Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: EsperanzaDMV »

O wow, nie wiedziałem że jest nas tak dużo, tzn. osób, dla których Robinson był pierwszą nowoczesną planszówką! U mnie historia była taka, że jako dzieciak grałem w Magiczny miecz i Eurobusiness, potem kilkanaście lat później u znajomych zagrałem w Catana, Splendor, Wsiąść do Pociągu... i postanowiłem kupić własną planszówkę. Padło na Robinsona (dzięki Kaczmar!) i absolutnie nie żałuje. Dużo zależy od samozacięcia - faktycznie instrukcja jest ciężka, ale postanowiłem ogarnąć zasady (+FAQ) i do dziś nie żałuję.
Paradoksalnie uważam, że po takim "ciężkim" wejściu z powodu tylu zasad i wyjątków, to teraz jak zapoznaję się z innymi grami, to mam większą łatwość ze zrozumienie zasad.

Także +1 do głosów, że warto dać Robinsonowi szansę nawet na początek przygody z planszówkami. U mnie wypaliło, obecnie mam już całkiem pokaźną kolekcję, a mimo to Robinson wraca na stół :) No i nie zapominajmy, że to doskonała gra solo :)
Barosz
Posty: 16
Rejestracja: 27 paź 2019, 21:33
Has thanked: 20 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Barosz »

Gra do mnie wczoraj doszła - pierwsze co pudełko waży dobre 1,5 kg szok :D Dzisiaj dopiero zacząłem wyciągać karty z braku czasu i dopiero na weekend ze swoją będziemy próbowali rozegrać pierwszą gre. Już trochę jestem obyty z zawartością, obejrzałem trochę filmów na yt więc zupełnie zielony nie jestem, jutro biorę się za czytanie instrukcji. Powiedzcie mi czy macie namiary na jakiś sklep internetowy, który sprzedaje organizery do tej gry ? Widziałem kilka fajnych plastikowych ł ale już nie mają na stanie, bo słabo z upchaniem tego w jednym pudle.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: MrAtrion »

Ja mam drewniany i mieści ładnie wszystko :) Zakoszulkować tylko trzeba karty, bo to jednak drewno i mogą się karty pościerać.
Eberhard
Posty: 32
Rejestracja: 16 sty 2012, 18:02
Has thanked: 64 times
Been thanked: 16 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Eberhard »

Barosz pisze: 19 mar 2020, 19:57 Powiedzcie mi czy macie namiary na jakiś sklep internetowy, który sprzedaje organizery do tej gry ? Widziałem kilka fajnych plastikowych ł ale już nie mają na stanie, bo słabo z upchaniem tego w jednym pudle.
Proszę bardzo:
https://mepel.pl/organizer-pudelko-gry- ... andem-c300

Do tego można wziąć 2x CombiBox2

Karty mieszczą się obok w woreczkach strunowych. Plansza na górę i pudełko się zamyka elegancko. Trzeba usunąć ten karton brązowy 😀
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: dewodaa »

mnw pisze: 17 mar 2020, 10:07 (…)Żałować nie będziesz, pamiętaj tylko, że mimo niektórych opinii tutaj konsensus dot. instrukcji jest jednak negatywny - co z drugiej strony nie jest też wyjątkiem w tym hobby (niestety...), osobiście sugeruję się z tym pogodzić i po prostu podejść do tematu ze skupieniem i oglądnąć jakiś filmik przed jej przeczytaniem. Wtedy dużo łatwiej poszczególne zasady się będą układać w głowie w całość.
Definicja słowa "konsensus" zupełnie mi tutaj nie pasuje... Nigdy nie rozumiałem zarzutów co do instrukcji Robinsona. Uczyłem się zasad na całkiem pierwszej edycji (z nowoczesnych gier znałem wtedy tytuły typu Catan) i nie miałem większych problemów niż przy innych cięższych Euro (np. Wysokie Napięcie). Chyba o to chodzi, jeśli nie widzisz w Robinsonie euro to może rzeczywiście próbujesz różnie interpretować pewne zasady... Imho, połowa tej instrukcji to przykłady, więc tak naprawdę nawet nie jest zbyt długa ;).
Ostatnio czytałem instrukcję do Kartografów i sprawiła mi podobną ilość problemów co RC przez zbyt dosłowne tłumaczenie z angielskiego :).

A co do dodatków - lepiej najpierw ograć zawartość podstawki, która jest po prostu ogromna :D
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: kdsz »

Widzę, że jest szeroko dostępne w sklepach wędkarskich.
Barosz pisze: 19 mar 2020, 19:57 Powiedzcie mi czy macie namiary na jakiś sklep internetowy, który sprzedaje organizery do tej gry ? Widziałem kilka fajnych plastikowych ł ale już nie mają na stanie, bo słabo z upchaniem tego w jednym pudle.
Ja do porządkowania Robinsona (2 ed.) używam pudełka KONGER HS 314 o wymiarach 275x195x45mm.
https://boardgamegeek.com/image/1671567 ... sed-island
Widzę, że jest wciąż dostępne w sklepach wędkarskich.
Barosz
Posty: 16
Rejestracja: 27 paź 2019, 21:33
Has thanked: 20 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Barosz »

Właśnie myślałem o tych wędkarskich też, ale nie wiedziałem jaki byłby odpowiedni, aby wszedł do pudełka itp. Kolega wyżej podał linka z którego zamówiłem. W każdym razie dzisiaj instrukcja pójdzie w ruch i może uda mi się taką luźna rozgrywkę z instrukcją krok po kroku zagrać.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: kisiel365 »

Meeplowe boxy mają tę przewagę nad organizerem na śrubki z marketu czy tego wędkarskiego, że można wyciągnąć wewnętrzne pojemniczki i wygodniej wydłubać ostatnie drewienko albo przechylić i wysypać zawartość jednego a nie wszystkich. Wydaje się że to niewiele ale to robi różnicę.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Rafal1727
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2020, 21:26

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Rafal1727 »

Cześć, W zeszłym roku pojawiła się informacja o aplikacji do Robinsona. Ktoś może wie czy w końcu wyszła albo czy ma w ogóle wyjść ?
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: jnowaczy »

Rafal1727 pisze: 20 mar 2020, 10:00 Cześć, W zeszłym roku pojawiła się informacja o aplikacji do Robinsona. Ktoś może wie czy w końcu wyszła albo czy ma w ogóle wyjść ?
temat umarł
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Barosz
Posty: 16
Rejestracja: 27 paź 2019, 21:33
Has thanked: 20 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Barosz »

Także wczoraj w końcu udało nam się zagrać we 2jkę. Odziwo nie było tak źle co prawda nasza gra trwała ponad 2 godziny ( niestety zginęliśmy w 9 turze rozbitków) ale było sporo satysfakcji czasami zerkaliśmy do instrukcji co też wydłużyło nam grę ( kilka rzeczy źle interpretowaliśmy np. obóz który kosztuje 2 drewna ALBO skóre a nie razem) W pewnym momencie zwłaszcza od 4 tej tury rozbitków, kiedy wchodzą kości pogody zaczyna się walka z czasem i o życie drewno, które mieliśmy traciliśmy na rzecz pogody przez co nie mogliśmy ułożyć stosu ( udało nam się podłożyć 3 początkowe stosiki czyli jakieś około 8-9 drewienek ? ) Mieliśmy kilka problemów, ale z tego co widzę to nie jest podforum do zadawania pytań odnośnie zasad. Więc jeżeli ktoś byłby chętny pomóc z zasadami to zapraszam do tego tematu w dziale o zasadach gry. Link do podforum ->viewtopic.php?f=42&t=20522&p=1235072#p1235072
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: kastration »

Do autora powyżej (i innych potencjalnie wchodzących w ten już niemłody tytuł): nie ma się co zniechęcać. Każdy, nawet doświadczeni, grali z instrukcją przez pierwsze 1-3 gry i to żaden wstyd (ani ujma dla wydawcy). Gra ma pewien specyficzny próg, potem już jest wszystko w miarę logiczne (choć ja mówię dokładnie po 101 partiach). Kluczowe jest zapoznanie się z FAQ, bo instrukcja nie wyjaśnia wielu rzeczy, odesłanie do FAQ powinno być w zasadzie standardem. Ewentualnie można wspomóc się tłumaczeniem zasad na YouTube (polecam GeekFactora przy takich tytułach). Gra zasługuje w pełni na swoje wysokie oceny. U mnie długo utrzymywała się w top 3, potem top 5, teraz jest tak w top 13-15, ale nadal to świetny zakup dla kogoś, kto zaczyna dopiero przygodę i chce pograć w nowoczesną, wymagającą planszówkę. I przy okazji pograć kooperacyjnie z naddatkiem przygody. Owocnych przeżyć na wyspie!
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Eskimos
Posty: 102
Rejestracja: 01 kwie 2019, 21:31
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Eskimos »

Były w tym roku rozdawane jakieś promki do Robinsona na portalconie? Tak jak znaczniki papug zeszłego roku?
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Cezary1916 »

znaczniki papug jak one wyglądają?
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: shuji »

Eskimos pisze: 25 mar 2020, 07:25 Były w tym roku rozdawane jakieś promki do Robinsona na portalconie? Tak jak znaczniki papug zeszłego roku?
wulkan
Eskimos
Posty: 102
Rejestracja: 01 kwie 2019, 21:31
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Eskimos »

Wulkan mozna było już prędzej dostać, więc rozumiem, że nic nowego nie było 😉
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Lothrain »

Zagrałem dziś scenariusz "Pustynna burza" i tak sobie myślę, kto był na tej pustyni przede mną i dokąd zmierza świat... Zacząłem rozgrywkę z flaszką rumu i pustą butelką. Ok, latanie na trzeźwo bywa ciężkie, a w końcu rozbiliśmy samolot. Ale przez pierwsze trzy rundy znalazłem na tym pustkowiu beczkę burgunda, butelkę wódki i kolejną flaszkę rumu. Beduini niby nie piją, ale skąd tu tyle towaru? Wesoło nam było wśród burzy piaskowej ;)
Eskimos
Posty: 102
Rejestracja: 01 kwie 2019, 21:31
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Eskimos »

Zajmuje się ktoś w ogóle drukiem tych fanowskich scenariuszy? Żeby można było sobie takie zamówić?
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: shuji »

Będzie można na kickstarterze pod koniec roku
Eskimos pisze: 19 kwie 2020, 10:32 Zajmuje się ktoś w ogóle drukiem tych fanowskich scenariuszy? Żeby można było sobie takie zamówić?
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

Co ty piszerz. Na KS będą scenariusze portalu. Może kilka fanowskich. Ale tylko wredy, jak się Portal dogada z ich autorami. W co wątpię.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Lothrain »

Fanowskie trzeba sobie samemu druknąć, albo w punkcie jakimś i już.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Mr_Fisq »

Przymierzam się do zakupu Robinsona (drugie podejście), i tak się zastanawiam: są jakieś dodatki które warto kupić ze względu na ryzyko braku wznowienia, czy może o reprinty można być spokojnym?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: osa1908 »

Mr_Fisq pisze: 24 maja 2020, 17:12 Przymierzam się do zakupu Robinsona (drugie podejście), i tak się zastanawiam: są jakieś dodatki które warto kupić ze względu na ryzyko braku wznowienia, czy może o reprinty można być spokojnym?
Radzil bym poczekac na kickstarter bedzie wszystko co do tej pory wyszlo.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek) - dyskusja ogólna

Post autor: Mr_Fisq »

osa1908 pisze: 24 maja 2020, 17:58 Radzil bym poczekac na kickstarter bedzie wszystko co do tej pory wyszlo.
Nie chcę od razu wchodzić All-in, ale to wartościowa informacja => warto w takie sytuacji szybko kupić podstawkę, przetestować solidnie, i ew. na KS dokupić resztę jak podejdzie.

Są gdzieś jakieś bardziej szczegółowe informacje w temacie KS? (szukać w tym wątku, czy gdzieś indziej?)

Edit: Ale coś do 200PLN w sklepie Portalu dobiorę, żeby załapać się na darmową wysyłkę.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
ODPOWIEDZ