Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
adrturz
Posty: 460
Rejestracja: 26 lis 2019, 14:50
Has thanked: 138 times
Been thanked: 261 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: adrturz »

@MihauMihau,

Decyzja - o starcie przedsprzedaży - nie została jeszcze ostatecznie podjęta ;)
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 660
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 248 times
Been thanked: 380 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Nilis »

adrturz pisze: 27 maja 2020, 11:06 @MihauMihau,

Decyzja - o starcie przedsprzedaży - nie została jeszcze ostatecznie podjęta ;)
Podejmujcie. My kupimy a wy zarobicie i wszyscy będą zadowoleni.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

RasTafari pisze: 26 maja 2020, 20:49 Jeżeli jeszcze ktoś nie znalazł info to przesunęliśmy premierę na 3.06. EDIT: tego roku żeby nie było heheszek :lol:
Właściwie to po co przesuwać, a nie można po prostu tych gier wysłać do sklepów :?:
U mnie i tak nikt z tego powodu nie będzie otwierał szampana, co najwyżej mogę wytargać paczkę z paczkomatu... :roll:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: RasTafari »

Dr. Nikczemniuk pisze:Właściwie to po co przesuwać, a nie można po prostu tych gier wysłać do sklepów :?:
Można, ale jak się nie poda daty premiery to jest sapanie, że dlaczego nie ma daty premiery :lol:
Dr. Nikczemniuk pisze:U mnie i tak nikt z tego powodu nie będzie otwierał szampana, co najwyżej mogę wytargać paczkę z paczkomatu... :roll:
No chyba że jakieś misiaczki nie przylezą po swoje paczki i kurier nie będzie miał jak wsadzić Twojej do skrzynki... :x
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 703
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Largo »

Na stronie Phalanx jest ankieta dotycząca okładki Tuscany. Ja bardziej skłaniam się ku oryginałowi, ale wersja polska też jest ok :D
Można, ale jak się nie poda daty premiery to jest sapanie, że dlaczego nie ma daty premiery :lol:
Czyli jakiś tam cień szansy jest, że gra pojawi się wcześniej w sklepach :P
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: RasTafari »

Largo pisze:Czyli jakiś tam cień szansy jest, że gra pojawi się wcześniej w sklepach :P
Rzekłbym, że ostry cień mgły ale chyba nie wypada tak żartować w Naszym szacownym towarzystwie :wink:

BTW na fejsie wrzuciliśmy ankietę na temat tytułu dodatku bo mamy rozkminkę czy wolicie oryginalne Tuscany:EE czy może warto spolszczyć do Toskanii. Pamiętajcie jednak, że z takimi ankietami jest jak z plebiscytami na najlepsze gry planszowe, po ogłoszeniu wyników wszyscy marudzą że źle :lol:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: rastula »

to jest w ogóle dziwny zlepek lingwistyczny...

rozumiem wybór pomiędzy nazwą polską "Toskania" a włoską "Toscana"...a tu nagle dyskusja czy zostawić nazwę angielską :) ...

no wiem , marketing i gracze kojarzą angielski oryginał ... ale mogę jeszcze zaproponować nazwę niemiecką Toskana lub w idish טוסקאַני ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: detrytusek »

rastula pisze: 28 maja 2020, 11:25 to jest w ogóle dziwny zlepek lingwistyczny...

rozumiem wybór pomiędzy nazwą polską "Toskania" a włoską "Toscana"...a tu nagle dyskusja czy zostawić nazwę angielską :) ...

no wiem , marketing i gracze kojarzą angielski oryginał ... ale mogę jeszcze zaproponować nazwę niemiecką Toskana lub w idish טוסקאַני ;)
Tylko co ciekawe nawet Włosi dali w nazwie Tuscany :?
Jakby co to ja głosuję za Toskanią
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: RasTafari »

rastula pisze:mogę jeszcze zaproponować nazwę niemiecką Toskana lub w idish טוסקאַני :wink:
Pytanie zawarte w ankiecie jest typu zamkniętego dysjunktywnego więc nazwy niemieckie, francuskie, idish i suahili odpadają :wink:
detrytusek pisze:Tylko co ciekawe nawet Włosi dali w nazwie Tuscany :?
Ogólnie moglibyśmy to całkowicie olać, pójść po linii najmniejszego oporu i zrobić jak Włosi, ale skoro możemy posłuchać tego co Wy macie do powiedzenia na ten temat to dlaczego tego nie zrobić? Dzięki temu będziecie nas bardziej kochać prawda?... :lol:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
AFM
Posty: 52
Rejestracja: 14 sty 2020, 17:14
Has thanked: 9 times
Been thanked: 23 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: AFM »

Wygląda na to, że polski tytuł ma więcej zwolenników. W innych okolicznościach też byłabym za spolszczeniem tytułu, tym razem jednak kłóci mi się to z angielską nazwą podstawki :mrgreen:
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 235
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 223 times
Been thanked: 57 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: brutusss »

AFM pisze: 28 maja 2020, 11:55 Wygląda na to, że polski tytuł ma więcej zwolenników. W innych okolicznościach też byłabym za spolszczeniem tytułu, tym razem jednak kłóci mi się to z angielską nazwą podstawki :mrgreen:
I finalnie dostaniemy "Toskania: Essential Edition" :D
AFM
Posty: 52
Rejestracja: 14 sty 2020, 17:14
Has thanked: 9 times
Been thanked: 23 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: AFM »

brutusss pisze: 28 maja 2020, 12:00 I finalnie dostaniemy "Toskania: Essential Edition" :D
Tak właśnie czuję! Trudno o lepszy kompromis w tej sytuacji :lol:
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: WRS »

brutusss pisze: 28 maja 2020, 12:00I finalnie dostaniemy "Toskania: Essential Edition" :D
A ja tam nadal nie mam pojęcia jak zgrabnie przełożyć na polski owo "Essential Edition"
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6488
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 611 times
Been thanked: 968 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Odi »

Edycja esencjonalna?

;)
Miszon
Posty: 2533
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 503 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Miszon »

Polski tytuł lepszy, bo się lepiej sprezdają polskie tytuły.
Natomiast faktycznie dziwnie będzie, bo w podstawce nie przetłumaczono Essential Edition na polski (OK, rozumiem że słowa "Viticulture" nie przetłumaczono, choć nic co nikomu nie mówi i trudno wymówić, ale że nie zmieniliście na... bo ja wiem... Wydanie Specjalne?)
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: asiok »

W ankiecie sprawa jest rozwiązana - jest tylko "Toskania" bez "Essenstial Edition". Sprawa prosta :D
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1170
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 511 times
Been thanked: 349 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Propi »

No jak, najprościej! "Toskania: Edycja Esencjonalna" :D

Mi najbardziej siedzi wersja włoska: "Toscana: Edizione Essenziale"

A najgorzej chyba niemiecka: "Toskana: Wesentliche Ausgabe" :)
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 703
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Largo »

Propi pisze: 28 maja 2020, 12:08 No jak, najprościej! "Toskania: Edycja Esencjonalna" :D

Mi najbardziej siedzi wersja włoska: "Toscana: Edizione Essenziale"

A najgorzej chyba niemiecka: "Toskana: Wesentliche Ausgabe" :)
Po niemiecku nawet motyl brzmi jak nazwa bombowca z czasów drugiej wojny światowej :-P
Awatar użytkownika
brutusss
Posty: 235
Rejestracja: 06 lis 2019, 12:19
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 223 times
Been thanked: 57 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: brutusss »

WRS pisze: 28 maja 2020, 12:03
brutusss pisze: 28 maja 2020, 12:00I finalnie dostaniemy "Toskania: Essential Edition" :D
A ja tam nadal nie mam pojęcia jak zgrabnie przełożyć na polski owo "Essential Edition"
Dlatego imo powinno zostać po angielsku żeby nie tworzyć dwujęzycznego potworka, szczególnie że podstawka już poszła jako EE i tego raczej nikt nie zmieni.
AFM
Posty: 52
Rejestracja: 14 sty 2020, 17:14
Has thanked: 9 times
Been thanked: 23 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: AFM »

"Uprawa winorośli" jako tytuł podstawki też brzmiałby dobrze 8) Z dodatkiem Toskania tworzyłby wręcz idealnie zgrany duet.
Czy "essential" rzeczywiście można traktować jako "specjalne"? Może prędzej jako "główne"?
To oczywiście tylko luźna dyskusja, nie oczekiwałabym (a już zwłaszcza na tym etapie!) tłumaczenia ani jednego ani drugiego :)
Swoją drogą nieważne, jaka nazwa ostatecznie będzie na pudełku, najważniejsze byśmy się rewelacyjnie bawili przy rozgrywce.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: RasTafari »

AFM pisze:najważniejsze byśmy się rewelacyjnie bawili przy rozgrywce.
Święte słowa, święte słowa! :mrgreen:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Dianne »

Akurat w czasie kiedy intensywnie zastanawiam się nad zamówieniem Viticulture wydawnictwo ogłasza, że wydadzą dodatek... Czy to przeznaczenie?

Osobiście głosowałam za Toskanią. Samo Viticulture to już chyba marka i stąd decyzja o nietłumaczeniu tytułu podstawki. Podobnie z GWT - Great Western Trail funkcjonuje w oryginale, ale tytuł dodatku (Koleją na północ) już przetłumaczono. Według mnie to zwiększa rozpoznawalność tytułu, który jest już uznany na zachodzie. Gdyby jeszcze po polsku tłumaczenie brzmiało podobnie jak w oryginale (tak jak ma to miejsce w np. niemieckim, angielskim, włoskim bardzo często), to pewnie moglibyśmy zrobić coś w rodzaju "Vitikultury". Takie określenie jednak u nas nie funkcjonuje, więc musiało być Viticulture. Za to Viticulture: Toskania pewnie przyjmie się u nas lepiej niż Viticulture: Tuscany ;)

Btw. to śmieszne jest to, że jeszcze rano czytałam w wątku dyskusję o tym, że domaganie się od wydawcy wydania dodatku to polaczkowatość i że przecież oryginalny wydawca już go nie wspiera ;P I że na pewno się nie da. :lol: Nie wiem co się zadziało w międzyczasie oczywiście, może zmieniły się jakieś kluczowe fakty, które kazały autorowi tamtego postu wydać taką a nie inną ocenę, nie śledziłam dokładnie ewolucji tego tematu, ale z mojej perspektywy to troszkę się uśmiechnęłam jak zobaczyłam dzisiaj posta Phalanxu :D

No i teraz mam zagwozdkę. Brać? Nie grałam nigdy w Agricolę, a bardzo bym chciała. W Viticulture tematyka mi się podoba, myślę, że mogłabym grać w nią z przyjaciółkami, które raczej nie są planszówkowe, a jeśli już to TTR, Tajniacy... Ale temat produkcji wina mógłby je zachęcić do chociaż jednej rozgrywki. Normalnie grałabym w nią pewnie ze swoim chłopakiem. Tylko że jemu się znowu nie podoba wygląd tej gry (na to samo marudził jak chciałam zamawiać GWT, że temat mu się nie podoba, że gra brzydka, a finalnie ze mną grał). Mi się stylistyka V. podoba, chociaż przyznaję, że nie każdemu musi przypaść do gustu. No ale cena jest dla mnie trochę zaporowa. Czy stopień regrywalności, ilość komponentów i ogólny fun z gry korespondują z jej ceną, czy cena jednak wynika bardziej z ryzyka jakie poniósł wydawca podejmując decyzję o wydaniu jej w Polsce? Nie znam się kompletnie na tym co wpływa na cenę gry, ale jak już wydaję na nią prawie 200 zł to oczekuję dużo funu, dużo różnych ścieżek do wygranej i takiego poczucia, że "wow, następnym razem jak będę grać to spróbuję zrobić to i to". Jak to z tym Viticulture jest? :D
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 660
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 248 times
Been thanked: 380 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Nilis »

Dianne pisze: 28 maja 2020, 13:01 Nie znam się kompletnie na tym co wpływa na cenę gry, ale jak już wydaję na nią prawie 200 zł to oczekuję dużo funu, dużo różnych ścieżek do wygranej i takiego poczucia, że "wow, następnym razem jak będę grać to spróbuję zrobić to i to". Jak to z tym Viticulture jest? :D
Kup i spróbuj. Jeżeli się nie spodoba to sprzedaż 20-30zl taniej. Ja w V. Nie grałem ani razu ale wiem że moja dziewczyna będzie zachwycona bo jest miłośniczką wina i lekkich euro. Osobiście nie mogę się doczekać rozgrywki. Miejsce na BGG też jest dodatkową zachęta
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 431 times
Been thanked: 126 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Coen »

Nilis pisze: 28 maja 2020, 14:08
Dianne pisze: 28 maja 2020, 13:01 Nie znam się kompletnie na tym co wpływa na cenę gry, ale jak już wydaję na nią prawie 200 zł to oczekuję dużo funu, dużo różnych ścieżek do wygranej i takiego poczucia, że "wow, następnym razem jak będę grać to spróbuję zrobić to i to". Jak to z tym Viticulture jest? :D
Kup i spróbuj. Jeżeli się nie spodoba to sprzedaż 20-30zl taniej. Ja w V. Nie grałem ani razu ale wiem że moja dziewczyna będzie zachwycona bo jest miłośniczką wina i lekkich euro. Osobiście nie mogę się doczekać rozgrywki. Miejsce na BGG też jest dodatkową zachęta
Takie lekkie euro to to nie jest :) Podstawka poziom skomplikowania na bgg ma na poziomie 2.92 / 5, ale już dodatek to 3.32 / 5.
Tak ja w przypadku agricoli regrywalność robi tutaj duża ilość kart pomocników vel. gości :) a dodatek wprowadza dużo nowych możliwości (większa plansza, więcej dostępnych akcji itd itp). Także po ograniu podstawki, to będzie duże odświeżenie gry.
Komponenty jak to w grach od Stonemaier Games na wysokim poziomie, mam podstawkę i dodatek i polecam bardzo :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: jrz8888 »

Ja również w Viticulture jeszcze nie grałem, ale czekam za zamówieniem z przedsprzedaży. Ogólnie, jako wielbiciel gier zaawansowanych, kierowałem się poniższymi kwestiami:
1) Trafia do mnie tematyka, a więc plantacja winorośli, gospodarstwo, to jest to. Z żoną lubimy takie klimaty.
2) Chciałem lżejszą wersję Agricoli, nawet jeśli te gry znacznie odbiegają od siebie.
3) Gra może nie należy do lekkich euro, ale nie wydaje się też być cięższa od np. Concordii bądź Zamków Burgundii, a potrzebujemy czegoś na podobnym poziomie, nie wyższym, ale być może jeszcze lżejszym.
4) W gronie początkujących graczy będzie można spróbować do nich dotrzeć z zasadami. Natomiast dla naszej dwójki, w przypadku gdyby gra po jakimś czasie stała się schematyczna i nudniejsza niż na początku, no to akurat wyjdzie dodatek urozmaicający pozycję :wink:
I tyle. 180 zł to nie jest mało, ale nie jest też dużo na tle pozostałych gier, chociażby z TOP 100 na BGG.
ODPOWIEDZ