Gloomhaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: gnysek »

Generalnie osoby które grały już w GH to z wersją Jaws of Lion na pewno dałyby radę po angielsku znając go przeciętnie, bo już znają zasady, a tu będą uproszczone (no, chyba że nie znają tego języka w ogóle).
Gdybym miał wybierać między Frosthaven PL i Jaws of Lion PL, to wybrałbym tę drugą i bardziej bym wolał, żeby właśnie Jaws tłumaczono - pierwsza jest niemal powtórką z rozrywki, tylko z nowymi kartami, druga natomiast większą zmianą, bo upraszcza wiele rzeczy, jest też bardziej "mobilna", krótsza i łatwiej będzie z nią wpaść do znajomych, czy wprowadzić nowe osoby - co zwiększa szansę dogrania jej do końca. Nawet jakieś planszówkowe puby czy konwenty będą się nadawały do ogrania jej.
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 423
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 169 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Asia - On Table »

Hej :) Poinformowano mnie, że rozmawiacie na temat polskiej wersję tej gry. Pytałam oto jakiś czas temu Cephalofair Games i tutaj macie odpowiedź :)
"Albi is our polish localization partner. We will be working on Jaws as well"

Nie jest to jeszcze oficjalna informacja!

Tutaj moja recenzja tej gry: https://bit.ly/3dz0oPC
Pozdrawiam
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: RaYell »

W ostatniej aktualizacji na KS Frosthaven jest informacja że księga scenariuszy podobna do tej z Jaws zostanie wydana również do Gloomhaven i Frosthaven jako dodatek. Standardowo w pudle nadal jednak bedą kafle.

https://www.kickstarter.com/projects/fr ... ts/2876359
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Tommy »

Asia - On Table pisze: 27 cze 2020, 07:38 Hej :) Poinformowano mnie, że rozmawiacie na temat polskiej wersję tej gry. Pytałam oto jakiś czas temu Cephalofair Games i tutaj macie odpowiedź :)
"Albi is our polish localization partner. We will be working on Jaws as well"

Nie jest to jeszcze oficjalna informacja!

Tutaj moja recenzja tej gry: https://bit.ly/3dz0oPC
Pozdrawiam
Bardzo fajna recenzja. Informacja o lokalizacji zrobiła mi dzień. Gra wchodzi na listę must have.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: japanczyk »

RaYell pisze: 27 cze 2020, 07:58 W ostatniej aktualizacji na KS Frosthaven jest informacja że księga scenariuszy podobna do tej z Jaws zostanie wydana również do Gloomhaven i Frosthaven jako dodatek. Standardowo w pudle nadal jednak bedą kafle.

https://www.kickstarter.com/projects/fr ... ts/2876359
I to jest rewelacja!
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: polwac »

japanczyk pisze: 27 cze 2020, 08:16
RaYell pisze: 27 cze 2020, 07:58 W ostatniej aktualizacji na KS Frosthaven jest informacja że księga scenariuszy podobna do tej z Jaws zostanie wydana również do Gloomhaven i Frosthaven jako dodatek. Standardowo w pudle nadal jednak bedą kafle.

https://www.kickstarter.com/projects/fr ... ts/2876359
I to jest rewelacja!
Mega opcja dla osób, która ma wersję EN. Chętnie dokupię taka księgę jeśli będzie w języku polskim :)
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: japanczyk »

polwac pisze: 27 cze 2020, 09:01
japanczyk pisze: 27 cze 2020, 08:16
RaYell pisze: 27 cze 2020, 07:58 W ostatniej aktualizacji na KS Frosthaven jest informacja że księga scenariuszy podobna do tej z Jaws zostanie wydana również do Gloomhaven i Frosthaven jako dodatek. Standardowo w pudle nadal jednak bedą kafle.

https://www.kickstarter.com/projects/fr ... ts/2876359
I to jest rewelacja!
Mega opcja dla osób, która ma wersję EN. Chętnie dokupię taka księgę jeśli będzie w języku polskim :)
A co za różnica? Układ scenariusza dalej będzie w księdze, z tekstu PL w księdze scenariuszy wciąż można skorzystać
Xian
Posty: 96
Rejestracja: 05 maja 2012, 15:39
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Xian »

polwac pisze: 27 cze 2020, 09:01
japanczyk pisze: 27 cze 2020, 08:16
RaYell pisze: 27 cze 2020, 07:58 W ostatniej aktualizacji na KS Frosthaven jest informacja że księga scenariuszy podobna do tej z Jaws zostanie wydana również do Gloomhaven i Frosthaven jako dodatek. Standardowo w pudle nadal jednak bedą kafle.

https://www.kickstarter.com/projects/fr ... ts/2876359
I to jest rewelacja!
Mega opcja dla osób, która ma wersję EN. Chętnie dokupię taka księgę jeśli będzie w języku polskim :)
Również, warunek to polska wersja i mam obawy, że Albi nie skusi się na wydanie tych ksiąg.

Swoją drogą coś mi świta, że swego czasu na FB dawali sygnały o tym, iż mają pojawić się winylowe naklejki do GH i FC w polskiej wersji. Prawda to? Jakieś przewidywane terminy?
Rabaty: 5% w sklepie Jaskinia Graczy.
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Admirał Thrawn »

Ta księga scenariuszy będzie do kupienia osobno?
I czy będzie zawierać nowe scenariusze, czy tylko te z podstawki, tylko planszy nie trzeba będzie do tego?
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: japanczyk »

Admirał Thrawn pisze: 27 cze 2020, 10:34 Ta księga scenariuszy będzie do kupienia osobno?
I czy będzie zawierać nowe scenariusze, czy tylko te z podstawki, tylko planszy nie trzeba będzie do tego?
Ziom, wyzej w update masz informacje nt. temat
Zapowiedzieli ten produkt wczoraj:
So here's what we are going to do. We are going to move forward with designing and producing Frosthaven with map tiles, but we will also begin development on play surface scenario books for both Frosthaven and Gloomhaven that can be purchased separately by those who would prefer them. The books would certainly be bigger than 8.5"x11" to accommodate the larger scenarios, but they would still fit in the Gloomhaven/Frosthaven boxes at maximum.

At this point, I don't have enough information on how long the process will take to determine whether we will be able to offer them in the pledge manager to fulfill in wave 2 without significantly delaying that fulfillment. So don't expect to see these books when the pledge manager for wave 2 opens in a week, but know that we are working on them, and they will be available at some point in the future, possibly through our webstore. When we know more, I will relay that to you, as well.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: gnysek »

Nie rozumiem po co tłumaczenie książki, która zawiera głównie mapy 1:1 z planszami zamiast pomniejszone :) ona ma zastąpić tylko te kilkadziesiąt wielkich kafli map zbindowaną broszurką, resztę dalej po staremu się gra. Więc teksty można wziąć z podstawowej księgi scenariuszy, pewnie nawet ciężko by je czytać z tej nowej księgi aby nie odczytać za wcześnie kolejnych części danego scenariusza (albo np. by nam do góry nogami lepiej pasowało położyć). Akurat tę księgę można by i po chińsku mieć i wciąż będzie używalne.

Ja na Jaws się na 90% skuszę w obecnej sytuacji, na te mapy w formie księgi jeśli by kosztowały do 80zl na nasze.
Aadaan
Posty: 108
Rejestracja: 22 wrz 2018, 09:54
Has thanked: 301 times
Been thanked: 63 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Aadaan »

Ja z kolei uważam, że księga scenariuszy z mapami jest, oględnie mówiąc, kontrowersyjnym pomysłem. Doceniam starania żeby przyśpieszyć setup oraz zejść z kosztów. Jednak ta świetna idea, została popsuta, moim zdaniem, przez sposób oprawy. Nie rozumiem, czemu zamiast zostawić wydrukowane arkusze z mapami (tak jak np. w grach wojennych), wydawca zdecydował się na ich porozcinanie. Przez środek mapy przebiega spirala, która psuje efekt naprawdę ładnych grafik mapy, ucina fragmenty heksów a perforowanie arkuszy stron powoduje, że przy zbyt gwałtownym wertowaniu księgi istnieje zagrożenie uszkodzenia strony.
Dla mnie osobiście ideałem było by wydrukowanie map i spakowanie ich razem do fajnej teczki. Mam nadzieję, że wydawca udostępni pliki map w pdf i umożliwi samodzielny wydruk map.

Ps. Oczywiście, te „gorzkie żale” i tak nie zmienią mojej decyzji o zakupie JotL. Kupię, będę się świetnie bawił (mam nadzieję), czasem tylko westchnę patrząc na tą nieszczęsną spiralę pośrodku mapy. ;)
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: bartekb8 »

Gloomhaven Jaws of Lion kupił mnie tym przystępniejszym formatem i ceną. Bardzo podoba mi się pomysł z tutorialem rozpisanym na 5 scenariuszy, który stopniowo wprowadza kolejne mechanizmy gry - każda gra przygodowa powinna mieć coś takiego. A mapa w księdze scenariuszy to faktycznie dość niecodzienny pomysł ale z chęcią wypróbuję, wygląda to naprawdę ciekawie. Z racji tego że strony są cienkie i podatne na zniszczenia wydawca powinien oferować tę księgę do kupienia osobno w jakiejś rozsądnej cenie. Ciekaw jestem czy te 20 scenariuszy (nie licząc tutoriala) oferuje rozrywkę na wiele godzin, ale wydaje mi się że tak?
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Admirał Thrawn »

bartekb8 pisze: 28 cze 2020, 20:08 Ciekaw jestem czy te 20 scenariuszy (nie licząc tutoriala) oferuje rozrywkę na wiele godzin, ale wydaje mi się że tak?
Na kilka godzin na pewno, ale biorąc pod uwagę w jakim tępie ja grałem w Gloomhaven, to Jaws of Lion w moim przypadku starczyłby na miesiąc.
Tak więc, nie na długo.
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: bartekb8 »

Admirał Thrawn pisze: 28 cze 2020, 20:42 Na kilka godzin na pewno, ale biorąc pod uwagę w jakim tępie ja grałem w Gloomhaven, to Jaws of Lion w moim przypadku starczyłby na miesiąc.
Tak więc, nie na długo.
A to już byłoby niedobrze, choć u mnie pewnie czas grania rozciągnie się na nieco dłużej. Ale pocieszam się tym że jeśli odczuję niedosyt zawsze będę mógł przeskoczyć na większy tytuł (nie grałem w Gloomhaven). Jaws of Lion wygląda na idealny punkt startowy.
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: tapczanik420 »

Myślicie, żeby robić preorder teraz? Czy będzie też dostępne na luzie bliżej jesieni?

EDIT: z tego co widzę tylko planszostrefa ma teraz preorder?
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: polwac »

Ja tam czekam na wersje PL w przyszłym roku.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: gnysek »

tapczanik420 pisze: 28 cze 2020, 22:00 EDIT: z tego co widzę tylko planszostrefa ma teraz preorder?
Pewnie reszta czeka na potwierdzenie wersji PL, żeby dać klientom wybór. Albo jeszcze nie ma potwierdzenia jakiegoś oficjalnego importu.
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Matek173 »

A jest mi ktoś w stanie sprostować kiedy ten tytuł ostatecznie ma premierę? Bo pojawił się u mnie lekki dysonans poznawczy :)

Z jednej strony są już w internecie recenzje, na których recenzenci mają na stole kompletne pudło z grą. Z drugiej strony większość sklepów prowadzi dopiero przedsprzedaż z terminem wysyłki na jesień 2020. Czy to co mają recenzenci to są jakieś egzemplarze przedpremierowe? Nawet jeśli tak, to dlaczego reszta graczy musi czekać aż 3 miesiące, skoro gra jest de facto gotowa?

I ostatnie pytanie: jak do tego terminu jesień 2020 miałoby się ewentualne polskie wydanie?
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: RaYell »

Premiera oficjalnie już się odbyła (zdaje się w zeszłym tygodniu). Ale jak to zwykle przy Gloomhaven, nakłady są mniejsze niż zapotrzebowanie więc do Polski znając życie dotrze dopiero któryś z dodruków.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: gnysek »

Matek173 pisze: 29 cze 2020, 16:43 I ostatnie pytanie: jak do tego terminu jesień 2020 miałoby się ewentualne polskie wydanie?
Z tego co śledzę od jakiegoś czasu tematy planszówkowe (aczkolwiek robię to od 3-4 miesięcy), to większość drukuje teraz wszystko Chinach. Pewnie zawsze dla tego, że jest taniej, czasem dla tego, że oryginał tam drukowano i oryginalny wydawca chce z tej samej drukarni żeby jakość była ta sama. Problem jest taki, że długo się czeka na te planszówki i jeszcze dłużej, zanim one przyjadą, a obecna epidemia w ogóle rozłożyła terminy, dlatego teraz wiele wydawców nie rzuca miesiącami, a kwartałami lub nawet półroczami.
Ja bym się na ten rok już nie nastawiał.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: polwac »

Gra miała premierę ale pierwsze 2 czy tam 3 miesiące ma wyłączność jakaś sieć sklepów w USA(nie pamiętam jaka).
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: gnysek »

Target jeśli dobrze kojarzę.
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: kmd2000 »

Cześć,

czy ktoś może mi powiedzieć, czy poniższa apka ma polską wersję językową:
https://play.google.com/store/apps/deta ... ewer&hl=pl

lub czy istnieje inne rozwiązanie, pozwalające ukrywać spojlery z księgi scenariuszy?

Dzięki.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Fojtu »

kmd2000 pisze: 30 cze 2020, 16:26 Cześć,

czy ktoś może mi powiedzieć, czy poniższa apka ma polską wersję językową:
https://play.google.com/store/apps/deta ... ewer&hl=pl

lub czy istnieje inne rozwiązanie, pozwalające ukrywać spojlery z księgi scenariuszy?

Dzięki.
Jest też pdf z ukrytymi częściami stron, ale też jest po angielsku.
ODPOWIEDZ