Die Macher(nowa edycja 2019) - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Die Macher(nowa edycja 2019) - pytania i wątpliwości

Post autor: Silent »

yrq pisze: 06 maja 2020, 16:16 Jedno pytanie odnośnie zdobywania elektoratu: czy wzrasta tylko z sondaży, rezygnacji z poboru składek i działacza partyjnego? Czy coś pominąłem?
Tak te 3 rzeczy, sondaży można wygrać kilka więc jest trochę możliwości.
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel) - nowa edycja 2019

Post autor: Moonday »

Zastanawiam się, czy dobrze rozumiem akcje z wykrzyknikami w fazie Gabinetu Cieni. W instrukcji jest napisane, że w danym landzie może być wykonana tylko jedna taka akcja. Pytanie: czy to odnosi się do całej gry, czy tylko do danej rundy? Na logikę, to chyba tylko do danej rundy, bo kto w nowej rundzie będzie pamiętał, że jakiś gracz użył akcji z wykrzyknikiem w landzie, w którym nie odbywały się wybory (np. dwie rundy temu). Wyjątkiem jest oczywiście akcja z podwojeniem, bo instrukcja jasno opisuje, że podwoić można tylko jedną opinię na raz w danym landzie (jak rozumiem, taki znacznik zostaje na karcie opinii aż do momentu, w którym odbędą się wybory w danym landzie). Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel) - nowa edycja 2019

Post autor: lotheg »

W pierwszej części jest dokładnie tak jak piszesz. Odnosi się to do rundy.
Co do znacznika x2 to akcją z gabinetu cieni możesz też zdjąć ten znacznik, więc nie musi zostać do rozpatrzenia wyborów w tym landzie.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
eleader
Posty: 44
Rejestracja: 01 kwie 2020, 11:43
Been thanked: 2 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel) - nowa edycja 2019

Post autor: eleader »

Witam
Mam dwa pytanka:
1. Znaczniki Wieców - czy wracają one do gracza po skończonych wyborach w danym landzie , czy wrzucamy je do pudełka i tracimy je na zawsze ?
2. KARTY GABINETU CIENI , w instrukcji jest że mogę położyć kartę gabinetu cieniu do danego landu . W fazie "AKCJE GABINETU CIENI" wszystkie karty są odkrywane ale NIE muszę wykonywać akcji z danej karty. Czy jeśli nie wykonam akcji danej karty to wraca ona do mnie czy przepada chociaż akcji nie wykonałem ale kartę położyłem?

Dzieki z góry za odp.
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel) - nowa edycja 2019

Post autor: Silent »

1. Wracają
2. Przepada, karty są jednorazowe.
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel) - nowa edycja 2019

Post autor: lotheg »

Potwierdzam. Z nie wykonywania akcji gabinetu cieni zyskujesz tyle, że nie wydasz na to forsy :)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel) - nowa edycja 2019

Post autor: staszek »

Mam pytanie. Czy ktoś może podsumować różnice w zasadach do starej i nowej edycji, oraz czy da się grać nowych zasadach w starą wersję, ewentualnie na odwrót.?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel) - nowa edycja 2019

Post autor: bogas »

staszek pisze: 22 sie 2020, 15:41 Mam pytanie. Czy ktoś może podsumować różnice w zasadach do starej i nowej edycji, oraz czy da się grać nowych zasadach w starą wersję, ewentualnie na odwrót.?
Dużo tego i najwiecej na BGG ludzie pisali. Co nieco wrzuciłem w wątku głównym gry, ale największa zmiana to brak planszy narodowej w nowej wersji. Także mając starą da się zagrać na nowych zasadach, ale już na odwrót nie da rady.
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel) - nowa edycja 2019

Post autor: staszek »

Dzięki za info. Sprawdzę. Zakładam, że nie ma jakichś elementów niezbędnych do gry na nowych zasadach, które w starej nie występują ?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel) - nowa edycja 2019

Post autor: bogas »

staszek pisze: 22 sie 2020, 19:25 Dzięki za info. Sprawdzę. Zakładam, że nie ma jakichś elementów niezbędnych do gry na nowych zasadach, które w starej nie występują ?
Zdaje się, że coś jest (jakieś żetony?), ale nie pamietam co. W każdym razie coś co da się ogarnąć samemu.
adeks9
Posty: 83
Rejestracja: 28 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 47 times
Been thanked: 11 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel) - nowa edycja 2019

Post autor: adeks9 »

Cześć,
zagraliśmy ze znajomymi pierwszą rozgrywkę w Die Macher i gra bardzo nam się spodobała. Niska losowość, poziom skomplikowania i sposób interakcji bardzo na plus. Jednak mechanika doboru sondaży bardzo nas zastanowiła.

Kart sondaży jest tylko 10 i dla każdej partii można wybrać pary dwóch kolorów które warto licytować jeśli leżą na wierzchu talii (są do wylicytowania). Na przykładach: dla zielonej partii warto jest licytować sondaże mające +2 na kolor żółty lub fioletowy, bo albo dostaniemy dużego boosta (+3), albo uchronimy się przed uwaleniem (-2). Analogicznie sparowane są wszystkie partie z jakimiś dwoma kolorami. W drugim spoilerze zamieszczam jeszcze jeden przykład kolorów, które warto jest licytować partii fioletowej. Po zagraniu jednej partii jesteśmy znaleźć takie pary, więc po większej ilości gier każdy z graczy jest w stanie wiedzieć jakie karty warto olać przy licytacji, a jakie nie.
Spoiler:
Spoiler:
Przejrzałem nasze forum, przejrzałem także forum BGG i nikt raczej nie zwracał na to uwagi. Czy nie myślicie, że tych kart sondaży jest za mało i powinno być w pudełku więcej kombinacji?
Awatar użytkownika
rav4
Posty: 61
Rejestracja: 14 lut 2017, 12:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel) - nowa edycja 2019

Post autor: rav4 »

Mam pytanko.
Czy wykonując fazę wpływu na media w landach, w których w tej rundzie nie będzie wyborów , możemy zmienić zakrytą kartę opinii z tego landu ?
a jeśli tak to czy po wyborach również odkrywamy kolejną kartę opinii w tym landzie ?
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel) - nowa edycja 2019

Post autor: lotheg »

rav4 pisze: 25 wrz 2020, 01:12 Mam pytanko.
Czy wykonując fazę wpływu na media w landach, w których w tej rundzie nie będzie wyborów , możemy zmienić zakrytą kartę opinii z tego landu ?
a jeśli tak to czy po wyborach również odkrywamy kolejną kartę opinii w tym landzie ?
Nie. Możesz zmieniać tylko te odkryte.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Die Macher (Karl-Heinz Schmiel) - nowa edycja 2019

Post autor: Uncle_Grga »

Dwa pytania odnośnie sondaży:

1. W fazie licytacji wystawiamy sondaże (na razie zakryte) dla wszystkich landów, następnie licytujemy kolejno (deklarujemy kwoty), następnie kolejno realizujemy wpłacając deklarację lub ponosimy konsekwencje błędnych deklaracji. Correct?

Graliśmy nieco inaczej, ale z ogólnego przekazu instrukcji płyną takie wnioski IMO

2. Sondaży mamy w grze 10. Co po ich zużyciu - przetasowujemy i tworzymy nową talię? Czy traktujemy jak karty polityków lub składek - raz zużyte wypadają z gry?

Graliśmy w tej drugiej interpretacji. W trzecim landzie skończyły nam się sondaże, więc zaprzestalismy fazy ich licytacji.

Pytanie czy słusznie?

Ps.

I jedna rzecz do upewnienia się bardziej niż pytanie (bo sprawa raczej z oczywistych, choć wprost tego w instrukcji nie znalazlem):

3. Na zakończenie do punktów zwycięstwa oprócz wskazanych w tekście (sekcja 07 strona 14):
Punktów za media,
Punktów za elektorat,
Punktów za pieniądze.

Dodajemy:
Sumę punktów z wszystkich landów (mandatów z karty landu za określoną ilość głosów).
Sumę punktów za zwycięstwa w poszczególnych landach ( owe 12, 10, 7 lub 5 W zależności od rozmiarów wygranego glosowania).

Poprawnie?
ODPOWIEDZ