Czy czytacie instrukcje do gier?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: BartP »

Opowiem autentyczną historyjkę/anegdotkę, która skłoniła mnie do założenia tego tematu. Współgracz tłumaczy zasady do Gugonga, idzie nieźle. Ja jakiś miesiąc wcześniej grałem, więc miałem pojęcie, o co w grze chodzi. Po jednej rundzie zadaję pytanie: na planszetce jest symbol, który sugeruje, że w ramach ruchu mogę odrzucić kartę, żeby coś tam dobrać, nie wspominałeś o tym podczas tłumaczenia: o co w tym chodzi? Koleś patrzy, zdziwiony i mówi, że nie ma czegoś takiego. No to mu pokazuję i mówię, że przez mgłę pamiętam, że taka zasada była. On mi na to "W <nazwa youtube'owego kanału> nie wspominali o takiej zasadzie". Ja się w głos zaśmiałem, bo autentycznie myślałem, że to żart i mówię również półżartem "no ale zasady chyba czytałeś...?". I, jak możecie zgadnąć - ku mojemu przerażeniu - usłyszałem, że nie. Koleś obejrzał tylko filmik z zasadami :shock: .

I wtedy tak sobie pomyślałem: może to ja jestem dziwny. Ja bodajże nigdy nie oglądałem filmu z zasadami, żeby się z niego nauczyć zasad. Albo żeby pomógł mi rozwiać wątpliwości. Albo żeby zobaczyć, jak inni grają. Ba, ja nawet czytam instrukcje do bardzo wielu gier przed zakupem, żeby zobaczyć, czy gra mi się spodoba. Mam pewnie już tych pdf-ów w gigabajtach. Ale zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy są jednakowi.

Pytam więc, jak jest u was?
- Czytacie instrukcje? Lubicie to robić?
- Są gry do których w ogóle nie przeczytaliście instrukcji i jedynie polegacie na filmie lub wcześniejszym tłumaczeniu koleżanki lub kolegi? (tu chodzi mi o późniejsze rozgrywki już bez kolegów: wytłumaczono wam grę kiedyś tam i sami tłumaczycie innym z tego tłumaczenia)
- Oglądacie gameplaye, żeby ugruntować zasady lub upewnić się, że dobrze zrozumieliście słowo pisane?
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: mecenas »

Czytam.
Jak gameplay'e oglądam po latach to znajduję błędy z wytłumaczonych wcześniej gier :mrgreen: tak na przykład dowiedziałem się, że przez 2 lata z żoną grałem źle w Le Havre.
Instrukcję czytam zawsze, tylko bardzo długo czytałem tylko raz i na tej podstawie tłumaczyłem zasady, a że uważałem, że pamieć mam dobrą, to nagle sie okazywało, że jakąś zasadę źle wytłumaczyłem. Więc ja miałem długo problem, że zasady znać znałem, to nie zawsze tłumaczyłem dobrze :mrgreen:
Aż któregoś dnia po sporej przerwie od tłumaczenia zasad, wytłumaczyłem Anachrony tak źle, że samemu mi było wstyd, że w czasie gry dopowiadałem chyba z 3-4 razy zasady...
Więc teraz mam zeszyt z notatkami do sporej ilości gier ze swojej kolekcji i zawsze zanim wytłumaczę jakiś większy tytuł muszę najpierw zrobić notatki.

Jedyny tytuł, gdzie nie przeczytałem zasad tylko obejrzalem gameplay to Warhammer Underwolds, ale to przed pierwszą partią razem z kumplem, z którym mieliśmy grać obejrzeliśmy filmik z zasadami.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: suibeom »

1. Czytamy, bardzo lubimy, bo to wprowadza nas w świat przygód na którym nam bardzo zależy. Pisząc "nam" mam na myśli dziewczynę i siebie.
2. Nie ma.
3. Oglądamy, nie do każdej gry, ale zdarza się. Ostatnio przeszukiwałem intenety, by zobaczyć jak mam grać Xenium horror abominacją do Zombicida, bo z językiem angielskim u mnie bardzo słabiutko. Niestety do dzisiaj nie wiem, czy dobrze gram :-) A pierwszy raz zdarzyło mi się poszukiwać pomocy w filmikach, po lekturze instrukcji do Robinsona.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: Cyel »

Zawsze czytam instrukcję, co ma ten pozytywny skutek, że nawet jak nie pamiętam zasady to kojarzę w którym miejscu instrukcji się ona znajduje i jak szybko ja znaleźć. Taka pamięć wzrokowa. Czasem kojarzę coś na tyle dobrze wizualne umiejscowienie zasady, że zdarza się np podczas gry w bitewniaka (czyli instrukcja to książka 200stron z czego zasady to 80stron w środku) potrafię dać przeciwnikowi książkę mówiąc coś w rodzaju "zerknij na początek rozdziału Aktywacje, tam w paragrafie w dolnym rogu strony powinno być napisane na ten temat w paru pierwszych zdaniach".

No ale rulebooki do bitewniaków standardowo leżą u mnie przy sedesie, przygodne ale częste wertowanie robi swoje ;) Z większymi instrukcjami do planszówek też tak robię acz one nie muszą spędzać tam tyle czasu co opasłe tomy do bitewniaków/RPGów.

Przy instrukcjach napisanych w sposób trudniejszy do strawienia ( dla mnie np GMT) posiłkuję się filmami. Instrukcja+zobaczenie gry rozłożonej i w akcji jest wystarczającym przygotowaniem.

Super ważne jest też ponowne przejrzenie instrukcji/rulebooka po 1-2 grze. To zazwyczaj ujawnia jakieś większe lub mniejsze pomyłki, o ile nie była to jakaś mini-popierdółka z instrukcją na 5 stron na krzyż. Czasem takie przejrzenie instrukcji ma niestety miejsce dużo później (np po kilkudziesięciu rozgrywkach ;P) ...głupio się wtedy czujemy musząc unieważniać wszystkie dotychczasowe mecze ;P
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: Witchma »

BartP pisze: 27 mar 2020, 10:02 - Czytacie instrukcje? Lubicie to robić?
Oczywiście i oczywiście nie. Choć niektóre instrukcje są naprawdę przyjemne i przeprowadzają gracza za rączkę przez wszystko po kolei, takie instrukcje mniej bolą. Ale zdarzają się takie instrukcje, od których aż człowieka odrzuca. Dla mnie podstawą jest poznanie nomenklatury stosowanej w grze - wiadomo, każdy rodzaj kart/kafelków/żetonów itp. jest jakoś nazwany. Kiedy wiadomo dokładnie które są które, łatwiej jest przyswajać tekst. Ale czasem na początku instrukcji jest tylko informacja, ile czego znajduje się w pudełku, bez żadnym obrazków/zdjęć i najpierw trzeba zmarnować czas, żeby zidentyfikować poszczególne elementy. Bardzo to irytujące. Na dodatek nie rozumiem, jaki interes twórca gry ma w tym, żeby utrudnić ludziom rozgrywkę.
- Są gry do których w ogóle nie przeczytaliście instrukcji i jedynie polegacie na filmie lub wcześniejszym tłumaczeniu koleżanki lub kolegi?
Absolutnie nie! Ja do tego stopnia polegam na słowie pisanym, że nawet kiedy rozkładamy nową grę i to nie ja jestem odpowiedzialna za czytanie instrukcji, to i tak potem wyrywam tę instrukcję, żeby przeczytać to, co przed chwilą usłyszałam :mrgreen:
- Oglądacie gameplaye, żeby ugruntować zasady lub upewnić się, że dobrze zrozumieliście słowo pisane?
Gameplaye oglądam głównie przed decyzją o zakupie gry, ale i potem często zdarza się nam włączać filmiki nawet już w trakcie rozgrywki, żeby się upewnić, czy dobrze gramy (ostatnio tak było przy Podwodnych miastach i Grand Austria Hotel).
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: MichalStajszczak »

Dla mnie sam tytuł wątku jest szokujący, ale to pewnie dlatego, że ja jestem z "innej epoki". Obawiam się jednak, że już moim dzieciom zdarza się nauka zasad z wideoinstrukcji.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: japanczyk »

Czytam, ale często siegam po zasady gry na YT, bo cos potrafie przeoczyc, lub instrukcja jest tak koszmarnie napisana, ze ciezko ogarnac
Wole czytac jednak instrukcje ze wzgledu na to ze YouTuberzy w wiekszosci sa srednimi tlumaczami, skupiaja sie na pierdoletach, a nie na szczegolach rozgrywki

Najgorzej jest z tytulami ktora maja w cholere mikroregul (Robinson) albo maja bledy w instrukcji (Osadnicy Krolestwa Północy) i gracz musi rozkminiac jak grac - to chyba najbardziej zniecheca do gry

Dobra instrukcja to skarb - mam andzieje, ze np. instrukcja do kjolejnej gry Awaken Realms bedzie lepsza niz poprzednia ;-)
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: E2MD »

- Czytacie instrukcje? Lubicie to robić?
- Są gry do których w ogóle nie przeczytaliście instrukcji i jedynie polegacie na filmie lub wcześniejszym tłumaczeniu koleżanki lub kolegi?
- Oglądacie gameplaye, żeby ugruntować zasady lub upewnić się, że dobrze zrozumieliście słowo pisane?
Nienawidzę czytać instrukcji, ale po kolei

U mnie proces przebiega najczęściej tak, że najchętniej po rozpakowaniu (albo nawet i nie) pożyczam grę zainteresowanym osobom - zawsze się ktoś znajdzie. Ta osoba ma obowiązek wytłumaczenia zasad przy pierwszej rozgrywce. Często oglądamy wspólnie jakiś filmik z zasadami. Gramy pierwszą rozgrywkę - tak na oko na 90% prawidłowo. Później czytam instrukcję. I już kolejne rozgrywki są zazwyczaj prawidłowe.
Nie lubię czytać instrukcji wcześniej bo przed pierwszą rozgrywką kosztuje mnie to za wiele wysiłku a nie lubię się męczyć :D

W przypadku jednej, bardziej skomplikowanej gry (4.3 BGG complexity), szukałem prze forum gdzie grają i pojechałem na gotowe (dzięki Ryu 8) ) - wcześniej obejrzałem filmik z zasadami.

Nie obejrzałem chyba żadnego gameplaya do końca - kilka razy próbowałem, ale to są masakryczne nudy. Często nędznie nagrane i nagłośnione. Kilka razy trafiłem na błędy. Już od kilku lat nawet nie próbuję oglądać.

W przeciągu kilku ostatnich lat przed pierwszą rozgrywką przestudiowałem tylko kilka instrukcji. I tak patrząc po półkach to dotyczyło tylko Kickstartera - (np. Lords of Hellas).
Żeby się określić - nie jestem z pokolenia cyfrowego - jest 40++ i czytam naprawdę dużo, ale instrukcje to nie literatura.

Streszczając w jednym zdaniu - pierwsze zagram, później doczytam szczegóły.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: Atamán »

BartP pisze: 27 mar 2020, 10:02 - Czytacie instrukcje? Lubicie to robić?
Czytam dużo i bardzo lubię to robić. Zazwyczaj jest tak, że najpierw przeczytam instrukcję, a dopiero potem kupię i/lub zagram.
Np. jak lecę gdzieś samolotem, to zawsze ściągnę sobie kilka instrukcji w pdfie na telefon, by mieć co czytać w trybie samolotowym. :D

Nigdy też nie kupiłem gry, do której nie przeczytałem zasad. Dotyczy to gier nowych, używanych, croudfoundingu (draft zasad minimum). Jedynie z mathandlu zdarzało mi się na listę wpisać i dostać coś, co znałem tylko z recenzji albo grałem kiedyś u kogoś.
BartP pisze: 27 mar 2020, 10:02 - Są gry do których w ogóle nie przeczytaliście instrukcji i jedynie polegacie na filmie lub wcześniejszym tłumaczeniu koleżanki lub kolegi?
Bardzo rzadko, ale czasami tak jest. Jak gram w grę u kogoś innego albo znajomy wpadnie ze swoją planszówką, to czasami nie znam zasad i cierpliwie słucham. To jest ciekawe uczucie. :)
BartP pisze: 27 mar 2020, 10:02 - Oglądacie gameplaye, żeby ugruntować zasady lub upewnić się, że dobrze zrozumieliście słowo pisane?
Czasami tak. Raczej nie całe gameplaye, ale fragmenty. Chodzi o takie upewnienie się, że dobrze wszystko zrozumiałem. Jak zobaczę, że w gameplayu coś grają inaczej niż ja, to robię analizę instrukcji w poszukiwaniu czy to ja źle gram, czy oni.
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: BartoszK »

- Czytacie instrukcje? Lubicie to robić?

W mojej ekipie głownie ja czytam. Jeśli gramy w jakiś bardzo skomplikowany tytuł (np. On Mars)
to wysyłam do wszystkich, z którymi się umówiłem na granie filmik z zasadami.
Nie nauczą się z niego grać, ale będą wiedzieć o czym mówię, gdy będę im tłumaczyć zasady.
Nie lubię czytać instrukcji, bo większość jest koszmarnie zredagowana.

- Są gry do których w ogóle nie przeczytaliście instrukcji i jedynie polegacie na filmie lub wcześniejszym tłumaczeniu koleżanki lub kolegi?

Jeśli jakiś znajomy przynosi grę, lub gramy u znajomych, to nie czytam instrukcji. Liczę, że ktoś mi rzetelnie wyjaśni zasady przed grą.
Czasem się zdarzy, że obejrzę wideo-instrukcję, żeby lepiej zrozumieć tłumaczone zasady.

- Oglądacie gameplaye, żeby ugruntować zasady lub upewnić się, że dobrze zrozumieliście słowo pisane?

Nie. Zamiast oglądać jak ktoś gra wolę... grać ;) Czasami jednak przed przeczytaniem zasad obejrzę wideo-instrukcję,
żeby lepiej zrozumieć to, co przeczytam.
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: Cyel »

Dodam, że są na YT filmiki How to Play zrobione z taką dokładnością i profesjonalizmem, że faktycznie zasługują na bycie wykorzystywanymi jako "tłumacze zasad". Często są po prostu przygotowane przez firmę wydającą grę.

https://www.youtube.com/watch?v=nGJqSUoJscU

Zamiast pożyczać cegłę do przeczytania wolę podrzucić nowemu graczowi taki filmik, co wystarczy by usiąść z nim do gry. Różne niuanse mogę wytłumaczyć już podczas treningowej rozgrywki.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: tomb »

Czytam instrukcje z przyjemnością.
Nie umiałbym usiąść do gry po zapoznaniu się jedynie z filmem instruktażowym. Ba, chyba bym nie rozegrał partii po czyimś tłumaczeniu.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: p_olo86 »

Instrukcję zawsze czytam.
Jeśli waham się na jakąś grą to zdarza się czytać instrukcję przed zakupem, chociaż zdecydowanie wolę już po jak widzę komponenty o których czytam i ogólnie wolę papier do czytania niż ekran. Filmik z zasadami oglądam gdy mam jakieś wątpliwości po przeczytaniu instrukcji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: mat_eyo »

Czytam instrukcje i bardzo to lubię. Czasem czytam przed zakupem, zawsze staram się czytać przed grą, nawet jeśli ktoś inny będzie tłumaczył grę. Wiele razy pozwoliło mi to wyłapać błędy w cudzym tłumaczeniu i "uratować" partię sobie i współgraczom. Raz czy dwa udało się nawet poprawić wydawcę polskiej wersji, który np. pokazywał grę w oryginalnej wersji językowej.

Nigdy nie oglądam filmików z tłumaczeniem. Jest to, że tak przewrotnie powiem, kwestia zasad ;)
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: Losiek »

Ja tak samo jak MichalStajszczak jestem z innej epoki i wolę czytać niż oglądać. Zawsze czytam instrukcje. Czasem kilka razy. Po pierwszej rozgrywce mogą się pojawić wątpliwości i wtedy czytam - fragmenty - ponownie.
Ostatnio dostałem w prezencie Inis, przeczytałem instrukcję i postanowiłem obejrzeć instrukcje na YT. I tu porażka obydwie wideo instrukcje zawierały podstawowe błędy!. Owszem były sprostowania w komentarzach ale jeśli ktoś tego nie czyta...
Oczywiście nie obejrzałem filmów do końca i wyleczyłem się z oglądania tym bardziej, że to nuuuuudy straszne. W instrukcji mogę ominąć fragment a tu nie bardzo.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: donmakaron »

Czytam. Nawet dwa czy trzy razy jak potrzeba. Do szewskiej paski doprowadza mnie bazowanie swojej interpretacji zasad na filmikach z youtuba, słowach kolegi ba! czasem nawet losowego internauty, a już co najgorsze na działaniu cyfrowej implementacji danego tytułu (no przecież tak jest na kompie!). Niestety to samo tyczy się innych aspektów naszego życia i wiele osób podobnie podchodzi do przepisów kodeksu drogowego, prawa pracy i wielu wielu innych. Przecież inni tak jeżdżą, tak pracujemy od lat, czytałem artykuł że wolno (ale przeczytać samego źródła to już nie łaska).

Zgroza.

Oczywiście trudno wiedzieć i znać wszystko, niemniej warto zerknąć od czasu do czasu do instrukcji, kodeksu czy ustawy.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: Bartoszeg02 »

Ja najpierw oglądam wideo żeby + - wiedzieć o co chodzi a potem czytam instrukcję, moja ulubiona metoda :)
AFM
Posty: 52
Rejestracja: 14 sty 2020, 17:14
Has thanked: 9 times
Been thanked: 23 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: AFM »

Przeglądam instrukcję przed zakupem i czytam najważniejsze zasady, żeby się zorientować na ile przyjaźnie sama instrukcja jest napisana i czy gra (mechaniki, komponenty i cała reszta) wpisuje się w gusta moje, męża i znajomych, z którymi grywamy.
Po zakupie czytam instrukcję bardzo dokładnie (zazwyczaj dwa razy), uczę się komponentów (co jest czym, gdzie kłaść i dlaczego).
Jeśli gra ma dużo zasad to proponuję parze, z którą grywamy, aby zapoznali się z wersją PDF zanim po raz pierwszy się spotkamy na rozgrywkę.
Unikam filmów z zasadami bo najlepiej skupiam się na tekście czytanym, albo jak ktoś mi tłumaczy twarzą w twarz, ale raz się zdarzyło, że znajomi nieoczekiwanie zaproponowali nam Brassa Birmingham i film z zasadami na you tube. Nie wypadało odmówić (choć byłam bardzo sceptyczna w głębi duszy, zwłaszcza, że film był anglojęzyczny), ale okazało się, że nagrywający tłumaczy zwięźle i wyraźnie. Później chwilę dyskutowaliśmy i zagraliśmy, czasami posiłkując się instrukcją.
To było bardzo udane planszówkowe posiedzenie i cieszę się, że nie oponowałam.
Niemniej nadal wolę czytać i uczyć się z instrukcji i nie sądzę bym porzuciła ten zwyczaj. Mam potrzebę weryfikacji wszystkiego, dlatego uwielbiam szperać w instrukcjach do planszówek, ustawach i innych wszelkich tekstach źródłowych.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1284
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 214 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: ShapooBah »

Nie czytam, chyba że muszę. To znaczy jeżeli w grze natrafimy na zgrzyt i szukamy wtedy odpowiedzi w książeczce.

Większość instrukcji jest napisana bardzo nie przystępnie (zwłaszcza te, które posiadają obrazki mające tłumaczyć niektóre ruchy), co przez lata spowodowało, że nawet czytając te książeczki dalej nie wiedziałem jak grać, albo jak zacząć. Mikro zasady porozdzielane bardzo nie intuicyjnie. Na szczęście jest Youtube, obejrzenie filmiku pokazującego przykładowe rozgrywki na start wystarcza. Przynajmniej na pierwsze kilka rund. Kiedy pojawiają się wątpliwości co do ruchów, punktów, kart wtedy zazwyczaj wspomagam się książeczką.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: Banan2 »

Bartoszeg02 pisze: 27 mar 2020, 12:07 Ja najpierw oglądam wideo żeby + - wiedzieć o co chodzi a potem czytam instrukcję, moja ulubiona metoda :)
Ja robię dokładnie tak samo. Straciłem całkowici zaufanie do autorów instrukcji. Tyle razy odbiłem się już od koszmarnie napisanej instrukcji, że zdecydowanie wolę najpierw obejrzeć co i jak. A potem ugruntować sobie pozyskaną wiedzę czytając instrukcję.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: zix »

Bartoszeg02 pisze: 27 mar 2020, 12:07 Ja najpierw oglądam wideo żeby + - wiedzieć o co chodzi a potem czytam instrukcję, moja ulubiona metoda :)
+1 :)
Tym bardziej że w filmikach zdarzają się błędy czy niedomówienia. Jednak czytam choćby dla utrwalenia.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2020, 17:14 przez zix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: Bartoszeg02 »

Banan2 pisze: 27 mar 2020, 12:24
Bartoszeg02 pisze: 27 mar 2020, 12:07 Ja najpierw oglądam wideo żeby + - wiedzieć o co chodzi a potem czytam instrukcję, moja ulubiona metoda :)
Ja robię dokładnie tak samo. Straciłem całkowici zaufanie do autorów instrukcji. Tyle razy odbiłem się już od koszmarnie napisanej instrukcji, że zdecydowanie wolę najpierw obejrzeć co i jak. A potem ugruntować sobie pozyskaną wiedzę czytając instrukcję.
Pozdrawiam
tzn. moim zdaniem największym problemem jest to że często czytam o czymś ale za cholere nie wiem o jaki komponent chodzi ponieważ nazwy komponentów są wymieniane na początku instrukcji a potem ... jakieś zdjęcie czy coś ... to generalnie ciężko :P ... a jak widzę i słyszę co jest omawiane to potem instrukcje czyta się dużo przyjemniej :)
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: BartoszK »

Bartoszeg02 pisze: 27 mar 2020, 12:28
Banan2 pisze: 27 mar 2020, 12:24
Bartoszeg02 pisze: 27 mar 2020, 12:07 Ja najpierw oglądam wideo żeby + - wiedzieć o co chodzi a potem czytam instrukcję, moja ulubiona metoda :)
Ja robię dokładnie tak samo. Straciłem całkowici zaufanie do autorów instrukcji. Tyle razy odbiłem się już od koszmarnie napisanej instrukcji, że zdecydowanie wolę najpierw obejrzeć co i jak. A potem ugruntować sobie pozyskaną wiedzę czytając instrukcję.
Pozdrawiam
tzn. moim zdaniem największym problemem jest to że często czytam o czymś ale za cholere nie wiem o jaki komponent chodzi ponieważ nazwy komponentów są wymieniane na początku instrukcji a potem ... jakieś zdjęcie czy coś ... to generalnie ciężko :P ... a jak widzę i słyszę co jest omawiane to potem instrukcje czyta się dużo przyjemniej :)
Dlatego ja chyba przejdę na system rozkładania gry podczas czytania instrukcji.
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: kurdzio »

Zawsze czytam, jak trzeba to wątpliwe sekcje kilka razy. Często ściągam instrukcję w PDF jak gra dopiero do mnie jedzie, mimo że nie jestem fanem długiego czytania na ekranie. Nigdy nie miałem problemu ze zrozumieniem - nawet osławionej instrukcji do Robinsona.

Moje rozgrywki to w 95% gry dwuosobowe z dziewczyną, której zawsze tłumaczę zasady przed pierwszą partią. Ostatnio po zakupie Everdella poprosiłem ją żeby przeczytała sama instrukcję. Efekt - o wiele sprawniejsza i przyjemniejsza rozgrywka dla obu stron.

YouTube oglądam głównie przed zakupem żeby sprawdzić czy gra trafi w mój/nasz gust.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Czy czytacie instrukcje do gier?

Post autor: rastula »

no czytam - zawsze - raczej trudno nie czytać...

ale Watch it played też oglądam - dla mnie jedyny youtuber który bardzo dobrze tłumaczy gry online - pozostali mogą być pomocni - ale dla mnie tylko Rodney Smith jest w tej chwili w stanie "zastąpić instrukcję"...
ODPOWIEDZ