Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
yarzab
Posty: 352
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 20 times
Been thanked: 29 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: yarzab »

Czyżbyśmy się w końcu doczekali? :shock:

https://i.imgur.com/vRYG6hM_d.webp?maxw ... ity=medium

Czy może, to jednak fake? :roll:
rabitto
Posty: 86
Rejestracja: 02 lis 2016, 18:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: rabitto »

100 $ za dodatek - święta Matko :D
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: rattkin »

To przez te 7 nowych frakcji. Matko bosko, jeszcze więcej? Na co, po co...?

Swoją drogą, to wygląda na dodatek zrobiony trochę "przez stażystów", rozszerzający tylko kontent z podstawki? Dla zealotów od TI3 - czy w tym są rzeczy, które były w dodatkach do TI3?
yarzab
Posty: 352
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 20 times
Been thanked: 29 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: yarzab »

Z podstawki TI3 są liderzy, a z dodatków mechy (były czołgi),Nexus i chyba widzę żetony eksploracji (Distant Suns?).
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 59 times
Been thanked: 122 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: upadly_bankowiec »

Rozszerza rozgrywkę do 8 graczy... Ile by się w to grało, 16 godzin?
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: kaimada »

upadly_bankowiec pisze: 03 lip 2020, 14:09 Rozszerza rozgrywkę do 8 graczy... Ile by się w to grało, 16 godzin?
Skoro w 6 osób gra się jakieś 4.5h to w 8 dobije się do 6.

Dodatek w 100% potrzebny. Zbyt mało systemów i zbyt mało wszystkiego w tej grze. Zero różnorodności która była w TI3.
yarzab
Posty: 352
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 20 times
Been thanked: 29 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: yarzab »

Niedługo "Gen Con Online" i ich "In-Flight Report" (29.07). Jeśli tam tego nie ogłoszą to znaczy, że to fake.
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 59 times
Been thanked: 122 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: upadly_bankowiec »

Skoro w 6 osób gra się jakieś 4.5h to w 8 dobije się do 6.
Zazdroszczę tak szybko myślącej ekipy :P
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
leszczorek
Posty: 55
Rejestracja: 17 sty 2017, 22:46
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 26 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: leszczorek »

kaimada pisze: 04 lip 2020, 12:56 Skoro w 6 osób gra się jakieś 4.5h to w 8 dobije się do 6.
6 osób w 4,5 godziny? Przecież to niemożliwe.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: grzeslaw90 »

leszczorek pisze: 07 lip 2020, 08:36
kaimada pisze: 04 lip 2020, 12:56 Skoro w 6 osób gra się jakieś 4.5h to w 8 dobije się do 6.
6 osób w 4,5 godziny? Przecież to niemożliwe.
Nie dla zwykłego śmiertelnika :)
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: kaimada »

leszczorek pisze: 07 lip 2020, 08:36
kaimada pisze: 04 lip 2020, 12:56 Skoro w 6 osób gra się jakieś 4.5h to w 8 dobije się do 6.
6 osób w 4,5 godziny? Przecież to niemożliwe.
Nie liczyłem rozstawienia gry i jej sprzątania.
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: 13thcaesar »

Zamówiłem dzisiaj w aleplanszowki.pl Twilight Imperium 4 (PL) i tak mnie tknęło - raczej wszystkie dostępne aktualnie w sklepach wersje pochodzą z dodruku (tzn. mają poprawione błędy które pojawiły się w pierwszym druku)?
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: michaldz1 »

13thcaesar pisze: 15 lip 2020, 22:27 Zamówiłem dzisiaj w aleplanszowki.pl Twilight Imperium 4 (PL) i tak mnie tknęło - raczej wszystkie dostępne aktualnie w sklepach wersje pochodzą z dodruku (tzn. mają poprawione błędy które pojawiły się w pierwszym druku)?
Cały pierwszy druk poszedł w przedsprzedaży. Błędy były na planszetkach, nic nie wiem o innych błędach.
Planszetki były dosyłane przez wydawce z akrylowymi znacznikami w ramach zadośuczynienia. Więc kupno pierwszego druku nie było wcale takie złe.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: VivoBrezo »

FFG oficjalnie zapowiedziało dodatek do TI 4. Mniej więcej od 34 minuty.

https://youtu.be/10qOUFfWU4g
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Ciężar gry znacząco urośnie. Każdy zacznie z leaderem, w trakcie gry będzie można odblokować dwóch kolejnych (w tym herosów z bardzo mocnymi jednorazowymi zdolnościami - Muuatowy np. poświęca War Suna żeby zniszczyć wszystkie statki i planety w jednym systemie, Sol cofa wszystkie swoje command tokeny z planszy (sic!) do reinforcementów, Mentak w walce dostaje takie same statki jak zniszczy przeciwnikowi), będą nowe promissory note'y, mech każdej rasy ma swoją własną unikatową zdolność, pojawi się eksploracja planet i systemów (w tym eksploracja pustych kafelków, możliwa tylko z odpowiednią technologią) i wiele wiele więcej.

Nie mogę się doczekać ^^
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: rattkin »

Czy tylko ja mam wrażenie, że ten dodatek został zrobiony na "odwal się"? Po jaką cholerę w tej grze jest jeszcze więcej graczy i jeszcze więcej ras? To jest tylko proste włączanie do gry dalszej asymetryczności. Tak samo liderzy - ot kolejne random stupidity, których gracze przy stole nie będą w stanie kontrolować, bo przecież nie będą czytać co chwilę trzech umiejek przez cały kosmos stołu...

- To ja robię to.
- A nie, nie robisz, bo ja tutaj mam taką mini karteluszkę, która mówi, że nie możesz.
- Aha, to nie wiedziałem. (spuszcza wzrok)
- Od 4 tur ją mam, mogłeś zapytać.
- Aha, no, mogłem, no. (wzrok staje się pusty)

Eksploracja - koncept niby fajny, ale wykonanie jakieś takie jak z gier sprzed 20 lat - zbierz 3, dostań kolejną umiejkę. I to wszystko w grze, w której już na starcie gra się z całą planszetką-gridem osobistych umiejek. To wszystko jest na pewno fajne, jak się na to patrzy, zbiera sobie i składa jakieś interakcje, ale zomg, jak u licha to miałoby działać w ogromnej, złożnej grze, która ma jeszcze kilka innych warstw. To już lepiej sobie w Quantum zagrać - tam ten sam koncept jest "streamlined" niemal do perfekcji.

Nie jestem wielkim fanem TI, ale rozumiem jego silne strony i szanuję za pozycję w growym community. Ale taki dodatek "wszerz" to jest dla mnie design robiony przez stażystów - gry fundamentalnie nie zepsuje, resztę się zakrzyczy bajędą o balansie gry nad stołem. A cała reszta, to tylko dodanie ton chaosu, którego nie da się "trackować" podczas rozgrywki. Ciężar? Spamiętania triggerów chyba. W jaki sposób to czyni rozgrywkę faktycznie lepszą - nie umiem pojąć.
feniks_ciapek
Posty: 2291
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 932 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: feniks_ciapek »

Chyba trochę przesadzasz. Sporo rzeczy to po prostu import z 3 edycji TI. Tam też były mechy, relikty, 8 graczy. I chyba więcej ras, ale tego już nie chce mi się sprawdzać.

Fajnie, że dochodzą nowe cele - może będzie więcej walki w kosmosie :)
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Zorak »

Tutaj dodatek jest dla fanów i osób ktore mają ograne TI. Ot dojdzie pare nowych umiejetności dla każdej z ras (i dobrze)
Dzieki temu dojda nowe mozliwosci jak tez jest to fajna okazja aby poprawic balans czesci ras.
Dla graczy ktory lubia, znaja i kochaja TI te pare zasad nie zniecheci.

Problemy ktore @rattkin wskazał to już przy samej podstawce moga wystapic u nowej osoby. Znajomosc setek kart i efektow to juz podstawa na pewnym poziomie gry.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

rattkin pisze: 30 lip 2020, 17:11 Nie jestem wielkim fanem TI, ale rozumiem jego silne strony i szanuję za pozycję w growym community. Ale taki dodatek "wszerz" to jest dla mnie design robiony przez stażystów [...]
Najsolidniejszą stroną TI jest to co się dzieje nad stołem - polityka, dyplomacja, handle, obietnice, traktaty, embarga i co tam jeszcze. Dużo elementów z tego dodatku to są rzeczy, którymi można handlować, grozić, zaginać i co ciekawe wprowadzać interakcje między większą liczbą graczy niż dwoje. Im więcej patrzę w zdolności nowych ras, liderów i innych elementów, tym bardziej mi się wydaje, że jest to przemyślane i w duchu TI.

A eksploracja i temu podobne to ukłon w stronę tych, co w TI grają dla drugiej najsolidniejszej strony gry - to jest gra o epickich proporcjach, gdzie dzieją się niesamowite rzeczy, piękne zwroty akcji i pamiętliwe przygody. Teraz będzie ich jeszcze więcej.

Oczywiście jest ten dodatek bardzo przerośnięty i nieobliczalnie olbrzymi, ale za to też fani lubią TI. Osobiście już zaklepuję miejsce na weekendowy wyjazd w 8 osób i grę do 14 punktów. Nie trzeba będzie grać dwa razy, będzie można na luzie zagrać jedną grę w dwa dni. I to mi się podoba ;)

A balans? Jaki balans?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: rattkin »

Zorak pisze: 30 lip 2020, 18:58 Problemy ktore @rattkin wskazał to już przy samej podstawce moga wystapic u nowej osoby. Znajomosc setek kart i efektow to juz podstawa na pewnym poziomie gry.
Mam wrażenie, że nie zrozumiałeś. To nie o znajomość zasad chodzi, tylko o fizyczną zdolność śledzenia bardzo wielu efektów u wielu rzeczy naraz. Z tym dodatkiem to mi się wydaje już poza granicą wykonalności dla przeciętnego człowieka.

Innymi słowy, to wszystko cudnie wyglada na papierze w teorii („mogę to i tamto i jeszcze tamto i to i owo!”), ale w praktyce - w mojej głowie - dramatycznie albo spowalnia przepływ gry (gdy gracze będą się często zatrzymywać i wypytywać skrupulatnie o boardstate, reewaluując raz za razem swoje decyzje) albo go spłaszcza (gdy tego robić nie będą, pójdą na żywioł i się sparzą). A przecież, do licha, to już czwarta edycja, ta która miała upraszczać i naoliwiać! A tu znowu klepanie tego samego...

Nie ma to wiele wspólnego z tym jakie TI jest albo nie jest - po prostu sam zakres i treść tego dodatku budzi moje głębokie wątpliwości. Szczególnie gdy zestawić to z absurdalną jego ceną.

I, jasne, zawsze mogę sobie powiedzieć, że to dodatek nie dla mnie - i to pewnie racja - ale chyba ubolewam bardziej całościowo nad „outputem”, jakim FFG się reklamuje w dzisiejszych czasach.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: kaimada »

W tym tekście analizowałem czemu nie gram w TI4

Żeby nie zmuszać nikogo do wchodzenia na bloga, przekleję moje oczekiwania wobec dodatku.
Moim zdaniem pierwszy dodatek do TI4 usunie większość tych problemów. Nowe cele publiczne- bardziej agresywne i militarne to dla mnie pewniak. Tak samo nowe systemy, których powinniśmy dostać co najmniej kilkanaście, wraz z nowymi rasami i możliwością gry w osiem osób. Mam nadzieję, że otrzymamy też nowe cele sekretne i prawdopodobnie jakiś wariantowy zestaw kart strategii. Nie jestem pewien, czy wrócą do gry odkrycia planetarne i kosmiczne, które dla nowych graczy wprowadziłyby lekki zamęt. Nie wierzę w powrót liderów z trójki. Za admirałami nadal tęsknię, ale jestem pewien, że pojawi się nowy rodzaj wojsk planetarnych, który jest nie wprost zapowiedziany w instrukcji. Najważniejsze, żeby ten dodatek pojawił się w tym roku i żebyśmy nie musieli czekać do 2020.
No i wszystko to czego chciałem zobaczę. Liderzy ci sami, ale nie tacy sami. Eksploracja obecna, ale inna niż w trójce. Nowe cele, planety, karty, do tego 2 wariantowego karty strategii, masa nowych ras i możliwość gry w ośmiu. Dostałem dokładnie to czego oczekiwałem. Przynajmniej tak się po pierwszych zapowiedziach mi wydaje.
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 59 times
Been thanked: 122 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: upadly_bankowiec »

Od kilku dni kleję film dla nowych osób wprowadzający w historię Twilight Imperium, a dzisiaj trafiam na takiego newsa. To chyba przeznaczenie :D

Dodatek muszę mieć, wychodzi akurat w miesiącu moich urodzin więc Żona została już odpowiednio poinformowana co do oczekiwań prezentowych.

Ale piszę w tym temacie ponieważ chciałem zaprezentować swoje dzieł(k)o - https://youtu.be/ludKduSmE-4.

Ostatnio staram się wkręcić w Twilighta jak największą liczbę osób, dlatego (pod wpływem komentarza na moim kanale) postanowiłem nagrać film opisujący fabułę i krótką historię każdej z ras (oraz dorzucić kilka wskazówek jak nimi grać). Mam zamiar molestować nim nowych graczy, żeby chociaż z grubsza wiedzieli kto jest kim i kto kogo po co bije. Może jeszcze się komuś przyda.
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Harth »

Wiadomo już czy Galakta lub Rebel wydadzą polską wersję?
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Zorak »

:lol: już widzę jak Rebel wydaje dodatek do gry Galakty :lol:
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
ODPOWIEDZ