Na 2 osoby bez optymalizacji punktów

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Om nom nom
Posty: 114
Rejestracja: 29 wrz 2012, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Na 2 osoby bez optymalizacji punktów

Post autor: Om nom nom »

Cześć,

szukam niezbyt wymagającej gry, do pogrania na dwie osoby. Nie może to być typowe optymalizacyjne euro, bo to nie jest równa walka ;) Zamki burgundii jeszcze wchodzą, ale ta gra to oddzielny fenomen wśród kobiet. Może coś z dedukcją typu Mr. Jack czy Detektyw? Ewentualnie z blefem na dwie osoby? Może Coop (robinsona mamy, ale nie wchodzi na stół)?
.
Awatar użytkownika
Ambious
Posty: 37
Rejestracja: 16 lut 2020, 18:15
Has thanked: 22 times

Re: Na 2 osoby bez optymalizacji punktów

Post autor: Ambious »

Hero realms - świetna dwuosobowa karcianka
Osadnicy NI - łatwe budowanie silniczka
Eldritch - świetne ameri, na dwóch dobrze chodzi, ale najlepiej jak kontroluje się 2 badaczy
Carcassonne
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Na 2 osoby bez optymalizacji punktów

Post autor: Cyel »

Blood Bowl. Losowa, zabawna, śliczna.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Na 2 osoby bez optymalizacji punktów

Post autor: KamradziejTomal »

Z mniejszych - Kruki, Jaipur, Hero Realms,

Z kapeczkę większych - Wyrocznia Delficka, Geniusz.

Ogólnie szukaj gier abstrakcyjnych, o dominację albo gdzie warunkiem zwycięstwa jest wyścig.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Om nom nom
Posty: 114
Rejestracja: 29 wrz 2012, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Na 2 osoby bez optymalizacji punktów

Post autor: Om nom nom »

Ambious pisze: 02 kwie 2020, 19:10 Hero realms - świetna dwuosobowa karcianka
Osadnicy NI - łatwe budowanie silniczka
Eldritch - świetne ameri, na dwóch dobrze chodzi, ale najlepiej jak kontroluje się 2 badaczy
Carcassonne
Hero Realms - zerknę
Osadnicy NI - to już euro, liczenie, układanie ruchów w przód
Eldritch - miałem, dla mnie ok, ale sprzedałem już
Carcassonne - tego nie lubię
Cyel pisze: 02 kwie 2020, 19:45 Blood Bowl. Losowa, zabawna, śliczna.
Kurde, na 90% gra będzie leżeć, więc wolałbym coś tańszego
KamradziejTomal pisze: 02 kwie 2020, 19:58 Z mniejszych - Kruki, Jaipur, Hero Realms,

Z kapeczkę większych - Wyrocznia Delficka, Geniusz.

Ogólnie szukaj gier abstrakcyjnych, o dominację albo gdzie warunkiem zwycięstwa jest wyścig.
Kruki, Jaipur mogą podejść - dzięki
Hero Realms było wspomniane - zerknę
Wyrocznię też sprawdzę
.
McAron
Posty: 83
Rejestracja: 12 kwie 2016, 09:54
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Na 2 osoby bez optymalizacji punktów

Post autor: McAron »

Moja druga połówka nie lubi gier optymalizacyjnych, wiec mamy podobny problem. Z gier które się sprawdzają mogę polecić: 7 cudów świata pojedynek - ostatnio nie schodzi ze stołu. Dalej szarlatani z pasikurowic - przyjemny bag builder oraz star realms - prosty 15 minutowy deck builder, ale nigdy na jednej partii się nie kończy :wink:
Pumar
Posty: 77
Rejestracja: 06 wrz 2018, 16:17
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Na 2 osoby bez optymalizacji punktów

Post autor: Pumar »

Zamek - lepsza wariacja nt. carcassone na dwie osoby
Z może trochę cięższych, ale bardzo fajnie się gra to Sherlock Holmes: Detektyw doradczy - "Zagadka Kuby Rozpruwacza" i "Przygody na West Endzie"?
Wyprawa do El Dorado
Hive
+ dla Jaipur-a
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Na 2 osoby bez optymalizacji punktów

Post autor: eveni »

W Lewis&Clark nie ma punktowania, tylko czysty wyścig. Gra do kupienia tylko z drugiej ręki, ale polecam.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: Na 2 osoby bez optymalizacji punktów

Post autor: Elo »

Tylko że Lewis&Clark to gra wyjątkowo optymalizacyjna :) Fakt, że nie ma punktów ale jeśli nie wykonasz w swoim ruchu optymalnie wszystkiego co sobie założysz, to przesuniesz się mniej.
Om nom nom
Posty: 114
Rejestracja: 29 wrz 2012, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Na 2 osoby bez optymalizacji punktów

Post autor: Om nom nom »

Zapomniałem odpisać, ale może komuś się przyda.

Dzięki raz jeszcze za propozycje. Kupiłem kroniki zbrodni jako nieskomplikowaną dwuosobówkę i jak drugiej połówce podejdzie, to wejdzie detektyw/sherlock. Jak nie, to najwyżej będę grał solo :)
.
Elemenek
Posty: 375
Rejestracja: 27 wrz 2016, 16:29
Lokalizacja: Cracovia
Has thanked: 31 times
Been thanked: 107 times

Re: Na 2 osoby bez optymalizacji punktów

Post autor: Elemenek »

Przed zakupem Sherlocka, mozecie zagrac w testowy, darmowy scenariusz przygotowany przez Rebel. Krotki i malo emocjonujacy, lecz ukazuje mechanike.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Na 2 osoby bez optymalizacji punktów

Post autor: Grzdyll »

Takich wątków jest tu multum ale napiszę co u mnie się sprawdza:
Hero Realms - potwierdzam, to świetny pojedynkowy deckbuilding,
Patchwork - klasyka dla dwojga, tu jest w sumie optymalizacja ale dość sprytnie ukryta pod tematem radosnego układania kocyka ;)
Gejsze - krótka ale całkiem sprytna gra w przewagi,
Santorini - bardzo taktyczna, tak naprawdę logiczna gra ale z przyjemnym doklejonym tematem układania budynków i zabawy w greckich bogów o różnych zdolnościach,
Sztuka Wojny - to już może być tematycznie cięższe i tu więcej jest optymalizacji ale to bardzo dobra gra - pojedynek taktyczny dla dwojga,
No i nie sposób nie wspomnieć Listów z Whitechapel/Tajemnic Whitehall które są rewelacyjną zabawą w kotka i myszkę, szczególnie dla pary z bardzo dobrym, choć nieco ciężkim klimatem, tylko to już dłuższe gry na cały wieczór.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Na 2 osoby bez optymalizacji punktów

Post autor: kastration »

Grzdyll pisze: 22 kwie 2020, 20:09 Takich wątków jest tu multum ale napiszę co u mnie się sprawdza:
Hero Realms - potwierdzam, to świetny pojedynkowy deckbuilding,
Patchwork - klasyka dla dwojga, tu jest w sumie optymalizacja ale dość sprytnie ukryta pod tematem radosnego układania kocyka ;)
Gejsze - krótka ale całkiem sprytna gra w przewagi,
Santorini - bardzo taktyczna, tak naprawdę logiczna gra ale z przyjemnym doklejonym tematem układania budynków i zabawy w greckich bogów o różnych zdolnościach,
Sztuka Wojny - to już może być tematycznie cięższe i tu więcej jest optymalizacji ale to bardzo dobra gra - pojedynek taktyczny dla dwojga,
No i nie sposób nie wspomnieć Listów z Whitechapel/Tajemnic Whitehall które są rewelacyjną zabawą w kotka i myszkę, szczególnie dla pary z bardzo dobrym, choć nieco ciężkim klimatem, tylko to już dłuższe gry na cały wieczór.
Podepnę się pod Listy, porównawczo z Draculą. Czy fakt, że jedna osoba musi prowadzić wszystkich policjantów nie wpływa nieco negatywnie na klimat i konieczność analizowania ruchów każdego z policjanta? W Draculę np. nie gramy w 2 osoby (po prostu to bez klimatu dla nas), ale Listy dla wielu są grą lepszą i prostszą, dobrze zbalansowaną. Ciekawe jestem, czy jest tu syndrom: ja się świetnie bawię Kubą, a Ty analizuj wszystkie swoje pionki, a najlepiej od razu przyniosę Ci zeszyt na rozpiskę wyposażenia (kazus Draculi)/możliwości każdej postaci.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Om nom nom
Posty: 114
Rejestracja: 29 wrz 2012, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Na 2 osoby bez optymalizacji punktów

Post autor: Om nom nom »

Mi Listy również bardziej podchodzą i to jest zdecydowanie dwuosobówka z możliwością rozszerzenia do większej liczby graczy (aczkolwiek wtedy głośna komunikacja jeszcze bardziej ułatwia ucieczkę Kubie). Polecam sięgnąc do home rules, bo w momencie gdy Kuba nabierze doświadczenia, to odechciewa się grania inspektorami. W draculi powiedzialbym, ze ten efekt jest jeszcze bardziej spotengowany i za to nie lubię tej gry. W Listach latwiej zbalansować gr~, aby obie strony czerpały satysfakcję z zabawy w kotka i myszkę.
.
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Na 2 osoby bez optymalizacji punktów

Post autor: SmallFighter »

Bardzo często gram na dwie osoby, więc polecam:
1. Miasto Szpiegów Estoril - tylko we dwie osoby ta gra ma sens i daje najwięcej frajdy, główkowania. Przy większej ilości graczy staje się już za bardzo losowa. Dodatkowo, warto grać wg oryginalnych zasad, że wszystko jest tajne - taki był właśnie początkowy zamysł, żeby być szpiegiem, a nie ujawniać wszystko;)
2. Grand Austria Hotel - ładnie wydana, przyjemna gra euro o budowaniu oraz rozwijaniu własnego hotelu. Daje mnóstwo radochy. Spora ilość kart gości, obsługi, daje dużą regrywalność
3. Pięć klanów - kolejna gra, która bardzo dobrze wygląda na dwie osoby, a przy większej ilości robi się zbyt losowa, nie jesteś w stanie zaplanować ruchów na przyszłość. W dwie osoby jest analizowania, układania strategii.
4. Dice Settlers - świetnie wydana, lekka i przyjemna. Mnóstwo dróg do wygrania, rozbudowujesz swoje włości. Fajne mechaniki, każda rozgrywka jest inna. Można znaleźć za mniej niż 200zł
5. Santa Maria - klimatyczna gra o rozwijaniu swoich koloni. Zasady dość proste, szybka rozgrywka, dużo zabawy z budowaniem własnej planszy.
ODPOWIEDZ