Gloomhaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: elayeth »

yaro_ pisze: 09 mar 2020, 13:18 Właśnie stąd pytanie. Czy siądzie do FH by sprawdzić czy coś Isaac naprawił, czy po GH już ma go po dziurki w uszach :)
Ja biorę. Moim zdaniem jest wiele ciekawych zmian, choć nie są one fundamentalne.

Nie wiecie może czy będzie polska wersja na ks?
odmu
Posty: 118
Rejestracja: 23 wrz 2011, 22:18
Lokalizacja: Trzebnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: odmu »

yaro_ pisze: 09 mar 2020, 13:18 Właśnie stąd pytanie. Czy siądzie do FH by sprawdzić czy coś Isaac naprawił, czy po GH już ma go po dziurki w uszach :)
Frosthaven a gloomhaven to mechanicznie będą te same gry. To jak porównywać monopoly a monopoly tematyczne. W zasadzie to samo i jak jedno nie przypadło do gustu to drugie też nie ma szans. Jak jest się fanem to można być zajaranym zmianami (ja jestem), ale jak komuś nie podobało to nie będzie się podobać dalej.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: sin »

elayeth pisze: 09 mar 2020, 19:29 Nie wiecie może czy będzie polska wersja na ks?
Narazie nic nie wiadomo w temacie polskiej wersji Frosthaven. Albi tylko napisało na FB (link), że w przypadku powstania takich planów będą o tym informować. Spodziewałbym się raczej, że, jeśli będzie, to tylko w retailu.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: yaro_ »

odmu pisze: 10 mar 2020, 07:00
yaro_ pisze: 09 mar 2020, 13:18 Właśnie stąd pytanie. Czy siądzie do FH by sprawdzić czy coś Isaac naprawił, czy po GH już ma go po dziurki w uszach :)
Frosthaven a gloomhaven to mechanicznie będą te same gry. To jak porównywać monopoly a monopoly tematyczne. W zasadzie to samo i jak jedno nie przypadło do gustu to drugie też nie ma szans. Jak jest się fanem to można być zajaranym zmianami (ja jestem), ale jak komuś nie podobało to nie będzie się podobać dalej.
Przecież to nie było tak że mu się nic nie podobało, początkowo miało być chyba 8.5/10 :) Zwłaszcza mechanicznie chyba ocenił grę bardzo dobrze. Odniosłem wrażenie że po całej kampanii tylko niektóre zasady mu zbytnio 'doskwierały' i rzuciły cień na całą grę. Teraz za Childresem stoi pewnie sztab ludzi, więc fabuła może być lepsza, scenariusze mogą być ciekawsze (nie tylko kill'em all), emerytury zbalansowane itp. Pewne zasady mogą zostać zrewidowane w nowej grze, np. przekazywanie itemków między postaciami.
A skoro grupa z którymi gra Gambit bawiła się świetnie i pewnie i tak będą grać w FH to kto wie, może i będzie kiedyś recenzja Frosthaven ;)
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: hsiale »

Jeżeli ktoś jest chętny na udział w zamówieniu z MB Printu wydruku różnych dodatków do Gloomhaven dostępnych online, zapraszam tutaj: viewtopic.php?f=55&t=65737
nieodziany
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2020, 15:10
Has thanked: 3 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: nieodziany »

W scenariuszu 43 polskiej wersji, w wymaganiach jest, cytuję "Siła ulepszenia". Czy to błąd i chodzi o Potęgę wzmocnienia?
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: TuReK »

Nie, to nie błąd.
Z pustego i Saruman nie naleje
nieodziany
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2020, 15:10
Has thanked: 3 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: nieodziany »

Myślę, że jednak błąd, bo nie występuje na liście naklejek globalnych osiągnięć. Jeśli nawet w jakimś scenariuszu zdobywamy to osiągnięcie, to prawdopodobnie kolejny błąd w tłumaczeniu.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: aeiou871 »

nieodziany pisze: 01 kwie 2020, 19:25 W scenariuszu 43 polskiej wersji, w wymaganiach jest, cytuję "Siła ulepszenia". Czy to błąd i chodzi o Potęgę wzmocnienia?
Najprawdopodobniej to błąd, w angielskim to 'Power of Enhancement' i jest to osiągnięcie odblokowywane dzięki scenariuszowi
Spoiler:
Adasiek
Posty: 24
Rejestracja: 04 sty 2017, 23:30

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Adasiek »

Cześć
Chcę kupić Gloomhaven i mam parę pytań
1. Na jakim poziomie jest tłumaczenie polskie? Czy znając angielski lepiej zostać przy oryginale? Jeżeli tłumaczenie jest dobre, wolałbym polską, jeżeli są nią problemy to angielską.
2. Są jakieś sensowne i polecane aplikacje poza Gloomhaven Helper?
3. Przy używaniu aplikacji, przez co używaniu mniejszej ilości elementów, czy insert ma sens?
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Mateez »

1. Nie wiem, mam wersję angielską.
2. Aplikacji jest sporo. Gloomhaven Helper to absolutny must. Pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i miejsca na stole. Używałem jeszcze Gloomhaven Scenario Viewer - pozwala uniknąć spoilerow przy setupie. Ale prawdę mówiąc mam co do niej mieszane uczucia, bo jej obsługa nie jest najlepsza, a nawet na tablecie nie wszystko dobrze było widać. Rozważałem jeszcze używanie Gloomhaven Campaign Tracker - to zapisywania postępów w kampanii, ale nie chciałem tracić obcowania z komponentami gry (mapa, naklejki, zakreślanie ołówkiem perłowy itd). Gdybym grał kampanię jeszcze raz to chyba bym korzystał, bo sporo jest do notowania pomiędzy scenariuszami i można się w tym pogubić.
3. Jeżeli używasz Gloomhaven Helper to insert zupełnie nie jest Ci potrzebny. Przydaje się jedynie jakaś segregacja standów potworów (można np. powycinać dla nich wgłębienia w gąbkach, które są w pudełku) i elementów terenu (jakieś pudełko na śrubki itp).
nieodziany
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2020, 15:10
Has thanked: 3 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: nieodziany »

Adasiek pisze: 03 kwie 2020, 17:25 Cześć
Chcę kupić Gloomhaven i mam parę pytań
1. Na jakim poziomie jest tłumaczenie polskie? Czy znając angielski lepiej zostać przy oryginale? Jeżeli tłumaczenie jest dobre, wolałbym polską, jeżeli są nią problemy to angielską.
2. Są jakieś sensowne i polecane aplikacje poza Gloomhaven Helper?
3. Przy używaniu aplikacji, przez co używaniu mniejszej ilości elementów, czy insert ma sens?
Tylko dodam, że polska wersja nie ustępuje angielskiej. Kilka drobnych błędów w tłumaczeniu, ale trudno je wychwycić. Polecam
Awatar użytkownika
Abidarius
Posty: 120
Rejestracja: 13 lut 2015, 12:58
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Abidarius »

Ja potwierdzę, że tłumaczenie jest bardzo dobre i dodam, że na grupie FB, jest człowiek, który wykonuje bardzo dobre inserty ze sklejki i hdf, niczym nie ustępujące warboksowym, w cenie bardzo konkurencyjnej.
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Matek173 »

Ostatnio zacząłem grać w Gloomhaven z grupką znajomych przez Table Top Simulator i gra bardzo mi się podoba. Niemniej raczej nie pokuszę się o kupno tego pudła głównie przez cenę, ale też fakt że nie miałbym z kim grać tak długiej kampanii.

Nie widziałem natomiast, żeby ktoś tutaj pisał na ten temat - ogłoszono natomiast inny niż Frosthaven projekt - samodzielny dodatek "Jaws of the Lion", który ma być mniejszą i prostszą wersją podstawki. Być może to będzie złoty środek dla wielu graczy.

Wie ktoś coś więcej na ten temat? Czy będzie tłumaczenie PL?
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: yrq »

Matek173 pisze: 04 kwie 2020, 19:10 Nie widziałem natomiast, żeby ktoś tutaj pisał na ten temat - ogłoszono natomiast inny niż Frosthaven projekt - samodzielny dodatek "Jaws of the Lion", który ma być mniejszą i prostszą wersją podstawki. Być może to będzie złoty środek dla wielu graczy.

Wie ktoś coś więcej na ten temat? Czy będzie tłumaczenie PL?
Z tego co wiem, Albi nie ma planów tłumaczenia JotL.
Isaac określał je jako takie Gloomhaven z niższym progiem wejścia, czyli:
- tylko 4 i mało przekombinowane postaci
- mapy wydrukowane w książce
- ogólnie mniejsze skomplikowanie zasad i przedmiotów
- pułap cenowy przeciętnej planszówki
- dostępny w sieci supermarketów Target
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Matek173 »

yrq pisze: 04 kwie 2020, 20:06 Isaac określał je jako takie Gloomhaven z niższym progiem wejścia, czyli:
- tylko 4 i mało przekombinowane postaci
- mapy wydrukowane w książce
- ogólnie mniejsze skomplikowanie zasad i przedmiotów
- pułap cenowy przeciętnej planszówki
- dostępny w sieci supermarketów Target
Tyle też czytałem w internecie. Pytanie jak bardzo "uproszczone" będą te zasady, bo obecne wcale nie są jakieś straszne. No i co najważniejsze postacie, żeby nadal się nimi fajnie grało.

Mapy wydrukowane w książce to fajny pomysł, przyspieszający setup.

Szkoda, że brak planów na tłumaczenie, bo jednak wolę grać w języku polskim. Jest szansa że jeszcze takie plany się pojawią w przyszłości? Od tego w sumie będzie zależało czy będę zamawiał wersję angielską, bo byłbym skłonny poczekać parę miesięcy na tłumaczenie.
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: pawianlsm »

yrq pisze: 04 kwie 2020, 20:06
Matek173 pisze: 04 kwie 2020, 19:10 Nie widziałem natomiast, żeby ktoś tutaj pisał na ten temat - ogłoszono natomiast inny niż Frosthaven projekt - samodzielny dodatek "Jaws of the Lion", który ma być mniejszą i prostszą wersją podstawki. Być może to będzie złoty środek dla wielu graczy.

Wie ktoś coś więcej na ten temat? Czy będzie tłumaczenie PL?
Z tego co wiem, Albi nie ma planów tłumaczenia JotL.
Isaac określał je jako takie Gloomhaven z niższym progiem wejścia, czyli:
- tylko 4 i mało przekombinowane postaci
- mapy wydrukowane w książce
- ogólnie mniejsze skomplikowanie zasad i przedmiotów
- pułap cenowy przeciętnej planszówki
- dostępny w sieci supermarketów Target
A skąd takie info masz, że nie będzie tłumaczenia? 😉
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: yrq »

pawianlsm pisze: 05 kwie 2020, 02:49
yrq pisze: 04 kwie 2020, 20:06
Matek173 pisze: 04 kwie 2020, 19:10 Nie widziałem natomiast, żeby ktoś tutaj pisał na ten temat - ogłoszono natomiast inny niż Frosthaven projekt - samodzielny dodatek "Jaws of the Lion", który ma być mniejszą i prostszą wersją podstawki. Być może to będzie złoty środek dla wielu graczy.

Wie ktoś coś więcej na ten temat? Czy będzie tłumaczenie PL?
Z tego co wiem, Albi nie ma planów tłumaczenia JotL.
[...]
A skąd takie info masz, że nie będzie tłumaczenia? 😉
Póki co nie chwalą się.
fb pisze:W tym momencie nie możemy odpowiedzieć na to pytanie - jeżeli będziemy mieli jakiegoś newsa to z pewnością wrzucimy go na fanpejdża :)
Trzymam kciuki żeby jednak wydali :)
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: pawianlsm »

Myślę, że nie strzelą sobie w stopę i wydadzą Forgoten Circle jak i Jaws of the Lion po polsku choćby z tego względu tego, że postaci z tych gier będzie można użyć w Frosthaven :).
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: playerator »

yrq pisze: 04 kwie 2020, 20:06 [Z tego co wiem, Albi nie ma planów tłumaczenia JotL (...)
yrq pisze: 05 kwie 2020, 09:40 Póki co nie chwalą się (...)
Pomyliłeś to co wiesz, z tym o czym nie wiesz. Tak się rodzą fake newsy.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Xoth
Posty: 16
Rejestracja: 11 gru 2012, 17:50
Has thanked: 2 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Xoth »

Dobry! Czy polska edycja dostępna w sklepach nadal ma dodatkowy scenariusz czy może było to, tylko i wyłącznie, "exclusive'em" dla kopii w przedsprzedaży?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10920
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: japanczyk »

Xoth pisze: 06 kwie 2020, 01:56 Dobry! Czy polska edycja dostępna w sklepach nadal ma dodatkowy scenariusz czy może było to, tylko i wyłącznie, "exclusive'em" dla kopii w przedsprzedaży?
Exclusive i to nie przy wszystkich, ja dostalem tylko plakacik np.
subiel
Posty: 26
Rejestracja: 18 sty 2016, 12:47
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: subiel »

przekopałem się przez część forum, ale tego jest za dużo... poddałem się.

więc pytam się prosto z mostu :D

czy w gloomhaven można dołączyć trzeciego gracza w trakcie gry? czy tutaj jak zacznie się w dwie osoby, to w dwie trzeba kończyć? myślę nad zakupem w prezencie dla żony, ale mam również brata który z chęcią by czasem zagrał. o ile się da.

z doświadczenia wiem, że to jest tak różnie... w pandemii legacy dołożenie gracza (lub odjęcie :D ) jest możliwe, da się to przerobić.
z kolei w arkham horror lcg nie wyobrażam sobie tego przez deck buidling ktory jest robiony z "podziałem na role".

i widziałem podzielone głosy w kwestii grania we dwoje. większość ludzi stwierdza że w sumie spoko, w dwie osoby nie ma problemu. tylko setup jest boleśnie długi jak na granie w dwójkę, że to już lepiej organizować duże spotkania pod granie.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Cyel »

Ekipa grająca może się zmieniać całkowicie dowolnie pomiędzy scenariuszami.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: yrq »

Ekipa może się zmieniać, w większości przypadków pójdzie bezproblemowo ale czasem mogą pojawiać się zgrzyty, czy nieoptymalne dobory kart na ręce.
Z tym, że gra i tak zakłada ciągłą rotację drużyny w różnych momentach i konieczność dopasowania się do nowego składu.

Np. grałem Craigheartem z atakami ustawionymi na rozdawanie muddle. I w pewnym momencie kumpel zaczyna grać postacią (music note), która robi coś podobnego tylko lepiej. No i gram na innych kartach.
Podobnie z generowaniem żywiołów - grałem postacią, która wykorzystywała mocno jeden z nich. Gdy doszła do drużyny nowa postać, okazało się, że może przywoływać ten żywioł mimochodem dla mnie, więc mogłem pozbyć się paru kart.

Historia toczy się gdzieś w tle, jak co jakiś czas będziecie zmieniać skład, to trzeba będzie w parę minut streścić co się działo.
ODPOWIEDZ