobie wystruga całą grę z instrukcji na podstawie listy komponentów w instrukcji :D

Udostępnianie to jednak standard. Może się ktoś zgadzać czy nie. Firma ma prawo do takiej decyzji, a ludzie mają prawo do opinii na ten temat.
Instrukcja PL jako jedyna zachęta do wersji PL to raczej słaba motywacja.

Poza tym już mi się zdarzyło zgubić instrukcję. No i przed umówionym spotkaniem wysyłać linka z pdf grupie, z którą będę grał.

W dzisiajszych czasach standard to powoli video tutorial, a my tu mówimy o instrukcji :roll:

Rozumiem, że firma zapłaciła za tłumaczenie i trochę ją boli jak ktoś ma ang wersję i sobie ściąga. Z drugiej strony jak firma chce uchodzić za poważną to powinna dbać o swój wizerunek.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: miker »

Podejście Phalanx do klientów jest żenujące i nie mam na myśli tylko braku instrukcji, ale także czas oczekiwania na poprawioną poprawioną planszę Viticulture Toskania... Wydawnictwo chyba nie rozumie, kto im płaci pieniądze...
Atk
Posty: 1395
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: Atk »

miker pisze: 09 maja 2021, 09:53 Podejście Phalanx do klientów jest żenujące i nie mam na myśli tylko braku instrukcji, ale także czas oczekiwania na poprawioną poprawioną planszę Viticulture Toskania... Wydawnictwo chyba nie rozumie, kto im płaci pieniądze...
Teraz to trochę popłynąłes Przecież od razu mówiono, że trzeba z plansza czekać na dodruk. Chcieli zadowolić takich jak ty, zrobili w pl drukarni i się oburzyli wszyscy, o kolory i jakość. Stracili 2x za pośpiech i chęć szybkiego dostarczenia. Nie wyszło, więc czekaj na dodruk i ciesz się, że wogole będzie taka opcja.

Co do instrukcji Brass to ja też jestem za tym, że w 21 wieku powinnaś się taka znaleźć. Nie raz coś chciałem sobie doczytać poza domem i udało się to tylko dzięki pdf, którego można było poczytać w każdej chwili.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: addekk »

Atk pisze: 09 maja 2021, 11:03 Co do instrukcji Brass to ja też jestem za tym, że w 21 wieku powinnaś się taka znaleźć. Nie raz coś chciałem sobie doczytać poza domem i udało się to tylko dzięki pdf, którego można było poczytać w każdej chwili.
Sam fakt, że jak podeslesz pdf to reszta wspolgraczy może chociaż liznąć instrukcji, żeby cokolwiek wiedzieć.
Tłumaczenie komuś kto pobieżnie przeczytał instrukcje a takiej osobie, która nawet nie zetknęła to drugie tyle czasu :)
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1151 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: Bruno »

Temat - bumerang...
Przyczyny, dla których Phalanxi postąpili jak postąpili, są już dawno znane (i dla mnie zrozumiałe). Niemniej, wszelkie obawy wydawcy, że mając PDF przetłumaczonej instrukcji, gracze nie kupią polskiej edycji gry, tylko angielską, można obecnie uznać za unieważnione olbrzymią rozchwytywalnością "polskiego" Brassa.
A zatem dziś wydawnictwo mogłoby chyba ten plik "uwolnić" bez obaw o swój wynik handlowy?
Spoiler:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: miker »

Bruno pisze: 09 maja 2021, 12:21 Temat - bumerang...
Przyczyny, dla których Phalanxi postąpili jak postąpili, są już dawno znane (i dla mnie zrozumiałe). Niemniej, wszelkie obawy wydawcy, że mając PDF przetłumaczonej instrukcji, gracze nie kupią polskiej edycji gry, tylko angielską, można obecnie uznać za unieważnione olbrzymią rozchwytywalnością "polskiego" Brassa.
A zatem dziś wydawnictwo mogłoby chyba ten plik "uwolnić" bez obaw o swój wynik handlowy?
Spoiler:
Temat bumerang, bo nadal czekam na poprawioną wersję poprawionej mapy do Toskanii. Sposób w jaki Phalanx prowadzi komunikację z klientami jest rodem z 1989 roku. Rebel, mimo gier głównie dla rodzin i dzieci lub gier pasjansów, potrafi to robić. Phalanx nie. Do tego ten PDF... Śmieszno-smutne :) Najwidoczniej ludzie wolą uczyć się na błędach swoich, niż cudzych. Brass Birmingham miałem już w koszyku 4h temu. Wyjąłem z koszyka. Powodzenia Phalanx :)
ODPOWIEDZ