Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Tomson »

Portal nie żartował z poziomem trudności sprawy Bez śladu. Muszę przyznać, że wytarła ona nami podłogę. Zdobyliśmy całe 0 pkt i nie odpowiedzieliśmy poprawnie na żadne z pytań. Wstyd jest tym większy, że ze wszystkich wydanych do tej pory spraw nie rozwiązaliśmy jak dotąd jedynie jednej (nr 2 z pierwszej kampanii). A Wam jak poszło?
Spoiler:
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: vikingowa »

Ja się przyznaję... Też poległam ale z 5 punktami.
Spoiler:
matalisman
Posty: 1
Rejestracja: 07 kwie 2020, 02:24

Re: Detective: A Modern Crime Board Game

Post autor: matalisman »

Bruno pisze: 14 paź 2018, 04:09
To definitywnie zmienia wymowę wierszyka! Angielskie (zapewne oryginalne) brzmienie zwrotki trzeciej wyraźnie wskazuje, że nie chodzi o wskazówkę geograficzną (która tym samym kończy się przy zwrotce nr 2 na obu wyspach), a chronologiczną! (czas wybuchu bomby). Tym samym, znając treść anglojęzyczną, dużo łatwiej wytypować właściwy nr karty, pod którą kryje się poszukiwana furgonetka.
Nie wiem czy ktoś po drodze na to nie odpowiedział - ale
Spoiler:
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Largo »

Z racji kwarantanny ciśniemy z małżonką w Detektywa, który przeleżał rok na półce. Pierwsza sprawa to porażka z kilku powodów, ale o tym może kiedy indziej. Udało się rozegrać drugą sprawę. Zdecydowanie lepsza niż pierwsza. Wszystko o wiele lepiej się klei, ale było kilka rzeczy, które jak dla mnie zabiły przyjemność z rozgrywki. Po pierwsze nigdzie nie było powiedziane, że do bazy można wprowadzać sygnatury z małymi 'x' przez co biłem się ze sprawą dłużej niż potrzeba (brak najważniejszego dowodu w bazie do porównania). Wynik końcowy był mocno uzależniony od tego, czy posiadało się żetony autorytetu. Mimo, że odpowiedzieliśmy praktycznie na wszystko dobrze, ale nie zaliczyło nam materiałów (nie wprowadziłem tych niepełnych sygnatur, bo logicznym wydawało się nie robienie tego) to mieliśmy max żetonów stresu (7) i sprawa niezaliczona, bo odjęło nam punkty. Reasumując rozwiązałem sprawę, ale nie zaliczyłem. Dziwne to strasznie...
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1149 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Bruno »

Instrukcja drukowana nie objaśnia dobrze działania bazy dowodów w Antares, ale podobno mieli to uzupełnić w instrukcji w samym Antaresie - sprawdź tam!
Pamiętaj też, żeby po wprowadzeniu jakiejkolwiek, nawet niepełnej, sygnatury wcisnąć "porównaj", żeby system gry uznał, że faktycznie masz jakieś powiązanie z wcześniejszymi danymi (porównuj zawsze, nawet jeśli to pierwsza sygnatura w danym scenariuszu - zawsze mogłeś zebrać jakieś dowody we wcześniejszym, a poza tym niektóre sygnatury otrzymujesz automatycznie podczas "poznawania" nowych osób, np. na podstawie kartotek policyjnych i nie zawsze się o tym pamięta).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
mrozy16
Posty: 292
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: mrozy16 »

Detektyw to świetna gra na okres kwarantanny. Ostatnio grałem z żoną i z kolegą przez internet (był takim konsultantem). Coraz bardziej ta gra mi się podoba, drugi scenariusz boleśnie nas nauczył, żeby nie brać nadgodzin, a trzeci, żeby czytać dokładnie (bo sobie mechanicznie popsułem tą rozgrywkę). Czwarty natomiast 18/18. Świetna gra.
Do robienia notatek w wersji elektronicznej polecam padleta. Można tam napisać dużo więcej niż na kartkach, przerzucać zdjęcia z antares itp., a dodatkowo udostępnić komuś w czasie rzeczywistym, gdybyście chcieli grać na odległość (łatwiej jest w sprawy, które są do wydruku, bo i druga osoba ma wgląd).
muflonsky
Posty: 4
Rejestracja: 14 kwie 2020, 10:53

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: muflonsky »

Ma ktoś "Przyczyny naturalne" w PDF? Na bgg, jak ktoś pisał wcześniej, znalazłem tylko wersję ENG.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Largo »

Jedziemy dalej z kampanią. Tym razem 3 sprawa. Wygrana za drugim podejściem. Jeżeli chodzi o mnie to mimo, że uwielbiam dedukcję itp to to, co tam się dzieje to jakiś nie śmieszny żart. Dokończę kampanię tylko dlatego, że żona chce grać, ale ten rozdział całkowicie zabił moja chęć do dalszej gry. Nie będę się powtarzał jeżeli chodzi o zarzuty, bo na wcześniejszych stronach wątku jest wszystko opisane. Nie wiem jak komulkowiek mogła podobać się ta sprawa.
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: MsbS »

Czy polecacie sprawę 6 - 'Przedmieścia' na pierwsze podejście do gry? Czy lepiej jednak zacząć od kampanii? Wiem, co pisze wydawca, chodzi mi bardziej o odczucia graczy. Przejrzałem pobieżnie ten wątek, ale to ponad 700 wpisów...
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: mordajeza »

MsbS pisze: 26 kwie 2020, 11:28 Czy polecacie sprawę 6 - 'Przedmieścia' na pierwsze podejście do gry? Czy lepiej jednak zacząć od kampanii? Wiem, co pisze wydawca, chodzi mi bardziej o odczucia graczy. Przejrzałem pobieżnie ten wątek, ale to ponad 700 wpisów...
Wg mnie to najsłabsza sprawa w porównaniu do podstawki. Można zagrać dla ogarnięcia, o co mniej więcej chodzi w grze.
Awatar użytkownika
cycu
Posty: 42
Rejestracja: 17 lut 2019, 21:32
Has thanked: 20 times
Been thanked: 6 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: cycu »

MsbS pisze: 26 kwie 2020, 11:28 Czy polecacie sprawę 6 - 'Przedmieścia' na pierwsze podejście do gry? Czy lepiej jednak zacząć od kampanii? Wiem, co pisze wydawca, chodzi mi bardziej o odczucia graczy. Przejrzałem pobieżnie ten wątek, ale to ponad 700 wpisów...
Zaczęliśmy od kampanii i pierwsza sprawa nas pokonała. Zrobiliśmy sobie miesiąc przerwy od gry aby pozapominać szczegóły i zagraliśmy w "Przedmieścia". W moim odczuciu polecałbym zaczęcie detektywa właśnie od niej. Mało wątków pobocznych w których można by się zgubić (to nas pokonało w 1 sprawie) oraz pozwala na przywyknięcie do mechanik gry. Później kampania poszła już o wiele sprawniej chociaż nadal mam żal do Portalu za tłumaczenie zagadki ze sprawy trzeciej :)
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: MsbS »

mordajeza pisze: 26 kwie 2020, 12:41 Wg mnie to najsłabsza sprawa w porównaniu do podstawki. Można zagrać dla ogarnięcia, o co mniej więcej chodzi w grze.
cycu pisze: 26 kwie 2020, 13:33 zagraliśmy w "Przedmieścia". W moim odczuciu polecałbym zaczęcie detektywa właśnie od niej.
Dzięki za komentarze. @mordajeza - graliście w szóstą sprawę już PO rozegraniu podstawki? Może dlatego wypadła blado (bo była zbyt prosta)?
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: mordajeza »

MsbS pisze: 26 kwie 2020, 14:04 @mordajeza - graliście w szóstą sprawę już PO rozegraniu podstawki? Może dlatego wypadła blado (bo była zbyt prosta)?
Tak, już po 5 sprawach z podstawki. Pewnie masz rację ;)
gabens29
Posty: 449
Rejestracja: 21 paź 2017, 22:53
Has thanked: 227 times
Been thanked: 12 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: gabens29 »

MsbS pisze: 26 kwie 2020, 11:28 Czy polecacie sprawę 6 - 'Przedmieścia' na pierwsze podejście do gry? Czy lepiej jednak zacząć od kampanii? Wiem, co pisze wydawca, chodzi mi bardziej o odczucia graczy. Przejrzałem pobieżnie ten wątek, ale to ponad 700 wpisów...
Polecam Przedmieścia przed cała kampania, jest w moim odczucie najłatwiejsza i wprowadza nas do gry.

My za to dzisiaj skończylismy Przyczyny Naturalne z wynikiem 11/18. Niestety nie udało się odnaleźć jednego kluczowego dowodu, więc droga dedukcji wykluczając pozostałe tropy przeszliśmy grę :D

W moim odczuciu, jak juz podejrzewam główna myśl przewodnią sprawy to nie mogę wejść w odpowiednią ścieżkę, która doprowadzi mnie bezposrednio do celu(odpowiedniej karty)
Czy ktoś też sądzi podobnie?
muflonsky
Posty: 4
Rejestracja: 14 kwie 2020, 10:53

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: muflonsky »

gabens29 pisze: 26 kwie 2020, 20:28
MsbS pisze: 26 kwie 2020, 11:28 Czy polecacie sprawę 6 - 'Przedmieścia' na pierwsze podejście do gry? Czy lepiej jednak zacząć od kampanii? Wiem, co pisze wydawca, chodzi mi bardziej o odczucia graczy. Przejrzałem pobieżnie ten wątek, ale to ponad 700 wpisów...
Polecam Przedmieścia przed cała kampania, jest w moim odczucie najłatwiejsza i wprowadza nas do gry.

My za to dzisiaj skończylismy Przyczyny Naturalne z wynikiem 11/18. Niestety nie udało się odnaleźć jednego kluczowego dowodu, więc droga dedukcji wykluczając pozostałe tropy przeszliśmy grę :D

W moim odczuciu, jak juz podejrzewam główna myśl przewodnią sprawy to nie mogę wejść w odpowiednią ścieżkę, która doprowadzi mnie bezposrednio do celu(odpowiedniej karty)
Czy ktoś też sądzi podobnie?
Masz przyczyny naturalne w pdf? podzieliłbyś się ?
gabens29
Posty: 449
Rejestracja: 21 paź 2017, 22:53
Has thanked: 227 times
Been thanked: 12 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: gabens29 »

muflonsky pisze: 27 kwie 2020, 12:51
gabens29 pisze: 26 kwie 2020, 20:28
MsbS pisze: 26 kwie 2020, 11:28 Czy polecacie sprawę 6 - 'Przedmieścia' na pierwsze podejście do gry? Czy lepiej jednak zacząć od kampanii? Wiem, co pisze wydawca, chodzi mi bardziej o odczucia graczy. Przejrzałem pobieżnie ten wątek, ale to ponad 700 wpisów...
Polecam Przedmieścia przed cała kampania, jest w moim odczucie najłatwiejsza i wprowadza nas do gry.

My za to dzisiaj skończylismy Przyczyny Naturalne z wynikiem 11/18. Niestety nie udało się odnaleźć jednego kluczowego dowodu, więc droga dedukcji wykluczając pozostałe tropy przeszliśmy grę :D

W moim odczuciu, jak juz podejrzewam główna myśl przewodnią sprawy to nie mogę wejść w odpowiednią ścieżkę, która doprowadzi mnie bezposrednio do celu(odpowiedniej karty)
Czy ktoś też sądzi podobnie?
Masz przyczyny naturalne w pdf? podzieliłbyś się ?
Mam zakupiona wersję papierowa w sklepie Portalu.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Shodan »

Portal się sprężył i mile zaskoczył. "Drugie dno" najprawdopodobniej będę odbierał dzisiaj po południu z paczkomatu :D
idziol91
Posty: 202
Rejestracja: 13 paź 2013, 15:49
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: idziol91 »

Już w poniedziałek był wysyłany. :)
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: tsodo »

idziol91 pisze: 10 cze 2020, 12:57 Już w poniedziałek był wysyłany. :)
Zazdroszczę.
Mój zestaw detektywa nadal czeka na wysyłkę.
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 280
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 39 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Azel »

Czy sprawa Przedmieścia jest jakoś fabularnie powiązana z poprzednimi (nazywają ją Sprawa 6)? Czy mogę ją spokojnie przejść jako testowa sprawę przed zakupem gry?
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Probe9 »

Azel pisze: 12 cze 2020, 16:47 Czy sprawa Przedmieścia jest jakoś fabularnie powiązana z poprzednimi (nazywają ją Sprawa 6)? Czy mogę ją spokojnie przejść jako testowa sprawę przed zakupem gry?
Nie jest powiązana, więc jak najbardziej tak. Nawet tak bym zalecał, bo jednocześnie jest najłatwiejsza :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Shodan »

Moja ekipa zagrała w Drugie Dno. Sprawa pękła w około 2 godziny. Dość solidny scenariusz, ale nie rzucił nas na kolana, po zapowiedziach spodziewaliśmy się trochę czegoś innego. Żeby nie spoilerować napiszę parę słów o ogólnych wrażeniach:
- nowe mechaniki przesłuchania z użyciem słów kluczowych oraz jazdy na sygnale dla zaoszczędzenia czasu zdecydowanie na plus
- z kolei wyszukiwania biblioteczne nie przypadły nam do gustu, zdecydowanie bardziej woleliśmy bazę danych Antares w wersji z podstawki, co prowadzi do kolejnego punktu
- uważam, że cofnięcie do lat 70-tych, to absolutny maks i dalsze cofanie się w czasie nie przysłuży się temu formatowi, moim zdaniem system detektywa najlepiej sprawdza się jednak w sprawach osadzonych w miarę współcześnie (referencją powinno być CSI, a nie Starsky i Hutch albo Kojak :wink: )
- pozbawienie śledczych dostępu do laboratorium oraz zbierania i porównywania sygnatur dowodów zabiło znaczną część klimatu, zostało tylko czytanie kart i przesłuchiwanie podejrzanych.
W sumie całość to takie meh :|
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 280
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 39 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Azel »

Działa wam strona Antares? Chciałem sobie dzisiaj zagrać w "Przedmieścia", a tu klops. Oczywiście zgłosiłem Portalowi, ale na razie cisza z ich strony.
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Andarist »

Pisali na Twitterze, ze nie dziala i ze pracuja nad tym.
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1149 times

Re: Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa (P. Rymer, I. Trzewiczek, J. Łapot)

Post autor: Bruno »

Shodan pisze: 14 cze 2020, 20:56
Spoiler:
Dzięki za opinię i wrażenia! Mechanicznie, rozumiem, jest gorzej niż we wcześniejszych odsłonach, ale jak z intrygą? Wciągająca, trudna? (ogólnie, bez psucia zabawy :wink: ). No a walor literacki? Uznany autor, więc zakładam, że jest lepiej, ale czy znacząco lepiej? (tłumaczenie bez bólu zębów?).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
ODPOWIEDZ