Eldritch Horror - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: PawelGd »

Czy zdarzenie z tej karty nakazuje zamknąć bramę czy mogę tego nie robić. W naszym przypadku korzystniej byłoby nie zamykać bramy, tylko spróbować zrobić to w kolejnej turze, aby rozwiązać ostatnią tajemnicę "Gdy przybędą Przedwieczni".
Obrazek
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

(Niestety) wykonujesz tekst karty :twisted:
Wszelkiego rodzaju warunki zawsze są z odpowiednim słowem: "możesz", "chyba że", "albo", itp.
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: PawelGd »

Szkoda, Yithianie swoją wdzięcznością wyświadczyli nam niedźwiedzią przysługę i przegraliśmy :lol: , dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Col. Frost »

seszena2 pisze: 13 mar 2020, 15:30Przegladam wątek i mam watpliwosc: czy rzeczywiście można wykonywać rzuty dla każdej z kart w jednej akcji odpoczynku?
Tak, przecież to nie jest akcja. Każda z tych kart spełnia warunek "gdy wykonujesz akcję odpoczynku", więc śmiało rzucasz kością dla każdej z nich.
seszena2 pisze: 13 mar 2020, 15:30Akcja specjalna

Instrukcja strona 8,
Badacz może wykonać daną akcję specjalną tylko raz na rundę. DOZWOLONE JEST JEDNAK WYKONANIE KILKU RÓŻNYCH AKCJI SPECJALNYCH.

Chodzi mi o KILKA. Jak to rozumieć?
Można jakiś przykład?
Każdy badacz ma akcję specjalną na swojej karcie postaci. Ale są też akcje specjalne na kartach zasobów lub kartach stanów. Zapis instrukcji mówi o tym, że daną akcję specjalną można wykonać raz na rundę, ale w tej samej rundzie można wykonać kilka różnych akcji specjalnych. A mowa jest o kilku, a nie o dwóch, bo takim Silasem Marshem można teoretycznie nawet trzy akcje specjalne wykonać.
PawelGd pisze: 13 mar 2020, 22:45 Szkoda, Yithianie swoją wdzięcznością wyświadczyli nam niedźwiedzią przysługę i przegraliśmy :lol: , dzięki za odpowiedź.
Z ciekawości. Dlaczego robiliście spotkanie w innym świecie, skoro nie chcieliście zamykać bramy?
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: KOSHI »

Losuję kartę z talii Mitów - rozmnóż 2 potwory na polu Serce Afryki. Losuję zwykłego potwora i Wężowych ludzi. Zostają tam czy przez efekt rozmnożenia wędrują do Amazonii? 2 pytanie - Wężowa Korona. Kompletnie z czapy artefakt. Nawet te inne szkodzące można zrozumieć. Znalazłbym nawet wytłumaczenie dla Serca Zimy. W skrajnej sytuacji można się pokusić o podbicie statystyk i wzięcie Hipotermii jak ma to dać jakiś profit konkretny. No ale korona to bubel masakryczny. Nawet kością się nie rzuca na 1 czy 2 tylko z automatu strata sojusznika i jakiś durny test na zdobycie go. Gracie z nim na normalnych zasadach? Ja go chyba wywalę z rozgrywki, chyba, że wezmę na AO Yiga, to użyję go tylko do tej tajemnicy, co jest potrzebny. Nie widzę sensu, żeby był w grze a nie chcę mu zmieniać zasad działania.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Col. Frost »

KOSHI pisze: 14 mar 2020, 23:16 Losuję kartę z talii Mitów - rozmnóż 2 potwory na polu Serce Afryki. Losuję zwykłego potwora i Wężowych ludzi. Zostają tam czy przez efekt rozmnożenia wędrują do Amazonii?
Wędrują do Amazonii.
KOSHI pisze: 14 mar 2020, 23:162 pytanie - Wężowa Korona. Kompletnie z czapy artefakt. Nawet te inne szkodzące można zrozumieć. Znalazłbym nawet wytłumaczenie dla Serca Zimy. W skrajnej sytuacji można się pokusić o podbicie statystyk i wzięcie Hipotermii jak ma to dać jakiś profit konkretny. No ale korona to bubel masakryczny. Nawet kością się nie rzuca na 1 czy 2 tylko z automatu strata sojusznika i jakiś durny test na zdobycie go. Gracie z nim na normalnych zasadach? Ja go chyba wywalę z rozgrywki, chyba, że wezmę na AO Yiga, to użyję go tylko do tej tajemnicy, co jest potrzebny. Nie widzę sensu, żeby był w grze a nie chcę mu zmieniać zasad działania.
Nigdy mi to nie przeszkadzało. Gram ze wszystkimi kartami i nie ingeruję w treść żadnej z nich. Ta gra już taka jest. Nie wszystkie przedmioty dają tylko premie. Niektóre właśnie mają więcej odbierać niż dawać. Taki jest zamysł twórców ;)
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: PawelGd »

Col. Frost pisze: 13 mar 2020, 23:10
seszena2 pisze: 13 mar 2020, 15:30Przegladam wątek i mam watpliwosc: czy rzeczywiście można wykonywać rzuty dla każdej z kart w jednej akcji odpoczynku?
Tak, przecież to nie jest akcja. Każda z tych kart spełnia warunek "gdy wykonujesz akcję odpoczynku", więc śmiało rzucasz kością dla każdej z nich.
seszena2 pisze: 13 mar 2020, 15:30Akcja specjalna

Instrukcja strona 8,
Badacz może wykonać daną akcję specjalną tylko raz na rundę. DOZWOLONE JEST JEDNAK WYKONANIE KILKU RÓŻNYCH AKCJI SPECJALNYCH.

Chodzi mi o KILKA. Jak to rozumieć?
Można jakiś przykład?
Każdy badacz ma akcję specjalną na swojej karcie postaci. Ale są też akcje specjalne na kartach zasobów lub kartach stanów. Zapis instrukcji mówi o tym, że daną akcję specjalną można wykonać raz na rundę, ale w tej samej rundzie można wykonać kilka różnych akcji specjalnych. A mowa jest o kilku, a nie o dwóch, bo takim Silasem Marshem można teoretycznie nawet trzy akcje specjalne wykonać.
PawelGd pisze: 13 mar 2020, 22:45 Szkoda, Yithianie swoją wdzięcznością wyświadczyli nam niedźwiedzią przysługę i przegraliśmy :lol: , dzięki za odpowiedź.
Z ciekawości. Dlaczego robiliście spotkanie w innym świecie, skoro nie chcieliście zamykać bramy?
To był nasz błąd, a że gramy w myśl zasady "trzeba żyć z tym co się zagrało" nie uznajemy cofania ruchu. Mieliśmy ostatnią tajemnicę do rozwiązania "Gdzie przybędą Przedwieczni", i ostatnią kartę mitów na stole. Postać którą grał syn była przygotowana na zamknięcie tej bramy i rozwiązania tej tajemnicy, ale rzut był fatalny - 8 czy 9 kości i nic nie weszło. Później ja podjąłem próbę zamknięcia portalu i niestety się udało, a ja nie miałem 2 zaklęć do odrzucenia. Niestety, bo następny portal do zamknięcia był za daleko żeby zdążyć w następnej, ostatniej turze.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: KOSHI »

Col. Frost pisze: 14 mar 2020, 23:26Nigdy mi to nie przeszkadzało. Gram ze wszystkimi kartami i nie ingeruję w treść żadnej z nich. Ta gra już taka jest. Nie wszystkie przedmioty dają tylko premie. Niektóre właśnie mają więcej odbierać niż dawać. Taki jest zamysł twórców ;)
Nie powiedziałbym, że w tej grze wszystkie rzeczy są słuszne i dobrze zbalansowane. O ile inne artefakty szkodzą tak i dają niezłe profity, a ten jeden rodzynek w sumie nie daje nic. Można dostać przyjaciela, żeby ci go gra zaraz zabrała, więc po co go używać? Dla mnie akurat to bezsens, ale co kto woli...
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

KOSHI pisze: 15 mar 2020, 20:13
Col. Frost pisze: 14 mar 2020, 23:26Nigdy mi to nie przeszkadzało. Gram ze wszystkimi kartami i nie ingeruję w treść żadnej z nich. Ta gra już taka jest. Nie wszystkie przedmioty dają tylko premie. Niektóre właśnie mają więcej odbierać niż dawać. Taki jest zamysł twórców ;)
Nie powiedziałbym, że w tej grze wszystkie rzeczy są słuszne i dobrze zbalansowane. O ile inne artefakty szkodzą tak i dają niezłe profity, a ten jeden rodzynek w sumie nie daje nic. Można dostać przyjaciela, żeby ci go gra zaraz zabrała, więc po co go używać? Dla mnie akurat to bezsens, ale co kto woli...
Tak, Wężowa Korona jest kompletnie zepsuta. Gdzieś kiedyś chyba uzewnętrzniałem się na ten temat. Na emeryturze pewnie będę ją naprawiał a na razie po prostu usunąłem ją z talii.
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: PawelGd »

Czy na jednym polu może być kilka wskazówek? Np. dzięki karcie tajemnic Natura Wszechmatki.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

PawelGd pisze: 20 mar 2020, 21:35Czy na jednym polu może być kilka wskazówek?
Tak, bez problemu.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: KOSHI »

Kilka pytań:

1) Pogłoska Powrót starożytnych - muszę być fizycznie na polu 19, czy mogę okładać potwory np. z takiego Tokio?

2) Walczyłem wczoraj z Cthulhu - tajemnica ubij Hydrę. Bez tego mieczyka aktywny badacz nie jest mu w stanie nic zrobić. Jak mniemam mając artefakt mogę go okładać z Tokio bo miecz mam a nigdzie nie widzę, że muszę ją lać tym mieczem?
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

KOSHI pisze: 23 mar 2020, 17:081) Pogłoska Powrót starożytnych - muszę być fizycznie na polu 19, czy mogę okładać potwory np. z takiego Tokio?
Ta pogłoska sprawdza gdzie jest badacz ale nie sprawdza gdzie jest potwór.
Ty musisz być na polu 19. Ale jeśli stojąc na polu 19 pokonasz (np. dzięki czarowi) potwora na innym polu, to liczy się on na potrzeby pogłoski.
KOSHI pisze: 23 mar 2020, 17:082) Walczyłem wczoraj z Cthulhu - tajemnica ubij Hydrę. Bez tego mieczyka aktywny badacz nie jest mu w stanie nic zrobić. Jak mniemam mając artefakt mogę go okładać z Tokio(...)?
Tak, zgadza się.
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: PawelGd »

:( Czy żeby wziąć wskazówkę z pola to muszę rozpatrzyć Spotkanie Badawcze czy mogę wziąć ją bez tego spotkania?
TrevorGryffits
Posty: 42
Rejestracja: 27 kwie 2015, 15:10
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: TrevorGryffits »

Coś musi ci kazać wziąć wskazówkę. Najczęściej jest to Spotkanie Badawcze, które możesz rozpatrywać tylko na polu ze wskazówką.
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: PawelGd »

Ups, to źle graliśmy :shock: , będę musiał przeprosić Przedwiecznych za niesportowe zachowanie :lol: . Wczoraj zainstalowałem darmowy Ancient Terror z Google Play i to zauważyłem, grał w to ktoś? To nielicencjonowany Eldrish Horror w wersji mobilnej.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

PawelGd pisze: 29 mar 2020, 14:40Wczoraj zainstalowałem darmowy Ancient Terror z Google Play i to zauważyłem, grał w to ktoś? To nielicencjonowany Eldrish Horror w wersji mobilnej.
Tak, była tu w swoim czasie dyskusja na temat tej apki.
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: PawelGd »

Znalazłem, rozmowa dotyczyła praw autorskich, mnie interesują zasady gry. W wersjach elektronicznych sprawdzam czy dobrze poznałem zasady - zakładam że zasady z aplikacji są prawidłowe - i właśnie dzięki tej apce zauważyłem że nieprawidłowo dobierałem żetony wskazówek, co TrevorGryffits potwierdził. I tu pojawiają się dwie kolejne różnice między tym jak gram a aplikacją:
1 - czy jest limit wskazówek jaki mogę mieć? W apce jest limit dwóch;
2 - w apce jest akcja Focus, również limit dwa żetony, pozwala przerzucać kości tak samo jak wskazówka, w wersji planszowej nie znalazłem czegoś takiego, chyba że jest to element z jakiegoś dodatku. Czy grał w to ktoś i może coś o tym napisać? Sytuacja wygląda tak, że ja jestem teraz na kwarantannie poza domem, a mój synek gra w nią w domu (grę mamy dopiero od 2 tygodni) i pyta o zasady. Mam w prawdzie instrukcję i almanach na telefonie ale odpowiedzi tam nie znalazłem.

Obrazek
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

PawelGd pisze: 30 mar 2020, 11:221 - czy jest limit wskazówek jaki mogę mieć?
Nie ma.
PawelGd pisze: 30 mar 2020, 11:22Focus (...) w wersji planszowej nie znalazłem czegoś takiego, chyba że jest to element z jakiegoś dodatku.
Z dodatku, ale praktycznie wszyscy, łącznie z twórcami plagiatujących apek, używają tej zasady także bez dodatku. "Focus Action" na stronie 5.
wilus2301
Posty: 11
Rejestracja: 03 sty 2020, 12:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: wilus2301 »

Akcja skupienia pojawia sie w Górach szaleństwa,a z mniejszych dodatków jest w tajemniczych ruinach
Elmo86
Posty: 2
Rejestracja: 17 kwie 2020, 13:49

Re: Eldritch Horror

Post autor: Elmo86 »

Ja troszkę odkope temat i zadam kilka głupich pytań gdyz dopiero zacząłem przygodę z EH.

1.Ruch - wykonuje swój 2 ruch na pole z Brama wskazówka i potworem,(odrazy walczę czy...) robi się faza spotkań i odrazu mam walkę (wygrywam), jadę dalej wskazówkę(wygrywam) i brama(wygrywam) i koniec fazy? Czy wygląda to tak, że spotykam potwora, wygrywam i robię fazę mitów itd? I co jeśli przegra walkę?

2.Walka - jak ja dokładnie rozumieć żeby wygrać, proszę o rozpisane tego dla prawdziwego laika.
Jak rozumieć te testy woli i siły.
Xian
Posty: 96
Rejestracja: 05 maja 2012, 15:39
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Xian »

Ad 1. Jeśli skończyłeś ruch, to w fazie spotkań musisz walczyć z każdym potworem (w pierwszej kolejności wszystkie "zwykłe", a w następnej kolejności epickie tj. ze ściętym narożnikiem), który znajduje się na twoim polu. Jeśli uda ci się pokonać wszystkie potwory na twoim polu, to możesz odbyć jedno normalne spotkanie z żetonu, pola lub rewersu karty postaci pokonanego badacza.

Zapewne istnieją jakieś odstępstwa ze względu na przedmioty lub zdolności postaci, ale idea jest taka jak powyżej.

Ad 2.

1. Wykonujesz test woli/poczytalności (uwzględniasz premie wynikającą z rzuconych zaklęć, posiadanych przedmiotów, sprzymierzeńców etc. dodajesz tylko jeden modyfikator +X do siły woli).
2. Wynik testu (ilość sukcesów modyfikujesz o stopień trudności testu np. +1 dla Ghoula.
3. Porównujesz ilość uzyskanych sukcesów z współczynnikiem przerażenia np. 1 w przypadku Ghoula.
4. Jeśli ilość uzyskanych sukcesów:
a) jest większa lub równa współczynnikowi przerażenia, to udało ci się zdać test bez szwanku,
b) jest mniejsza to badacz traci tyle poczytalności ile wynosi różnica (np. dla Ghoula przy 0 sukcesów 0-1=-1, czyli badacz traci 1 pkt. poczytalności).
5. Wykonujesz test siły (UWAGA! tutaj również uwzględnia się tylko jeden modyfikator +X do siły, niezależnie od jego źródła (broń, zaklęcie, artefakt, sprzymierzeniec; inne modyfikatory typu możliwość przerzucenia kości możesz sumować).
6. Jeśli ilość uzyskanych sukcesów:
a) jest większa lub równa współczynnikowi obrażeń (serce), to udało ci się zdać test bez szwanku,
b) jest mniejsza to badacz traci tyle życia ile wynosi różnica (np. dla Ghoula przy 1 sukcesie 1-2=-1, czyli badacz traci 1 pkt. życia).
7. Zadajesz potworowi tyle ran ile wyrzuciłeś sukcesów w pkt. 5. (1 sukces oznacza zabicie Ghoula).
8. Zadawanie ran odbywa się jednocześnie.
Rabaty: 5% w sklepie Jaskinia Graczy.
Elmo86
Posty: 2
Rejestracja: 17 kwie 2020, 13:49

Re: Eldritch Horror

Post autor: Elmo86 »

Czyli jeśli mam na polu 2 potwór to rozprawiam się z dwoma, jeden po drugim i jak wygram to robię akcje spotkania. I tu właśnie kolejne pytanie. Wykonuje się tylko raz test woli? Jeśli przegram odejmuję ilość poczytalnosci i przechodzę do testu siły, tutaj wykonuje test tyle raz aż pokona potwora bądź on mnie? Czy tylko raz rzucam kością i np zadam 1 z 3 obrażeń, i kończy się faza spotkanie i zaczynam mitów? Zaczynam fazę akcji i odrazu walczę z nim?
Sorki za głupie pytania ale to moja pierwsza przygoda z planszowkami a chciałbym ją w miarę ogarnąć.
Gram w nią sam, grać 1 czy 2 badacza i?

edit. Ad.8 czyli oboje tracimy po życiu w pkt. 5b?
Xian
Posty: 96
Rejestracja: 05 maja 2012, 15:39
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Xian »

Wszelkie testy wykonujesz dla każdego z potworów z osobna, tak jak gdybyś spotkał ich jeden po drugim.
Elmo86 pisze: 18 kwie 2020, 19:04 Jeśli przegram odejmuję ilość poczytalnosci i przechodzę do testu siły, tutaj wykonuje test tyle raz aż pokona potwora bądź on mnie?
Wykonujesz test Poczytalności i jeśli udało ci się zachować jasność umysłu, tzn. pkt. Poczytalności nie zeszły do 0, przechodzisz do testu Siły.

UWAGA! Niektóre potwory mają specjalne zdolności opisane na odwrocie żetonu/karcie przedwiecznego, więc czasem mogą pojawić się odstępstwa (np. Kultyści Azathotha nie wymagają testu siły, bo gdy zdasz test Poczytalności automatycznie tracisz 1 pkt. Zdrowia).

Test Siły wykonujesz RAZ na spotkanie/turę (dla każdego z potworów osobny!). Jeśli nie uda ci się za pierwszym razem [nanosisz zadane rany umieszczając pkt. ran (serca) na jego żeton]. W kolejnej fazie spotkań, jeśli pozostaniesz na polu z potworem, powtarzasz całą walkę zgodnie z pkt. 1-7.
Elmo86 pisze: 18 kwie 2020, 19:04 Sorki za głupie pytania ale to moja pierwsza przygoda z planszowkami a chciałbym ją w miarę ogarnąć.
Gram w nią sam, grać 1 czy 2 badacza i?
Gra jest bodaj najlepiej zbalansowana, gdy badaczy jest 4-ch. Grając mniejszą ilością może być ciężko "ogarnąć" cały świat i pojawiające się problemy - bramy, potwory, pogłoski, jednocześnie próbując rozwikłać Tajemnice.
Elmo86 pisze: 18 kwie 2020, 19:04 Ad.8 czyli oboje tracimy po życiu w pkt. 5b?
Tak, przy 1 sukcesie w teście Siły:
a) badacz otrzymuje jedną ranę [1-2(atak potwora)=-1],
b) jednocześnie potwór otrzymuje również jedną ranę (1-1=0, umiera).
Rabaty: 5% w sklepie Jaskinia Graczy.
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: PawelGd »

Tkaczka Sieci (2 poczytalności, 2 siły):Jeśli oblałeś test Woli, nie wykonujesz testu Siły. Czyli po oblanym teście Woli, nie atakuję Tkaczki, ale ona zadaje mi 2 obrażenia?
ODPOWIEDZ