Pendulum (Travis Jones)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Pendulum (Travis Jones)

Post autor: sin »

Pendulum, nowa gra z wydawnictwa Stonemeier Games.

BGG
Strona wydawcy
Design Diary

Okładka
Spoiler:
Opis wydawcy
Spoiler:
W ciągu najbliższych dwóch tygodni mają być ujawniane szczegóły o tytule, kampania marketingowa wydaje się być zbliżona modelem do tej z Tapestry. Gra w newsletterze opisywana jest jako kompetetywny, asynchroniczny worker placement związany z optymalizacją czasu, z mechanikami zbliżonymi do znanych z Tzolk'ina i 7 Cudów Świata. Zapewne czeka nas festiwal budowania hype'u w najbliższym czasie, ale na pierwszy rzut oka wygląda nawet obiecująco.
Ostatnio zmieniony 02 lip 2020, 17:45 przez sin, łącznie zmieniany 1 raz.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: mikeyoski »

Jak obstawiacie? Rebel czy Phalanx? ;-)
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: BartoszK »

mikeyoski pisze: 01 lip 2020, 18:46 Jak obstawiacie? Rebel czy Phalanx? ;-)
Myślę, że Phalanx. SM Games nie zostało jeszcze pożarte przez Asmodee.
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: japanczyk »

mikeyoski pisze: 01 lip 2020, 18:46 Jak obstawiacie? Rebel czy Phalanx? ;-)
Rebel chyba tylko Wingspan dziabnął od Stonemeier
Awatar użytkownika
mikwit
Posty: 14
Rejestracja: 20 sty 2020, 08:48
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: mikwit »

No i Charterstone
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: Hardkor »

Wygląda obiecująco
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: sin »

Kluczowe informacje z dzisiejszego Design Diary (pamiętnika projektowego?):
  • W grze występują trzy klepsydry, odmierzające 45 sekund, 2 i 3 minuty, i są one współdzielone dla wszystkich graczy (każda na inny zestaw toru akcji).
  • Gra podzielona jest na rundy, pomiędzy którymi czas nie jest odmierzany (naturalne przerwy). Ponadto w przypadku konieczność wstrzymania gry można położyć klepsydry na boku.
  • Opisany jest wariant wyłączający odmierzanie czasu przy zachowaniu pozostałych mechanik.
  • Podobieństwo do Tzolki'na wynika z, przynajmniej według wydawcy, konieczności oceny stosunku kosztu względem korzyści przy umieszczaniu pionka na polu akcji - gdzie może on zostać dłużej, dzięki zyskamy więcej lub krócej przy mniejszym zysku.
  • Rundy rozgrywane są w czasie rzeczywistym, ale w założeniach celem nie jest grać jak najszyciej, a traktować czas jako kolejny zasób i rozważnie nim rozporządzać.
  • W grze dostępne są różne rodzaje pionków/pracowników.
  • Gra jest w 95% niezależna językowa i będzie wydana w wielu tłumaczeniach.
Zdjęcie 1, zdjęcie 2.

Niestety to nadal szczątkowe informacje, konkretniejszy obraz pewnie zacznie się wyłaniać dopiero gdzieś w przyszłym tygodniu.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: 13thcaesar »

BartoszK pisze: 02 lip 2020, 10:39
mikeyoski pisze: 01 lip 2020, 18:46 Jak obstawiacie? Rebel czy Phalanx? ;-)
Myślę, że Phalanx. SM Games nie zostało jeszcze pożarte przez Asmodee.
Phalanx nie wyda "Pendulum".
MihauMihau
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2019, 23:21
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 13 times
Been thanked: 4 times

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: MihauMihau »

Rebel także nie planuje. Ja obstawiam Albi Polska.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: sin »

Foreign Language Versions:
- Matagot is releasing a French version
- Dutch, German, Italian, Russian, Hungarian and Czech versions have also been confirmed.
Źródło

Pytanie czy polski wydawca jeszcze się wstrzymuje z ogłoszeniem, czy zwyczajnie żaden się nie zdecydował.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: NestorZolo »

To jest ciekawe, że niewiele wiadomo o grze, ale wiadomo, że powinna być wydana po polsku.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
bananek
Posty: 66
Rejestracja: 13 kwie 2020, 16:07
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: bananek »

sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: sasquach »

A ja się nie zdziwię jeśli polskiego wydania nie będzie. Rozgrywka w czasie rzeczywistym nie jest zbyt popularna u nas, nie licząc banalnych imprezówek. W sumie chyba tylko Escape był wydany, ale bez dodatków (których jest mnóstwo obecnie).
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: Leser »

sasquach pisze: 07 lip 2020, 02:16 A ja się nie zdziwię jeśli polskiego wydania nie będzie. Rozgrywka w czasie rzeczywistym nie jest zbyt popularna u nas, nie licząc banalnych imprezówek. W sumie chyba tylko Escape był wydany, ale bez dodatków (których jest mnóstwo obecnie).
No bez przesady, gier w czasie rzeczywistym u nas nie brakuje: Space Alert, Galaxy Trucker, Bankrut, Fuse, Mondo, Pandemic: Rapid Response, Zombie'15 i pewnie jeszcze nieco innych. Faktem jest natomiast, że żadna z tych gier banku nie rozbiła.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: EsperanzaDMV »

Zacząłem czytać wątek, bo nie słyszałem wcześniej o tej grze.
Przeczytałem - nowa gra od Stonemeier Games - wow! Od razu wskoczyła na radar.
Po czym czytam niżej, że gra w czasie rzeczywistym... Ehhh... :? No to ja podziękuję, unikam takich gier, po prostu ich nie lubię.
Lubię, kiedy grając w planszówkę o zwycięstwie decyduje przemyślana strategia, nad którą mogę się spokojnie zastanowić, a nie mój refleks. Jeśli muszę podjąć decyzję nie dlatego, że jest najlepsza, a dlatego, że goni mnie czas, to satysfakcja nawet z wygranej jest taka, jakbym wygrał w Talisman, bo jaka w tym moja zasługa? Upływający czas (jak np. w Fuse) lub robienie czegoś byle szybciej bo zaraz przeciwnik zabierze (Galaxy Trucker) to dla mnie źródło stresu a nie przyjemność, i myślę że nie jestem odosobniony.
Także przychylam się do zdania, że ta gra może nie mieć polskiego wydania, bo patrząc na historię gier w czasie rzeczywistym, to Polacy chyba nie potrzebują takich gier w swoim języku :P Nie mówię tu oczywiście o grach imprezowych typu "5 sekund".
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: Fojtu »

Jak przeczytałem dlaczego gra jest na czas, to wydaje mi się to trochę idiotyczne. Autor argumentuje, że rozwiązuje to problem AP, bo grał w gry, gdzie AP przeciągało rozgrywkę (podaje przykład Ora et Labora) i dlatego klepsydry pomogą.

Dla mnie argument jest trochę dziwny, bo limitowany czas w grze strategicznej spowoduje że konkretny typ graczy, którzy szybko potrzafią podejmować decyzje, będzie miażdżył tych trochę grających wolniej. Grałem w trochę gier na czas (galaxy trucker, millenium blades, bankrut, fuse i jakieśtam inne) i w każdej z tych gier w miarę dobrze mi idzie, bo mam do tego jakieś predyspozycje a inni mniej. Przy wymienionych grach inne cechy gry ratują grę przed rzuceniem w kąt nawet jak Ci średnio idzie. Przy 'suchej' grze strategicznej, ja tego kompletnie nie widzę.

IMO skończy się to tak, że:
1. Ciężko zagrać z weteranami
2. Część graczy będzie kompletnie na nie, bo stres (tutaj można żartować, ale niektórych naprawdę stres zjada przy presji czasowej)
3. Część graczy spróbuje ale będzie się bardzo źle bawić, bo nie zdąży itd.

Już millenium blades jest trochę taką grą, weterani miażdżą nowicjuszy, ale oryginalny setting i mechaniki trzymają graczy przy stole. Trochę się dziwię SMG, że poszli w takim kierunku, skoro przecież celują w raczej bardziej średnio zaawansowanych graczy, którym to może niezbyt podejść.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: japanczyk »

Poza tym to gra w przesuwanie kosteczek i ewidentnie bedzie to miazdzylo przy tej grze ;-)
Nie wyglada jak na kolejny hit dla nowicjuszy
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: VivoBrezo »

Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: yosz »

Samo Pendulum jest praktycznie niezależne językowo (poza pomocami graczy i instrukcją). Rzuciłem okiem do wnętrza pudełka. Gra ma mieszane recenzje również ze względu na wykonanie - mi się podoba, ale faktycznie Stonemaier Games przyzwyczaiło nas do totalnego wypasu. Zapraszam na kilka minut: https://www.youtube.com/watch?v=Cbz7NzPnPPs (Recenzja za jakiś czas)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: yosz »

Double post, ale coś nowego - w najnowszym odcinku podcastu dzielimy się z Agnieszką wrażeniami po pierwszej partii w Pendulum (więcej przed nami). Dyskusja jest na samym początku podcastu więc nie trzeba przewijać :)

https://marcinkrupinski.znadplanszy.pl/ ... z-tematem/
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: sydonia »

No i oficjalnie - polską wersję Pendulum wyda Albi ;)
Awatar użytkownika
rebuzus
Posty: 138
Rejestracja: 31 sie 2014, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 11 times
Been thanked: 21 times

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: rebuzus »

To i ja dorzucę od siebie kilka słów o Pendulum: https://www.youtube.com/watch?v=d2DIzc1f0bk
Zapraszam na kanał Po prostu planszówki - Twoje pięć minut z grami planszowymi
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: yosz »

To jeszcze ja i moje kilka minut z Pendulum (chociaż, jakbym się trochę bardziej rozgadał to bym się w tych kilku minutach nie zmieścił)

- Pendulum: https://marcinkrupinski.znadplanszy.pl/ ... lka-minut/
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 763
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 478 times

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: _Berenice_ »

A jednak doczekaliśmy się polskiej edycji.

Recenzja od GF: https://www.gamesfanatic.pl/2021/04/30/pendulum/
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
SoloGram
Posty: 89
Rejestracja: 28 kwie 2021, 11:27
Has thanked: 46 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Pendulum (Travis Jones)

Post autor: SoloGram »

Jeżeli chcielibyście dodatkowo zobaczyć, jak działa automa w czasie rzeczywistym w Wahadle, jak się tym steruje i czy w ogóle to działa, zapraszam na pełną rozgrywkę.
Zapraszam na rozgrywki w gry planszowe solo:
SoloGram na YouTube
SoloGram na Facebook
SoloGram
ODPOWIEDZ