Solo z automą

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Solo z automą

Post autor: imrowai »

Witam wszystkich , a przede wszystkim solistów :)

Proszę was o pomoc w wybraniu gry solo ale mającej autome.
Soluję sporo - grywam w aeonsa'a, TM, Robinsona, Runebound'a, Osadników, Zombicide, Arkham horror LCG...
Ostatni ograłem Architektów zachodniego królestwa, którzy mają atutomę i bardzo spodobała mi się ta rozgrywka.
Sama gra w sobie jest raczej prosta i tu mam prośbę o wskazanie , które tytuły można brać pod uwagę by móc się dobrze bawić w tym typie rozgrywki.
W pierwszym odruchu chciałem sięgnąć po Scythe - ale recenzje są mocno mieszane ze wskazaniem na nie...
Myślałem też o Teotihucan - tu znów bardzo mieszane opinie
Może też być oczywiście automa w formie apki.
Ogólnie szukam 3ciej drogi solowania, gdyż 2 pierwsze (czyli optymalzowanie ilości punktów i granie w coopy przeciw grze samemu) mam już ograne.
Z góry dzięki za wszelkie wskazówki!
imssah
Posty: 182
Rejestracja: 11 paź 2013, 23:49
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Solo z automą

Post autor: imssah »

Patchwork - grasz przeciwko automie
Lewis i Clark - wyścig z grą
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Solo z automą

Post autor: mecenas »

imrowai pisze: 28 mar 2020, 21:47 Witam wszystkich , a przede wszystkim solistów :)

Proszę was o pomoc w wybraniu gry solo ale mającej autome.
Soluję sporo - grywam w aeonsa'a, TM, Robinsona, Runebound'a, Osadników, Zombicide, Arkham horror LCG...
Ostatni ograłem Architektów zachodniego królestwa, którzy mają atutomę i bardzo spodobała mi się ta rozgrywka.
Sama gra w sobie jest raczej prosta i tu mam prośbę o wskazanie , które tytuły można brać pod uwagę by móc się dobrze bawić w tym typie rozgrywki.
W pierwszym odruchu chciałem sięgnąć po Scythe - ale recenzje są mocno mieszane ze wskazaniem na nie...
Myślałem też o Teotihucan - tu znów bardzo mieszane opinie
Może też być oczywiście automa w formie apki.
Ogólnie szukam 3ciej drogi solowania, gdyż 2 pierwsze (czyli optymalzowanie ilości punktów i granie w coopy przeciw grze samemu) mam już ograne.
Z góry dzięki za wszelkie wskazówki!
Jakieś kiepskie recenzje szczerze mówiąc dorwałeś :o zarówno automa w Scythe jak i w Teotihuacan to jedne z najlepszych systemów automy na rynku... Problem możesz mieć z tym, że automy głównie masz w grach ekonomicznych (a widzę, że głównie grasz w przygodówki), więc jeżeli to dla Ciebie nie problem to wal śmiało w co tam trzeba. Ze swojej strony mogę polecić jako potencjalne zainteresowanie:
Na Skrzydłach - łatwiejsza Terraformacja Marsa. Ludzie w community solo sobie bardzo cenią, aczkolwiek u mnie ten tytuł ląduje non stop z żoną, więc nawet nie czuję potrzeby grania solo.
Teotihuacan - świetna gra pod solo z bardzo dużą ilością regrywalnosci. Jak dorzucisz do tego jeszcze pierwszy dodatek (który daje specjalne zdolności dla automy), to już regrywalność niemal nieskończona
Projekt Gaja - najtrudniejsza gra na liście, ale IMO najlepszy system do grania z automą. Masz 14 różnych ras, gdzie każda będzie miała różny styl gry. Do tego chyba z 4 poziomy trudności, co sprawia, że gra może nie schodzić ze stołu. Problem to próg wejścia. Gra jest trudna, ale jak ogarnąłeś Robinsona, to trochę trudniejsze ;) Mój osobisty TOP, ale masz tu dwa problemy: cena już powoli ponad 200 zł plus dostępność (wydawnictwo, które wydało tę grę na rodzimym rynku nie istnieje, więc nie ma szans na dodruk).
Anachrony - gra ekonomiczna o podróżach w czasie. Kolejny duży tytuł z mnóstwem ilości zasad. 4 frakcje, 3 poziomy trudności plus spora regrywalność z samej gry. Na prawdę sporo w pudełku, ale ten tytuł to trochę inwestycja, bo pudło kosztuje prawie 200 zł.
Scythe - jeżeli wolisz przygodówki, to ta gra może być najbardziej dla Ciebie. Tryb solo jest dobry. Nieoficjalny tryb solo z kilkoma automami na raz jest rewelacyjny (ale do tego potrzebujesz aplikacji ScytheKick z wykupionym modułem). Solo gra się kompletnie inaczej od gry multi, bo automa jest bardzo agresywna i ekspansywna. Na duży plus tej gry, bo mimo wszystko gra jest ekonomiczna, wiec normalne partie rzadko tak wyglądają.

Z gier, które nie mają oficjalnych zasad solo mogę Ci jeszcze polecić: Lorenzo Il Magnifico - kolejna gra sucha jak piach, ale ma w necie bardzo zgrabny nieofcijalny wariant solo z automą, który daje spore wyzwanie.

I spomniany powyzej Patchwork - olej, nie warto. Ta gra działa tylko na dwie osoby.
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Solo z automą

Post autor: imrowai »

To że gro z tych gier to przygodowki wynika z tego, że są one pod solo najłatwiejszym i najbardziej oczywistym wyborem.
Muszę w takim razie bardziej wgłębić się w recenzje Theo i Scythe.
Szperając, wpadli mi w oko jeszcze Paladyni zachodniego królestwa i byłem mocno na tak, ale po twoim poście muszę wstrzymać się z zakupem :).
Lewisa i Clarks kojarzę że słyszenia, muszę też sprawdzić.
Patchwork jest zbyt prosta grą jak dla mnie, natomiast skrzydlate tematy w ogóle mnie nie pociągają.
Chodzi za mną najbardziej jakieś solidne euro :)
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Solo z automą

Post autor: mecenas »

imrowai pisze: 29 mar 2020, 10:57 Szperając, wpadli mi w oko jeszcze Paladyni zachodniego królestwa i byłem mocno na tak, ale po twoim poście muszę wstrzymać się z zakupem :).
Przychodzą mi pod koniec przyszłego tygodnia ;) Sądze, że pod koniec tygodnia powinienem być w stanie dać znać jak na tle pozostałych wypadają :mrgreen:

Dużym atutem paladynów w porównaniu do pozostałych tych tytułów jest na pewno cena... Bo najtańszy z tych powyzej to Teotihuacan, ale to dalej 120+ zł
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Solo z automą

Post autor: imrowai »

to proszę Cie o info jak działają - choć nie wiem czy wytrzymam z zakupem tak długo :)
Który dodatek do Theo miałeś na myśli - oba wychodzą chyba równocześnie?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Solo z automą

Post autor: Pan_K »

Potwierdzam Projekt Gaja, Anachrony; nieźle radzą sobie Lacerdy (tak się nazywają tam automy) w Gallerist, On Mars, Lisboa; bardzo wart polecenia także Mage Knight. Najciekawszy silnik solo, jaki znam, posiada Comancheria. Wszystko to duże gry dla zaawansowanych graczy.

Scyte nie lubię jako gry, ale/więc automy nie próbowałem. Teotihuacan ma niezłą mechanikę solo.

Dodam jeszcze, że wspomniane Anachrony niedługo doczeka się dodatku ponoć poprawiającego i tak już bardzo dobrego Chronobota (nazwa automy).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Eberhard
Posty: 32
Rejestracja: 16 sty 2012, 18:02
Has thanked: 64 times
Been thanked: 16 times

Re: Solo z automą

Post autor: Eberhard »

Everdell wydaje się fajny do gry solo. Grałem tylko raz i przegrałem z automą :D
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Solo z automą

Post autor: Lothrain »

Eberhard pisze: 29 mar 2020, 15:25 Everdell wydaje się fajny do gry solo. Grałem tylko raz i przegrałem z automą :D
W kontrze dodam, że zagrałem trzy razy ma każdym z poziomów i problemów ze zwycięstwem nad automą nie zauważyłem. Natomiast bardzo wymagający tryb solo ma Dreamscape.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Solo z automą

Post autor: kastration »

Projekt Gaja (póki jest na rynku) wydaje się dość regrywalny i trudny do gry solo. Jeśli lubisz taki tryb, to jeden z pierwszych kierunków zainteresowania IMO.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Solo z automą

Post autor: imrowai »

mecenas pisze: 29 mar 2020, 11:11 Przychodzą mi pod koniec przyszłego tygodnia ;) Sądze, że pod koniec tygodnia powinienem być w stanie dać znać jak na tle pozostałych wypadają :mrgreen:
I jak tam twoje odczucia? udało Ci się pograć?

Ja po rozeznaniu, kupiłem najpierw Paladynów. Chyba dlatego, że mam już architektów, że wyglądają oni mniej excelowo, i z recenzji wyczułem, że więcej w nich kombosowania.
Jestem na razie po 2ch grach i powiem tylko tyle WOW :) więcej opisałem już w samym temacie dotyczącym gry.

Pod koniec miesiąca kupuje Teotihuacan - zobaczymy co będzie działać lepiej, ale po paladynach, boję się, że może być kiepsko bo naprawdę są oni rewelacyjni:)

Co do Projektu Gaja - trochę drogawy z racji dostępności - wolę dwie gry niż jedna :P
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Solo z automą

Post autor: mecenas »

imrowai pisze: 07 kwie 2020, 09:16
mecenas pisze: 29 mar 2020, 11:11 Przychodzą mi pod koniec przyszłego tygodnia ;) Sądze, że pod koniec tygodnia powinienem być w stanie dać znać jak na tle pozostałych wypadają :mrgreen:
I jak tam twoje odczucia? udało Ci się pograć?

Pod koniec miesiąca kupuje Teotihuacan - zobaczymy co będzie działać lepiej, ale po paladynach, boję się, że może być kiepsko bo naprawdę są oni rewelacyjni:)

Co do Projektu Gaja - trochę drogawy z racji dostępności - wolę dwie gry niż jedna :P
Jeszcze nie udało :( póki co jedna partia na dwie ręce i jedna partia z żoną. Partia solo pewnie w najbliższych dniach.
Teotihuacan - to inny trochę rodzaj gry, aczkolwiek jest tak samo ciasno jak w Paladynach i trzeba trochę się nauczyć grać.
Projekt Gaja - zastanów się jeszcze póki ceny mimo wszystko są dalej przystępne ;)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Solo z automą

Post autor: Pan_K »

imrowai pisze: 07 kwie 2020, 09:16
Co do Projektu Gaja - trochę drogawy z racji dostępności - wolę dwie gry niż jedna :P
Ilość - wbrew klasykowi myśli ekonomicznej - nie przechodzi w jakość. Zachęcam do zakupu PG.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Solo z automą

Post autor: Curiosity »

imrowai pisze: 28 mar 2020, 21:47 mającej autome.
A tak w ogóle, to co to jest "automa"?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Solo z automą

Post autor: imrowai »

Automa to taki sztuczny oponent - tryb gry solo.
Symuluje on grę przeciwnika.
Np grając w terraformacje Marsa nie masz przeciwnika tylko układasz "pasjans" starając się zrealizować cel do określonej rundy.
Grając w gry co-op jak np Aeons czy Robinson grasz sam przeciw grze, która ma już oryginalnie grać przeciw tobie.
Trzecia opcja to właśnie automa, sam grasz za siebie, a następnie wg procedury obsługujesz "sztuczną inteligencję", która gra wg opracowanego protokołu i ścigasz się z nią np o punkty jak z prawdziwym graczem.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 509
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Solo z automą

Post autor: Pisarka »

Ja kupiłam Orlean, bo wiedziałam, że w sieci jest automa z wieloma poziomami trudności.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Solo z automą

Post autor: mecenas »

imrowai pisze: 08 kwie 2020, 14:52 Automa to taki sztuczny oponent - tryb gry solo.
Symuluje on grę przeciwnika.
Np grając w terraformacje Marsa nie masz przeciwnika tylko układasz "pasjans" starając się zrealizować cel do określonej rundy.
Grając w gry co-op jak np Aeons czy Robinson grasz sam przeciw grze, która ma już oryginalnie grać przeciw tobie.
Trzecia opcja to właśnie automa, sam grasz za siebie, a następnie wg procedury obsługujesz "sztuczną inteligencję", która gra wg opracowanego protokołu i ścigasz się z nią np o punkty jak z prawdziwym graczem.
Niestety nie do końca ;) Automa to wirtualny przeciwnik wymyślony przez firmę Automa Factory - pierwszo wprowadzony (chyba) w Vitivulture, a najbardziej znany z gry Scythe.
Aczkolwiek system ten jest na tyle dobry, że trochę utarło się by w większości gier wirtualnego przeciwnika nazywać automą, aczkolwiek paradokslanie per gra on ma różną nazwę
Anachrony - Chronobot
Teotihuacan - Teobot
Gry Shem Phiplipsa (chyba.. .teraz nie mam jak sprawdzić, ale chodzi mi o autora Najeźdźców, Architektów i Paladynów) - Shem-bot
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Solo z automą

Post autor: imrowai »

Pisarka pisze: 08 kwie 2020, 14:53 Ja kupiłam Orlean, bo wiedziałam, że w sieci jest automa z wieloma poziomami trudności.
Kurcze nie wiem czemu nie wpadł mi on nigdy na radar. Możesz powiedzieć jak działa? Masz porównanie do innych solówek?
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 509
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Solo z automą

Post autor: Pisarka »

imrowai pisze: 08 kwie 2020, 15:22
Pisarka pisze: 08 kwie 2020, 14:53 Ja kupiłam Orlean, bo wiedziałam, że w sieci jest automa z wieloma poziomami trudności.
Kurcze nie wiem czemu nie wpadł mi on nigdy na radar. Możesz powiedzieć jak działa? Masz porównanie do innych solówek?
- worker placement
- bag building

Tu masz dobry filmik: https://boardgamegeek.com/video/256162/ ... ive-plague

Gram niemal wyłącznie solo, a to moja jedyna solówka z automą, inne euro mają grę na punkty.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1903
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Solo z automą

Post autor: tomuch »

Pisarka pisze: 08 kwie 2020, 14:53 w sieci jest automa z wieloma poziomami trudności.
Możesz dać namiary na ten wariant solo? Na BGG jest ich kilka. Sam ściągnąłem aplikację do gry solo (Orleans Solomate), ale jeszcze jej nie testowałem.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Solo z automą

Post autor: vikingowa »

Dla mnie jak na razie najlepsza automa jest w Paladynach i w Teotihuacan. Obie gry często trafiają na mój stół a ostatnio prawie codziennie. Zaraz po nich jest przepiękne Everdell z przeciwnikiem w postaci wrednego szczura, który w późniejszym etapie potrafi namieszać.
Na radarze mam też nowo wydane Maracaibo, o którym słyszałam dużo dobrego.
StrateGeek
Posty: 16
Rejestracja: 27 mar 2020, 20:10
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Solo z automą

Post autor: StrateGeek »

Jeżeli mowa o "solo" to przede wszystkim polecałbym gry stworzone typowo pod taki rodzaj rozgrywki. Ktoś wcześniej wspomniał Comancheria - świetny tytuł z bardzo dobrą mechaniką. Osobiście bardzo lubię serię "Leader" od DVG. Mocno zagrywam się w B-17 Flying Fortress Leader.

Jeżeli nie przeraża cię komplikacja zasad to polecam również świetny tutuł od GMT: Enemy Coast Ahead: Doolitle Raid. Gra oferująca mnóstwo wyborów i fajny narracyjny system.

Z lżejszych tutułów stricte solo zobacz oferty Decision Games. Mają kilka ciekawych i grywalnych tytułów.
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Solo z automą

Post autor: imrowai »

Powyższych totalnie nie kojarzę :/ - dzięki za info będę sprawdzał

W międzyczasie wpadła mi na radar "anachrony". Macie jakieś opinie na jej temat. Klimat mocno kusi :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Solo z automą

Post autor: Pan_K »

imrowai pisze: 21 kwie 2020, 12:02 Powyższych totalnie nie kojarzę :/ - dzięki za info będę sprawdzał

W międzyczasie wpadła mi na radar "anachrony". Macie jakieś opinie na jej temat. Klimat mocno kusi :)
Anachrony to świetna gra z bardzo dobrym mechanizmem wirtualnego gracza (tzw. Chronobotem). Szykuje się, co więcej, dodatek, w którym Chronobot ma być dodatkowo ulepszony. Osobiście bardzo polecam tytuł.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Solo z automą

Post autor: vikingowa »

Kurczę, normalnie czytacie w myślach!😂 Od wczoraj też mi chodzi Anachrony po głowie bo nie mam żadnej solówki w klimatach sci-fi i może mi się spodobać.
Pan_K poleca to może warto zaryzykować?
ODPOWIEDZ