Gloomhaven -zasady i pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
bendoza
Posty: 65
Rejestracja: 23 maja 2017, 11:13
Has thanked: 1 time

Re: Gloomhaven

Post autor: bendoza »

Czy gra jest tak trudna czy mi się tylko wydaje ? po trzech testowych rozgrywkach pierwszego scenariusza wchodzimy do pomieszczenia nr 3 i juz prawie nie mamy kart (gramy na poziomie normalnym). Po przeczytaniu wątku widzę na pewno 1 błąd jaki robiliśmy "+" dla potworów działają dopiero w ich inicjatywie - my dodawaliśmy po odsłonięciu karty.
Za którym razem udało wam się ukończyć pierwszy scenariusz?
1. Czy w momencie przegranej w scenariuszu postacie zatrzymują zdobyte złoto i doświadczenie? (ponowne podejście do tego samego scenariusza zaczynam ze zdobytym złotem i doświadczeniem czy "zeruje się")
2. W trybie kampanii kiedy konkretnie dobieramy pierwszą kartę wydarzenia (rozpoczynamy w mieście i zanim wyruszymy na 1 scenariusz dobieramy kartę wydarzenia w mieście?)
3. Jeśli 2 TAK to Czy rozgrywając kolejny raz ten sam scenariusz ponownie dobieramy kartę wydarzenia.
4. Czy jeśli jeden z bohaterów stoi w drzwiach mogę przejść przez niego? Czy tylko przeskoczyć?
Sory ale nie mam instrukcji pod ręką a wczoraj było za późno żeby to odnaleźć, a dziś chcemy zrobić kolejne podejście.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven

Post autor: aeiou871 »

Pierwsze rozgrywki są najtrudniejsze, bo nie macie doświadczenia a Wasze postacie mają 1 poziom i mało przedmiotów. Pierwszy scenariusz ukończyliśmy przy pierwszym podejściu, ale drugi musieliśmy powtarzać.
Ad. 1. Zatrzymujecie złoto i doświadczenie - dlatego nie ma co się zrażać porażką
Ad. 2. Między scenariuszami, jeżeli wracacie do Gloomhaven - tzn. nie wybieracie się od razu do następnego scenariusza - to możecie rozpatrzyć zdarzenie miejskie. Przed pierwszym scenariuszem także można rozpatrzyć zdarzenie miejskie, a trzeba rozpatrzyć zdarzenie na szlaku
Ad. 3. Jeśli pomiędzy zagraniem scenariusza a jego powtórzeniem nie wracacie do Gloomhaven (np. po to żeby kupić przedmioty), to nie rozpatrujecie drugiego zdarzenia na szlaku
Ad. 4. Sojusznicy mogą przechodzić przez siebie, nie używając Skoku. Dotyczy to zarówno postaci (i ich przywołańców) jak i wrogów.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gloomhaven

Post autor: donmakaron »

Myśmy raczej nie mieli problemów z pierwszymi scenariuszami, a mieliśmy postaci, które niezbyt ze sobą grały (choć potrafiły się solidnie bić). Niemniej w trakcie kilkudziesięciu scenariuszy zagraliśmy źle chyba wszystkie możliwe zasady, więc polecam pochylić się dokładnie nad instruckją oraz FAQ i sprawdzić co mogliście grać źle, bo naprawdę ciężko to ogarnąć. Upewnijcie się, że ustawiacie dobry poziom potworów, że macie odpowiednie decki modifierów dla was i potworów. Warto też mnie więcej koordynować ze sobą działania, starać się ustalić w miarę możliwości kolejność działania, informować się o long i short restach, rozdzielać zadania.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Gloomhaven

Post autor: gnysek »

Warto też pamiętać, że na 1 poziomie masz dostępne więcej kart akcji niż można użyć w grze, bo są też te z numerem X. Czasem zamienienie ich z jedną z tych które się miało na ręce zmienia wiele, bo pozwala na lepszą taktykę (np. świetny jest ruch+atak na dole karty). Ja pierwszy scenariusz przeszedłem dopiero za 3-4 razem (już nie pamiętam) i w sumie z palcem w nosie (jeszcze sobie miałem czas po skarb skoczyć), zbierając na sam koniec ostatnie 2-3 monety z ostatniego pomieszczenia za pomocą zdolności (bo rundę można dokończyć, a wiedziałem, że nawet z modyfikatorem -2 kończę grę, bo przeciwnik miał 2 energii, a ja z 6 ataku).
Na początku wykładałem się na tym, ze za bardzo taktycznie myślałem (tzn. zostawię tę kartę na kolejną rundę), a potem jak odsłaniałem karty przeciwników, to nic z tej taktyki nie wychodziło. Jak przestałem grać 1-2 kolejki na przód, tylko skupiałem się na przygotowaniu srogiego combo w jednej rundzie, to szło łatwiej. Aczkolwiek gram solo, to nieco ułatwia taktykę na turę.
Jest przedmiot który pozwala przywrócić karty w turze bez tracenia jednej z nich, warto go mieć, to może o jedną turę przeciągnąć grę i pozwolić wygrać.

Po kilkunastu grach moja średnia podejść do scenariusza wynosi gdzieś 2,5, więc praktycznie każdy umoczyłem przez brak energii albo kart przynajmniej raz (szczerze to chyba tylko jeden wygrałem za 1 podejściem i to na jakimś wielkim farcie, gdzie ostatni przeciwnik zginął od odwetu, z 1 postacią z 1 energii, w następnej turze już nie mialbym kart).
zajudzony
Posty: 103
Rejestracja: 12 maja 2020, 18:46
Has thanked: 50 times
Been thanked: 3 times

Re: Gloomhaven

Post autor: zajudzony »

Siema,
Mam pytanie odnośnie wątku powyżej. Bo widzę powyżej takie coś :
"Po przeczytaniu wątku widzę na pewno 1 błąd jaki robiliśmy "+" dla potworów działają dopiero w ich inicjatywie - my dodawaliśmy po odsłonięciu karty." - to nie jest tak że po wylosowaniu karty inicjatywy dla przeciwników ich modyfikatory działaj całą rundę od początku tj. Od gracza z najniższą inicjatywą ? To znaczy ja mam pierwszy ruch a nasz przeciwnik ma obrony 2 ale na jego wylosowanej karcie inicjatywy widnieje obrona +1 to znaczy że atakując go on ma obrony 2 czy 2+1? Wydaje mi się że 2+1 A plusy z wylosowanej karty akcji potworów obowiązują od początku rundy a nie od momentu jego inicjatywy, czy mam rację ? A drugie pytanie czy jak wykonam wszytkie zadania w misji np. Zabije wszystkich wrogow to czy mogę pozbierać jeszcze skarby, póki starczy mi ruchów z pozostałych kart czy misja kończy się automatycznie i niezebrane fanty przepadają ? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
sor
Posty: 57
Rejestracja: 02 paź 2017, 16:49
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Gloomhaven

Post autor: sor »

Potwór "odpala" swoje cechy z losowanej karty dopiero od jego inicjatywy. Duże karty działają non stop. Po spełnieniu celu misji rozgrywasz rundę do końca i gra się kończy (nie możesz zbierać skarbów po tym).
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Gloomhaven

Post autor: gnysek »

Wszystko co jest na karcie potwora zaczyna działać dopiero, gdy nadejdzie jego tura. Traktuj wszystko tak (tarcze, błogosławieństwa itp.) jakby potwór w swojej kolejce rzucał czar, który trwa do końca rundy. Tak samo bohaterowie. To jest opisane w instrukcji - strona 32, pierwszy akapit.

Co do zabicia wszystkich potworów/spełnienia warunków scenariusza - pierwszy akapit sekcji "Kończenie scenariusza", strona 33, mówi, że można dograć rundę do końca. Warto pamiętać, że wyczerpanie następuje "gdy na początku rundy nie można zagrać dwóch kart", więc scenariusz da się zakończyć sukcesem mimo zagrania w danej turze dwóch ostatnich kart - mi się już tak zdarzyło, że ostatnią kartą zabijałem ostatniego przeciwnika, a druga postać była już wyczerpana, więc kolejna runda oznaczała game over.
Awatar użytkownika
Leyas
Posty: 48
Rejestracja: 27 gru 2010, 14:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gloomhaven

Post autor: Leyas »

Mam pytanie odnośnie wykonania celu życiowego:
Spoiler:
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven

Post autor: aeiou871 »

Leyas pisze: 18 cze 2020, 20:37 Mam pytanie odnośnie wykonania celu życiowego:
Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Leyas
Posty: 48
Rejestracja: 27 gru 2010, 14:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gloomhaven

Post autor: Leyas »

aeiou871 pisze: 18 cze 2020, 20:49
Spoiler:
Spoiler:
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven

Post autor: aeiou871 »

Leyas pisze: 18 cze 2020, 21:20
aeiou871 pisze: 18 cze 2020, 20:49
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Admirał Thrawn »

Mam takie może trochę głupie pytanie, ale akurat mnie to wkurza.
Chodzi o Gloomhaven Healpera na telefon. Jak się tam przesuwa np. W dodawaniu postaci do góry i na dół, bo nie potrafię tego zrobić. Na komputerze jest łatwo, bo robię to myszką, a na telefonie nie działa to normalnie.
Wie ktoś może jak to zrobić (jakiś dwuklik, czy przytrzymać dłużej)?
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven

Post autor: yosz »

Klikasz w avatar postaci, ustawiasz inicjatywę dla tej postaci i wtedy naciskasz Draw - aplikacja sama poprzesuwa potwory i postaci. Fajnie to działa jak każdy ma aplikację u siebie i np na tablecie jest klient. Wtedy widać kto już wybrał inicjatywę w swojej aplikacji (pokazuje się ?? zamiast konkretnej liczby), a inicjatywa zostanie pokazana dopiero jak wybierzesz Draw.

Jak postać, albo potwór wykona swoją turę, klika się w avatar żeby odznaczyć że tura minęła. Po wszystkim naciskasz "Next round" i znowu wybierasz inicjatywę -> Draw itd
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
megrim
Posty: 23
Rejestracja: 02 sie 2007, 17:32
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 2 times

Re: Gloomhaven

Post autor: megrim »

Ja mam dwa pytania.
1) Czy ja wyciągam kartę potworowi i on ma tylko atak +1 to nie wykonuje ruchu, czy i tak wykonuje ruch?
2) Czy jak wyciągam kartę stworowi, a on ma +1 atak i 1+ruch a jest to łucznik, to czy wykonuje atak tylko z bliska czy z daleka też.moze ?
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Admirał Thrawn »

megrim pisze: 05 lip 2020, 10:02 Ja mam dwa pytania.
1) Czy ja wyciągam kartę potworowi i on ma tylko atak +1 to nie wykonuje ruchu, czy i tak wykonuje ruch?
2) Czy jak wyciągam kartę stworowi, a on ma +1 atak i 1+ruch a jest to łucznik, to czy wykonuje atak tylko z bliska czy z daleka też.moze ?
1) Jak nie ma napisane ruch, to nie wykonuje ruchu (np. Karta Ożywionych kości ,,atak + 2”, Ożywione kości atakują, ale nie wykonują ruchu).
2) Wykonuje tylko 1 atak (chyba, że na karcie jest napisane, że dwa. Wtedy słowo atak jest użyte dwa razy jedno pod drugim, jak dobrze pamiętam). Dodatkowo stara się odsunąć od postaci, którą atakuje, żeby nie mieć niekorzyści.
Swoje akcje przeciwnik wykonuje w kolejności od góry do dołu.
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
megrim
Posty: 23
Rejestracja: 02 sie 2007, 17:32
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 2 times

Re: Gloomhaven

Post autor: megrim »

Dzięki wielkie. Tylko zastanawia mnie pytanie, czy jak mamy łucznika i ma na karcie:
+1 atak +1zasieg to nie rusza się i atakuje z daleka
+1 atak - co robi wtedy. Atakuje z daleka ? Nie ma na karcie zasięgu, to oznacza że atakuje tylko z bliska ?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Pynio »

Potwory z natury są leniwe. Ruszają się wyłącznie do pola, z którego mają zasięg. Jeśli zatem focus jest w zasięgu to strzela, chyba że masz target np. 3 to maksymaluzuje obrażenia. Jesli to łucznik i stoi przy przeciwniku to odchodzi, jeśli może, by nie mieć disadvatage. Widzę, że zadajesz podstawowe pytania odnośnie walki w gloom. Wpisz sobie w Google- bgg gloomhaven movement quiz i w plikach na bgg poszukaj movement chart (czy jakoś tak) - to druknij. Podczas quizu będziesz padał ze zdziwienia co odpowiedź, ale tam są właśnie takie przykłady, by dać do myślenia.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Gloomhaven

Post autor: TuReK »

Każdy potwor ma swoje bazowe wartości ruchu, ataku, zasięgu. Ale wykonuje tylko to co na karcie.
Jak nie ma Atak to nie atakuje, jak nie ma ruch to się nie rusza, jak jest plus albo minus to się dodaje/odejmuje od jego wartości bazowej.
To sa calkowicie podstawowe zasady gry, powtórz sobie lekturę instrukcji.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Admirał Thrawn »

Mam pytanie odnośnie klasy Myślołapa.
Spoiler:
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven

Post autor: aeiou871 »

Admirał Thrawn pisze: 06 lip 2020, 12:27 Mam pytanie odnośnie klasy Myślołapa.
Spoiler:
Działanie kart postaci startowych chyba nie jest spoilerem, ale dla wrażliwszych zachowuję te ramy
Spoiler:
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven

Post autor: Admirał Thrawn »

Mam kilka pytań odnośnie ruch na i przez przeszkody.
1) Czy jeśli wykonuje skok, to mogę skończyć ruch na przeszkodzie? Jeśli tak to czy mogę się po niej później swobodnie poruszać (jak już na niej stoję, a zajmuje ona kilka pół)?
2) Czy jak popycham lub przyciągam przeciwnika to mogę go poruszyć na lub przez obszar z przeszkodą, albo zakończyć jego ruch na tym polu?
I ostatnie pytanie, tym razem dotyczące wyczerpania.
3) Ile kart musi być, aby postać została wyczerpana? Bo w instrukcji jest napisane, że postać zostaje wyczerpana, gdy gracz ma mniej niż dwie karty na ręce i nie może odpoczywać, bo ma 1 lub wcale kart na stosie odrzuconym.
To rozumiem, ale co z sytuacją, gdy:
- postać nie ma kart na ręce, ale ma dwie na stosie odrzuconym? Czy może poświęcić turę na długi odpoczynek, a wyczerpana zostanie dopiero w kolejnej rundzie?
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 312 times
Been thanked: 432 times

Re: Gloomhaven

Post autor: aeiou871 »

Admirał Thrawn pisze: 07 lip 2020, 13:29 Mam kilka pytań odnośnie ruch na i przez przeszkody.
1) Czy jeśli wykonuje skok, to mogę skończyć ruch na przeszkodzie? Jeśli tak to czy mogę się po niej później swobodnie poruszać (jak już na niej stoję, a zajmuje ona kilka pół)?
2) Czy jak popycham lub przyciągam przeciwnika to mogę go poruszyć na lub przez obszar z przeszkodą, albo zakończyć jego ruch na tym polu?
I ostatnie pytanie, tym razem dotyczące wyczerpania.
3) Ile kart musi być, aby postać została wyczerpana? Bo w instrukcji jest napisane, że postać zostaje wyczerpana, gdy gracz ma mniej niż dwie karty na ręce i nie może odpoczywać, bo ma 1 lub wcale kart na stosie odrzuconym.
To rozumiem, ale co z sytuacją, gdy:
- postać nie ma kart na ręce, ale ma dwie na stosie odrzuconym? Czy może poświęcić turę na długi odpoczynek, a wyczerpana zostanie dopiero w kolejnej rundzie?
Ad. 1) Nie możesz. Możesz zakończyć ruch na przeszkodzie, jeśli masz zdolność Latania. Używając Skoku możesz poruszać się przez pola z przeszkodami, ale ostatnie pole musi być niezajęte.
Ad. 2) Nie możesz, chyba że karta wyraźnie na to pozwala - na pewno Skałosercy ma karty pozwalające na popchnięcie wroga na przeszkodę, która zostaje wtedy zniszczona, a przeciwnik otrzymuje obrażenia
Ad. 3) Wyczerpanie następuje w jednej z dwóch sytuacji:
a) postać ma 0 punktów życia
b) postać na początku rundy nie może wybrać dwóch kart do zagrania albo nie może odpoczywać ze względu na nieposiadanie 2 kart na stosie kart odrzuconych.
W opisanej sytuacji masz 1 rundę na odpoczynek, a w kolejnej Twoja postać jest wyczerpana, gdyż nie może wykonać akcji ani odpoczynku
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Gloomhaven

Post autor: gnysek »

Warto dodać, ze żeby nie doprowadzić do wyczerpania z powodu uzyskania 0 energii mozna:

Kod: Zaznacz cały

Wybrać jedną kartę z ręki lub dwie karty ze stosu kart odrzuconych i umieścić je na stosie kart
utraconych, aby uniknąć obrażeń (wszelkie dodatkowe skutki ataku pozostają w mocy). Należy
pamiętać, że dwie karty wybrane przez gracza na początku rundy nie są kartami odrzuconymi,
ani kartami w ręce gracza, więc nie mogą być one użyte do negacji obrażeń.
Aczkolwiek to mało opłacalne, bo sobie skracamy grę o jedną turę.
kubajakub
Posty: 64
Rejestracja: 13 cze 2010, 09:59
Has thanked: 65 times
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven

Post autor: kubajakub »

W scenariuszu #2 w zasadach specjalnych jest napisane
Efekt scenariusza:należy dodać trzy karty KLĄTWY do talii modyfikacji ataku każdej postaci.

1) postaci czyli naszych bohaterów? Czy wszystkich także wrogów?
2) Jeśli gramy w 4 osoby, jak dodać po 3, ja mam tych kart dla bohaterów 10sztuk, a nie 12 sztuk?

Mam:
10 sztuk z literką m.
i 10 sztuk z gwiazdką
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Gloomhaven

Post autor: gnysek »

1) postać to jest przedstawiciel klasy który gra w scenariuszu, więc bez wrogów
2) jeśli brakuje kart, rozdziel tak, aby było w miarę po równo, ale z innymi graczami ustalacie jak (3+3+2+2, może mniej dać słabszym?).

Liczba kart się zgadza.
ODPOWIEDZ