Agricola, Master of Britain (T. Russell)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Agricola, Master of Britain (T. Russell)

Post autor: mk20336 »

Gra: Agricola, Master of Britain
Autor: Tom Russell
Wydawca: Hollandspiele
Tematyka: Starożytność, Imperium Rzymskie w I w n.e.
Opis: Gra jednoosobowa, dziejąca się w Brytami w drugiej połowie I w. naszej ery. Wcielamy się w rolę Juliusza Agrykoli i za zadanie mamy ostateczne spacyfikowanie Brytanii - dyplomacją, przekupstwem lub brutalna siłą. Grafika do gry stworzona przez Anię Ziółkowską.

LINK: Pierwsze wrażenia

Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 cze 2020, 09:06 przez mk20336, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: Agricola, Master of Britain (T. Russell)

Post autor: Galatolol »

Grałem cztery razy. System trzech pojemników na żetony plemion i ich przechodzenia z jednego do drugiego jest fajny, ale poza tym gra mi się nie podobała. Nie pamiętam szczegółów, chyba miałem wrażenie robienia w kółko tego samego.

Tę mechanikę wykorzystje też późniejsza gra autora, Charlemagne (nigdy nie dokończyłem robić swojego egzemplarza P'n'P, więc nie próbowałem).
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Agricola, Master of Britain (T. Russell)

Post autor: mk20336 »

Galatolol pisze: 24 cze 2020, 20:29 Grałem cztery razy. System trzech pojemników na żetony plemion i ich przechodzenia z jednego do drugiego jest fajny, ale poza tym gra mi się nie podobała. Nie pamiętam szczegółów, chyba miałem wrażenie robienia w kółko tego samego.

Tę mechanikę wykorzystje też późniejsza gra autora, Charlemagne (nigdy nie dokończyłem robić swojego egzemplarza P'n'P, więc nie próbowałem).
A teraz podobno ma być kolejna część - Aurelian.
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Agricola, Master of Britain (T. Russell)

Post autor: garg »

No nie mogę się pozbyć wrażenia, że tytułowanie swojej gry tak samo, jak jednej z najpopularniejszych gier ekonomicznych na rynku, jest nieco nieetyczne. Wiem, że z prawnego punktu widzenia jest to szara strefa, bo tytuł jest jednak nieco inny. Jednak niesmak pozostaje. :?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Agricola, Master of Britain (T. Russell)

Post autor: Zefireq »

garg pisze: 25 cze 2020, 09:18 No nie mogę się pozbyć wrażenia, że tytułowanie swojej gry tak samo, jak jednej z najpopularniejszych gier ekonomicznych na rynku, jest nieco nieetyczne. Wiem, że z prawnego punktu widzenia jest to szara strefa, bo tytuł jest jednak nieco inny. Jednak niesmak pozostaje. :?
Zupełnie się zgadzam. Nawet w ten temat kliknąłem myśląc, że ma to jakiś związek z Agricolą. A wątpie, żeby autorzy byli tego podobieństwa nieświadomi...
Agryppa81
Posty: 31
Rejestracja: 01 lut 2012, 18:57
Has thanked: 29 times
Been thanked: 7 times

Re: Agricola, Master of Britain (T. Russell)

Post autor: Agryppa81 »

Ale w pierwszym poście jest zaznaczone, iż wcielamy się postać Juliusza Agrykoli. I raczej z tym powinny iść skojarzenia do tytułu.

http://www.bbc.co.uk/history/historic_f ... cola.shtml
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Agricola, Master of Britain (T. Russell)

Post autor: garg »

Nie wątpię, że mieli dobre uzasadnienie :) . Po prostu wygląda to tak lekko nieelegancko, tytułować grę jego nazwiskiem, gdy jest ono jednoznacznie kojarzone z klasyczną gra ekonomiczną. Gra o tym samym człowieku mogła spokojnie dostać fafnaście innych tytułów.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Agricola, Master of Britain (T. Russell)

Post autor: mk20336 »

garg pisze: 26 cze 2020, 10:55 Nie wątpię, że mieli dobre uzasadnienie :) . Po prostu wygląda to tak lekko nieelegancko, tytułować grę jego nazwiskiem, gdy jest ono jednoznacznie kojarzone z klasyczną gra ekonomiczną. Gra o tym samym człowieku mogła spokojnie dostać fafnaście innych tytułów.
Pewnie nie było to przypadkowe. Z drugiej strony nie można zarzucić historycznej słuszności.
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Agricola, Master of Britain (T. Russell)

Post autor: michaldz1 »

mk20336 pisze: 27 cze 2020, 10:58 Pewnie nie było to przypadkowe. Z drugiej strony nie można zarzucić historycznej słuszności.
Tytuł raczej nie jest przypadkowy. Oglądałem kiedyś wywiad z Tomem Russelem (chyba to https://www.youtube.com/watch?v=z-jX-3hGXww) i odnosili się w tym wywiadzie do tej (prawdopodobnie dość znanej w światku planszówkowym) recenzji: https://boardgamegeek.com/thread/341924 ... rgame-ever
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola, Master of Britain (T. Russell)

Post autor: Kin@a »

garg pisze: 25 cze 2020, 09:18 No nie mogę się pozbyć wrażenia, że tytułowanie swojej gry tak samo, jak jednej z najpopularniejszych gier ekonomicznych na rynku, jest nieco nieetyczne.
Też tak uważam. Można było w tytule przynajmniej zamieścić pełne imię i nazwisko.
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Agricola, Master of Britain (T. Russell)

Post autor: michaldz1 »

Jeśli chodzi o dystrybucje Hollandspielle to wydaje mi się, że dystrybucja odbywa się tylko przez ich strone i przez wargamevault(pliki PNP). Gry w stosunku do zawartości na ich stronie są bardzo drogie bo są małe nakłady. W Europie są nieobecni. Więc prawdopodobieństwo, że ktoś pomyli z TĄ Agricolą jest znikome albo żadne.
Więc nie martwiłbym się o kwestie etyczne
Jeśli chodzi o recenzje o której wspomniałem, to właśnie z jej powodu gra aż się prosiła o taką a nie inną nazwę. Wydaje mi się, że to taki gruby żart.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola, Master of Britain (T. Russell)

Post autor: Kin@a »

michaldz1 pisze: 28 cze 2020, 17:17 prawdopodobieństwo, że ktoś pomyli z TĄ Agricolą jest znikome albo żadne.
Więc nie martwiłbym się o kwestie etyczne
Są spore, dopiero trzeba się wczytać w opis gry. Sam tytuł sugeruje, że to może być jakaś nowa wariacja (lub dodatek) do TEJ Agricoli.

Tytuł powinien brzmieć: Gnaeus Julius Agricola, Master of Britain
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Agricola, Master of Britain (T. Russell)

Post autor: mk20336 »

Co do dystrybucji w Europie to oficjalnie robi to https://www.secondchancegames.com/
Ale ceny tam są dwa razy wyższe niż w USA.
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
ODPOWIEDZ