through the ages

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: zedd »

Wydaje mi się, że odpowiedź będzie prosta:

Nie ma takiej akcji :) A disband i destroy jest. Jak już sobie lidera urodzisz to niestety trzeba czekać aż "umrze", albo wychować jego następcę :)
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: pikpol »

i zastanawia mnie sens tego ruchu przecież liderzy przynoszą profity więc po co go wywalać??? (ale ja jestem zbyt głupi bo jeszcze ani razu nie grałem:)
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: zedd »

Jest sens, na przykład jak potrzebujesz pilnie akcji militarnej, którą Hammurabi ci zabrał, żeby dobudować jednostek do karty taktyki i skoczyć na przykład o 10 punktów w sile militarnej. Takie rzeczy dzieją się zwykle gdy ktoś zadeklaruje przeciwko Tobie wojnę.

No ale niestety - Twojej cywilizacji przewodzi Hammurabi - pokojowo nastawiony twórca prawa - jak przeciwnik najedzie twoją ziemię i splądruje kopalnie to co najwyżej możesz się trochę szybciej odbudowywać ;)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

IMHO jest tak jak napisał zedd. Filip w wielu wątkach na BGG tłumaczył żeby nie doczytywać z reguł tego czego w nich nie ma (tyle, że ja lubię się upewniać - Don Simon coś o tym wie :wink: ).

Innym przykładem "uwierającego" lidera jest Gandhi. Chciałoby się kogoś zaatakować, a Mahatma nie pozwala. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: Don Simon »

mst pisze:Filip w wielu wątkach na BGG tłumaczył żeby nie doczytywać z reguł tego czego w nich nie ma (tyle, że ja lubię się upewniać - Don Simon coś o tym wie :wink: ).
Chcialem tylko oficjalnie poinformowac, iz usluga porad dotyczacych zasad TtA moze byc czasem spowolniona (zwlaszcza wieczorami) :-).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

Pomimo spowolnienia ww.usługi zdołaliśmy dokończyć, grając prawidłowo, przedmiotową rozgrywkę. Była ona chyba dosyć nietypowa.
Jedyny pośród graczy debiutant zaplanował sobie zbrojenia mocno rozciągnięte w czasie. Zanim zdążył wprowadzić w życie swoje plany stał się ofiarą licznych wojen i agresji (w sumie podczas tej partii miały miejsce 4 wojny i 5-6 agresji!). Pozbawiało go to surowców, jedzenia, prawie wszystkich budynków, punktów kultury i ostatecznie zupełnie zmarginalizowało - było niemal przerażające jak gruntownie jego cywilizacja została pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia (ostatecznie sporo ponad 100 punktów straty do zwycięzcy i ponad 60 do drugiego miejsca). Z drugiej strony gracz, który zorganizował potężną machinę wojenną (armie wspierane kartą taktyki, przywództwem Napoleona oraz siłami powietrznymi) pomimo zdobycia na wojnie z ostatecznym zwycięzcą ok.50 punktów na finiszu został daleko w tyle (m.in.przez to, że wszczynając militarne awantury zrezygnował całkowicie z wpływu na przyszłe wydarzenia, w wyniku których na zakończenie gry stracił do zwycięzcy ok.30 punktów).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: Don Simon »

Szczerze mowiac nie widze w jej przebiegu niczego nietypowego.
Ostatnia pozycja militarna przez wiele tur - anihilacja gracza.
Ladowanie tylko w wojsko bez niczego innego - przegrana.

Wszystko bylo typowe :-).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

Pewnie masz rację. Po prostu w moich kilku dotychczasowych rozgrywkach cywilizacje utrzymywały w miarę wyrównany poziom militarny. Przegranemu w tej ostatniej partii najbardziej dała się we znaki kolejność wojen - najpierw taka, w której stracił surowce i żywność, a zaraz potem kolejne, w których stracił wszystkie budynki.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: ragozd »

Tak z ciekawosci - za ile walnal Napoleon z lotnictwem?
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

Nie pamiętam dokładnie ale były dwie armie z punktami za taktykę (tyle, że obie przestarzałe) - w sumie około 40 punktów siły przy czym agresor zrezygnował z poświęcania jednostek (co było błędem ale ostatecznie nie mającym wpływu na kolejność na mecie).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: through the ages

Post autor: jax »

Don Simon pisze:Szczerze mowiac nie widze w jej przebiegu niczego nietypowego.
Ostatnia pozycja militarna przez wiele tur - anihilacja gracza.
Ladowanie tylko w wojsko bez niczego innego - przegrana.

Wszystko bylo typowe :-).
Dla mnie nietypowa, bo az 4 wojny :)

(wojny jakiekolwiek kiedy sa a az..4...)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: through the ages

Post autor: melee »

Ostatnio graliśmy w 4 osoby i po raz pierwszy spróbowałem nie odstawać militarnie :)
Tak się tym przejąłem, że nagle miałem o. 35 siły, pozostali 5-15. Co kolejka były wojny lub agresje, co ciekawe nikt nie poświęcał jednostek, ja również. Trochę to się odbiło na braku wydarzeń w talii, ale miałem tak dużą populację (a inni prawie zerową), że łatwo było rozwijać cywilizację. Tylko mam wrażenie, że popsułem innym zabawę :(
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

A wygrałeś przynajmniej? :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: through the ages

Post autor: melee »

niestety, gdybym nie wygrał poczucie "popsucia" byłoby znacznie mniejsze
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: through the ages

Post autor: costi »

ragozd pisze:Tak z ciekawosci - za ile walnal Napoleon z lotnictwem?
OT: musze to gdzies uwiecznic - po prostu cudowny cytat :lol:
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: mst »

A dodatkowo Napoleon i lotnictwo wspierali armie złożone z antycznych wojowników i rycerzy. :wink:

Tymczasem TtA już na 7 miejscu rankingu BGG.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: through the ages

Post autor: salou »

Witam

Widzę że omawiana jest w szczegółach partia w której niestety poległem :cry: ale wracając do myśli przewodniej to większym absurdem było posiadanie przez Napoleona Piramidy :mrgreen: a teraz już bardziej na temat gry, mam nadzieję że dzisiaj pokażę że moja cywilizacja potrafi wygrywać na razie 3 porażki :x jak zwykle mam plan jednak dużo zależy od układu początkowych kart to ma spory wpływ na kolejne decyzje. MST spodziewaj się na swojej drodze wielkiego lidera i potężnej cywilizacji :mrgreen: :mrgreen: jak wielkiego to już wiesz hehe
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: through the ages

Post autor: Valmont »

salou pisze:jak zwykle mam plan jednak dużo zależy od układu początkowych kart to ma spory wpływ na kolejne decyzje.
Właśnie. Głupia losowa gra, z efektami king makingu i kuli snieżnej... 8)
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: through the ages

Post autor: jax »

salou pisze:ale wracając do myśli przewodniej to większym absurdem było posiadanie przez Napoleona Piramidy :mrgreen:
Dlaczego? Historycznie Napoleon prawie został właścicielem Piramid :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: through the ages

Post autor: salou »

jax pisze:
salou pisze:ale wracając do myśli przewodniej to większym absurdem było posiadanie przez Napoleona Piramidy :mrgreen:
Dlaczego? Historycznie Napoleon prawie został właścicielem Piramid :)
Ja też ważę prawie 90 kg :mrgreen: :mrgreen: i bez śmiechów proszę :mrgreen: :mrgreen:
prawie robi wielką różnicę :D
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: through the ages

Post autor: salou »

Valmont pisze:
salou pisze:jak zwykle mam plan jednak dużo zależy od układu początkowych kart to ma spory wpływ na kolejne decyzje.
Właśnie. Głupia losowa gra, z efektami king makingu i kuli snieżnej... 8)
Efekt kuli śnieżnej występuje w wielu grach co nie przeszkadza mi być bardzo ciekawymi pozycjami, i nie widzę w tym efekcie niczego złego zgodnie ze starym przysłowiem (jak se pościelisz tak się wyśpisz ) jakie podejmiesz decyzje tak będzie rozwijała się twoja cywilizacja.

Co do losowości to mam wrażenie że na punkcie tego sloganu (gra losowa, tudzież losowość) panuje ogólna obsesja i kojarzy się z czymś złym, zupełnie tego nie rozumiem, przecież sama gra opowiada o rozwoju ludzkości a on sam był losowy nie wiadomo było kiedy ktoś wymyśli proch lub zbuduje piramidę nie było wiadomo kiedy narodzi się jakiś lider które porwie naród do walki :D to pojawianie się losowe kart bardzo tutaj pasuje i jest bardzo na miejscu. :mrgreen: , pewnie sobie zażartowałeś :D ale mimo to spotkałem się już z takim zarzutem i dlatego o tym piszę :wink:
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Re: through the ages

Post autor: Silent »

2 szybkie pytania :)

1.Co się dzieje, jeżeli nie jestem w stanie opłacić korupcji, przy żywności jest -4 punkty, a w tym przypadku:). Zakładam, że nic się nie dzieje, tylko się traci tyle ile się ma, po produkcji. Wiadomo, że nie powinno się dopuścić do takiej sytuacji, ale może się zdarzyć.

2. Czy jest dozwolone zagranie karty pozwalającej zmniejszenie kosztu budowy 1 etapu cudu o 2 mniej, gdy kolejny etap cudu kosztuje 2. Powoduje to koszt równy 0, to skąd biorę niebieski znacznik, aby zaznaczyć postęp budowy cudu. Czy biorę go z banku czy tracę 1 surowiec, choć koszt jest równy 0.
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: yosz »

1. Nic nie tracisz. Polecam granie z wariantem - przy produkcji żywności musisz wyprodukować tyle ile masz farm, ale przy produkcji brązu / żelaza sam decydujesz ile produkujesz - jest to trochę bardziej realne (jako przywódca masz wpływ na pracę kopalń, a na rośnięcie roślin już nie bardzo ;) ) i pozwala czasem uniknąć korupcji. Lepiej wyprodukować jeden znacznik niż dwa i od razu je stracić bo akurat zahaczyłem o korupcję

2. Tracisz z banku
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: through the ages

Post autor: ragozd »

tez polecam ten wariant - dla mnie jakby naturalny :)
A losowosc - to sol tej gry :) (jak i wiekszosci). Ja bardzo lubie gry gdzie trzeba sie wykazac elastycznoscia strategii :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: through the ages

Post autor: Don Simon »

Valmont placze, bo za kazdy razem jak gral to w trzeciej erze juz byl tak...rozkojarzony, ze zupelnie nie kontrolowal co sie dzieje :-).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
ODPOWIEDZ