Root (Cole Wehrle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: feniks_ciapek »

Underworld i The Clockwork Expansion. Tam są cztery nowe boty, z którymi można grać.
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: shuji »

feniks_ciapek pisze: 06 cze 2020, 23:52 Underworld i The Clockwork Expansion. Tam są cztery nowe boty, z którymi można grać.
Do botów o których mówisz chyba wystarczy clockwork ?
Czy używanie botów pozwala na grę w coopie z innym graczem?
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 225 times
Been thanked: 208 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: wrojka »

W Underworld dostajemy 2 nowe frakcje - Krety i Kruki (Duchy i Corvid Conspiracy). Dodatkowo dostajemy nową dwustronną mapę (Lake Map/ Mountain map).
Wydanie KS posiada także dodatki:
Exiles & Partisans (Nowa talia chyba 54 kart, która zastępuje podstawową i 2 nowe Vagabondy Harrier + Adventurer)
Vagabond Pack (7 meepli do każdego z Vagabondów + 1 nowa karta postaci VB Ronin) [Co daje nam łącznie 9 meepli i 9 kart postaci dla VB. 3+3+2+1]
Resin Clearing Marker (12 znaczników polan w różnych kolorach i kształtach [4x3]. W podstawce gry mamy je wydrukowane na kartonie)

Innym dodakiem jest Clockwork Expansion, które daje nam 4 podstawowe frakcje w wersji BOT'ów [swoiste AI, można go dołączyć do normalnej rozgrywki, bądź zrobić sobie Co-Op z innym graczem przeciwko BOTowi jeśli dobrze pamiętam]
Markiza 2.0 [w Plemionach rzecznych / Riverfolk dostajemy Markizę 1.0] czyli poprawioną i bardziej przemyślaną wersję
Electric Eyrie
Automated Alliance
Vagabot

Dodam, że te Boty były ogólnie opracowywane przez społeczność i są dostępne jako PnP
https://boardgamegeek.com/thread/206803 ... ors-cut-co
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tapczanik420 »

wrojka pisze: 07 cze 2020, 11:53
Spoiler:
Ignacu Trzewiczku zaklinam cię na Chrystka niech to wyjdzie wszystko po polsku!
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Mr_Fisq »

wrojka pisze: 07 cze 2020, 11:53 Dodam, że te Boty były ogólnie opracowywane przez społeczność i są dostępne jako PnP
https://boardgamegeek.com/thread/206803 ... ors-cut-co

A nie jest tak, że boty (bardzo sensowne) zostały opracowane przez społeczność, ale do sprzedaży trafiła ich udoskonalona wersja? Coś jak wersje 1.0 i 1.5?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: michaldz1 »

Mr_Fisq pisze: 07 cze 2020, 20:43 A nie jest tak, że boty (bardzo sensowne) zostały opracowane przez społeczność, ale do sprzedaży trafiła ich udoskonalona wersja? Coś jak wersje 1.0 i 1.5?
Jest, te boty pierwsze nazywają się better bot project https://boardgamegeek.com/filepage/1700 ... ot-project
To trafiło do developmentu i testów do Leder Games i wynikiem tego jest Clockwork Expansion.
Wydaje mi się że autor better bots project uczestniczył w opracowaniu wersji sklepowej.
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tapczanik420 »

wrojka pisze: 07 cze 2020, 11:53 Markiza 2.0 [w Plemionach rzecznych / Riverfolk dostajemy Markizę 1.0] czyli poprawioną i bardziej przemyślaną wersję
Electric Eyrie
Automated Alliance
Vagabot
A jakie są zmiany między 1.0 a 2.0? Kupiłem polskie wydanie Plemion Rzecznych i już się zdezaktualizowało :?

wrojka mógłbyś porównać obie wersje ewentualnie wrzucić foto wersji 2.0 i komponentów? Jestemczy to delikatne zmiany balansu czy totalny makeover
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: shuji »

a ja mam inne pytanko - może ktoś się orientuje jak można zdobyć lub wyprodukować sobie na własną rękę (np. druk 3d) znaczniki polan ? Coś takiego jak na KSie (Resin Clearing Markers). Nie tyle zależy mi na wiernej kopii, co po prostu dobrym oznaczeniu polan (te znaczniki na planszy są bardzo słabo czytelne IMO).
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Lolas »

shuji pisze: 12 cze 2020, 10:55 a ja mam inne pytanko - może ktoś się orientuje jak można zdobyć lub wyprodukować sobie na własną rękę (np. druk 3d) znaczniki polan ? Coś takiego jak na KSie (Resin Clearing Markers). Nie tyle zależy mi na wiernej kopii, co po prostu dobrym oznaczeniu polan (te znaczniki na planszy są bardzo słabo czytelne IMO).
Znaczniki z KS prędzej czy później będą dostępne w normalnej sprzedaży.
Widziałem też bardzo ciekawe wydruki 3D:
https://www.etsy.com/pl/listing/7862494 ... -12-pieces
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: feniks_ciapek »

Po ograniu (prawie) wszystkiego trochę swój wstępny entuzjazm muszę utemperować.

Boty w zasadzie nadają się do grania tylko z podstawowymi frakcjami. Od biedy można próbować z Jaszczurami i Kretami, ale Jaszczury potrafią skutecznie zablokować Ptaki przez swoją nadrzędną zasadą o rządzeniu na polanach, na których mają budynek. Oczywiście, Kruki i Plemiona Rzeczne są bez innych graczy niegrywalne, bo ich główne mechanizmy pozyskiwania zasobów opierają się na interakcji, więc nimi nawet nie zaczynałem rozgrywki. Nie wiem też, czy polana 4 w lewym dolnym rogu planszy nie miesza trochę w algorytmie Kotów, bo parę razy bot się tam przemieszczał trochę nie do końca "rozsądnie". W sumie bardzo wiele zależy od dociągu kart. Ale wyzwanie jak najbardziej pozostaje, a poziom trudności można w dużym stopniu regulować.

W kwestii końcówki, to Root cały czas pozostaje wyścigiem bez wielkiego "wow" na koniec - ot, po prostu ktoś właśnie przekroczył 30 :). Więc jeśli komuś to przeszkadza, to dodatki tu nic nie zmienią, a boty są bardzo nastawione na szybkość w zdobywaniu punktów.

Natomiast plusem pozostaje to, że po ogarnięciu zasad rozgrywka może trwać 30-40 minut (plus rozłożenie i złożenie) i boty wystarczająco mieszają, żeby zabawa była ciekawa.
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: kmd2000 »

shuji pisze: 12 cze 2020, 10:55 a ja mam inne pytanko - może ktoś się orientuje jak można zdobyć lub wyprodukować sobie na własną rękę (np. druk 3d) znaczniki polan ? Coś takiego jak na KSie (Resin Clearing Markers). Nie tyle zależy mi na wiernej kopii, co po prostu dobrym oznaczeniu polan (te znaczniki na planszy są bardzo słabo czytelne IMO).
Na szczęście nie potrzeba żadnych badziewnych figurek - drewniane znaczniki są tańsze, nie zagracają mapy i pasują materiałowo do reszty elementów w grze:
https://boardgamegeek.com/image/5086416/root
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: shuji »

kmd2000 pisze: 12 cze 2020, 15:18
shuji pisze: 12 cze 2020, 10:55 a ja mam inne pytanko - może ktoś się orientuje jak można zdobyć lub wyprodukować sobie na własną rękę (np. druk 3d) znaczniki polan ? Coś takiego jak na KSie (Resin Clearing Markers). Nie tyle zależy mi na wiernej kopii, co po prostu dobrym oznaczeniu polan (te znaczniki na planszy są bardzo słabo czytelne IMO).
Na szczęście nie potrzeba żadnych badziewnych figurek - drewniane znaczniki są tańsze, nie zagracają mapy i pasują materiałowo do reszty elementów w grze:
https://boardgamegeek.com/image/5086416/root
a gdzie to można kupić?
drewno rzeczywiście zdecydowanie ładniejsze moim zdaniem
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Mr_Fisq »

Mi to wygląda na drogi z Osadników z Catanu :)
W mepelu jest coś takiego:
https://mepel.pl/drewniany-most
pewnie drożej wychodzi niż zwykłe patyki, ale wizualnie lepiej się prezentuje.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: kmd2000 »

Niestety nie pamiętam dokładnie, mogą być z mepel.pl, ale wydaje mi się, że są to krótsze wersje tych patyczków z https://www.railsonboards.com.

edit:
https://www.railsonboards.com/our-shop/
https://www.railsonboards.com/gallery-w ... nd-sticks/
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tapczanik420 »

Czy ktoś z drogich forumowiczów posiada może BBP w wersji 5.0?
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: oduck »

michaldz1 pisze: 08 cze 2020, 09:23
Mr_Fisq pisze: 07 cze 2020, 20:43 A nie jest tak, że boty (bardzo sensowne) zostały opracowane przez społeczność, ale do sprzedaży trafiła ich udoskonalona wersja? Coś jak wersje 1.0 i 1.5?
Jest, te boty pierwsze nazywają się better bot project https://boardgamegeek.com/filepage/1700 ... ot-project
To trafiło do developmentu i testów do Leder Games i wynikiem tego jest Clockwork Expansion.
Wydaje mi się że autor better bots project uczestniczył w opracowaniu wersji sklepowej.
Ja sie troche pogubilem w tych dodatkach i moze ktos mi rozjasni sytuacje :)
Better Bot Project ewoluowal w Clockwork Expansion - ale na BBP jest rowniez oparty maly dodatek dostepny podczas ostatniej kampanii na KS, mianowicie New Automated Factions. Probowalem doczytac na forum BGG, czym te trzy dodatki sie roznia, ale bez powodzenia (tzn sa watki BBP vs CE, ale nie ma odniesienia do tycch nowych plansz - bo w opisie na stronie kampanii mowa tylko o planszach).
Ratunku ! :)
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tapczanik420 »

oduck pisze: 17 cze 2020, 14:28 Ja sie troche pogubilem w tych dodatkach i moze ktos mi rozjasni sytuacje :)
Better Bot Project ewoluowal w Clockwork Expansion - ale na BBP jest rowniez oparty maly dodatek dostepny podczas ostatniej kampanii na KS, mianowicie New Automated Factions. Probowalem doczytac na forum BGG, czym te trzy dodatki sie roznia, ale bez powodzenia (tzn sa watki BBP vs CE, ale nie ma odniesienia do tycch nowych plansz - bo w opisie na stronie kampanii mowa tylko o planszach).
Ratunku ! :)
To mnie zaskoczyłeś, bo ostatnio siedziałem trochę czasu rozgryzając BBP vs CE a o New Automated Factions słyszę pierwszy raz. Szybkie sprawdzenie w Google mówi mi, że była to chyba robocza wersja Clockwork Expansion, ponieważ jedyne wzmianki jakie znajduję są sprzed roku i m.in. w tym wpisie.

W sumie jak już jesteśmy przy tym temacie to podzielę się owocami swojego researchu. Otóż Better Bot Project tak jak napisałem ewoluował do pełnoprawnego dodatku czyli Clockwork Expasion właśnie. Ten dodatek zawiera autome dla 4 frakcji. Po drodze coś zazgrzytało między autorem botów (oddolna inicjatywa z BGG) a Leder Games i autor zdecydował się opublikować swoje wersje Directors Cut. Wszystko o czym mówię znajdziecie w tym wątku na BGG. W zwiazku z chęcią wspierania Leder Games opublikował tylko to co uległo zmianie wraz z opisem, na szczęście są to wszystkie planszetki, i część kart Trait (nie są stricte wymagane do grania botem, jedynie do urozmaicenia rozgrywki).

Jak ktoś chciałby pograć to najlepiej zapoznać się z Law of Rootbotics a następnie z materiałami z linkowanego wątku - zrobić planszetki P'n'P oraz porównać sobie różnice między tym co było wydane przez Leder (ja czekając na PL wydanie dodatku przyjanuszowałem oglądając komponenty z unboxingu :) ) a tym co wyszło jako Directors Cut. Ja osobiście w weekend będę testował boty zarówno jakos filereke na 3 gracza jak i w coopie.

BTW oduck - czy jesteś szczęśliwym posiadaczem Clockwork Expansion?
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: michaldz1 »

oduck pisze: 17 cze 2020, 14:28 Ja sie troche pogubilem w tych dodatkach i moze ktos mi rozjasni sytuacje :)
1. Ktoś tam sobie stwierdził, że automat który był dodany do Plemion Rzecznych - jest z tego co pamiętam zbyt chaotyczny i stworzył Better Bot Project
2. Leder Games ogłosiło New Automated Factions podczas ostatniego KS. Zaczeli to dewelopować (https://www.kickstarter.com/projects/20 ... ts/2459981). W trakcie developmentu zmienili nazwę na Clockwork Expansion.
Podsumowująć New Automated Factions == Clockwork Expansion.
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: oduck »

Dzieki za odpowiedzi! Juz wszystko rozumiem. Nie pomyslalem, ze w trakcie kampanii mogla sie po prostu zmienic nazwa i forma dodatku :)

Czy dobrze w takim razie rozumiem, ze Ci, ktorzy podczas kampanii zaplacili za dodatek nazwany wtedy jeszcze new automated factions 15dolarow, dostana clockwork expansion, ktore jest do kupienia w przedsprzedazy na stronie leder games za dolarow 40? Ja zamowilem sobie go w planszostrefie, ciekaw jestem, co dostane (logika wskazuje, ze wlasnie clockwork).
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: michaldz1 »

oduck pisze: 20 cze 2020, 11:37 Czy dobrze w takim razie rozumiem, ze Ci, ktorzy podczas kampanii zaplacili za dodatek nazwany wtedy jeszcze new automated factions 15dolarow, dostana clockwork expansion, ktore jest do kupienia w przedsprzedazy na stronie leder games za dolarow 40?
Ja to tak rozumiem.
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: oduck »

No to w takim razie chyba swietna okazja. Zamowione, bedzie grane. Dzieki!
zarok
Posty: 1
Rejestracja: 26 cze 2020, 20:42

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: zarok »

Hej, ktoś coś słyszał o dodruku podstawy i dodatku w wersji polskiej? Podobno najpierw miała być na lipiec, teraz poszła informacja, że najprawdopodobniej dopiero na jesień, ale to raczej ploty.

Z innej beczki, spotkał się ktoś z pdf pnp po polsku?
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tapczanik420 »

Czy pierwszy druk poslkich Plemion Rzecznych zawiera poprawki z trzeciego druku wersji angielskiej? Mowa o tym co na BGG. Zaczyna mnie męczyć ilość zmian i poprawek które robi Leder Games dawno po wypuszczeniu produktu...

EDIT: Domyślam się też, że błędy opisywane m.in. w tym poście są także obecne w pierwszym polskim druku Plemion Rzecznych? Na zaktualizowane Law of Root do najnowszej wersji można pewnie liczyć w dodruku na jesień?
Ostatnio zmieniony 07 lip 2020, 10:47 przez tapczanik420, łącznie zmieniany 1 raz.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Atamán »

tapczanik420 pisze: 07 lip 2020, 09:45 Czy pierwszy druk poslkich Plemion Rzecznych zawiera poprawki z trzeciego druku wersji angielskiej? Mowa o tym co na BGG. Zaczyna mnie męczyć ilość zmian i poprawek które robi Leder Games dawno po wypuszczeniu produktu...

EDIT: Domy
Tak. Są zawarte.

Co do poprawek to mam mieszane uczucia, z jednej strony trochę bałagan się robi w tych wersjach, z drugiej zmiany oceniam bardzo pozytywnie z punktu widzenia balansu gry.
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: tapczanik420 »

Atamán pisze: 07 lip 2020, 10:38
tapczanik420 pisze: 07 lip 2020, 09:45 Czy pierwszy druk poslkich Plemion Rzecznych zawiera poprawki z trzeciego druku wersji angielskiej? Mowa o tym co na BGG. Zaczyna mnie męczyć ilość zmian i poprawek które robi Leder Games dawno po wypuszczeniu produktu...
Tak. Są zawarte.
A jak jest ze zaktualizowana wersją Law of Root? Sorry ale dodałem edit posta już po Twojej odpowiedzi.
Atamán pisze: 07 lip 2020, 10:38 Co do poprawek to mam mieszane uczucia, z jednej strony trochę bałagan się robi w tych wersjach, z drugiej zmiany oceniam bardzo pozytywnie z punktu widzenia balansu gry.
Cieszy i nie cieszy bo sprawia wrażenie, że produkty są wydawane zbyt szybko.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ODPOWIEDZ