Wsiąść do pociągu Polska - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Pakla
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2020, 18:39
Has thanked: 3 times

Wsiąść do pociągu Polska - zasady, pytania

Post autor: Pakla »

Witam,

Czy mogę postawić peron na początku gry, żeby zablokować komuś dostęp do państwa ale w późniejszym etapie rozgrywki wykorzystać dany peron do własnego połączenia, jeśli będzie mi potrzebne?

Obrazek

W tej sytuacji byłem graczem czerwonym, brat zielonym, postawiłem czerwony wagon na Słowacji, a w następnej turze aby zablokować przejazd innemu użytkownikowi postawiłem tam peron. Tylko jeden peron można postawić na miasto, więc nikt inny nie może połączyć Słowacji. Na koniec gry okazało się, że potrzebuję połączenia do Katowic i powiedziałem, że przecież mam połączenie tym peronem, na nic innego go nie wykorzystałem i rozpętała się wojna. Regulamin mówi, że w momencie podliczania punktów dany peron może jechać tylko w 1 stronę, więc zakładam, że nie ma znaczenia czy położę peron na początku gry czy na koniec. Ważne jest, żeby wykorzystać go tylko raz (a raczej w 1 kierunku).

Proszę o rozwianie moich wątpliwości.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Wsiąść do pociągu, peron

Post autor: Lothrain »

Pakla pisze: 30 kwie 2020, 18:59 Czy mogę postawić peron na początku gry, żeby zablokować komuś dostęp do państwa ale w późniejszym etapie rozgrywki wykorzystać dany peron do własnego połączenia, jeśli będzie mi potrzebne?
W momencie stawiania dworca musisz zadeklarować, której trasy dotyczy. Co więcej ta trasa musi być już zbudowana przez innego gracza. Nie można postawić dworca, ot tak, bez żadnej linii, którą obsługuje.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do pociągu, peron

Post autor: Grzdyll »

Oprócz tego dworce są oryginalnie dozwolone jedynie na planszy Europy, dodawanie ich na innych mapach to już home rule (a na niektórych, np. Wlk.Brytanii, Holandii czy na Dzikim Zachodzie psułyby grę). Może to zmienili w zasadach Polski sprzedawanej w pakiecie z Europą (?) ale granie w Polsce z 3 dworcami uważam za bezsens - plansza jest mała i praktycznie brak wtedy ryzyka nie zrobienia biletów.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do pociągu, peron

Post autor: Qrzy »

Tak jak pisze Grzdyll - na mapie Polska nie używamy dworców, chyba że wprowadzacie jakiś home rule, wtedy sami ustalajcie jak ma to działać, ale przed grą, inaczej się pozabijacie. ;)

Chciałbym się jednak jeszcze odnieść do:
Lothrain pisze: 30 kwie 2020, 19:29 W momencie stawiania dworca musisz zadeklarować, której trasy dotyczy. Co więcej ta trasa musi być już zbudowana przez innego gracza. Nie można postawić dworca, ot tak, bez żadnej linii, którą obsługuje.
Lothrain, czy mógłbyś przytoczyć fragment instrukcji, który o tym traktuje? Bo za nic nie mogę tego znaleźć w instrukcji do TTR Europa (a rozumiem, że do niej się odnosiłeś, bo tylko ona dworce zawiera, IIRC). ;)
rrudy102
Posty: 35
Rejestracja: 19 lis 2019, 17:13
Been thanked: 5 times

Re: Wsiąść do pociągu, peron

Post autor: rrudy102 »

Lothrain pisze: 30 kwie 2020, 19:29
Pakla pisze: 30 kwie 2020, 18:59 Czy mogę postawić peron na początku gry, żeby zablokować komuś dostęp do państwa ale w późniejszym etapie rozgrywki wykorzystać dany peron do własnego połączenia, jeśli będzie mi potrzebne?
W momencie stawiania dworca musisz zadeklarować, której trasy dotyczy. Co więcej ta trasa musi być już zbudowana przez innego gracza. Nie można postawić dworca, ot tak, bez żadnej linii, którą obsługuje.
Okazuje się, że instrukcja dopuszcza postawienie dworca BEZ trasy


Obrazek
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Wsiąść do pociągu, peron

Post autor: Lothrain »

Qrzy pisze: 01 maja 2020, 15:09 Lothrain, czy mógłbyś przytoczyć fragment instrukcji, który o tym traktuje? Bo za nic nie mogę tego znaleźć w instrukcji do TTR Europa (a rozumiem, że do niej się odnosiłeś, bo tylko ona dworce zawiera, IIRC). ;)
Rrudy102 przytoczył i żyłem w błędzie. Rozumiem więc, że deklarację odnośnie tego, z którego połączenia korzystamy, pozostawiamy na koniec rozgrywki, do podliczania biletów. Nigdy w ten sposób nie grałem, ponieważ stawianie dworców "na zaś" w pustym mieście wydaje się bezsensem. Faktycznie przy mapach, które mają ruch transgraniczny miałoby to sens, ale ani Polska, ani Szwajcaria dworców nie przewidują.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do pociągu, peron

Post autor: Grzdyll »

Na mapie Polski (i w podanym przez autora wątku przykładzie) to dodatkowo o tyle bez sensu, że budowanie połączeń zagranicznych nie blokuje tych tras dla pozostałych graczy, niezależnie od ich liczby.

Obrazek
Awatar użytkownika
m0ty1
Posty: 60
Rejestracja: 04 sie 2017, 18:03
Lokalizacja: K-staw
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Wsiąść do pociągu, peron

Post autor: m0ty1 »

Już dawno sprzedałem ticketa i mi teraz mówicie, że był źle grany ?

Zawsze mylnie stawialiśmy dworzec tylko na już stworzoną nitkę przeciwnika i uważaliśmy, że dla danej trasy można postawić 1 dworzec i sprawa załatwiona. Dla nas dworzec mylnie należał do trasy na którą był stawiany, a nie do miasta i patrząc na Wasze wyjaśnienia było to złą interpretacją.
Nie zmieniała się przypadkiem instrukcja ? :)
Lothrain pisze: 01 maja 2020, 18:15 Rozumiem więc, że deklarację odnośnie tego, z którego połączenia korzystamy, pozostawiamy na koniec rozgrywki, do podliczania biletów
Nie jest to złe bo można zawsze próbować zajechać od drugiej strony i zmienić "pierwotnie pomyślaną" nitkę dworca i daje to element niepewności wśród przeciwników bo widzą dworzec ale nie wiedza którędy będziesz szedł.

Tak czy siak muszę zadać pytanie aby się utwierdzić, że trzeba z powrotem kupić Europę:
Jeśli gracz ma zajętą nitkę, a jego przeciwnicy po jednym dworcu w miastach na jej końcach (i deklarują, że chcą nią jechać) to wszyscy jadą czy tylko ten co zbudował i ten co zadeklarował pierwszy, że jedzie tą nitką za pomocą dworca ?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Wsiąść do pociągu, peron

Post autor: sirafin »

Kolejność nie ma znaczenia. Jeśli masz dworzec, możesz skorzystać z jednej nitki przeciwnika połączonej z twoim dworcem i tyle.
Jeśli na obu końcach nitki są dworce różnych graczy, obaj mogą skorzystać z tej nitki.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Dawici
Posty: 32
Rejestracja: 30 lis 2015, 20:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Wsiąść do pociągu: Polska

Post autor: Dawici »

Cześć,

Czy w dodatku Polska powinno się grac zestawem kart 96 wagonów + 14 lokomotyw, czy tylko 96 wagonów.

Pytanie sprowadza się do tego czym są karty wagonów?

W podstawce Europa w instrukcji pisze w Rozdziale na str 1 "Zawartośc" cyt: "110 kart Wagonów w 8 kolorach oraz 14 Lokomotyw".

Na str 2 rozdział ma tytuł : Dobieranie kart wagonów"

W treści pisze: " W talii Wagonów znajduje się po 12 Wagonów w każdym kolorze oraz 14 Lokomotyw.

W dodatku Polska jest rozdział pt "Dobieranie kart wagonów"
Pisze: " zasady dobierania kart są identyczne jak w podstawowej wersji gry."

Czy zatem w dodatku powinno się również grać lokomotywami?

Dawid
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Wsiąść do pociągu: Polska

Post autor: Relo »

Oczywiście gramy z lokomotywami.
ODPOWIEDZ