Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: Benson »

Cześć :)
Nie jestem doświadczonym graczem, ale lubię sobie od czasu do czasu pograć. Najdłużej gram w Carcassonne i ta gra najbardziej mi podchodzi. Oprócz tego mam na koncie Kakao, Pociągi, Catan, Zamek, Patchwork i Głębię. Czyli niewiele :)
W związku z tym szukam jakiejś gry (chyba Euro?) dla 2 osób (ale tryb solo byłby bardzo mile widziany):
- najlepiej w klimatach fantasy, ale nie jest to konieczne
- w miarę łatwe zasady i czas gry do 60-90 min (nie mam głowy ani czasu np. do Mage Knighta czy Gloomhavena)
- jak najmniej kart i kostek
- żadnych przygodówek opartych na scenariuszach - grałem w Zombicide i Descenta i stwierdziłem, że to nie dla mnie
- nie znam się na mechanikach gier, ale to co jest w Carcassonne czy Pociągach podoba mi się, bo mam wtedy wrażenie, że coś tworzę :)

Z góry dzięki za propozycje.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: VivoBrezo »

Benson pisze: 13 maja 2020, 21:12 Cześć :)
Nie jestem doświadczonym graczem, ale lubię sobie od czasu do czasu pograć. Najdłużej gram w Carcassonne i ta gra najbardziej mi podchodzi. Oprócz tego mam na koncie Kakao, Pociągi, Catan, Zamek, Patchwork i Głębię. Czyli niewiele :)
W związku z tym szukam jakiejś gry (chyba Euro?) dla 2 osób (ale tryb solo byłby bardzo mile widziany):
- najlepiej w klimatach fantasy, ale nie jest to konieczne
- w miarę łatwe zasady i czas gry do 60-90 min (nie mam głowy ani czasu np. do Mage Knighta czy Gloomhavena)
- jak najmniej kart i kostek
- żadnych przygodówek opartych na scenariuszach - grałem w Zombicide i Descenta i stwierdziłem, że to nie dla mnie
- nie znam się na mechanikach gier, ale to co jest w Carcassonne czy Pociągach podoba mi się, bo mam wtedy wrażenie, że coś tworzę :)

Z góry dzięki za propozycje.
Mogę Ci zaproponować Smallworld.
Z plusów:
- Dobrze się skaluje na więcej graczy
- Jest klimat fantasy
- Jest to Area Control, więc może być lekkim urozmaiceniem dla gier w które grasz
- Zasady są proste, ale całkiem sporo kombinowania.
- Jest dużo dodatków, więc jak Wam się znudzi, to można odkrywać grę na nowo
- Gra jest niezależna językowo, wiadomo instrukcja jest, ale w samej grze nie ma tekstu.
- nie ma kart i kostek
- nie ma scenariuszy

Plusominusy:
- jest negatywna interakcja, nie wiem jak do tego podchodzicie.

Minusy:
- Nie ma trybu solo (chyba)
- Nie jest to euro

Nic innego mi nie przychodzi do głowy.
Poziom wyżej może być Scyhte, ale tu już trochę więcej zasad (chociaż dla mnie to prosta gra), jest automa, więc można grać samemu i na 2 osoby też (chociaż gra najlepiej chodzi na 3-5).

Z Euro, ale nie w klimacie Fantasy, to polecam Concordię. Bardzo łatwe zasady, a głębia ogromna. Klimat starożytnego Rzymu, trochę (ale bardzo trochę) może przypominać pociągi i też chyba nie ma trybu solo.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: Leser »

W tematach fantasy:

Aeons End - kooperacja, działacie razem przeciwko mechanice gry, gry kooperacyjne w znacznej części bardzo sprawnie działają w wersji solo i tak jest w tym przypadku.
Valley of the Kings Premium Edition - klimat egipski więc nie o końca fantasy, niemniej gra przyjemna i ma dobry wariant solo.
Brzdęk - szybko, emocjonująco, zabawnie, do rozgrywki solo niezbędna jest darmowa aplikacja.

Wszystkie powyższe gry wykorzystują mechanikę deckbuildingu. Kupujesz kolejne karty tworząc i ulepszając swoją talię. Tym samym jest wyraźny aspekt tworzenia czegoś. Oczywiście nie potrafię powiedzieć, czy tego typu "twórczość" przypadnie Ci do gustu.

EDIT: Jeszcze Kartografowie. Klimat fantasy baaaaardzo umowny, ale jest tu jakiś duch tego, co może Ci się podobać w Carcassonne. Dobry wariant solo.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2020, 12:59 przez Leser, łącznie zmieniany 1 raz.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: vder »

euro pl w klimacie fantasy - tylko określenie 'w klimacie' jest dość ważne tu, bo w zasadzie dla każdej z tych gier są odpowiedniki z tą samą mechaniką ' w klimacie' innym :D :
monolith arena, hero realms, ostatni bastion (ta też do solo).
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: Piaskoryb »

Może Concordia?
Bardzo fajna giereczka. Strategia. Zero losowości. Często gramy na 2 osoby. Proste zasady. Dobrze się gra też w 3,4 i 5 osób :) Są dodatki ale sama podstawka też jest bardzo dobra. Warto sprawdzić.

Aeon End kooperacyjny deck building w klimacie fantasy, gdzie walczy sie wspolnie przeciwko potęznym potworom które chca zniszczyc ostatnia wolne miasto ludzi w swiecie zrujnowanym zaglada. Kazdy Nemezis jest inny i wymaga innej strategii. Gra jest trudna. jest wiele bohaterów do wyboru i ogolnie calkiem spoko giereczka. nawet jest w dobrej okazji w dziale sprzedaży na tym forum ;p
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: Benson »

Dziękuję za odpowiedzi :)
Smallworld - przyjrzę się bliżej, bo spełnia dużo moich warunków (oprócz solo)
Concordia - nie wiem, czy klimat mi odpowiada, ale poczytam coś więcej.
Aeon's End, Valley of the Kings Premium Edition, Brzdęk - deckbuildingi - odpada
Kartografowie - wygląda na kolorowankę, raczej nie tego szukam
Monolith arena - wygląda ciekawie :)
Hero realms - karty - odpada
Ostatni bastion - poczytam, chociaż widzę karty i od razu włącza mi się lampka ostrzegawcza :)
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: scarletmara »

Jesli lubisz euro typu carcassonne, pociągi czy kakao, nie masz głowy i czasu na Gloomhaven czy Mage Knight i nie jesteś fanem przygodówek typu Descent ale mimo to chciałbyś coś w kliamcie fantasy to masz podobnie do mnie (z wyjątkiem tego, że ja akurat do Mage Knighta sie zbieram i karty mnie nie odstraszają) i niestety ja póki co żadnej gry w klimacie fantasy spełniajacej moje oczekiwania nie znalazłam jak do tej pory :( najczęściej sa to przygodówki oparte na jakichś scenariuszach jak władca Pierścieni podróż przez śródziemie czy Posiadłość Szaleństwa. Inne na jakie sie natknęłam polegają zwykle na deckbuildingu (który sam w sobie mi zupełnie nie przeszkadza ale zwykle coś jeszcze w tych grach jest na rzeczy). Z gier z klimatem fantasy (chociaż klimat tutaj jest mocno z boku akurat) spodobała mi się do tej pory tylko jedna: "tyrants of the underdark" (niestety deckbuilding, więc u Ciebie odpada), W Smallwordzie problem dla mnie polega na tym, że tam za często trzeba pozwalać żeby te rasy wymierały, więc poczucie, ze sie coś buduje tak naprawdę tam nie istnieje dla mnie. To raczej powoduje frustrację pt. chciałabym coś zbudować ale nie mogę bo już musze burzyć.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: Cyel »

Belfort - budowa miasta fantasy, euro bez kart i kostek.
Caverna - zarządzanie krasnoludzką rodziną :) Gra trochę duża ale ma prostszą, dwuosobową wersję Cave vs Cave.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: scarletmara »

jeśli zaś pominąć klimat fantasy to wspomnę tylko, że tryb solo ma gra kafelkowa: wodny szlak może za daleko od carcassonne i kakao ta gra nie odbiega no ale solo jest :D

a co dokładnie przeszkadza Ci w kartach ? A co w kościach ? Bo gry bez kart i bez kosci zupełnie to tylko kafelkowe chyba. Albo jest plansza+kości albo plansza+karty+kości albo same karty albo kafelki, więc jak chcesz bez kart i bez kości to zostają ci same gry kafelkowe praktycznie :D
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: Benson »

scarletmara pisze: 14 maja 2020, 14:17 a co dokładnie przeszkadza Ci w kartach ? A co w kościach ? Bo gry bez kart i bez kosci zupełnie to tylko kafelkowe chyba. Albo jest plansza+kości albo plansza+karty+kości albo same karty albo kafelki, więc jak chcesz bez kart i bez kości to zostają ci same gry kafelkowe praktycznie :D
W kartach odrzuca mnie to całe kombinowanie, że +3 do czegoś tam, ale jak się ma tamtą, to -2 do czegoś innego :) Wiem, marudzę, ale tak już mam ;)
A kości nie lubię za losowość - wyrzuć 3, to będzie fajnie, ale jak wyrzucisz 5, to czekaj dalej. Zraziłem się przez Talismana i ostatnie pole, gdzie trzeba było rzucać i rzucać i rzucać...
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: Cyel »

Jakby co to od lat 80-tych, kiedy powstawał Talisman minęło sporo czasu i mechaniki kościane bywają obecnie dużo bardziej interesujące ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: scarletmara »

No to w takiej sytuacji nie wszystkie gry z kartami czy z kośćmi odpadają bo nie zawsze karty służą do budowania talii i kombosów i ciagłego ich zagrywania albo obrywania nimi od współgraczy ;)

w takim Century: Nowy Swiat (niestety nie fantasy ;) ale polecam ) sa karty ale karty lądują na stole i są dostępne dla wszystkich graczy, kto chce i może to sobie kupuje, wprawdzie wchodzi wtedy jakis efekt typu: "płacisz 0 1 mniej", "możesz wziąć 0 1 więcej" ale tymi kartami w grze się nie przerzucamy, jest ich mało i gra kończy sie w momencie jak któryś gracz uzbiera ich całe 6 :D więc chyba do przeżycia ?

kości tez nie zawsze zwiększają losowość w sposób jaki opisujesz. Są gry gdzie rzutem kością ustala sie np. wartość jakiegoś parametru w danej rundzie dla wszystkich. Jak w ewolucji: kością rzuca sie raz na turę żeby ustalić ile jedzenia w tej turze gracze będą mieli do dyspozycji. Losowość niby jest ale sprawiedliwa-wszystkim po równo :D (mniej wiecej)
Awatar użytkownika
VoytWGM
Posty: 38
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 21 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: VoytWGM »

A może Azul lub Witraże Sintry? Kości brak, kart też a tworzysz. Wydaje się spełniać kryteria, a fantasy można sobie dopowiedzieć, w końcu mozaiki witraże w zamkach i pałacach się pojawiają od wieków ;) Choć to nie gry solo w necie są opisane warianty jak to samemu rozegrać.

Poza tym wykluczając karty omija was mnóstwo fajnych tytułów. Są proste karcianki i do tego wygodne, kieszonkowe niektóre. Szybka gra zawsze pod ręką. Może warto spróbować?
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: Benson »

Nie wiem, może faktycznie zbyt konserwatywnie podchodzę do kart i kostek :) Ale lubię, gdy jest plansza i na tej planszy coś powstaje, a plansza się zapełnia. Dlatego same karcianki odpadają.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: eveni »

A może Tikal? Tylko nie ma klimatu fantasy.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: scarletmara »

Niestety nic w klimatach fantasy nie wymysle ale ja obecnie ostrze sobie zabki na klika mniej lub bardziej abstrakcyjnych tytułów ze zbieractwem, układaniem/budowaniem:
Azul - nie moge sie tlyko zdecydowac którą z 3 części wybrać
Sagrada

Zamki Burgundii (już zamówiona w preorderze wersja ze wszystkimi dodatkami-nie moge się doczekać)
ULM które było niedawno w fajnej promce a ja zlamiłam i nie kupiłam :(
i jeszcze Welcome to... Miasteczko marzeń mi chodzi po głowie.

Obczaj sobie te tytuły może coś do Ciebie trafi ? A jak znajdziesz jednak jakieś fantasy, które uznasz za warte uwagi to daj znać chętnie się przyjrzę.
bananek
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2020, 16:07
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: bananek »

Mi na dwie osoby najlepiej gra się w Pięć klanów.
Nie ma kości, ilość kart jest śladowa (przynajmniej takich, o których piszesz), a regrywalność jest praktycznie nieskończona.
ednyfed
Posty: 58
Rejestracja: 06 maja 2020, 00:05
Has thanked: 4 times
Been thanked: 34 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: ednyfed »

Euro w świecie fantasy - może Tawerna Hex (Taverna).
Recenzje niby średnie, ale niedroga, założenia spełnia (są karty - ale deckbuilder to nie jest).
Benson
Posty: 77
Rejestracja: 19 cze 2019, 23:18
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: Benson »

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za podpowiedzi :)
Na razie zdecydowałem się na:
Monolith Arena (nie wiem, czy dziewczynie spodoba się taka formuła, ale zobaczymy)
Aeon's End (spróbuję otworzyć się na deckbuildingi ;) )
Wodny Szlak (coś jak Carcassonne, więc powinno być ok, plus niedrogie, więc małe ryzyko)
Azul (będzie też do pogrania z mamą, gdy wpadam w odwiedziny :) )
Wyspa Skye (tu się nie pojawiła, ale poczytałem i wydaje się być bardzo fajna)

A do tego poczekam na dodruki Brzdęka i Zamków Burgundii.
Tak czy siak będzie w co grać, a do tego dziewczyna kupiła wczoraj Everdell :)
Ale gdyby ktoś miał jeszcze jakieś pomysły na dwoje (najlepiej z wariantem solo), z chęcią przyjmę :) Tylko tak z trudnością BGG do 3
Arsen
Posty: 66
Rejestracja: 21 mar 2019, 19:38
Has thanked: 19 times
Been thanked: 20 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: Arsen »

Bez solo to Drako jest łatwą grą na dwie osoby i klimat jak najbardziej się zgadza.
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: duulamon »

Aż się dziwię że nikt o Lords of Waterdeep nie wspomniał. Jeden z lepszych workerplacementów, nie za trudny, a wariant solo można znaleźć na boardgamegeek.
Aszmel
Posty: 12
Rejestracja: 10 maja 2019, 23:50
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: Aszmel »

Też polecam Lords of Waterdeep oraz Scythe, jest jeszcze jakaś wersja Scythe dla dzieci, dorzucę jeszcze Terraforming Mars, są karty, ale budujemy sobie engine i kafelki na mapie Marsa
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Łatwa gra dla 1-2 osób najlepiej w klimacie fantasy

Post autor: Piaskoryb »

Benson pisze: 14 maja 2020, 14:43
scarletmara pisze: 14 maja 2020, 14:17 a co dokładnie przeszkadza Ci w kartach ? A co w kościach ? Bo gry bez kart i bez kosci zupełnie to tylko kafelkowe chyba. Albo jest plansza+kości albo plansza+karty+kości albo same karty albo kafelki, więc jak chcesz bez kart i bez kości to zostają ci same gry kafelkowe praktycznie :D
W kartach odrzuca mnie to całe kombinowanie, że +3 do czegoś tam, ale jak się ma tamtą, to -2 do czegoś innego :) Wiem, marudzę, ale tak już mam ;)
A kości nie lubię za losowość - wyrzuć 3, to będzie fajnie, ale jak wyrzucisz 5, to czekaj dalej. Zraziłem się przez Talismana i ostatnie pole, gdzie trzeba było rzucać i rzucać i rzucać...
You Know Nothin Jon Snow!

Mówisz o giereczce solo? W takim razie musze to napisać bo to dla mnie evenement!
Shadowrun Crossfire (obecnie dostępny tylko w wersji Prime Runner bodajże w sklepie gamelord), pierwsza giereczka w którą gram solo i mam już zagrane z 30 partii albo trochę więcej (w tym z 10 z dziewczyną ;p) i zapowiada się że jeszcze dużo dużo przede mną ;D Deckbuildingowa gra, która okazała się tak dobra, tak interesująca i tak angażująca że Aeon End został odsprzedany :D i nawet dziewczyna stwierdziła że duuużo lepsze niż aeon end (którego na początku lubiła bardziej), rozkładasz w 1 minutę i składasz w tyle samo. gra sie z 20 min- 30 min jedną partię ;D Gra jest trudna (piszę o Shadowrunie Crossfire zwykłym bo w Prime Runner nie grałem - różnia się kosmetyką i jakimiś małymi zmianami w zasadahc) Ale dla mnie to odkrycie roku :) No i można grać od 1 do 4 graczy :D

Napisałbym jeszcze o grze Fortune And Glory bo też już partyjka solo za mną :D I też świetnie się bawiłem! jednak, fortune and glory wole grać z kimś (wciąż ciepła jeszcze jest) no i po za tym mam Shadoruna :D Mój niekwestionowany mistrz jeśli chodzi o szybkie 2,3 gry samemu. Albo nawet 5-6 :D Polecam sprawdzić
ODPOWIEDZ