Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2656 times
Been thanked: 2565 times

Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: Gizmoo »

Stało się niestety to, co przewidywali wszyscy. Essen Spiel 2020 zostało oficjalnie odwołane. :(

Jeszcze miesiąc temu wszyscy łudzili się, że targi się odbędą. Ba! Dwa tygodnie temu na oficjalnej stronie pojawił się post, że jednak jest szansa, że targi dojdą do skutku. Niestety targi nie zmieściły się w granicy narzuconej przez niemiecki rząd (z tego co kojarzę, to wszystkie imprezy masowe były odwołane do dnia 26.10) i pożegnaliśmy się z tegorocznym Essen.

Dla branży będzie to wbrew pozorom spory cios. Targi stanowiły ważny element promocyjny, sprzedażowy, ale także i na nich w większości dochodziło do rozmów, a nawet umów pomiędzy wydawcami.

Dla mnie to olbrzymi cios, bo planowałem w tym roku się wybrać, po dwuletniej przerwie. Więcej - nawet miałem w planie kilka zakupów, których już wiem, że nie dokonam.

Wielka szkoda... Pozostaje czekać do kolejnej daty 14-17.10 2021

https://www.spiel-messe.com/en/covid-19/

https://www.messe-essen.de/essen-fairgr ... 22-en.html
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: jnowaczy »

Np i super informacja, będzie rok czasu by coś odłożyć pieniądza na zakupy w 2021
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11038
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3380 times
Been thanked: 3271 times

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: japanczyk »

To i odwołanie GenConu mogą mocno wstrząsnąć branżą planszówkową - brak promocji na tych eventach, utrudnione negocjacje mogą oznaczać zdecydowanie mniejszą ilość premier w przyszłym roku.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: AnimusAleonis »

Gizmoo pisze: 18 maja 2020, 11:59 Essen Spiel 2020 zostało oficjalnie odwołane. ...
Rzeczywiście szkoda, ale było to już do przewidzenia w zeszłym tygodniu gdy władze nie poluzowąły tej daty restrykcji imprez masowy do końca października.

Chociaż tym samym się dziwię trochę, czy nie mogli po prostu przesunąć o te dwa tygodnie na pierwszy weekend lisopada na przykład? Jeśli to taka duża, ważna i wręcz niezbędna impreza dla wszystkich w branży....

Mam przeczucie że coś innego za tym stało niż tylko podtrzymanie restrykcji przez władze... i nie do końca jestem przekoanny że wydawcom, dużym czy małym, byłoby super na rękę by Spiel się odbył w tym roku, bo tak jest to super platforma do promocji... ale też kosztowna, i trzeba mieć co promować, a wiele premier się mocno przesuneło w czasie z powodu produkcji...

Jakby nie było, szkoda ale nie ma co się smucić bo tym huczniej będzie za rok! :D
japanczyk pisze: 18 maja 2020, 14:01 To i odwołanie GenConu mogą mocno wstrząsnąć branżą planszówkową - brak promocji na tych eventach, utrudnione negocjacje mogą oznaczać zdecydowanie mniejszą ilość premier w przyszłym roku.
Albo wręcz odwrotnie ;) :P
jnowaczy pisze: 18 maja 2020, 13:57 Np i super informacja, będzie rok czasu by coś odłożyć pieniądza na zakupy w 2021
Tylko wtedy będzie dwa razy tyle do kupienia... i znów jesteśmy w kropce :lol:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: MichalStajszczak »

Skoro został odwołany Oktoberfest, impreza ze znacznie dłuższą tradycją i chyba nawet bezpieczniejsza, bo w dużym stopniu na świeżym powietrzu, to przeprowadzenie Essen Spiel w zatłoczonych halach było mało prawdopodobne. Ale może przyczyną było to, że zabrakło chętnych wystawców.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4509
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1365 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: Hardkor »

A miałem pierwszy raz jechać...
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: rattkin »

japanczyk pisze: 18 maja 2020, 14:01 mogą oznaczać zdecydowanie mniejszą ilość premier w przyszłym roku.
Co mnie niewymownie cieszy.
- Rynek trochę odsapnie od miernoty, którą się w niego od kilku lat pompuje bez opamiętania.
- Tytuły, które już są na półce zobaczą więcej rozgrywek.
- Niestabilni wydawcy, którzy wiecznie balansowali na granicy opłacalności, znikną z rynku.
- Być może będzie powrót do starszych tytułów i docenienie, jak wiele rzeczy robiły dobrze (i jak wiele z tego nie przechodzi do nowszych gier)

Step 5: Profit.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: Trolliszcze »

rattkin pisze: 18 maja 2020, 14:53 Co mnie niewymownie cieszy.
- Rynek trochę odsapnie od miernoty, którą się w niego od kilku lat pompuje bez opamiętania.
Tego bym nie był wcale taki pewien, bo "miernotą" zalewają rynek głównie wydawcy, którzy mają duże zaplecze finansowe. Oni mogą to nadal robić, podczas gdy stracą mniejsi, czyli ci, którzy chętniej wydają tytuły nietypowe, oryginalne czy przeznaczone dla węższego grona odbiorców. Dla takich wydawców GenCon i Essen to najlepsze okazje do promocji, więc domyślam się, że oni w tej chwili cierpią najbardziej.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: rattkin »

Prawda, ale znowu też nie mam wiedzy, czy promocja na targach to dzisiaj coś tak znowu bardzo ważnego dla tego segmentu? Mniejsi wydawcy / autorzy i tak idą na KS, a tam wcale nierzadko całkiem dobrze schodzą gry, których jeszcze nawet nie ma. Paradoksalnie, może to właśnie działa w drugą stronę? Przeciętne tytuły od dużych wydawców na takich targach zyskują rozgłos i ogólny exposure, przez co więcej ludzi niesie to do domu i potem kupuje w sklepie? Może to właśnie tych największych taki brak targów zaboli najbardziej, bo jak nie mogą tych swoich przeciętniaków pokazać - to kto i dlaczego je kupi potem z półki w Targecie czy Tesco? O tych grach musi się mówić, musi być szum, żeby to się przedostało do szerszego kontekstu. A innowacyjne, ciekawe, inne gry i tak się przebiją tam gdzie trzeba, bo ich odbiorcy aktywnie tego rodzaju pozycji poszukują.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: AnimusAleonis »

Choć osobiście podejżewam że efekt Spiel na sprzedaż danego tytułu w Target czy Tesco jest znikomy, to coś w tym pewnie jest.

Ale z drugiej strony jeśliby tym dużym, takiemu Asmodee na przykład, naprawdę zależało na Spiel w tym roku to trudno mi uwierzyć że by się nie odbyło, choćby ten tydzień później w listopadzie.

Rozumiem zawiedzenie osób które planowały pojechać, tak jak odwołanie koncertu boli tych co już kupili bilety, ale jeśli się nie planowało, a my nie planowaliśmy z uwagi na rodzinę, to w sumie z poziomu gracza/konsumenta to mało to dla mnie robi różnicę.... czy Essen będzie czy nie nie zmieni ani przesuniętych premier ani zbytnio dostępności tytułów w lokalnych sklepach ani w sumie nic... a za rok na pewno z pompą zrobią więc będzie tym fajniej pojechać :)
A może będzie jak piszą powyżej i skłoni to wydawców do odsiania lub, jeszcze lepiej, dopracowania tytułów wydanych.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 240 times

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: dawid »

AnimusAleonis pisze: 18 maja 2020, 14:14 Chociaż tym samym się dziwię trochę, czy nie mogli po prostu przesunąć o te dwa tygodnie na pierwszy weekend lisopada na przykład? Jeśli to taka duża, ważna i wręcz niezbędna impreza dla wszystkich w branży....
Popatrz sobie na kalendarz Messe Essen i innych miejsc gdzie odbywają się targi. Kalendarze są zapchane na wiele, wiele do przodu, nie ma raczej możliwości przełożenia w tak krótkim terminie.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: AnimusAleonis »

dawid pisze: 18 maja 2020, 16:22 Popatrz sobie na kalendarz Messe Essen i innych miejsc gdzie odbywają się targi. Kalendarze są zapchane na wiele, wiele do przodu, nie ma raczej możliwości przełożenia w tak krótkim terminie.
Ale jakim krótkim.... przecież to że data restrykcji na zgromadzenia jest taka i pewnie taka zostanie było wiadomo od jakiegoś czasu, już nie wspominając o tym że trzeba będzie przesunąć daty dużych imprez, szczególnie międzynarodowych, było wiadome już od grubo ponad miesiąca jak nie więcej ...

Ja nie mówię że jak się za to zabierać w tym momencie to zmiana daty to peska, mówię że jeśliby wszystkim, a szczególnie tym dużym wydawcom, faktycznie bardzo zależało, jakby te targi były dla nich absolutnie kluczowe, to już dawno by to ktoś ogarniał.
Moim zdaniem po prostu nie koniecznie jest na rękę ani wydawcom ani organizatorom brać ryzyko przeprowadzania targów w tym roku, bo koszty duże a nie wiadomo ile nawet osób by przyjechałoby... wiele krajów nic na razie jeszcze nawet nie powiedziało odnoście restrykcji w podróżowaniu czy to lotniczym czy nawet granicznym w tym okrasie. Ale to oczywiście tylko moje zdanie ;)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2656 times
Been thanked: 2565 times

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: Gizmoo »

Ja jestem ciekaw dwóch spraw:

1. W wątku na BGG sporo osób pisze, że mieli wykupione bilety lotnicze i rezerwacje hotelowe. Pewnie ciężko będzie to odzyskać. Ciekaw jestem czy wśród forumowiczów jest ktoś z podobnym problemem?

2. Co z Essen pickup? Sporo wpierających rozmaite kampanie na Kickstarterze wybrało taką opcję odbioru. O mały włos sam nie wybrałem takiej opcji odbioru podczas jednej kampanii. Mnóstwo osób będzie miało teraz podobny problem. Ciekaw jestem, w ilu kampaniach zostanie na nowo otworzony PM?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: rattkin »

AnimusAleonis pisze: 18 maja 2020, 16:29 Ale jakim krótkim.... przecież to że data restrykcji na zgromadzenia jest taka i pewnie taka zostanie było wiadomo od jakiegoś czasu, już nie wspominając o tym że trzeba będzie przesunąć daty dużych imprez, szczególnie międzynarodowych, było wiadome już od grubo ponad miesiąca jak nie więcej ...
To może dla kontekstu: data następnego Essen jest zwykle już wiadoma w trakcie trwania obecnego. Ustawiają to na rok do przodu. Kalendarz jest nabity pod korek. Przestawienie tak wielkiej imprezy jest po prostu nierealne, bo nie będzie slotu w samym Messe. Co dopiero przy reorganizowaniu wszystkiego wokół, logistyki, itd. Żaden duży wydawca nie ma tu nic do gadania. I to, że coś wiadomo "do przodu" niczego tu nie zmienia - bo jeśli wszyscy z tego bloku chcą być przesunięci, to nagle się okaże, że część "z dołu" wypadnie z danego roku albo wpadnie w okres, który im zupełnie biznesowo nie gra. I co wtedy?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4509
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1365 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: Hardkor »

Gizmoo pisze: 18 maja 2020, 16:55 Ja jestem ciekaw dwóch spraw:

1. W wątku na BGG sporo osób pisze, że mieli wykupione bilety lotnicze i rezerwacje hotelowe. Pewnie ciężko będzie to odzyskać. Ciekaw jestem czy wśród forumowiczów jest ktoś z podobnym problemem?

2. Co z Essen pickup? Sporo wpierających rozmaite kampanie na Kickstarterze wybrało taką opcję odbioru. O mały włos sam nie wybrałem takiej opcji odbioru podczas jednej kampanii. Mnóstwo osób będzie miało teraz podobny problem. Ciekaw jestem, w ilu kampaniach zostanie na nowo otworzony PM?
Co do podpunktu 1 to z IEM Katowice był ten sam problem i nikomu nic nie zwrócono, bo nie ma ku temu podstaw z tego co wiem.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: AnimusAleonis »

rattkin pisze: 18 maja 2020, 17:14 ... I co wtedy?
Wtedy...
Spoiler:
Co ja tam będę gdybał co by było jakie organizator miałby rozterki jeśliby gdybyby możeby.... równie dobrze można spytać a co by było jakby zaproponowali przesunięcie daty i tak by się wyszystkim spodobało że dwa razy tyle wydawców chciałoby uczestniczyć z czterokroną ilością nowych tytułów i obecne hale okazałyby się za małe...

Fakt faktem że różne imprezy, targi, zgromadzenia i inne są albo przekładane albo wręcz przeciwnie odwoływane... Essen nie zostało przesunięte... Ty uważasz że jakiekolwiek inne rozwiązanie niż odwołanie było z góry niemożliwe organizacyjnie, ja osobiście uważam że główną rolę grał nie jakiś imposibilizmy organizacyjny a fakt że było to na rękę organizatorom i wystawcom, ktoś inny może sądzić znowu coś kompletnie innego... ani nie musimy się zgadzać ani to nie zmieni faktu że Essen w tym roku odwołane ;)
Gizmoo pisze: 18 maja 2020, 16:55 Ja jestem ciekaw dwóch spraw: ...
Ad 1: nie na przykładzie biletów do Essen, ale ogólnie lotniczych, to chyba że albo istniejące pokrywało albo wykupiło się ubezpieczenie na daną podróż to szanse odzyskania czegokolowiek z biletów lotniczych są niemal zerowe - a i z ubespieczeniem też dostaje się nie pełną kwote, my chyba z niecałe 90% dostaniemy - linie lotnicze i tak ledwo żyją, i będą się zakrywać force majeure aby jeszcze więcej nie stracić... biura podróży i hotele pewnie podobnie.

Ad 2: co do PM-ów nie mam pojęcia, choć ciekawy pomysł - chętnie bym skożystał jakby niektóre PM otworzyli ponownie :P - ale mogę podzielić się tym co mi powiedział Kevin, z którym akurat odnośnie Essen, targach i realizacji KS rozmawiałem, z Fort Circle Games, którzy mieli być na Essen ze swoim nowym tytułem z KS, i też mieć jakiś ograniczony 'Essen pickup': będą po prostu robić wysyłkę do tych osób po obniżonych kosztach. Ale to mały wydawca, podejżewam że będzie to się zmieniać od wydawcy do wydawcy, i niestey w większości będzie trzeba po prostu zapłacić full koszt wysyłki.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: rattkin »

AnimusAleonis pisze: 18 maja 2020, 18:09 Ty uważasz że jakiekolwiek inne rozwiązanie niż odwołanie było z góry niemożliwe organizacyjnie, ja osobiście uważam że główną rolę grał nie jakiś imposibilizmy organizacyjny a fakt że było to na rękę organizatorom i wystawcom, ktoś inny może sądzić znowu coś kompletnie innego...
Jasne, różnica tylko taka, że ja gdybam na podstawie danych (ekstrapoluję z tego co wiem o targach MTP w Poznaniu, a coś niecoś wiem), a Ty na podstawie spiskowych teorii :). Mam wrażenie, że nie zdajesz sobie sprawy, jak ogromnym przedsięwzięciem jest zrealizowanie takiej imprezy i jak bardzo zmiana slotu czasowego wywala to wszystko z ustalonych torów.

A co do wielkich wystawców, to znów, można albo wierzyć, w to, co mówią, a mówią to:

Obrazek

(bardzo smutna wiadomość, dla nas, jako wystawców, ale całkowicie zrozumiała, zdrowie wszystkich najważniejsze)

... albo szukać spisku.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: MichalStajszczak »

AnimusAleonis pisze: 18 maja 2020, 18:09 a co by było jakby zaproponowali przesunięcie dat o dwa tygodnie
Nic by nie było, bo jest to po prostu nierealne. Po pierwsze: miejsce. Na stronie targów Essen można zobaczyć harmonogram na najbliższy rok. Jak widać, wszystkie terminy do 15 listopada są już zajęte. Jedyna luka jest między 15 a 28 listopada. Nie oznacza to jednak, że Essen Spiel dałoby się w tym czasie upchnąć. To, że targi trwają 4 dni nie oznacza, że hale są przez 4 dni zajęte. Wystawcy zaczynają montować stoiska już dwa dni wcześniej, a demontują następnego dnia po zakończeniu targów. To już daje minimum tydzień. A przypuszczam, że firma zarządzająca targami musi mieć jakiś dystans czasowy między kolejnymi imprezami (to zresztą można wywnioskować z kalendarza targów).
Po drugie: ograniczenia na terenie Niemiec obowiązują do 26 października. Ale to jest granica na dziś. Nie wiadomo, czy nie będzie "drugiej fali zachorowań" i wtedy ten termin może ulec zmianie.
Po trzecie: wciąż nie wiadomo, jakie ograniczenia będą wtedy obowiązywały w innych krajach i w transporcie międzynarodowym.
Po czwarte: nie wiadomo, czy wystawcom pasowałby nowy termin, bo druga połowa listopada to już praktycznie środek sezonu świątecznego.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: AnimusAleonis »

rattkin pisze: 18 maja 2020, 18:22 Jasne, różnica tylko taka, że ja gdybam na podstawie danych (ekstrapoluję z tego co wiem o targach MTP w Poznaniu, a coś niecoś wiem), a Ty na podstawie spiskowych teorii :).
Jeśli poprawi Ci to humor to możemy się zgodzić że Twoja racja większa, a moje to tylko teorie spiskowe ;)
Mi to rybka, i tak i tak Essen w tym roku nie będzie, a jak jeszcze mogę Ci humor porawić to z przyjemnością :)
rattkin pisze: 18 maja 2020, 18:22 A co do wielkich wystawców, to znów, można albo wierzyć, w to, co mówią, a mówią to:
A to to mi przypomina tłumaczenie że Blitzkrieg absolutnie jest grą wojenną, bo na pudełku napisali że jest "perfect wargame" :lol:
Akurat do wypowiedzi prasowych/marketingowych Asmodee to ja z dużym dystansem podchodzę, tak jak ich wypowiedzi z nowa polityka wymiany elementów...
Ale Tobie oczywiście nie bronię pokładać wiarę w ich PR.

Co do wystawców, znów mogę podzielić się tym co usłyszałem od Fort Circle Games bezpośrednio, a mianowicie że szykowali się na Essen ale też nie smucą się że nie będzie Essen, bo koszty tej imprezy byłyby dla nich w obecnej sytuacji trudne do udzwignięcia, a ilość osób które by uczestniczyly w tym roku jest również pod znakiem zapytania. Oczywiście to mały wydawca, i inni wydwawcy mogą na to w ogólę inaczej patrzeć.
MichalStajszczak pisze: 18 maja 2020, 18:25 Jak widać, wszystkie terminy do 15 listopada są już zajęte. Jedyna luka jest między 15 a 28 listopada. Nie oznacza to jednak, że Essen Spiel dałoby się w tym czasie upchnąć. ...
Ze wszystkim się zgadzam, po prostu uważam, że tak samo jak jest prawdopodobieństwo że na przykład w tym terminie 15-28 listopad nie udało by się upchnąć, to jest również prawdopodobieństwo że by się udało, a to co przemówiło za tym by jednak nie próbować było to że bardziej na rękę było wydawcom - bo terminy, bo premiery, bo koszty - i organizatorom - bo terminy, bo niewiadoma z zaostrzeniami, bo niewiadoma z transportem, bo nie wiadomo jaka frenkfencja, o czym pisałem wyżej - było po prostu w tym roku odwołać imprezę, skupić się na obecnej sytuacji, i za rok porządnie i hucznie zrobić Spiel.
I nie ma w tym żadnego przekąsu w stronę czy organizatorów czy wydawców, myślę że postąpili rozsądnie i naturalnie, więc nie rozumiem poruszenia.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: mikeyoski »

Tym tropem zyska z pewnością Norymberga ze swoimi targami zabawek, na których to licznie stawiali się wydawcy planszówek
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: mauserem »

mikeyoski pisze: 18 maja 2020, 23:59 Tym tropem zyska z pewnością Norymberga ze swoimi targami zabawek, na których to licznie stawiali się wydawcy planszówek
Norymberha to zupełnie inny typ imprezy - Essen Spiel to tłum zwiedzających "cywili" i spora sprzedaż z półki - dla małych wydawców to spory zastrzyk finansowy pozwalający sfinansować swoją obecność tam. Essen to takie święto geeka - "drzwi otwarte fabryki czekolady". Tu wielcy pokazują swoja wielkość, a mali próbują powiedzieć światu "Hello!".

Norymberga to targi branżowe - spotkania w zamkniętym gronie wystawców i wydawców - tu robi się zakupy hurtowe, podpisuje kontrakty, a nie sprzedaje pojedyncze sztuki (chyba więcej rozdaje się darmowych sampli). To impreza bez "cywilnej" publiczności.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: MichalStajszczak »

Norymberga może na tym zyskać, że część gier będzie miało tam światowe premiery. Tzn. gry będą już w sprzedaży ale zostaną po raz pierwszy zaprezentowane potencjalnym kontrahentom z całego świata. Bo, jak słusznie zauważył mauserem, Norymberga to targi dla dużych klientów, na których robią zamówienia na sezon bożonarodzeniowy.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: rattkin »

https://www.facebook.com/Internationale ... 5540685364

Można się rozejść. Ufo w tym roku jednak nie przyleci.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: mikeyoski »

MichalStajszczak pisze: 19 maja 2020, 10:30 Norymberga może na tym zyskać, że część gier będzie miało tam światowe premiery. Tzn. gry będą już w sprzedaży ale zostaną po raz pierwszy zaprezentowane potencjalnym kontrahentom z całego świata. Bo, jak słusznie zauważył mauserem, Norymberga to targi dla dużych klientów, na których robią zamówienia na sezon bożonarodzeniowy.
To właśnie miałem na myśli. Dziękuję Panowie za ujęcie tego we właściwy sposób 😀
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2020 przełożone na 2021

Post autor: MichalStajszczak »

Ciekawe, co będzie w tym roku z Essen Spiel? Bo targi w Norymberdze, przełożone z lutego na lipiec, zostały właśnie przeniesione na luty 2022. Czy znowu będą targi wirtualne, bo (jak twierdzi profesor Gut) pandemia potrwa jeszcze ze trzy lata? A formuły jedna osoba na 20 metrów kwadratowych jakoś sobie nie wyobrażam.
ODPOWIEDZ