Maharaja (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 282 times

Maharaja (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: kisiel365 »

Ma być nowa edycja:
https://boardgamegeek.com/boardgame/298378/maharaja
http://craniointernational.com/products/maharaja-ks/

EDIT: Przepraszam wszystkich urażonych. Nadal podobieństwa do Tzolkina nie dostrzegam.
Ostatnio zmieniony 15 maja 2020, 16:10 przez kisiel365, łącznie zmieniany 1 raz.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5242
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1849 times
Kontakt:

Re: Maharaja (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: Gambit »

kisiel365 pisze: 15 maja 2020, 14:54 Piotrek z GameTrollTV z dużą pasją twierdzi, że tam maczał palce jeden z autorów Tzolkina, ale wszystko wskazuje, że mu się K&K z Włochami pomylili.
Cytując za Cranio Creations: "Maharaja is the new edition of a classical game by Wolfgang Kramer and Michael Kiesling, developed by Simone Luciani."
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1114 times

Re: Maharaja (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: detrytusek »

kisiel365 pisze: 15 maja 2020, 14:54 Ma być nowa edycja:
https://boardgamegeek.com/boardgame/298378/maharaja
http://craniointernational.com/products/maharaja-ks/

Piotrek z GameTrollTV z dużą pasją twierdzi, że tam maczał palce jeden z autorów Tzolkina, ale wszystko wskazuje, że mu się K&K z Włochami pomylili. Dostrzega ktoś jakiekolwiek podobieństwo z przytoczonym tytułem czy ten "ekspert" znowu bredzi? Merytorycznie bardzo słabo, więc nawet nie podlinkuję.
Wszystko wskazuje na to, że nic mu się nie pomyliło, a wiedzę o tym wziąłem z filmiku, który sam wkleiłeś. Także tego tamtego ale sformułowania "bredzi" i "ekspert" właśnie wpadają Ci za kołnierz.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Maharaja (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: Forcemaster »

kisiel365 pisze: 15 maja 2020, 14:54 Ma być nowa edycja:
https://boardgamegeek.com/boardgame/298378/maharaja
http://craniointernational.com/products/maharaja-ks/

Piotrek z GameTrollTV z dużą pasją twierdzi, że tam maczał palce jeden z autorów Tzolkina, ale wszystko wskazuje, że mu się K&K z Włochami pomylili. Dostrzega ktoś jakiekolwiek podobieństwo z przytoczonym tytułem czy ten "ekspert" znowu bredzi? Merytorycznie bardzo słabo, więc nawet nie podlinkuję.
No Panie trzymajmy poziom i prowadźmy rzeczową dyskusję bez "ekspert" tylko recenzent, zamieńmy "bredzi" na się myli.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Maharaja (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: AnimusAleonis »

Abstrahując od ocen odczuć GametrollTV, to dla mnie bardzo dobre wieści, i co do samej 2 ed Maharaja to ja jestem jak na razie na tak :D

Mechanika w orgyinale bym jedną z ciekawszych od duetu K&K, a opis zmain w mechanice zachęca myśleć że będzie tylko lepiej w 2ed, no i nowa grafika* nie przeszkadza.

Jedyne co mnie trochę "martwi", lub bardziej wstrzymuje od insta-back, to to że będzie to wydawać Cranio, a ostateczna jakość ich wykonania jest powiedzmy niepewna... szczególnie że widzę tu elementy jak np pokrętła przy których ostatnio się nie wykazali, lekko mówiąc :?

*I tak a propos grafiki, co myślicie Franz robil w tym projekcie? No raczej nie postacie czy okładkę... czy nawet mapę :P
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4115
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2662 times
Been thanked: 2576 times

Re: Maharaja (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: Gizmoo »

AnimusAleonis pisze: 15 maja 2020, 17:33 I tak a propos grafiki, co myślicie Franz robil w tym projekcie? No raczej nie postacie czy okładkę... czy nawet mapę :P
Podejrzewam, że zrobił projekt graficzny planszy i planszetek graczy. On zaprojektował rozkład pól, ikon, etc., a Samuele Gaudio rozrysował (chwała Bougu) resztę. ;)
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Maharaja (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: AnimusAleonis »

Gizmoo pisze: 15 maja 2020, 18:03 Podejrzewam, że zrobił projekt graficzny planszy i planszetek graczy. On zaprojektował rozkład pól, ikon, etc., a Samuele Gaudio rozrysował (chwała Bougu) resztę. ;)
I to jest bardzo dobry obszar działania dla niego :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Maharaja (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: DarkSide »

Jak na BGG przyuważyłem że Klemens F. partycypował, to sobie pomyślałem że co najwyżej paletę z farbkami trzymał :wink: Chyba że te screeny z oprawą graficzną to tylko taki zaawansowany prototyp, a pan Franz pokaże co potrafi w wydaniu KS :mrgreen:
Ja się wstrzymuję do czasu ogłoszenia jak to z wydaniem PL będzie, bo ostatnio 2x z rzędu wsparłem i krótko po zakończeniu jakieś polskie wydawnictwo ogłaszało, że w sumie to oni wydadzą. :roll: A jakoś nie chce mi się wierzyć, że ten tytuł wszyscy na polskim rynku sobie odpuszczą.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 766
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: Maharaja (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: _Berenice_ »

Jestem po jednej partii weekendowej. Wrażenia jak najbardziej pozytywne. Nie grałam w poprzednią edycję i znam ją tylko z opowieści ;)

+proste zasady, które umożliwiają mnóstwo kombinowania
+ jednocześnie nie jest ani banalna, ani prostacka
+ area control sprawnie działa i trzeba się przy tym trochę nagłówkować ;)
+ bardzo fajny pomysł z możliwością zamiany liderów i zmian w specjalnych zdolnościach - fajnie to potrafiło namieszać, zwłaszcza że wpływa to na kolejność
+ podobał mi się strasznie system zarządzania odwiedzinami Maharadży i to w jaki sposób można go zmieniać i przez to zniszczyć plany na punktowanie przeciwników
+ dobrze, że za zwycięstwa w regionach dostajemy pieniądze, które jeszcze i tak trzeba jakoś przerobić na PZ-ty
+ zmieniające się bonusy za zwycięstwa w regionach też przypadły mi do gustu
+ różnorodne możliwości zmian zasad punktowania w poszczególnych rozgrywkach

+/- długość gry. W pewnym momencie stała się ona strasznie zamulista, ale... nie wiem na ile miał na to wpływ jeden gracz, który strasznie zamulał nawet przy wybieraniu bonusu czy gdy już odsłonił zegar z wybranymi akcjami. Wiecie to trwało tak długo, że człowiek zapomniał co chciał zrobić i znów musiał analizować planszę przy swoim ruchu :evil:

- czytelność. Plastikowe figurki z mozaikami wyglądają świetnie, plansza jest duża i kolorowa, wszystko się błyszczy, lecz w pewnym momencie traci na tym widoczność. Duże elementy zasłaniają mniejsze - a przez to cierpią nasze ruchy, bo nie widzimy, że ktoś wcześniej już ustawił tam mały "domek".
- budowanie wiosek na drogach i wynikające stąd nasze możliwości ruchu bądź konieczność uiszczania opłat do innych graczy brzmiała bardzo fajnie, ale bardzo szybko każdy z graczy stworzył swoją sieć dróg i płacenie innym zdarzało się bardzo rzadko.

Podsumowując - wrażenia bardzo dobre, gra zostaje w kolekcji, z chęcią będę grać :D
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Maharaja (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: BartP »

Na ile osób grałaś?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1114 times

Re: Maharaja (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: detrytusek »

A właśnie...czy marudzenie na dwuosobówki jest zasadne?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Maharaja (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: BartP »

Jeśli definiujesz "dwuosobówki" jako "rozgrywki na dwie osoby", to mają sens, o ile gra jest m.in. przeznaczona dla dwóch graczy. Powyższe podsumowanko nabierze więcej sensu, jeśli czytający poznają pełniej kontekst.
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 766
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: Maharaja (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: _Berenice_ »

Grałam na 4 osoby. Wydaje mi się, że na dwie osoby będzie to zupełnie inna gra - zamiast walk o przewagi w miastach będzie więcej nacisku na tor Maharadży (czyli do którego miejsca przyjdzie w danej turze) i drogi będą mieć o wiele ważniejsze znaczenie (nie można będzie tak łatwo i szybko zbudować sprawnej sieci do poszczególnych miast). Myślę, że może to działać, ale to tylko gdybanie.
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
ODPOWIEDZ