Grunwald: Walka 600-lecia (Michał Stachyra, Maciej Zasowski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Grunwald: Walka 600-lecia (Michał Stachyra, Maciej Zasowski)

Post autor: watman »

W ŚGP znalazlem mini-notkę na temat tej gry. Po pogooglaniu wyszło mi, że trochę się spóźniłem na tegoroczny Grunwald (o ile gra była tam rozdawan...).
Ktokolwiek widział/wie/ma? :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Lipa
Posty: 163
Rejestracja: 10 paź 2005, 19:18
Lokalizacja: Morąg, pobliże Olsztyna
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Grunwald: Walka 600-lecia

Post autor: Lipa »

Gra była rozdawana na Grunwaldzie. Chyba jest jeszcze dostępna w Warszawie w narodowym Centrum Kultury na Senatorskiej 12. gra jest oczywiście darmowa.
Jak jest jedno wejście, to nie ma wyjścia
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Grunwald: Walka 600-lecia

Post autor: Krwawisz »

Ja posiadam. Całkiem przyjemna, ładnie wydana, prosta gierka - jeżeli chodzi o przyjemność z gry stawiam ją w okolicach Zombiaków 2, czyli całkiem nieźle. Aczkolwiek możliwości taktycznych ma wyraźnie mniej. Za darmo grzech nie wziąć :)
kjk
Posty: 69
Rejestracja: 10 maja 2008, 17:02

Re: Grunwald: Walka 600-lecia

Post autor: kjk »

Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Grunwald: Walka 600-lecia

Post autor: watman »

Lipa pisze:Chyba jest jeszcze dostępna w Warszawie w narodowym Centrum Kultury na Senatorskiej 12. gra jest oczywiście darmowa.
Czy ktoś z Wa-wy moze potwierdzić/zaprzeczyć i ewentualnie uzyskać egzemplarz? :) Oczywiście przesyłkę opłacę :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
kjk
Posty: 69
Rejestracja: 10 maja 2008, 17:02

Re: Grunwald: Walka 600-lecia

Post autor: kjk »

Najprościej, dowiedz się u źródła :http://www.nck.pl/.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Grunwald: Walka 600-lecia

Post autor: watman »

kjk pisze:Najprościej, dowiedz się u źródła :http://www.nck.pl/.
dzięki :)
mail poszedł, zobaczymy czy/co odpiszą ;)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Grunwald: Walka 600-lecia

Post autor: WRS »

Gdyby P.T. Koledze odpisali, to proszę o info/PW.
Ja pisałem jeszcze w sierpniu i potem we wrześniu, na kilka tamecznych adresów, i jak kamień w wodę :(
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: Grunwald: Walka 600-lecia

Post autor: adamatom »

Chyba będzie jedyna opcja aby tam się wybrać, skoro na maile nie odpowiadają...
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Grunwald: Walka 600-lecia

Post autor: WRS »

Mi nie odpisali, ale może znaczki złe przykleiłem na mailu ;)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: Grunwald: Walka 600-lecia

Post autor: adamatom »

A ja dobrze przykleiłem ;) Dostałem odpowiedź...

"Witam, książka jest nadal dostępna, kosztuje 15zł.
Można ją nabyć w siedzibie Narodowego Centrum Kultury przy ul. Senatorskiej 12 (I piętro)."

Wyraźnie zapytałem o grę. Pozostaje wyjaśnić jaśniej w mailu o co chodzi i czekać na kolejną odpowiedź.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Grunwald: Walka 600-lecia

Post autor: Andy »

adamatom pisze:"Witam, książka jest nadal dostępna, kosztuje 15zł.
Można ją nabyć w siedzibie Narodowego Centrum Kultury przy ul. Senatorskiej 12 (I piętro)."
15 PLN za książkę to w sumie niewiele. Może warto się zastanowić nad kupnem, zamiast dociekać szczegółów?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ManowarPL
Posty: 14
Rejestracja: 07 lis 2014, 20:44
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Grunwald: Walka 600-lecia

Post autor: ManowarPL »

Dla fanów karcianki Grunwald dodatek Azincourt, czysto fanowski i bezpłatny do ściągnięcia:
https://taktyczni.wordpress.com/2020/06 ... 600-lecia/
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Grunwald: Walka 600-lecia (Michał Stachyra, Maciej Zasowski)

Post autor: Platan »

Ten dodatek do wydruku jest samodzielną grą czy należy mieć jakieś karty z podstawki?
ManowarPL
Posty: 14
Rejestracja: 07 lis 2014, 20:44
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Grunwald: Walka 600-lecia (Michał Stachyra, Maciej Zasowski)

Post autor: ManowarPL »

Samodzielną, mogą Anglicy tłuc się tylko z Francuzami, niekoniecznie z Zakonem czy Polską ;) Jedno co musisz mieć to instrukcję.

Ogólnie to zasady można opowiedzieć w minutę. Są trzy osobne talie: dowódcy, oddziały, taktyki. Na początku dobiera się 4 karty oddziałów i 1 kartę taktyki. Później dobiera się karty wg uznania obojętnie z jakich talii, czy nawet jednej talii, np. same oddziały. Na ręce nie można mieć max 6 kart. Osobno trzyma się dowódców, których na początku dobiera się 3 i na początku tury dobiera się by mieć ich 3.

Wybiera się losowo pierwszego gracza (w oryginale Zakon zaczyna). Wykładacie dowódców i później poczynając od pierwszego gracza wykonujecie przemiennie akcje. Jeśli obaj gracze powiedzą pas rozpatruje się starcie. Nie można spasować, a później zagrywać karty dalej. Po pas można przyglądać się tylko co robi przeciwnik i jeśli on spasuje oblicza się kto wygrał starcie w danej turze.
Akcje to nic innego jak zagrywanie oddziałów, taktyki zagrywa się przed lub po wystawieniu oddziału (w zależności co jest napisane na takiej karcie). Oddział można zagrać na jeden z trzech pól: centrum, lewa i prawa flanka. Może być tylko jeden oddział na pole, wyjątek - oddziały z zasadą PIECHOTA, których można mieć dowolną ilość o takiej zasadzie na jednym polu (ale nie mieszać z inną jednostką).

Dowódca jest wykładany ogólnie na stół, nie na pole. Oprócz zasady ma dwie rzeczy: berło i kartę. Berło oznacza ile ma many, czyli ile łącznie masz punktów (wirtualnych) którymi płacisz za wystawianie kart. Czyli, jeśli dowódca ma np. 11 berła to możesz rzucić oddziałów i kart o łącznej sumie 11, nie przekraczając tej liczby, ale możesz poniżej tej liczby. Karta na dowódcy (umiejscowiona po prawej stronie na dole) oznacza ile po skończonej potyczce dobierasz kart. Ten kto wygrał starcie będzie rozpoczynał wykonywanie akcji jako pierwszy w następnej turze (starciu).

Starcie wygrywa się, jak można się domyślić mając więcej siły (mieczyka) na danym polu od przeciwnika. Poprawka! jak wygra się w ten sposób więcej pól niż przeciwnik. Zwykle będzie to 2:1, mogą być też remisy jak i wyniki 1:0 czy 2:0. Jeśli masz oddział na danym polu, a przeciwnik nie ma tam w ogóle to oczywiście też wygrywasz na tym polu. Obojętnie czy wygra się 3:0 czy 2:1 to i tak dostaje się 1 zwycięstwo za starcie. Jeśli wygra się 6 starć (zdobędzie 6 flag) to wygrywa grę. Przy każdym wygranym starciu zabiera się z pola bitwy jedną dowolną jednostkę wroga i kładzie gdzieś u siebie rewersem jako zdobytą flagę, w ten sposób licząc ile ma się winów.
ManowarPL
Posty: 14
Rejestracja: 07 lis 2014, 20:44
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Grunwald: Walka 600-lecia (Michał Stachyra, Maciej Zasowski)

Post autor: ManowarPL »

Kilka kart zostało zmienionych i całość już zaktualizowana.
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Grunwald: Walka 600-lecia (Michał Stachyra, Maciej Zasowski)

Post autor: Platan »

Jak dla mnie grafiki są super. Szacunek dla artysty.
Jeszcze nie grałem ale przymierzam się w najbliższym czasie.
ManowarPL
Posty: 14
Rejestracja: 07 lis 2014, 20:44
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Grunwald: Walka 600-lecia (Michał Stachyra, Maciej Zasowski)

Post autor: ManowarPL »

a to nie koniec. Zabrałem się za Nikopolis 1396
ODPOWIEDZ