Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
bdm
Posty: 595
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 400 times
Been thanked: 67 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Nie rozumiem. Przecież karty korporacji nie zagrywam.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qrzy »

Nie jest to tak nazwane w instrukcji dosłownie, ale zagrywasz ją przed pierwszym pokoleniem, w fazie "warunki początkowe" przygotowania do rozgrywki, jeśli dobrze pamiętam.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: grzeslaw90 »

Odkrycie korporacji traktuje się jakbyś ją zagrał, bo efekty rozpatrujesz tak samo jak inne karty projektów. 'Zagrywasz' ją raz na początku swojej pierwszej tury i do wspomnianego efektu liczy się raz, tego właśnie tyczy się fraza kluczowa 'z tą włącznie', która widnieje też na dużej ilości kart projektów. Każda kolejna karta z symbolem Jowisza odpala ten efekt tylko za siebie, bo korporacja już została zagrana.
bdm
Posty: 595
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 400 times
Been thanked: 67 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Dzięki.
Do solo nie jest to zatem zbyt mocna korporacja. Dodatkowo karty z symbolem Jowisza są z reguły drogie (powyżej 20 M€) do zagrania.

I jeszcze jedno pytanie odnośnie karty: ZAUTOMATYZOWANA SIŁA ROBOCZA.
Stronę wcześniej ustaliliśmy, że kopiuje wszystko, także koszt.
Generalnie treść karty mówi, że możesz skopiować dowolną z zagranych kart z symbolem budowli. Czy zatem mogę skopiować niebieską kartę z czerwoną strzałką, której efekt był już wykorzystany w tym pokoleniu?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: grzeslaw90 »

bdm pisze: 24 kwie 2020, 01:04 Dzięki.
Do solo nie jest to zatem zbyt mocna korporacja. Dodatkowo karty z symbolem Jowisza są z reguły drogie (powyżej 20 M€) do zagrania.

I jeszcze jedno pytanie odnośnie karty: ZAUTOMATYZOWANA SIŁA ROBOCZA.
Stronę wcześniej ustaliliśmy, że kopiuje wszystko, także koszt.
Generalnie treść karty mówi, że możesz skopiować dowolną z zagranych kart z symbolem budowli. Czy zatem mogę skopiować niebieską kartę z czerwoną strzałką, której efekt był już wykorzystany w tym pokoleniu?
Gwoli ścisłości - kopiujesz tylko PREMIĘ DO PRODUKCJI z dowolnej karty budowli, czyli wszystko co ma za sobą brązową czekoladkę - dodatnie i ujemne. To ze strzałką to efekt/akcja a nie premia, więc nie możesz go skopiować :)

Edit: z kosztem chodziło o wymagania odjęcia jakiejś produkcji.
bdm
Posty: 595
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 400 times
Been thanked: 67 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

grzeslaw90 pisze: 24 kwie 2020, 00:49 Odkrycie korporacji traktuje się jakbyś ją zagrał, bo efekty rozpatrujesz tak samo jak inne karty projektów. 'Zagrywasz' ją raz na początku swojej pierwszej tury i do wspomnianego efektu liczy się raz, tego właśnie tyczy się fraza kluczowa 'z tą włącznie', która widnieje też na dużej ilości kart projektów. Każda kolejna karta z symbolem Jowisza odpala ten efekt tylko za siebie, bo korporacja już została zagrana.
Trochę pokrętnie to zostało napisane (przetłumaczone).
Nie prościej byłoby tak: rozpoczynasz grę mając 42 M€ i po jednym poziomie produkcji M€ I tytanu?
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tuminure »

bdm pisze: 24 kwie 2020, 10:14Nie prościej byłoby tak: rozpoczynasz grę mając 42 M€ i po jednym poziomie produkcji M€ I tytanu?
Nie, ponieważ produkcja M€ wynika z symbolu jowisza znajdującego się na tej karcie. Twoja propozycja nie wspomina o jowiszu, więc wprowadzałoby to dodatkowy problem - startujemy z produkcją 1M€ czy 2M€ (1 jako produkcja z tekstu + 1 za jowisza).
bdm
Posty: 595
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 400 times
Been thanked: 67 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Korzyść z kart z symbolem Jowisza pozostaje, czyli jak zagrasz w trakcie gry taką kartę, to podnosisz produkcję M€ o jeden.

Czyli: korporacja daje Ci na start 42 kasy i produkcję kasy i tytanu na poziomie 1 i dodatkowo po zagraniu karty z symbolem Jowisza poziom produkcji kasy podnosisz o 1.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qrzy »

Ale zagrywając kartę korporacji zagrywasz kartę z symbolem Jowisza, więc musiałby się znaleźć dopisek, że nie dotyczy tej karty, co efektywnie zwiększyłoby ilość treści na karcie a każda dodatkowa treść na karcie sprawia, że jest ona mniej czytelna.
bdm
Posty: 595
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 400 times
Been thanked: 67 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Qrzy pisze: 24 kwie 2020, 11:52 Ale zagrywając kartę korporacji zagrywasz kartę z symbolem Jowisza, więc musiałby się znaleźć dopisek, że nie dotyczy tej karty, co efektywnie zwiększyłoby ilość treści na karcie a każda dodatkowa treść na karcie sprawia, że jest ona mniej czytelna.
Albo usunąć symbol Jowisza z karty korporacji. :)
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qrzy »

Pamiętaj, że ten symbol ma wpływ na działanie wielu kart, nie tylko tej jednej. ;)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: grzeslaw90 »

bdm pisze: 24 kwie 2020, 11:58
Qrzy pisze: 24 kwie 2020, 11:52 Ale zagrywając kartę korporacji zagrywasz kartę z symbolem Jowisza, więc musiałby się znaleźć dopisek, że nie dotyczy tej karty, co efektywnie zwiększyłoby ilość treści na karcie a każda dodatkowa treść na karcie sprawia, że jest ona mniej czytelna.
Albo usunąć symbol Jowisza z karty korporacji. :)
Wtedy tracisz dość potężny symbol - jest kilka kart, które dają 1 punkt zwycięstwa za każdy symbol Jowisza. Ja bardzo często z nich korzystam :)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: grzeslaw90 »

Ogólnie to każda karta jest opisana w ten a nie inny sposób z jakiejś przyczyny, najczęściej w celach interakcji z innymi kartami. Każdy symbol jest mega ważny - na kartach korporacji, na kartach preludium - i warto śledzić ich posiadaną ilość choćby z powodu kupna jakiegoś tytułu czy cichej walki o nagrody. Podsumowując gra mechanicznie jest zrobiona bardzo dobrze, przetłumaczona miejscami średnio ale na pewno nie ma tam żadnego 'widzimisię' :D
bdm
Posty: 595
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 400 times
Been thanked: 67 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Ok, ok, poddaję się. :D

Grałem wczoraj SATURN SYSTEMS solo no i oczywiście nie udało się wygrać, bo w całej grze trafiły mi się dwie karty z symbolem Jowisza o koszcie bliskim 30 M€. :D
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: grzeslaw90 »

W solo ciężko jest skupić się na samych punktach. U mnie bardzo często nie kupuję żadnych nowych kart, ponieważ nie wpływają bezpośrednio na terraformację a kasa na projekty standardowe się bardziej przydaje. Zagraj bez ery korporacji to będzie łatwiej. Żadna karta z EK nie daje nic do terraformacji.
bdm
Posty: 595
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 400 times
Been thanked: 67 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

ECOLINE daje. :)
A korporacje standardowe to po jednym poziomie produkcji wszystkiego na start. Nie za łatwo będzie?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: grzeslaw90 »

'Era korporacji' to te karty z czerwonym trójkątem w lewym dolnym rogu :D można grać z nimi lub bez - jest to opisane w wariantach :) nie musisz używać podstawowej korporacji.
bdm
Posty: 595
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 400 times
Been thanked: 67 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Wiem, wiem, moje gapiostwo. :roll: :D
W takim razie spróbuję zagrać bez tych kart z ery korporacyjnej. Dzięki za wskazówki. :)
marcin810
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2020, 17:13

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: marcin810 »

Hejka, ktoś podpowie co w sytuacji gdy mam aktywne dwie karty takie jak Stacja Kosmiczna oraz Ekstraktor Kwantowy, każda z nich obniża koszt zagrania kart z symbolem przestrzeni kosmicznej o 2M€, ale czy ta obniżka się sumuje? Czy jeśli mam 3 takie karty to mam - 6? Ostatnio miałem takie trzy oraz kartę która obniża zagranie każdej karty o 2, więc karty z symbolem przestrzeni były tańsze o 8 jeśli by to sumowac :?
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 959
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 336 times
Been thanked: 362 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: yrq »

marcin810 pisze: 27 kwie 2020, 21:27 Hejka, ktoś podpowie co w sytuacji gdy mam aktywne dwie karty takie jak Stacja Kosmiczna oraz Ekstraktor Kwantowy, każda z nich obniża koszt zagrania kart z symbolem przestrzeni kosmicznej o 2M€, ale czy ta obniżka się sumuje? Czy jeśli mam 3 takie karty to mam - 6? Ostatnio miałem takie trzy oraz kartę która obniża zagranie każdej karty o 2, więc karty z symbolem przestrzeni były tańsze o 8 jeśli by to sumowac :?
Tak, jak najbardziej, zniżki na karty się sumują.

Przy okazji:
Uważaj tylko czy zniżka jest zniżką czy kasą, którą dostajesz po zbudowaniu (niby drobna różnica ale ma nieraz znaczenie).\
I jeszcze są karty dające zniżki np. na wydarzenia kosmiczne, to nie dają zniżki na wszystkie karty z kosmosem.
marcin810
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2020, 17:13

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: marcin810 »

Pamiętamy o tym, bo rzeczywiście ma to spore znaczenie
Dzięki za odpowiedź :)
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tuminure »

grzeslaw90 pisze: 24 kwie 2020, 16:51 'Era korporacji' to te karty z czerwonym trójkątem w lewym dolnym rogu :D można grać z nimi lub bez - jest to opisane w wariantach :) nie musisz używać podstawowej korporacji.
Wcześniejsze Wasze komentarze dotyczyły gry solo, więc dopowiem tylko, że oficjalny wariant solo zaznacza by stosować zasady dot. ery korporacyjnej. W FAQ natomiast jest wyszczególnione, że grając solo nie używa się tych standardowych korporacji.
bdm
Posty: 595
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 400 times
Been thanked: 67 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Nieźle namieszałeś teraz. :shock: :D
Czyli jak grać solo poprawnie?

Dziś zamierzam zasiąść do gry solo po raz pierwszy bez kart korporacji. Do tej pory wszystkie moje gry grałem z tymi kartami w talii i większość przegrywałem, choć często brakowało niewiele, zazwyczaj jednego/dwóch poziomu/poziomów na wskaźniku. 14. pokoleń to w mojej opinii idealnie opracowany czas gry solo. W 15. 99 proc. gier kończyłoby się sukcesem.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: grzeslaw90 »

bdm pisze: 28 kwie 2020, 12:59 Nieźle namieszałeś teraz. :shock: :D
Czyli jak grać solo poprawnie?

Dziś zamierzam zasiąść do gry solo po raz pierwszy bez kart korporacji. Do tej pory wszystkie moje gry grałem z tymi kartami w talii i większość przegrywałem, choć często brakowało niewiele, zazwyczaj jednego/dwóch poziomu/poziomów na wskaźniku. 14. pokoleń to w mojej opinii idealnie opracowany czas gry solo. W 15. 99 proc. gier kończyłoby się sukcesem.
Produkcja na 0, dowolna korporacja poza podstawowymi
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tuminure »

No i z kartami z ery korporacyjnej.

Dopowiem tylko, że to oficjalny wariant i nic przecież nie stoi na przeszkodzie by rozegrać sobie partyjkę tak jak planowałeś (tj. jak rozumiem z produkcją na 1, podstawową korpo i bez kart z ery korporacyjnej). Podejrzewam, że będzie prościej ale to tylko podejrzenia, bo nie próbowałem osobiście.
ODPOWIEDZ