Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Bruno »

KozaK69 pisze: 27 mar 2020, 19:29 Dlatego też Niepokoje na pudełku mają napisane że jest to "Rozszerzenie eksperckie" i nie jest to tylko chwyt marketingowy :)
.... a tego nawet nie zauważyłem! :D
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: kastration »

Terraformacja skończyła się na Kill 'Em All... to znaczy na "Preludium" przyspieszającym rozgrywki. To tak odnośnie rad, jakie dodatkowe elementy kupić. Ale co kto lubi.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Nilis »

Ambious pisze: 04 mar 2020, 10:39 Mam już podstawkę i dodatek preludium. Zastanawiam się nad następnym - co polecicie? Kolonie czy niepokoje?

[z koszulkami zapraszam do dedykowanego działu - Curiosity]
Zdecydowanie kolonie i na tym koniec. Wszystko dalej wprowadza w grze coraz więcej mechanizmów i zaczyna ludzi głowa boleć a nie o to ma chodzić.
Nie grałem tylko w Wenus ale słyszałem baaardzo mieszane opinie.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

Grałem 3 razy ostatnio z Wenusem, Koloniami, Niepokojami, Pathfinderem, Wysoką Orbitą i Ekspansja terytorialna polecam epicka gierka :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: donmakaron »

Bruno pisze: 27 mar 2020, 18:21 Zgadzam się, że klimatem dość mocno odskakują od ściśle rozumianego terraformowania kosmosu...
Nie wyobrażam sobie, żeby terraformowanie, w którego efekcie powstają miasta, międzyplanetarna sieć handlowa, hotele, transport publiczny czy kolonia karna, miało się odbyć bez udziału istniejącego lub bez powstania nowego systemu politycznego ;)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Kin@a »

Czy można gdzieś jeszcze kupić minidodatek 3 karty korporacji? Ewentualnie czy będzie ich dodruk?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Bruno »

donmakaron pisze: 29 mar 2020, 18:06
Bruno pisze: 27 mar 2020, 18:21 Zgadzam się, że klimatem dość mocno odskakują od ściśle rozumianego terraformowania kosmosu...
Nie wyobrażam sobie, żeby terraformowanie, w którego efekcie powstają miasta, międzyplanetarna sieć handlowa, hotele, transport publiczny czy kolonia karna, miało się odbyć bez udziału istniejącego lub bez powstania nowego systemu politycznego ;)
OK, tak samo jak np. bez badań inżynieryjnych nad transportem obrębie planet o zupełnie innej grawitacji niż ziemska. A jednak ewentualny dodatek pt. Inżynieria na Marsie, sfocusowany na badaniach naukowych, pozyskiwaniu grantów, patentowaniu wyników i lobbowaniu na rzecz ich zastosowania w praktyce, też uznałbym za odskakujący od ściśle rozumianego terraformowania :wink: (któremu poświęcone są wszystkie pozostałe dodatki, z wyjątkiem Niepokojów właśnie).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
zardoz
Posty: 29
Rejestracja: 27 sty 2020, 21:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: zardoz »

Dla mnie jak weszły Niepokoje to wprowadziły ciekawą mechanikę (zwłaszcza aktualizacja WT). Dodatek Wenus mam dopiero od tego tygodnia, Kolonie nieco wcześniej a pozostałe dodatki to niemalże od początku. Wenus chyba jest najmniej ciekawy ale przyznam, że za projekt standardowy można podciagnać swoje WT trochę.

Ja gram przeważnie w 3 osoby i zauważyłem, że w 80% przypadków dominacja na planszy daje zwycięstwo. Przyznam, że dla mnie troche za szybko gra się kończy gdyż ja za często ulegam pokusie kupowania kart i próby ich zagrania aby rozbudować swoją planszetkę. Zakupiłem także trzy fanowskie dodatki z ostatniego zamówienia ale jeszcze ich nie ograłem. Niestety nie zakupiłem gigamapy z tego zamówienia ale być może będzie jeszcze kolejne zamówienie to wtedy sobie zakupię :)
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

zardoz pisze: 29 mar 2020, 22:58 Dla mnie jak weszły Niepokoje to wprowadziły ciekawą mechanikę (zwłaszcza aktualizacja WT). Dodatek Wenus mam dopiero od tego tygodnia, Kolonie nieco wcześniej a pozostałe dodatki to niemalże od początku. Wenus chyba jest najmniej ciekawy ale przyznam, że za projekt standardowy można podciagnać swoje WT trochę.

Ja gram przeważnie w 3 osoby i zauważyłem, że w 80% przypadków dominacja na planszy daje zwycięstwo. Przyznam, że dla mnie troche za szybko gra się kończy gdyż ja za często ulegam pokusie kupowania kart i próby ich zagrania aby rozbudować swoją planszetkę. Zakupiłem także trzy fanowskie dodatki z ostatniego zamówienia ale jeszcze ich nie ograłem. Niestety nie zakupiłem gigamapy z tego zamówienia ale być może będzie jeszcze kolejne zamówienie to wtedy sobie zakupię :)
Zawsze wygrywają stacki na 2 na 100% na 3 raczej tez na 4 lub 5 różnie;) Nie da się wygrać ze stackującym 1v1 skoro on nie terraformuje, bo i po co skoro punkty sobie zbiera co ture;)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: donmakaron »

Bruno pisze: 29 mar 2020, 20:50[...] też uznałbym za odskakujący od ściśle rozumianego terraformowania :wink:
Tytuł mojego egzemplarza nie brzmi "Ściśle Rozumiana Terraformacja Marsa" ;) Rozumiem o co chodzi, ale nie do końca się zgadzam w przypadku Kolonii, które zasadniczo nie opowiadają o żadnej terraformacji obiektów, na których mamy kolonie. W Wenus niby terraformujemy, ale większość czasu spędzamy ponad powierzchnią planety w dryfowcach :P Ale mniejsza o to, rzeczywiście jeden powie, że Niepokoje odbiegają tematycznie od reszty, a drugi że poszerzają zagadnienie i obaj będą mieli choć trochę racji :)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: bdm »

W wariancie solo trudno jest terraformować? Bo do połowy gry praktycznie stoją mi wszystkie trzy wskaźniki a potem to już brakuje czasu żeby do 14 tury się wyrobić. :roll:
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

Moze zbyt podobnie grasz jak w multi i za bardzo przez to idziesz w ekonomie? Ale ogolem w drugiej polowie gry robi sie znacznie wiecej.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: bdm »

No w drugiej połowie ruszylo bardzo do przodu, zwłaszcza ciepło (temperatura) i roślinność (tlen), najgorzej oceany. 14 tur to jednak zbyt mało jak dla mnie.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

14 tur to wiecej niz trzeba ;-) Musisz sie przestawic by nie budowac az tak duzego silnika ktory pozno odpali oraz korzystac wiecej z projektow standardowych.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: bdm »

Przyznam, że mało korzystałem. Uznałem, że nie są tak opłacalne.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: seki »

bdm pisze: 14 kwie 2020, 19:42 Przyznam, że mało korzystałem. Uznałem, że nie są tak opłacalne.
Bo zwykle to prawda i karty na ogół są bardziej opłacalne. Ale czasami nie dochodzą przydatne karty, wtedy projekty standardowe mogą przybliżyć nas do sukcesu.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Bartoszeg02 »

Mam pytanie odnośnie dodatku Wenus. Zastanawiam się jak on działa z podstawką + preludium? Zdaję sobie sprawę że ten dodatek jest najgorzej oceniany; argumenty jakie słyszałem są takie że zbyt rzadko wypadają karty odnoszące się do wenus przez co wskaźniki na tej nowej mapce mogą nie drgnąć przez całą grę. W TM gram u jednego kolegi który ma wszystkie dodatki (bez marsa) a teraz drugi (posiadający samą podstawkę + preludium) ma urodziny i zacząłem się zastanawiać nad tym Wenusem; przyznaję że kieruje mną ciekawość jak ten dodatek działa :)
Kolega prawie na pewno nie zakupi pozostałych dodatków stąd moje pytanie do was czy sama podstawka + preludium + wenus działa spoko czy jednak szkoda kasy bo to po prostu słaba pozycja?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: seki »

Ja posiadam wymienione przez Ciebie dodatki i nie widzę przeszkód by funkcjonowały ze sobą dobrze. Ja wolał bym mieć Wenus niż nie mieć, jest bezpiecznym dodatkiem, takim który gry nie zepsuje. Nie wywraca gry do góry nogami także taki prezent powinien się sprawdzić bez względu na upodobania. Osobiście nie rozumiem tych negatywnych opinii. Ocenianie negatywne Wenus to tak jakby negatywną ocena całej gry. W momencie gdy gramy z zasadą, że co rundę zwiększamy jeden parametr za darmo (co jest fajnym taktycznym działaniem) to dodatkowy tor jest bardzo przydatny. Dodatkowe nagrody i tytuły są też dobrym elementem. Samo skupienie się w grze na terrraformowaniu Wenus jest już rzeczywiście sytuacyjne, zależy od posiadanych kart. Ale nie jest tak, że nikt Wenus nie rozwija, mamy przecież cenne bonusy i progres WT dzięki temu.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Bludgeon »

Bartoszeg02 pisze: 18 kwie 2020, 09:00 Mam pytanie odnośnie dodatku Wenus. Zastanawiam się jak on działa z podstawką + preludium?
Działa bez zarzutów.
Bartoszeg02 pisze: 18 kwie 2020, 09:00 Zdaję sobie sprawę że ten dodatek jest najgorzej oceniany; argumenty jakie słyszałem są takie że zbyt rzadko wypadają karty odnoszące się do wenus przez co wskaźniki na tej nowej mapce mogą nie drgnąć przez całą grę.
Nie zauważyłem żeby był to jakiś problem. Czasem się tak zdarzy przy małym player count.
Bartoszeg02 pisze: 18 kwie 2020, 09:00 W TM gram u jednego kolegi który ma wszystkie dodatki (bez marsa)
Czyli ma wszystkie dodatki oprócz podstawki? :lol: :lol:
A tak serio to ten mars to jakiś fanowski dodatek?
Bartoszeg02 pisze: 18 kwie 2020, 09:00bo to po prostu słaba pozycja?
Nie, to jest dobry dodatek.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

Chodzi pewnie o pathfindera
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 261
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Shimrod »

gogovsky pisze: 18 kwie 2020, 11:33 Chodzi pewnie o pathfindera
Stawiałbym na dodatkową planszę.
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Bartoszeg02 »

hahahaha chodziło oczywiście o WENUS xD

Dobra dzięki serdeczne! W takim razie teraz muszę wybrać 2 pozycje z 3: ekrany graczy, plansze, Wenus. :P ojjjj ciężki wybór bo każda pozycja na swój sposób kusi :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: brazylianwisnia »

Najlepszy dodatek to hellas i elysium. Wenus tez jest spoko ale jak isc w ta stronę to lepiej kolonie bo balansuja pewne rzeczy i przez to pojawia sie wiecej drog do zwyciestwa.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: bdm »

brazylianwisnia pisze: 14 kwie 2020, 19:40 14 tur to wiecej niz trzeba ;-) Musisz sie przestawic by nie budowac az tak duzego silnika ktory pozno odpali oraz korzystac wiecej z projektow standardowych.
Przeczytałem pierwszą połowę wątku (przeszło 50 stron), zajęło mi to pół dnia :D ale wyłapałem wpisy o grach solo i w każdym przypadku te 14 tur to tak na styk. Albo się udało albo zabrakło bardzo niewiele.
Grałem solo cztery partie i niestety cztery porażki (pierwsza wiadomo - zapoznawcza), ale dwie partie dosłownie przerżnąłem jednym poziomem tlenu/temperatury. Gram wariant wg instrukcji, czyli korpo i poziomy produkcji na 0, bez draftu.
Mimo porażek świetna gra i zabawa.
Uranopolis
Posty: 49
Rejestracja: 18 gru 2017, 18:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Uranopolis »

bdm pisze: 20 kwie 2020, 15:14
brazylianwisnia pisze: 14 kwie 2020, 19:40 14 tur to wiecej niz trzeba ;-) Musisz sie przestawic by nie budowac az tak duzego silnika ktory pozno odpali oraz korzystac wiecej z projektow standardowych.
Przeczytałem pierwszą połowę wątku (przeszło 50 stron), zajęło mi to pół dnia :D ale wyłapałem wpisy o grach solo i w każdym przypadku te 14 tur to tak na styk. Albo się udało albo zabrakło bardzo niewiele.
Grałem solo cztery partie i niestety cztery porażki (pierwsza wiadomo - zapoznawcza), ale dwie partie dosłownie przerżnąłem jednym poziomem tlenu/temperatury. Gram wariant wg instrukcji, czyli korpo i poziomy produkcji na 0, bez draftu.
Mimo porażek świetna gra i zabawa.
Zagrałem z ciekawości trzy partie; wszystkie wygrane, korporacjami POINT LUNA, ROBINSON INDUSTRIES i ECOLINE, tą ostatnią najlepszy. Wydaje mi się, że w solowych partiach korporacje mają dużo większe znaczenie, gorsze mogą być te,,które korzystają na działaniach przeciwnika.
Uważam, że ktoś z kilkunastoma rozgrywkami na koncie nie powinien mieć problemu w 14 pokoleniach skończyć, wręcz można się bawić w śrubowanie wyniku.
Najważniejszy jest start - nie wolno kupować projektów na zapas, nawet bardzo dobrych, każda wydana złotówka musi szybko procentować.
ODPOWIEDZ