18xx

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

Galatolol pisze: 28 maja 2020, 10:36 18DO ...
Piton powinien brać, skoro lubi Lonny'ego i nowatorskie pomysły ;)
:lol: jak ja mam potem z Wami grac w cokolwiek jak we mnie czytacie jak w otwartej książce :lol:

Takie gry operacyjno-eurowate (stajnia Lonny'ego) mają ograniczenia w regrywalności i fajności... Wiem, że weterani i orędownicy gier giełdowych o tym wiedzą, ale tak informuję mniej ogranych ;)
pomysły są naprawdę spoko, ale w praktyce średnio - długi czas gry dobija i odczucie powtarzalności jest wyraźne. Ja tam lubię - jeszcze - ale na dłuższą metę notowania spadają. Po kilku grach nie ma nic do odkrycia i to mnie najbardziej smuci.
Lonny testuje nową grę - 1845, wiec nowe pomysły się znowu pojawią ;)
Galatolol pisze: "dobry dla nowych, ale i weterani znajdą coś dla siebie", czyli nowi się znudzą po 5 partiach, a weterani po 2 :twisted:
jakie piękne tłumaczenie języka marketingu na język graczy :mrgreen:

====
a jeszcze apropos 1822 --> cena za 10 kopii z przesyłką :shock: :D :D
jest nawet opcja Retailer pledge ;) 3mam kciuki.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

Dortmund ruszył!
Marks
Posty: 55
Rejestracja: 04 sty 2018, 09:55
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: 18xx

Post autor: Marks »

Galatolol pisze: 28 maja 2020, 10:36 1822 - tak naprawdę niemal wszyscy teraz grają w MRS zamiast podstawowego trybu, bo oferuje on niemal to samo (poza epickością), a skraca grę z 7 do 5 godzin. NRS jeszcze nie znam, ale to ma być coś w rodzaju MRS tylko na północnej części mapy.
Scenariusze te nie mają wpływu na efekt kuli śniegowej ani na to, że gra jest w 100% skupiona na dochodach – co ja odczuwam jako liniowe i statyczne (dalej lubię gierkę, ale tak, by zagrać ze 2 razy w roku).
Byłbyś uprzejmy rozwinąć myśl o skupieniu na dochodach? Rozważam wsparcie 1822.
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: 18xx

Post autor: Xenir »

Marks pisze: 28 maja 2020, 20:44
Galatolol pisze: 28 maja 2020, 10:36 1822 - tak naprawdę niemal wszyscy teraz grają w MRS zamiast podstawowego trybu, bo oferuje on niemal to samo (poza epickością), a skraca grę z 7 do 5 godzin. NRS jeszcze nie znam, ale to ma być coś w rodzaju MRS tylko na północnej części mapy.
Scenariusze te nie mają wpływu na efekt kuli śniegowej ani na to, że gra jest w 100% skupiona na dochodach – co ja odczuwam jako liniowe i statyczne (dalej lubię gierkę, ale tak, by zagrać ze 2 razy w roku).
Byłbyś uprzejmy rozwinąć myśl o skupieniu na dochodach? Rozważam wsparcie 1822.
Chodzi o to, że w wynikach końcowych zdecydowanie przeważają dochody. Jest to gra skupiona na operacjach (RGC - "Run Good Companies") i giełda ma drugorzędne znaczenie. Dobre trasy są niezbędne do wygranej. Wartość giełdowa jest drugorzędna, zresztą można dość łatwo to nadrobić, bo z tego co pamiętam przy odpowiednio wysokich wypłatach wartość skacze o 2 pola.
Marks
Posty: 55
Rejestracja: 04 sty 2018, 09:55
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: 18xx

Post autor: Marks »

To teraz musiałbym zrobić niemożliwe i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mnie to przeszkadza, czy wręcz przeciwnie? :D Grałem do tej pory wyłącznie w 1830, której notabene będę się pozbywał, i tam, co może niektórych zaskoczyć, miałem największą frajdę właśnie z rozwijania firm i budowania dla nich nowych, bardziej dochodowych routów. Oczywiście utrudnianie życia przeciwnikom poprzez blokowanie, ograniczanie pola manewru na mapie badź wykupowanie innych firm, które mogły im zbyt ułatwić rozwój, również uważam za cenne, jednak giełdowe shenanigans jakoś mnie zbytnio nie ekscytowały.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2321
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Marks pisze: 28 maja 2020, 20:44 Byłbyś uprzejmy rozwinąć myśl o skupieniu na dochodach? Rozważam wsparcie 1822.
Ogólnie chodzi mi o to, że w tej grze dochody potrafią być olbrzymie. Sprawia to, że gra w dużej mierze polega na przygotowaniu sobie trasy (niezbyt trudne), kupieniu najmocniejszych pociągów (spokojnie można wstrzymywać, by to zrobić, opłaci się) i jeżdzeniu nimi za 1000. Jest to satysfakcjonujące, ale jednowymiarowe.
Xenir pisze: 28 maja 2020, 22:27 Jest to gra skupiona na operacjach (RGC - "Run Good Companies")
Prawda, ale myślę, że nie każde RGC musi być grą skupioną na dochodach. Mogę sobie wyobrazić RGC, w którym wartość giełdowa ma pierwszorzędne znaczenie.
Marks pisze:miałem największą frajdę właśnie z rozwijania firm i budowania dla nich nowych, bardziej dochodowych routów
No to 1822 brzmi odpowiednio :)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2321
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

A propos 1822: zapomniałem dodać, że jest też przecież 1822MX, o którym opinie są raczej lepsze niż o 1822/MRS. Nie grałem, ale kilkukrotnie było na sąsiednich stołach: ludziom się ogólnie podobało, czas trwania jak MRS (może trochę dłużej).

Technicznie jest też 1822CA, ale to już dla zapaleńców serii, jako że ta gra jest dłuższa i większa od pełnego 1822.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

z beczki "zakup gier AAG"
w dzisiejszym newsletterze (czy tam apdejcie) oprócz reklam jest taki wpis:
Scott AAG pisze: I am adding a "VIP" program targeted to organizers of group buys to give big group buys an additional discount. The customers that qualify for "VIP" status are those that order 10 copies or more during the 1822 Kickstarter or 10+ "Wave 3" games all in one order. More to come on this July 1st when the Wave 3 ordering opens formally.
Fajnie by było skorzystać z zapowiadanych zniżek (ciekawe ile). Oczywiście nie znamy szczegółów "programu vip", ale przy założeniu kolejnych zamówień na gry AAG warto się pokusić o zakwalifikowanie się do programu i jego wykorzystanie. Zapowiadane są kolejne fale gier i ja tam coś łyknę.
Tylko znowu, żeby to miało sens na dłuższą metę, takie zakupy powinna organizować stale jedna osoba (może sklep ;) ) Przypadkowe zbiórki na forum tego nie zagwarantują, przynajmniej tak mi się wydaje. (bo potem meczymy kogoś już niezainteresowanego)

Niestety wróżenie z fusów, ale warunek dołączenia do "strefy vip" to nadchodzący KS 1822, więc trzeba zadziałać wyprzedzająco.
Dajcie znać co myślicie. Ma to sens? Potem wybierzemy stałego organizatora ;)

-- pokierujcie mnie gdzie to przekleić /wydzielić osobny wątek, żeby tutaj nie śmiecić. Ale na start dla większego odbioru wolałem zagadać tutaj --

(A z pokrewnej beczki to napiszę do Scotta maila, żeby zrobił zniżki/bundla na indywidualne zakupy. Może alternatywa do klubu vip... kupujesz 3 albo 4 pudła masz taniej, teraz mi tego brakowało. Pewnie mnie zleje, ale napiszę, co mi tam.)
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Elemele »

piton pisze: 01 cze 2020, 20:59 z beczki "zakup gier AAG"
w dzisiejszym newsletterze (czy tam apdejcie) oprócz reklam jest taki wpis:
Scott AAG pisze: I am adding a "VIP" program targeted to organizers of group buys to give big group buys an additional discount. The customers that qualify for "VIP" status are those that order 10 copies or more during the 1822 Kickstarter or 10+ "Wave 3" games all in one order. More to come on this July 1st when the Wave 3 ordering opens formally.
Fajnie by było skorzystać z zapowiadanych zniżek (ciekawe ile). Oczywiście nie znamy szczegółów "programu vip", ale przy założeniu kolejnych zamówień na gry AAG warto się pokusić o zakwalifikowanie się do programu i jego wykorzystanie. Zapowiadane są kolejne fale gier i ja tam coś łyknę.
Tylko znowu, żeby to miało sens na dłuższą metę, takie zakupy powinna organizować stale jedna osoba (może sklep ;) ) Przypadkowe zbiórki na forum tego nie zagwarantują, przynajmniej tak mi się wydaje. (bo potem meczymy kogoś już niezainteresowanego)

Niestety wróżenie z fusów, ale warunek dołączenia do "strefy vip" to nadchodzący KS 1822, więc trzeba zadziałać wyprzedzająco.
Dajcie znać co myślicie. Ma to sens? Potem wybierzemy stałego organizatora ;)

-- pokierujcie mnie gdzie to przekleić /wydzielić osobny wątek, żeby tutaj nie śmiecić. Ale na start dla większego odbioru wolałem zagadać tutaj --

(A z pokrewnej beczki to napiszę do Scotta maila, żeby zrobił zniżki/bundla na indywidualne zakupy. Może alternatywa do klubu vip... kupujesz 3 albo 4 pudła masz taniej, teraz mi tego brakowało. Pewnie mnie zleje, ale napiszę, co mi tam.)
To co ja wiem:
  • Wg ostatnich danych (BGG i KS) strefa Vip miała dać -10$ na każde pudło z Wave3 i tylko z Wave3 (przy czym 1822 niżej niż 95$ oczywiście nie ;)). Czyli zamawiasz 10 sztuk 1822, i 18Ireland i 18MS masz -10$ na pudle. Chyba, że Scott to przemyślał i jakieś wieści się dziś/jutro pojawią
  • Do Scotta możesz pisać, ale jak Ci się uda coś osiągnąć to jesteś osiemnastkowymi Mitnickiem i polecam Ci pracę w sprzedaży bezpośredniej, miliony czekają ;) Scott to taki kanadyjski Szkot if you know what I mean ;) Nie było opcji, by przy dotychczasowych 2 turach można było mieć gry taniej, bo przecież jedna paczka tańsza.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2321
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

piton pisze: 01 cze 2020, 20:59 -- pokierujcie mnie gdzie to przekleić /wydzielić osobny wątek, żeby tutaj nie śmiecić. Ale na start dla większego odbioru wolałem zagadać tutaj --
viewtopic.php?f=55&t=66830
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

Elemele pisze: 01 cze 2020, 21:23 Czyli zamawiasz 10 sztuk 1822, i 18Ireland i 18MS masz -10$ na pudle. Chyba, że Scott to przemyślał i jakieś wieści się dziś/jutro pojawią
....
Scott to taki kanadyjski Szkot if you know what I mean ;)
to mnie sprowadziłeś na podłogę, nie tylko ze śmiechu :lol:
Szkot monopolista ;) w sumie racja, bo ostatnio też olał każdego ze zniżkami. Zapomniałem :P Jak on ma diesla to po co ma zarabiać jak za 4T ;)

z zamówieniem zbiorowym - jak będzie trzeba kupić zawsze po 10 gier hmmm... no nie jest to tragedia na całą 18xxPolskę. Dałoby radę.
Ale bardziej myślałem o zamówieniu 20 pudeł w różnych proporcjach, bo takie MS pewnie bedzie mniej popularne od Eire
No w sumie do końca KS'a dużo czasu na skonstruowanie dobrego planu. Ja bym pokombinował w tym kierunku.

rozmowy o zamówieniu od AAG prowadzimy tutaj (już milknę)
viewtopic.php?f=55&t=66830
patseb
Posty: 25
Rejestracja: 11 lis 2013, 21:10
Has thanked: 40 times
Been thanked: 1 time

Re: 18xx

Post autor: patseb »

Cześć,

Czy w nadchodzących, planowanych (nawet jako plotki i po 2020), lub może niedawno wydanych tytułach będzie jakiś skupiający się bardziej na dobrym zarządzaniu firmami ("running a company well")?
Wydaje mi się, że 1822 przechyla szalę na tą stronę (w kontraście do manipulowania giełdą), ale niestety jest to za duża kobyła (głównie czasowo) jak na moją grupę.
Będę wdzięczny za podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2321
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

patseb pisze: 02 cze 2020, 14:06 Czy w nadchodzących, planowanych (nawet jako plotki i po 2020), lub może niedawno wydanych tytułach będzie jakiś skupiający się bardziej na dobrym zarządzaniu firmami ("running a company well")?
Z takich, które powinny trwać do 4 godzin:

1861 / 1867, powinno być w tym roku
1846, może będzie dodruk
1824
18Rhl (https://18xx-marflow-games.de/english-n ... -2021.html, produkowane chałupniczo w garażu, ale jest być może najlepszą z tych czterech gier i bez wątpienia uosobieniem gry inżynieryjnej)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

I city big shoulders ;)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: 18xx

Post autor: Xenir »

vinnichi pisze: 02 cze 2020, 15:58 I city big shoulders ;)
To nie 18xx, co najwyżej euro inspirowane 18xx
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: 18xx

Post autor: kisiel365 »

Grał ktoś w 1862 solo? Nawet nie wiedziałem, że jest taki wariant dopóki Edward z HC nie zapowiedział.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: 18xx

Post autor: adalbert »

Wczoraj odpaliliśmy 18Chesapeake w 5 osób, z czego jedna grała po raz pierwszy w jakiekolwiek 18xx, a druga po raz drugi i to po sporej przerwie. W mojej opinii jest to pełnoprawne 18xx z jednocześnie najniższym progiem wejścia, więc wrażenia były zdecydowanie pozytywne. Nie mam żadnych wątpliwości, że jest to najlepsza gra, jeżeli chcesz kogoś wprowadzić w osiemnastki.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: 18xx

Post autor: E2MD »

adalbert pisze: 05 cze 2020, 10:56 Wczoraj odpaliliśmy 18Chesapeake w 5 osób, z czego jedna grała po raz pierwszy w jakiekolwiek 18xx, a druga po raz drugi i to po sporej przerwie. W mojej opinii jest to pełnoprawne 18xx z jednocześnie najniższym progiem wejścia, więc wrażenia były zdecydowanie pozytywne. Nie mam żadnych wątpliwości, że jest to najlepsza gra, jeżeli chcesz kogoś wprowadzić w osiemnastki.
Cały czas walczę z sobą by rozpocząć przygodę 18xx ale potencjalny czas rozgrywki mnie zabija. Generalnie nie gram w nic co zajmuje dłużej niż 2,5h na 4 ogranych zawodników

Ile szacujesz że 18Chesapeake zajmie 4 ogarniętym nowicjuszom (graliśmy sporo w RotW)?

Rozważam jeszcze jako opcję 18Lilliput, ale czuję niesmak...
Nie przyszedłem tutaj wygrać
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: 18xx

Post autor: adalbert »

Nie grałem w Liliputa. Jeżeli nikt z was nie grał w żadne 18xx, to na pewno wpłynie to na długość rozgrywki. RotW to jednak zupełnie inna liga. Długość 18xx zależy mniej od zastanawiania się nad ruchami (choć to oczywiście też ma swoje znaczenie), co od agresywności rozgrywki, tj. tempa wchodzenia w kolejne fazy. W 18Chesapeake masz mechanizm, który przez pewien czas lekko pcha to do przodu, ale jak gracze nie będą otwierać kolejnych spółek i będą na limicie pociągów, to gra przestaje się rozwijać (u nas wczoraj też tak się w pewnym momencie stało). W 4 powinno być bardziej liniowo/przyjaźnie (jest 8 spółek, więc pewnie każdy będzie miał w końcu po 2, na początku gry każdy ma też więcej kasy niż w 5). Moim zdaniem przy pierwszej grze szanse na 2,5 godziny są minimalne, ale zejście poniżej 4 godzin jest możliwe. Dodatkowo za konieczne akcesorium uważam żetony pokerowe.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

Xenir pisze: 02 cze 2020, 16:16
vinnichi pisze: 02 cze 2020, 15:58 I city big shoulders ;)
To nie 18xx, co najwyżej euro inspirowane 18xx
a jeszcze z perspektywy czasu widzę to jako dobry chwyt marketingowy. Gdyby gra polegała na inwestowaniu jako firma - a nie firma i gracz (myk z 18xx)- nic by nie straciła. Dobre euro i tyle.
E2MD pisze: 05 cze 2020, 11:05 Cały czas walczę z sobą by rozpocząć przygodę 18xx ale potencjalny czas rozgrywki mnie zabija. Generalnie nie gram w nic co zajmuje dłużej niż 2,5h na 4 ogranych zawodników
Ile szacujesz że 18Chesapeake zajmie 4 ogarniętym nowicjuszom (graliśmy sporo w RotW)?
Rozważam jeszcze jako opcję 18Lilliput, ale czuję niesmak...
Jak ktoś jest nowy to zawsze będzie długo, w cokolwiek z 18xx. Nie wiadomo co robić, trzeba się nauczyć, a te gry to wysoka półka. Pierwsze gry to zawsze dłuższe posiedzenie. Szacowałbym 4 godziny, ale czasu przy grze się nie czuje, bo angażuje wszystkich
Zejście z czasem gry to kwestia dobrego ogrania i nie uzyska się jej po 1-5-10 grach w mojej opinii. Poza tym po czasie trzeba się nauczyć kończyć gre jak jest z góry rozstrzygnięta - tego nawyku nie mają eurogracze.
Dla mnie ta gra w ogranym towarzystwie jest do zagrania w 2-2,5 h. Na stole.

18Chess jest fajne jako gra dla początkujących i faktycznie chyba najlepsze z gier polecanych na start. Mapa jest równa, firmy też (nie ma nic lepszego-gorszego, na początku jest wszystko równe), ciężko jest o bankruta przy nowicjuszach, licytacja i firmy prywatne są raczej ... nudne. Cokolwiek się zrobi jest dobrze. Ale to czyni grę ciekawą dla nowych, wszystko co robią jest fajne i daje satysfakcję, doskonale uczy mechanizmów 18xx. Jako gra na wejście jest super.
Po zagraniu kilkunastu rozgrywek stwierdzam, że gra jest OK/dobra - podoba mi się nawet. Jak mam teraz grać to tylko na 5-6 graczy, wtedy coś się dzieje. Przy mniejszym składzie jest statyczna i towarzyska - akurat na wejście w rodzinę 18xx. Co w niej jest do odkrycia zajmuje jakieś 2-3 gry (ogranemu kolejarzowi).
Mapa jest statyczna, giełda płytka-dosłownie, prywatne nudne :P ale jako filler na 2h chętnie zagram :mrgreen:

WAŻNE -> Można przetestować online na 18xx.games - tam jest automat i można pograć ultra szybko (jak ktoś zna grę). Polecam niezdecydowanym.

18Lilliput to bardzo dobra gra euro. Wplecione mechanizmy z 18xx, ma wg mnie najlepiej ze wszystkich spin-off-ów. Gra się fajnie na każdą liczbę osób, duża interakcja i kombinowanie. Czas rozgrywki to jakieś 2-2,5 h. Bardzo fajna gra, ale nie jest to 18xx i nie polecam jako intro. Po prostu ciekawa gra, wg mnie bardzo dobra.
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

Jeśli chcesz kogoś wprowadzić i zależy Ci na szybkiej rozgrywce /w miarę/ to zagrajcie raz lub dwa w 18AL którą możesz sam zrobić z plików na BGG - to pozwoli ogarnąć zasady które w wielu 18xx bazują na jednym rdzeniu a różnią się niuansami. Później celuj w 1882 albo 1857 bo w tych dwóch tytułach rozrywka może być naprawdę szybka.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: 18xx

Post autor: E2MD »

Dzięki wszystkim za podpowiedzi.
Poziom trudności nie jest przeszkodą - wszyscy mamy za sobą trudniejsze tytuły (w okolicach 4.0 weight wg BGG).
Propozycja z 18AL wygląda świetnie ale jestem leniem i nie chce mi się drukować 8)

Po nauczeniu - powiedzmy dwóch rozgrywkach - chciałbym mieć przekonanie, że w (totalnie max) trzy godziny w cztery osoby
skończymy grę.
Wygląda że 18Chesapeake powinno się przyjąć - draft instrukcji (nie umiem znaleźć wersji finalnej) jest też dosyć zrozumiały. Spróbuję podejrzeć na 18xx.games - widzę że jest sporo rozgrywek.

Pytanie super laika - gdzie kupujecie 18xx? Tak bezpośrednio 18Chesapeake to widzę tylko na all-aboardgames (z dostawą sierpień) - w sumie nie problemu żeby tam kupić, ale może któryś sklep w PL jest specjalizowany.

A 1882 wygląda czasowo bardzo spoko - podczas przeglądania gier jakoś mi umknęła ta pozycja.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

https://planszostrefa.pl/pl/searchquery ... 5?url=18xx

mepel.pl ma 1862 i rebel.pl

Gry z AAG tylko u nich kupisz, teraz jest zbiórka na KS 1822 na forum.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: 18xx

Post autor: adalbert »

Osiemnastki ostatni zyskują na dostępności i coraz częściej goszczą np. na kickstarterze. Ja 18Chesapeake kupiłem własnie poprzez KS (dołączyłem do zamówienia zbiorowego na tym forum - zawsze warto sprawdzić, bo masz tu grupę miłośników gatunku), ponieważ żaden ze sklepów nie wsparł kampanii. Jeżeli jakiś sklep wspiera te kampanie, to najlepiej tam (najczęściej jest to planszostrefa, ale i inne). Dodatkowo GMT (duże wydawnictwo specjalizujące się w grach wojennych) "wkręca się" w 18xx (na razie wydali 1846 i 1862), więc to jest już dość szeroka dystrybucja we w miarę rozsądnych cenach (szczególnie gdy masz zniżki). Inne opcje to chyba nadal ceny z kosmosu.
Propozycja z 18AL wygląda świetnie ale jestem leniem i nie chce mi się drukować 8)
Ja to chyba w jakimś mathandlu dostałem, ale jeszcze nie grałem. Szczerze mówiąc, to nie sądzę, żeby było bardziej przyjazne od 18Chesapeake.
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 55 times
Been thanked: 65 times

Re: 18xx

Post autor: pasza_sadyka »

Propozycja z 18AL wygląda świetnie ale jestem leniem i nie chce mi się drukować 8)
Ja to chyba w jakimś mathandlu dostałem, ale jeszcze nie grałem. Szczerze mówiąc, to nie sądzę, żeby było bardziej przyjazne od 18Chesapeake.
[/quote]

18AL jeśli masz wybór ona czy 18Chesepaeke to bez dwóch zdań ta druga opcja jest lepsza. Plusem 18AL jest to że możesz /pomijając koszty druku/ za darmo druknąć i sprawdzić.
ODPOWIEDZ