It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: staniach21 »

Moje jakby lekko uszczerbione nie chodzi o odprysk farby
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Kin@a »

staniach21 pisze: 09 maja 2020, 16:31 Moje jakby lekko uszczerbione nie chodzi o odprysk farby
To chyba pozostałości po odlewie, ze zdjęć wynika, że kostki są identyczne jak te w Cywilizacji Poprzez Wieki, czyli całkiem ok.

Gra ma potencjał (o ile go nie zmarnuje niepotrzebnym mieszkaniem sci fi z fantasy), autor powinien przeczytać obie książki Nowy Wspaniały Świat i w ich klimacie tworzyć rozszerzenia. Wtedy będzie największe wzięcie :wink:
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: staniach21 »

Od piątku katuje grę i jako fan prostego Splendoru uważam z więcej mozdzenia jest to na +. Przy 150 kartach neistety lekka losowość, czasem mogą karty tak się źle ułożyć w 4 rundach że dużo nie udziwgniesz. Pogram jeszcze z 2tyg i odpalam kampanie, zeby urozmaicić
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Uncle_Grga »

Pierwsza rozgrywka na rozkładzie. Skojarzenie i polka? Liga Centuries.. Ale to nie zarzut tylko komplement. Kilka lat temu powrót do planszowek zaczynałem Splendorem, który bardzo szybko zastapilem Korzennym Szlakiem. I właśnie Korzenny Szlak uznawalem za najlepszą z tych prostych gier silniczkowych wykorzystujących zbieranie kostek i późniejszą ich zamianę na karty.

Łatwo szybko i przyjemnie. Do dziś szanuję, wykorzystuję kiedy ktoś pyta o co chodzi w tych planszowkach, a jednocześnie ma przysłowiowy kwadrans i sam przesadnie zainteresowany nauką reguł nie jest. Ot, po prostu zapytał i teraz jest ta szansa, że można go zajawic.. teraz albo nigdy. I tu właśnie do akcji wkracza CKS..

Tak bylo.. dzis dostajemy NWS.. I co? No i myślę, że NWS może zastąpić dawnego mistrza kategorii.. oczywiście to jedna partia.. dwie osoby.. zapoznanie z mechaniką. Za mało żeby kategorycznie rozstrzygać. Ale.. jest dobrze. Wszystkie odczucia z CKS powtórzyły się.. a doszedł element świeżości i nuta.. no nutka może tematu.. no fajnie.

Zastanawiam się nawet czy przypadkiem CKS, kiedyś zwany splendor kilerem, dziś nie doczekał się swoje szlako kilera. Jak zaznaczyłem, za wczesnie na ferowanie ostatecznych ocen, ale nie wykluczam takie finału..

Poza tym:
1. Nazwa nie ma nic wspólnego z powieścią Huxleya..
2. To inna gra niż ONI, Wingspan czy Londyn. Przywołane gry są bardziej złożone, mechanicznie i taktycznie, dłuższe.. szczególnie Londyn. Tu mamy prosty młynek.. z losowym doborem kart, którą to losowosc minimalizujemy draftem..
3. Dobra cena.. grę z dostawą kupiłem za 84.99

Podsumowując:

NWS - interesujący gateway dla rodziny i nowicjuszy w planszówkowym światku..
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Wroobel »

Losowość można jeszcze ograniczyć stosując draft z tzw. zaśką.
Po wyborze pierwszej karty jedną zostawiasz na ręku i dopiero resztę oddajesz przeciwnikom.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Wosho »

Sądzać po ilości ogłoszeń na fb nie każdemu podeszła.
Gatzky
Posty: 217
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Gatzky »

Hej, czy ktoś ograł tą grę na dwie osoby i może podzielić się wrażeniami? Z dotychczasowych postów nie widziałem żadnych konkretnych wniosków.
Oraz chciałbym się podpytać o czas na dwie osoby, na pudełku mamy trzy kwadranse, na bgg jest 30-60 minut. Jak ma to się do rzeczywistości?
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: staniach21 »

Mysle, ze to tez moze byc efekt tzw. HURA zamówień. Bo na zachodzie sie dobrze sprzedawala to w sumie nie wiem czemu ale kupie. Jak ktos grajacy w GWT, terraformacje odpali to z nadzieja, ze bedzie tam nie wiadomo ile móżdzenia i nagle sie okazuje, ze to lekka gierka to sprzedaje. Tak jak patrzylem po profilach ludzi pozbywajacych sie np. po zagraniu we 2 ososby gdzie to raczej gra na 3-5, a najlepiej na 5 wlasnie. Solo gralem i wieksza zabawe mi sprawilo glupie zalozenie ze te 4 karty trzeba wybudowac. Wtedy masz jakis konkretny cel w tej grze, dlatego mysle, ze najwiecej zyskuje przy kampanii, ale trzeba bd ja jeszcze ograc ;)
pioma10
Posty: 299
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: pioma10 »

Gatzky pisze: 13 maja 2020, 17:09 Hej, czy ktoś ograł tą grę na dwie osoby i może podzielić się wrażeniami? Z dotychczasowych postów nie widziałem żadnych konkretnych wniosków.
Oraz chciałbym się podpytać o czas na dwie osoby, na pudełku mamy trzy kwadranse, na bgg jest 30-60 minut. Jak ma to się do rzeczywistości?
Na początku zajmowało nam to około 45 minut, ale później w niektórych partiach zeszliśmy do tych 30 minut.
Gatzky
Posty: 217
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Gatzky »

pioma10 pisze: 13 maja 2020, 17:29
Gatzky pisze: 13 maja 2020, 17:09 Hej, czy ktoś ograł tą grę na dwie osoby i może podzielić się wrażeniami? Z dotychczasowych postów nie widziałem żadnych konkretnych wniosków.
Oraz chciałbym się podpytać o czas na dwie osoby, na pudełku mamy trzy kwadranse, na bgg jest 30-60 minut. Jak ma to się do rzeczywistości?
Na początku zajmowało nam to około 45 minut, ale później w niektórych partiach zeszliśmy do tych 30 minut.
A jak się sprawuje na dwie osoby mógłbyś coś powiedzieć?
pioma10
Posty: 299
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: pioma10 »

Gatzky pisze: 14 maja 2020, 20:23 A jak się sprawuje na dwie osoby mógłbyś coś powiedzieć?
Przy grze w dwie osoby masz wybór z 10 kart. Na koniec i tak masz wybór z 7, ale można powiedzieć że masz 6 a ostatnią wybierasz z czterech.
Zwróciliśmy uwagę, że na początek potrzebujesz kart które zapewniają produkcję podstawowych surowców (białych), więc tak draftujesz, a wybór z 10 sporo w tym pomaga. Dodatkowo wiesz co oddałeś i co może do Ciebie może zaraz wrócić. Przy grze w dwie osoby jest więcej miejsca na tzw. hate drafting.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Odi »

Drodzy, wróćmy do tematu Nowego Wspaniałego Świata. Z kobietami i mężczyznami razem.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: josiu »

Pytanie. Czy jeżeli mam zakoszulkowane karty z podstawki i planuje kupić kampanijny dodatek to czy karty z tego dodatku również muszą być zakoszulkowane? Wtasowuje się je do podstawowej talii? Jeśli tak to jak to robicie? Po otwarciu każdego boosterka koszulkujecie karty tak aby ich nie zobaczyć czy wtedy to już nie ma znaczenia?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Breżniew »

Ja zastanawiam się jak ukręcić w rozgrywce solo wyniki podane w instrukcji. Zagrałem na razie 3 razy i .... nie mogę dobić do 40 pkt, a co dopiero do 60 pkt będących wg instrukcji "magicznym progiem", po którym przestaję być Nowicjuszem xD. Staram się na start rozwinąć produkcję materiałów budowlanych (bo to podstawa do stawiania coraz lepszych budynków), ale wynik 60 pkt wydaje mi się jakąś totalną abstrakcją. Ktoś z Was ma może podobne doświadczenia/przemyślenia na ten temat?
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Furan »

Zagrałem tylko 3 pierwsze scenariusze z podstawki, ale: 1. 79 pkt; 2. 111 pkt; 3. 95 pkt.
Być może to wina właśnie tego, że w scenariuszach zaczynamy z jakimiś kartami leżącymi przed nosem. Ale z tego co zauważyłem solo warto jest szybko znaleźć synergię i w nią iść -jeśli mam punkty za niebieskie/żółte karty - to ich szukam i staram się spalać wszystko inne pod nie. Ewentualnie szukać kart punktujących coś, co już leży mi przed nosem (np. akurat wyciągnąłem dużo samonapędzających się żółtych).
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Breżniew »

Furan pisze: 19 maja 2020, 12:13 Zagrałem tylko 3 pierwsze scenariusze z podstawki, ale: 1. 79 pkt; 2. 111 pkt; 3. 95 pkt.
Być może to wina właśnie tego, że w scenariuszach zaczynamy z jakimiś kartami leżącymi przed nosem. Ale z tego co zauważyłem solo warto jest szybko znaleźć synergię i w nią iść -jeśli mam punkty za niebieskie/żółte karty - to ich szukam i staram się spalać wszystko inne pod nie. Ewentualnie szukać kart punktujących coś, co już leży mi przed nosem (np. akurat wyciągnąłem dużo samonapędzających się żółtych).
Ok. Czyli muszę trochę jeszcze pograć, żeby znaleźć odpowiednią drogę postępowania :D Dzięki za odzew.
Podoba mi się duża ilość kombinacji w tej grze i jej kompaktowość zarówno w kwestii powierzchni gry jak i czasu rozgrywki. W godzinę mogę ogarnąć 2-3 partyjki.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: feniks_ciapek »

Breżniew pisze: 19 maja 2020, 12:46Ok. Czyli muszę trochę jeszcze pograć, żeby znaleźć odpowiednią drogę postępowania :D Dzięki za odzew.
Podoba mi się duża ilość kombinacji w tej grze i jej kompaktowość zarówno w kwestii powierzchni gry jak i czasu rozgrywki. W godzinę mogę ogarnąć 2-3 partyjki.
Pamiętaj, że możesz za zasoby wybudować budynek przed fazą produkcji. Sporo też zależy od dociągu kart, bo mnożniki niebieskie i żółte potrafią się ze sobą dość mocno skombować, ale nie zawsze je dostaniesz.
josiu pisze: 19 maja 2020, 10:26 Pytanie. Czy jeżeli mam zakoszulkowane karty z podstawki i planuje kupić kampanijny dodatek to czy karty z tego dodatku również muszą być zakoszulkowane? Wtasowuje się je do podstawowej talii? Jeśli tak to jak to robicie? Po otwarciu każdego boosterka koszulkujecie karty tak aby ich nie zobaczyć czy wtedy to już nie ma znaczenia?
Nie wszystkie, ale sporą część się wtasowuje. Tak naprawdę to nie ma tam specjalnie spoilerów, więc karty wkładane do talii możesz spokojnie normalnie koszulkować.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Breżniew »

Furan pisze: 19 maja 2020, 12:13 Zagrałem tylko 3 pierwsze scenariusze z podstawki, ale: 1. 79 pkt; 2. 111 pkt; 3. 95 pkt.
Być może to wina właśnie tego, że w scenariuszach zaczynamy z jakimiś kartami leżącymi przed nosem. Ale z tego co zauważyłem solo warto jest szybko znaleźć synergię i w nią iść -jeśli mam punkty za niebieskie/żółte karty - to ich szukam i staram się spalać wszystko inne pod nie. Ewentualnie szukać kart punktujących coś, co już leży mi przed nosem (np. akurat wyciągnąłem dużo samonapędzających się żółtych).
Miałem dłuższą przerwę w graniu w cokolwiek ze względu na przeprowadzkę, ale w końcu udało mi się zasiąść kilka razy do gry w scenariusze solo i moje wyniki to póki co: 1. 83 pkt, 2. 94 pkt, 3. 73 pkt. Kazdy z tych wyników to punkty po ucięciu 15 pkt za stronę A karty Impetium. Na razie chcę zdobyć conajmniej brąz w każdym z sześciu scenariuszy - na śrubowanie wyników przyjdzie czas później.

Przy okazji chciałem spytać czy ktoś już ogrywał solo dodatek i mógłby się podzielić opinią o nim?
SickMind
Posty: 154
Rejestracja: 02 lip 2020, 12:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: SickMind »

Siema.
Czy ktoś może udzielić mi odpowiedzi na pytanie ile nowych kart z dodatku wojna albo pokój można włączyć do gry podstawowej nowy wspaniały świat?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Breżniew »

SickMind pisze: 22 wrz 2020, 10:19 Siema.
Czy ktoś może udzielić mi odpowiedzi na pytanie ile nowych kart z dodatku wojna albo pokój można włączyć do gry podstawowej nowy wspaniały świat?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Jeśli rozegrałeś kampanię do końca, to
Spoiler:
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: patka3000 »

Witam serdecznie, mam pytanie jaka jest średnica żetonów?
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: eveni »

patka3000 pisze: 28 sty 2021, 09:05 Witam serdecznie, mam pytanie jaka jest średnica żetonów?
Około 25 mm
Obrazek
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: patka3000 »

Wielkie dzięki, zamówiłam grę na prezent i chcę wsadzić te żetony w te numizmatyczne, myślicie że to dobry pomysł, byłby efekt zbliżony do żetonów ze Splendora.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: feniks_ciapek »

Myślę, że to strata pieniędzy, chyba że aż tak bardzo lubisz tę grę. Nic się tam nie losuje, więc nawet jak się trochę podniszczą, to wpływ na rozgrywkę jest żaden.
ODPOWIEDZ