This War of Mine: Gra planszowa / The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: shuji »

Właśnie zapowiedzieli ten dodatek na maj. Ktoś się orientuje czy to kontynuacja poprzedniego dodatku czy niezależny ? W sensie mogę pominąć pierwszy i kupić drugi ?
Awatar użytkownika
atom90
Posty: 18
Rejestracja: 22 cze 2018, 14:29
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: atom90 »

To są niezależne dodatki. choć polecam 1 dodatek. Nie jest drogi, a ma 6 scenariuszy plus dodatkowe moduły
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: KrzysiekL »

Jak ten dodatek ma się do ks?
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: MrAtrion »

Podobno oba dodatki miały uzupełnić stan do tego zbliżonego do KS. Albo nawet tak samo będzie po obu dodatkach.
sasquach
Posty: 1830
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: sasquach »

KrzysiekL pisze: 10 mar 2020, 10:00 Jak ten dodatek ma się do ks?
Oba dodatki bazują, na rzeczach z KS, ale też dość mocno się różnią. Do pierwszego dodatku wyszedł pakiet od Awaken Realms który rozszerzał edycję KS o rzeczy z tego dodatku. Drugi dodatek podobno tak się różni, że nie było sensu robić takiej paczki.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: KrzysiekL »

sasquach pisze: 11 mar 2020, 01:40
KrzysiekL pisze: 10 mar 2020, 10:00 Jak ten dodatek ma się do ks?
Oba dodatki bazują, na rzeczach z KS, ale też dość mocno się różnią. Do pierwszego dodatku wyszedł pakiet od Awaken Realms który rozszerzał edycję KS o rzeczy z tego dodatku. Drugi dodatek podobno tak się różni, że nie było sensu robić takiej paczki.
Dzięki! Fajnie byłoby mieć takie wprost porównanie, żeby podjąć decyzję... Ale pewnie wydawca się nie pokusi. ;)
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Golfang »

Zakupiłem wersję KS'ową.
Mam pytanie czy dobrze rozumiem - w tym przypadku nie ma sensu kupować dodatku "Opowieści ze zniszczonego miasta"? Bo to są dodatki z KS'a - tak?
----------------
10% flamberg.com.pl
Ice^S5
Posty: 101
Rejestracja: 27 paź 2007, 14:04
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 20 times
Been thanked: 9 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Ice^S5 »

Golfang pisze: 10 kwie 2020, 13:56 Zakupiłem wersję KS'ową.
Mam pytanie czy dobrze rozumiem - w tym przypadku nie ma sensu kupować dodatku "Opowieści ze zniszczonego miasta"? Bo to są dodatki z KS'a - tak?
"Opowieści ze zniszczonego miasta" zawierają trochę więcej niż wersja z KS. Wydawca wydał upgrade pack który pozwala na uzupełnienie wersji kickstarterowej do takiej która jest równa podstawce + Opowieściom.

https://gamefound.com/projects/awaken-r ... t-overview
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Golfang »

Ice^S5 pisze: 10 kwie 2020, 16:43
Golfang pisze: 10 kwie 2020, 13:56 Zakupiłem wersję KS'ową.
Mam pytanie czy dobrze rozumiem - w tym przypadku nie ma sensu kupować dodatku "Opowieści ze zniszczonego miasta"? Bo to są dodatki z KS'a - tak?
"Opowieści ze zniszczonego miasta" zawierają trochę więcej niż wersja z KS. Wydawca wydał upgrade pack który pozwala na uzupełnienie wersji kickstarterowej do takiej która jest równa podstawce + Opowieściom.

https://gamefound.com/projects/awaken-r ... t-overview
Dzięki a nie wiesz czy była wersja PL?
----------------
10% flamberg.com.pl
Ice^S5
Posty: 101
Rejestracja: 27 paź 2007, 14:04
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 20 times
Been thanked: 9 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Ice^S5 »

Na stronie którą podałem, w sekcji "Upgrade Packs" (na dole) są pozycje oznaczone jako [PL].

Jeśli masz wersję z dokupionym dodatkiem Incidents (niestety nie pamiętam polskiej nazwy; był to dodatkowy płatny dodatek w kampanii kickstarterowej) - wówczas potrzebujesz droższej wersji upgrade packa (zawiera również elementy uzupełniające do wspomnianego dodatku). W przeciwnym przypadku - wystarczy tańsza wersja.
Pyrovatis
Posty: 38
Rejestracja: 15 paź 2012, 12:52
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Pyrovatis »

Czy ktoś już może dorwał nowy dodatek i może podzielić się swoimi przemyśleniami o nim?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Tomzaq »

Zastanawiam się czy da się w to wygrać?
Zacząłem dzisiaj 4 grę i po 1 rozdziale dwóch juź nie żyje a trzeci ledwo zipie.
Są jakieś statystyki mówiące o wygranych?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: vikingowa »

Da się... Ja na 9 rozgrywek wygrałam raz :lol: Myślę, że zasiada się do tej gry nie z myślą o wygranej tylko dla doświadczenia czegoś niesamowitego a jednocześnie strasznego i dołującego. Taki klimat... Dlatego zbyt często nie ląduje na stole ale w kolekcji na pewno zostanie.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: mecenas »

Tomzaq pisze: 21 maja 2020, 22:15 Zastanawiam się czy da się w to wygrać?
Zacząłem dzisiaj 4 grę i po 1 rozdziale dwóch juź nie żyje a trzeci ledwo zipie.
Są jakieś statystyki mówiące o wygranych?
Niestety gra jest losowa ;) wszystko zależy od szczęścia :) mi udało się do tej na 14 partii, wygrać 2 razy. Przy czym jedna przegrana była przy ostatnim rzucie kością w grze.

Partie, które wygrałem, to gdzie udało mi się uzbierać dużo jedzenia i nie trafiałem na wydarzenia, które mi podwyższały depresję...
Więc tak... gra się dla samego doświadczenia grania i temu jak daleko dojdziesz tym razem ;)
Awatar użytkownika
zndsznds
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, 13:15
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: zndsznds »

Pyrovatis pisze: 20 maja 2020, 21:45 Czy ktoś już może dorwał nowy dodatek i może podzielić się swoimi przemyśleniami o nim?
Ja od paru dni mam Czas Oblężenia i udało mi się rozegrać kampanię :) Modułu "Sieroty" jeszcze nie zdążyłem użyć.

Z pierwszych wrażeń - kampania jest wielowątkowa, więc na pewno da się rozegrać co najmniej kilka razy i mieć zupełnie różną fabułę. Z 5 postaci fabularnych "odkryłem" tylko 2, z 12 żetonów fabularnych tylko 2, oczywiście na raz można rozegrać 3 akty z 5, no i kart wydarzeń jest więcej niż można rozegrać, więc za każdym razem mogą być różne. Bardzo dużo skryptów. Bez rozszerzenia rzadko trafiałem na skrypt, a tutaj właściwie cały czas się je odczytuje, rzuca kością, itp.

Poza tym mało przeszukiwania, więcej "misji". Najczęściej trzeba komuś pomagać, oddawać "przysługi". Dzięki temu czasem można dostać zasoby czy obniżyć np. głód. I to dobrze, bo jak wspomniałem - mało jest przeszukiwania. Ważną modyfikacją jest możliwość wysłania 2 grup na wyprawę i po rozegraniu kampanii uważam, że to właściwie nie możliwość, a konieczność. Tylko dzięki wysłaniu 2 grup jest szansa coś poszabrować i wypełnić misję.

Jeszcze nie do końca ogarniam te wszystkie miejsca. W podstawie są normalne miejsca - losuje się 3 i można do nich iść. W rozszerzeniu jest mapka z dzielnicami miasta i te dzielnice, jeżeli dobrze rozumiem, mają swoje własne miejsca (np. dzielnica "Posterunek Wojskowy" ma miejsce "Posterunek Wojskowy"), ale oprócz tego można w każdej dzielnicy odkryć "normalne" miejsce z planszy podstawowej, a także odkrywając fabułę można odkryć "miejsce specjalne". Czyli nawet 3 miejsca w jednej dzielnicy. Ale dokładnie skąd się biorą, czy znikają, jak uzupełnić żeton możliwości przeszukiwania - nie wiem. Ciekawą możliwością jest zbombardowanie schronienia i ucieczka do innego - jeżeli przytrafi się pech. Teraz się udało uchować, ale bomby następnym razem mogą spaść prosto na mnie...

Kampania bardzo mi się podoba, jest jeszcze wiele ścieżek do odkrycia, ale fakt - jeden akt to jeden wieczór, więc 3 trzeba zarezerwować. Żeby zrozumieć mechanikę gry polecam dobranie 3 najmocniejszych postaci zamiast losowania. Sam biorę Romana (przerzut x 3 plus rzucanie żółtą kością), Katię (0 prowizji w handlu) i Marina (bonus do szperania zasobów). Wtedy można się dobrze skupić na samych zasadach gry (których jest mnóstwo), bo wiadomo, że z takim zestawem nie da się przegrać ;) Kiedy już wiadomo, co i jak, można przejść do losowania i próbować przetrwać Cvetą i Antonem ;)

Jeżeli ktoś miałby jakieś konkretne pytania, to w miarę czasu i możliwości chętnie odpowiem, bo uwielbiam tę grę i staram się grać najczęściej jak się da. Rozegrałem każdy scenariusz i każdy moduł (poza najnowszymi Sierotami) przynajmniej raz, podobnie zaawansowaną stronę planszy.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Tomzaq »

Ponarzekałem a tu dzisiaj gra nr 5 i zwycięstwo. Dodatkowo wszyscy kolesie spełnili wymagania celu końcowego. Wynik końcowy +21 pkt, ale mieliśmy dużo szczęścia. Właściwie intruzi ani razu poważnie nam nie zaszkodzili. Albo siekierką ich przegoniliśmy albo mieliśmy odpowiednie karty akcji specjalnych. No i krzesło to znakomity mebel.
Przechodzimy na drugą stronę planszy :D
Who is John Galt?
Posiadam
Carmash
Posty: 419
Rejestracja: 13 sty 2016, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Carmash »

W jaki sposób przetrzymujecie grę podstawową wraz dwoma wydanymi do tej pory dodatkami? Zaczynam eksperymentować na zasadzie kreacji "Potwora Frankensteina" z różnych wyprasek z dotychczasowych gier. Najlepszym pomysłem wydawał mi się insert do "Aeon's End" ponieważ mieści wszystkie żetony i karty bez problemu. Niestety do pudełka nie mieszczą się planszetki i plansza główna.

W jaki sposób ogarnęliście swoje kopie? Z góry dzięki za pomysły i zdjęcia :)
Pyrovatis
Posty: 38
Rejestracja: 15 paź 2012, 12:52
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Pyrovatis »

zndsznds pisze: 22 maja 2020, 13:16 Ja od paru dni mam Czas Oblężenia i udało mi się rozegrać kampanię :) Modułu "Sieroty" jeszcze nie zdążyłem użyć.
Cytat ucięty. Cytowany post jest na tej samej stronie, nie ma sensu cytować go w całości, jest naprawdę długi - Curiosity

Dzięki za tak rozpisane wrażenia :) Chciałbym jeszcze zapytać jak z długością gry w tej kampanii? Ile tak czasu schodzi? Podstawka to tak z 3-5h wychodzi nieraz (chyba, że szybciej pechowo wszystko wchodzi i szybko padamy).
Awatar użytkownika
zndsznds
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, 13:15
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: zndsznds »

Pyrovatis pisze: 24 maja 2020, 20:39Dzięki za tak rozpisane wrażenia :) Chciałbym jeszcze zapytać jak z długością gry w tej kampanii? Ile tak czasu schodzi? Podstawka to tak z 3-5h wychodzi nieraz (chyba, że szybciej pechowo wszystko wchodzi i szybko padamy).
Tak naprawdę to trudno powiedzieć, bo pierwsza gra to ciągłe zaglądanie do zasad, żeby wiedzieć, jak grać :) Mnie kampania zeszła 3 wieczory, tak gdzieś z 5 godzin każdy, ale zaznaczam, że gram powoli, niespiesznie, dużo się zastanawiam, liczę, planuję :)

PS. Przeczytałem całą dyskusję od początku wątku i mógłbym dorzucić swoje 3 grosze na różne tematy, tak jako ciekawostka:
- jestem wielkim fanem gry komputerowej TWOM, mam na Steamie w statystykach 285 godzin gry
- na grę planszową natknąłem się przypadkiem w internecie (szukałem jakiegoś info o dodatkach do gry komputerowej) i od razu zachciałem ją zakupić, nie mając pojęcia, kto jest p. Oracz i co to jest Galakta (kupiłem w lutym 2018 r.)
- w planszówki grałem w dzieciństwie a potem całe lata w ogóle nie
- poza TWOM mam Robinsona i Talisman z paroma dodatkami (Talisman to powrót do dzieciństwa właśnie), więc nie jestem maniakiem planszówek, raczej gier komputerowych (i dlatego jakość figurek jest dla mnie bez znaczenia w tej grze, bo liczy się coś zupełnie innego)
- jeżeli ktoś narzeka na losowość w TWOM, to po prostu ta gra nie jest dla niego; losowość na wojnie jest miażdżąca - sam nie przeżyłem na szczęście czegoś takiego, ale mam na koncie dziesiątki książek wspomnieniowych z drugiej wojny światowej - więc gra ją świetnie odzwierciedla i jest to jej gigantyczna zaleta
- jeżeli klimat podstawy Wam się podoba, to podejrzewam, że klimat nowej kampanii wgniecie w fotel czy gdzie tam gracie :) jest dużo więcej skryptów, właściwie większość rozgrywki to skrypty, w dodatku pojawiają się różne wątki fabularne, więc "imersja" potęguje się jeszcze bardziej; dochodzą wybory, od których zależy dalszy przebieg kampanii (czego wcześniej nie było, co najwyżej można było coś tam dostać albo nie dostać, zginąć, dostać depresji, ale gra toczyła się normalnie dalej) - teraz mamy "drzewko" fabuły :)
- mógłbym coś niecoś napisać o fabule (a raczej kawałeczku, który odkryłem), ale nie wiem, czy to nie zostanie potraktowane jako niepotrzebne spojlerowanie :)
Awatar użytkownika
zndsznds
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, 13:15
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: zndsznds »

Udało mi się rozegrać ponownie kampanię "Utracona nadzieja" :)
Spoiler:
Awatar użytkownika
zndsznds
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, 13:15
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: zndsznds »

Ciąg dalszy:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Odi »

zndsznds pisze: 29 maja 2020, 13:48 Udało mi się rozegrać ponownie kampanię "Utracona nadzieja" :)
Wszystko fajnie, tylko mocno spojlerujesz. Wpisuj proszę raczej swoje wrażenia, a opisy rozgrywki raz, że powinny być w dziale "Relacje z gier", to jeszcze najlepiej wrzucić w spoiler.
Awatar użytkownika
zndsznds
Posty: 14
Rejestracja: 19 maja 2020, 13:15
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: zndsznds »

Ciąg dalszy:
Spoiler:

Muszę przyznać, że ta kampania to jak zupełnie nowa gra. W poprzednim dodatku doszły tylko scenariusze i moduły, ale sama gra pozostała bez zmian, a tutaj następuje rewolucyjna zmiana zasad i "ciekawości" rozgrywki. Przerywamy monotonię codziennych akcji i szabrowania, żeby wypełniać różnorodne misje, a jest tego tak dużo, że znużenie nie następuje. Jeżeli ktoś się waha, czy kupić - kupić obowiązkowo :)

Odi, nie wiedziałem, jeżeli masz możliwość, to przenieś posty w odpowiednie miejsce. Nie orientuję się w strukturze tego forum tak dobrze.
Mendaks
Posty: 243
Rejestracja: 04 mar 2020, 20:57
Been thanked: 53 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: Mendaks »

Zapraszam was na recenzję gry This war of mine. Jest to jedna z lepszych gier kooperacyjnych w moim mniemaniu.

https://youtu.be/bGu8lehHuGk
bajdurzenie
Posty: 28
Rejestracja: 04 lip 2020, 17:31
Been thanked: 8 times

Re: This War of Mine: The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Post autor: bajdurzenie »

Może ktoś rzuci jakiś dobry home rules, bo inaczej nie da się w to gracz. Śmieszy mnie/żenuje wystawianie i składanie tego godzinami (przez X gier) żeby i tak zginąć. Ludzie piszą: przegrywam 30 gier pod rząd, ale jest dobre doświadczenie. Dla mnie to nuuuda, oczekuję szansy wygranej w to choć. Symulacja doświadczenia to realny gnat w ręku i wróg za krzakiem, a nie skrypt i rzut kością na hałas, gdy wiesz, że i tak cię zabiją. Wypaczone rozgrywka, zepsuta, słaba gra. A mimo coś w niej jest, ładna, ta księga całkiem sprytna, ale szukam jakiś home rules, że będzie to gra, a nie wizyta w kasynie za 150 zł za podstawkę i strata czasu na składanie/rozkładanie tego. Możliwość wygranej, coś w kanonie grania w grę, a nie "przeżywania doświadczenia", bo to ostatnie nic nie znaczy, każdy subiektywnie co innego wpisze pod to pojęcie. Jakiś skuteczny home rules, żeby dało się w to grać, a nie jedynie, żeby można to było "przeżywać".
ODPOWIEDZ