Chaos in the Old World / Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: hipcio_stg »

EVOCATVS pisze: 22 kwie 2020, 20:39
hipcio_stg pisze: 22 kwie 2020, 19:05 Natomiast składanie się na kiepską grę za sztucznie podbitą do granic absurdu ceną jest szaleństwem. Gra jest słaba,kiepsko wykonana i tylko na 4 graczy.
Możesz jakoś uargumentować słabość i kiepskość Chaosu? Co do wykonania, to jest co najmniej przyzwoite, tylko figurki są już trochę poza dzisiejszymi standardami, chociaż nie są najgorsze, ale oprawa graficzna, zwłaszcza plansza, jest bardzo fajna i klimatyczna. Do jakości komponentów też nie mam zastrzeżeń.
Zagrałem dwie partie w nowy egzemplarz. Odfoliowany przed rozgrywką. Graliśmy w 3 osoby. Pierwszą wygrał Khorne, drugą przegraliśmy wszyscy bo jakieś karty wydarzeń się zestackowały i gra się skończyła :o. Połowa bodajże akolitów straciła "księżyce"? Plansza wykonana na dobrym poziomie. Tylko plansza. Sam fakt, że gra narzuca mi styl grania (i to już na poziomie instrukcji) każdą frakcją nie zachęca do jej odkrywania. Lubię RPG Warhammera, ale przy planszy nie czuję tego samego klimatu. Nie jestem fanem aero controli, wolę mózgotrzepy. Z podobnych pozycji z chęcią wracam tylko do Blood Rage - który w moim odczuciu jest znacznie lepszy od chaosu. Próbowałem INIS, próbowałem PLO. Raz wystarczy.
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: panda_09 »

hipcio_stg pisze: 23 kwie 2020, 16:07 Zagrałem dwie partie w nowy egzemplarz. Odfoliowany przed rozgrywką. Graliśmy w 3 osoby. Pierwszą wygrał Khorne, drugą przegraliśmy wszyscy bo jakieś karty wydarzeń się zestackowały i gra się skończyła :o. Połowa bodajże akolitów straciła "księżyce"? Plansza wykonana na dobrym poziomie. Tylko plansza. Sam fakt, że gra narzuca mi styl grania (i to już na poziomie instrukcji) każdą frakcją nie zachęca do jej odkrywania. Lubię RPG Warhammera, ale przy planszy nie czuję tego samego klimatu. Nie jestem fanem aero controli, wolę mózgotrzepy. Z podobnych pozycji z chęcią wracam tylko do Blood Rage - który w moim odczuciu jest znacznie lepszy od chaosu. Próbowałem INIS, próbowałem PLO. Raz wystarczy.
Grasz wiedząc, że nie lubisz tego typu gier czy dopiero po zagraniu ponownie o tym się przekonujesz? Twój komentarz jest tu tak potrzebny jak wybory w maju.
To jakby pod postem o polecenie niezłej torfowej whisky napisać: nienawidzę single maltów, tylko wóda!!! :mmrgreen:
Chaos niewątpliwie jest jedną z najlepszych gier area control i najlepszą DoaM Langa - moje osobiste zdanie. Rising Sun mniej podeszła, a Blood Rage jest potworem, w którego nigdy więcej nie zagram, 2x wystarczy. Nudna wydmuszka, chyba najgorsza DoaM w jaką grałem.
Lubię area control/DoaM. Mózgotrzep? Uwielbiam Mombasę i TtA, ale to chyba nie mózgotrzepy.
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: TuReK »

hahaha, jak przegraliście z grą to Twoja opinia jest rzeczywiście dużo wnosząca.
Z pustego i Saruman nie naleje
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: gogovsky »

TuReK pisze: 23 kwie 2020, 18:58 hahaha, jak przegraliście z grą to Twoja opinia jest rzeczywiście dużo wnosząca.
Zagrałem z 50 partii nigdy nie przegraliśmy z grą nawet z samymi trudnymi wydarzeniami ze szczura:D W ogóle co to za pomysł grania we 3?
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: kwiatosz »

Swoją drogą gdyby nie te słoneczka to Chaos byłby moim złotym środkiem między obecnością figurek a ich wpływem na cenę. Są, nie najpiękniejsze, ale widać co reprezentują. Ja figurek nie maluję, więc te wnoszą mi klimatu ile trzeba, mają swoje funkcje widoczne na pierwszy rzut oka, a nie są nieraktyczmie wielkie czy za drogie. Nexus OPS od FFG ma podobne, to był dobry okres dla balansu figurki/cena.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: TuReK »

Może nie dbacie, moi kultyści mają słoneczka na miejscu :mrgreen: A grane było, że hoho.

We 3 się całkiem spoko gra, zależnie od składu bogów bardzo ciekawe albo dziwne rzeczy mogą wychodzić, różne nietypowe strategie albo słabe na 4 karty i moce okazują się przydatne.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: hipcio_stg »

panda_09 pisze: 23 kwie 2020, 18:57
hipcio_stg pisze: 23 kwie 2020, 16:07 Zagrałem dwie partie w nowy egzemplarz. Odfoliowany przed rozgrywką. Graliśmy w 3 osoby. Pierwszą wygrał Khorne, drugą przegraliśmy wszyscy bo jakieś karty wydarzeń się zestackowały i gra się skończyła :o. Połowa bodajże akolitów straciła "księżyce"? Plansza wykonana na dobrym poziomie. Tylko plansza. Sam fakt, że gra narzuca mi styl grania (i to już na poziomie instrukcji) każdą frakcją nie zachęca do jej odkrywania. Lubię RPG Warhammera, ale przy planszy nie czuję tego samego klimatu. Nie jestem fanem aero controli, wolę mózgotrzepy. Z podobnych pozycji z chęcią wracam tylko do Blood Rage - który w moim odczuciu jest znacznie lepszy od chaosu. Próbowałem INIS, próbowałem PLO. Raz wystarczy.
Grasz wiedząc, że nie lubisz tego typu gier czy dopiero po zagraniu ponownie o tym się przekonujesz? Twój komentarz jest tu tak potrzebny jak wybory w maju.
To jakby pod postem o polecenie niezłej torfowej whisky napisać: nienawidzę single maltów, tylko wóda!!! :mmrgreen:
Chaos niewątpliwie jest jedną z najlepszych gier area control i najlepszą DoaM Langa - moje osobiste zdanie. Rising Sun mniej podeszła, a Blood Rage jest potworem, w którego nigdy więcej nie zagram, 2x wystarczy. Nudna wydmuszka, chyba najgorsza DoaM w jaką grałem.
Lubię area control/DoaM. Mózgotrzep? Uwielbiam Mombasę i TtA, ale to chyba nie mózgotrzepy.
Grywam od czasu do czasu, bo znajomy kupi i nalega. Zawsze po zagraniu wracam do myśli, że to nie mój typ.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: EVOCATVS »

Czyli taki hejt dla hejtu leci, bo ktoś każe Ci grać? Ja, na przykład, bardzo nie lubię Inis, ale nie powiem, że jest to zła gra, bo jest bardzo dobra, tylko nie w moim typie i, po prostu, w nią nie gram, niezależnie jak mocno jestem namawiany.
Kitshu
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 16:58
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Kitshu »

A ja uwielbiam i INIS i Chaosik, co do Khorna że gięty to biadolenie ludzi którzy tej gry nie ogarniają, albo słabego składu. Normalne że jak się czymś łatwo gra a z 3 przeciwników 2 gra średnio albo słabo to Khorne ma łatwiej jeszcze. U nas natomiast gdzie każdy z mojej ekipy ma spoooro partii w Chaosik, Khorne to się musi ostro nagimnastykować żeby się liczyć :] natomiast za frakcję które po zmasterowaniu dają największy power uważam Tzneetcha i Slaanesha.

Granie w 3 w Chaos ? nie lepiej coś innego odpalić :D?
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: VivoBrezo »

Dokładnie, przy dłuższym graniu wydaje mi się, że taktyki Khorna i Nurgla są zbyt oczywiste, za to Tzneetcha i Slaanesha to nieprzewidywalny kocioł, można z niego coś zaskakującego wyciągnąć.
Może być też tak, że z ekipą jesteśmy teraz na tym poziomie, a za chwile okażę się że jednak inna strona będzie wygrywać.

No i jest jeszcze Szczur, który nigdy nie wiadomo co zrobi :D.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1284
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 214 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: ShapooBah »

Zastanawiałem się ostatnio, czy Lang mógłby spróbować wydać tę grę po zmianie konwencji i settingu. Jedyne co przyszło mi do głowy, to wzięcie 4 jeźdźców Apokalipsy: (Khorne - wojna, Plaga - Nurgull, Głód - Tzeentech, Śmierć - Slaneesh), mapą mogłaby być jakaś postapokaliptyczna ziemia. Zasadniczo w czystej teorii taki resetting mógłby zadziałać, może nawet z jakimś rebalancem postaci.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Gambit »

ShapooBah pisze: 07 maja 2020, 10:13 Zastanawiałem się ostatnio, czy Lang mógłby spróbować wydać tę grę po zmianie konwencji i settingu. Jedyne co przyszło mi do głowy, to wzięcie 4 jeźdźców Apokalipsy: (Khorne - wojna, Plaga - Nurgull, Głód - Tzeentech, Śmierć - Slaneesh), mapą mogłaby być jakaś postapokaliptyczna ziemia. Zasadniczo w czystej teorii taki resetting mógłby zadziałać, może nawet z jakimś rebalancem postaci.
A co ze Szczurem?
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1284
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 214 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: ShapooBah »

Dobro omenowskie zanieczyszczenie, które zastąpiło plagę :D?


Albo Sam Baranek Boży :shock:
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: jnowaczy »

Mi w Chaos najlepiej się gra solo
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: donmakaron »

Może Szczurami byliby sami ludzie, którzy w obliczu apokalipsy rzucają się sobie do gardeł.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Zet »

A ja proponuję wersję ekologiczną, gdzie byśmy grali Doktor Zarazą, Szkodnikiem, Księciem Nukem, Szachrajem Szwindlem i Chytrusem Szlamem. A w kartach wydarzeń byłyby działania Planetarian i Kapitana Planety.
Thorn
Posty: 3
Rejestracja: 28 maja 2020, 09:27

Chaos w starym świecie karta spustoszenia

Post autor: Thorn »

Witam
Nie wiem czy wybrałem do tego dobry dział ale już tłumaczę:
Przepadła mi jedna karta, dokładnie karta spustoszenia nr.2 z podstawki do gry Chaos w Starym Świecie, pisałem już do Galakty ale nie dostałem żadnej odpowiedzi.
Bez tej karty gra robi się nie za bardzo grywalna i tutaj moje pytanie: Czy znalazła by się jakaś dobra osoba, która mogła by zrobić zdjęcie lub skan takiej karty? będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: tomp »

Słyszałem wiele dobrego o tym tytule. Niestety nie jest dostępny w sklepach.
Ceny w drugim obiegu mocno zawyżone. Widziałem oferty od 500 do 2000 zł (sic!).

Czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć, dlaczego wydawca nie czuje tych pieniędzy i nie robi dodruku ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: lukkk »

tomp pisze: 28 maja 2020, 17:20 Słyszałem wiele dobrego o tym tytule. Niestety nie jest dostępny w sklepach.
Ceny w drugim obiegu mocno zawyżone. Widziałem oferty od 500 do 2000 zł (sic!).

Czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć, dlaczego wydawca nie czuje tych pieniędzy i nie robi dodruku ?
Licencja :)
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: gogovsky »

FFQ pokłóciło się, ze wszystkimi oprócz Disneya :p
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: Atamán »

TuReK pisze: 24 kwie 2020, 10:40 Może nie dbacie, moi kultyści mają słoneczka na miejscu :mrgreen: A grane było, że hoho.
No właśnie ja też nie wiem o co chodzi, bo u mnie też wszystko dobrze się trzyma, a kupiłem używany egzemplarz i sam sporo grałem :)
ShapooBah pisze: 07 maja 2020, 10:13 Zastanawiałem się ostatnio, czy Lang mógłby spróbować wydać tę grę po zmianie konwencji i settingu. Jedyne co przyszło mi do głowy, to wzięcie 4 jeźdźców Apokalipsy: (Khorne - wojna, Plaga - Nurgull, Głód - Tzeentech, Śmierć - Slaneesh), mapą mogłaby być jakaś postapokaliptyczna ziemia. Zasadniczo w czystej teorii taki resetting mógłby zadziałać, może nawet z jakimś rebalancem postaci.
Oooo, grałbym :D
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: tomp »

Atamán pisze: 28 maja 2020, 18:07 ...
ShapooBah pisze: 07 maja 2020, 10:13 Zastanawiałem się ostatnio, czy Lang mógłby spróbować wydać tę grę po zmianie konwencji i settingu. Jedyne co przyszło mi do głowy, to wzięcie 4 jeźdźców Apokalipsy: (Khorne - wojna, Plaga - Nurgull, Głód - Tzeentech, Śmierć - Slaneesh), mapą mogłaby być jakaś postapokaliptyczna ziemia. Zasadniczo w czystej teorii taki resetting mógłby zadziałać, może nawet z jakimś rebalancem postaci.
Oooo, grałbym :D
Można też szukać analogii do rzeczywistości.

Chaos => Porządek (na zasadzie przeciwności) => Biurokracja
W starym świecie => Europa => Unia
wychodzi już zgrabny tytuł "Biurokracja w unii europejskiej"
Wizualizuje już hasła marketingowe dla gry: "Zagraj jednym z europejskich przywódców, Merkel czy Macron ? Czy odważysz się wykorzystać nieograniczone możliwości najważniejszej jednostki poborcy podatkowego ?"

:twisted: :twisted: :twisted:


Jedno albo drugie lub inny pomysł mógłby wskrzesić dobrą grę.
Chyba podobny zabieg został zastosowany przy tytule Nanty Narking
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: RasTafari »

ShapooBah pisze:Zastanawiałem się ostatnio, czy Lang mógłby spróbować wydać tę grę po zmianie konwencji i settingu. Jedyne co przyszło mi do głowy, to wzięcie 4 jeźdźców Apokalipsy: (Khorne - wojna, Plaga - Nurgull, Głód - Tzeentech, Śmierć - Slaneesh), mapą mogłaby być jakaś postapokaliptyczna ziemia. Zasadniczo w czystej teorii taki resetting mógłby zadziałać, może nawet z jakimś rebalancem postaci.
Ostatnio kumpeli tłumaczyłem zasady i to samo powiedziała :mrgreen:
tomp pisze:Chyba podobny zabieg został zastosowany przy tytule Nanty Narking
a w miejsce być może wstawiamy z pewnością :wink:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Chaos in the Old World / Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: TuReK »

Z pustego i Saruman nie naleje
maszka
Posty: 1
Rejestracja: 05 lut 2020, 18:17

Re: Chaos in the Old World / Chaos w Starym Świecie (Eric M. Lang)

Post autor: maszka »

Hej mam pytanie

Czy ma ktoś w dobrej jakości skan mapy. Chodzi o wydrukowanie mapy neoprenowej do chaosu i potrzebuje bardzo dobrej jakości pliku😍.

Jeśli macie też pomysł czym można było by to zaskakiwać to dajcie znać ❤
ODPOWIEDZ