Tainted Grail: Upadek Avalonu / The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Phate »

Pytam bo myślę nad kupnem skoro pierwsza fala dotarła w PL. Jednak dwie na trzy recenzję dostępne w necie w PL są raczej dość negatywne :/ Biję się więc z myślami czy na pierwszą taką drogą grę wybrać właśnie TG (niby na bgg jest w rankingu dość wysoko).
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: japanczyk »

Phate pisze: 16 lip 2020, 10:48 Pytam bo myślę nad kupnem skoro pierwsza fala dotarła w PL. Jednak dwie na trzy recenzję dostępne w necie w PL są raczej dość negatywne :/ Biję się więc z myślami czy na pierwszą taką drogą grę wybrać właśnie TG (niby na bgg jest w rankingu dość wysoko).
Pamietaj, ze polskie "opinie" były na podstawie prototypu - chyba nie ma zadnej recenzji finalnego produktu?
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: wirusman »

Gralutka recenzowala finalna wersje.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Phate »

No właśnie recenzja Gralutki jest jedną z tych dwóch raczej negatywnych (choć dała 8,5). A wy jak oceniacie, warto zainwestować (myślę, jeszcze nad Etherfields ale to będzie dopiero w przyszłym roku) ?
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: brazylianwisnia »

Phate pisze: 16 lip 2020, 10:48 Pytam bo myślę nad kupnem skoro pierwsza fala dotarła w PL. Jednak dwie na trzy recenzję dostępne w necie w PL są raczej dość negatywne :/ Biję się więc z myślami czy na pierwszą taką drogą grę wybrać właśnie TG (niby na bgg jest w rankingu dość wysoko).
Najlepiej samemu ocenic jakie mechanizmy lubisz i to wylapac z recenzji. Recenzje bym powiedział ze sa pozytywne a narzekania sa na rzeczy ktore dla niektórych wogole nie sa minusem a dla innych beda nie do przejscia. Historia jest swietna, walka duzo lepsza niz w wiekszosci podobnych gier bo jest wiecej strategii a nie tylko roll to resolve, eksploracja i odkrywanie zawartosci jest super. Pytanie czy lubisz euro zarzadzanie kosteczkami, zasobami i czy grind nie jest dla Ciebie problemem. Gdybym miał powiedziec w jednym zdaniu to TG to taki 7th continent w wersji RPG i zmieszany z euro.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: brazylianwisnia »

Phate pisze: 16 lip 2020, 10:57 No właśnie recenzja Gralutki jest jedną z tych dwóch raczej negatywnych (choć dała 8,5). A wy jak oceniacie, warto zainwestować (myślę, jeszcze nad Etherfields ale to będzie dopiero w przyszłym roku) ?
Etherfileds to bedzie petarda. Jak lubisz odkrywanie nowej zawartosci, rozwoj postaci i deckbuilding, mielenie kartami to moze byc to cos dla Ciebie. TG moim zdaniem tez jest świetny choc w pelna wersje jeszcze nie gralem.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Phate »

brazylianwisnia pisze: 16 lip 2020, 11:01
Najlepiej samemu ocenic jakie mechanizmy lubisz i to wylapac z recenzji. Recenzje bym powiedział ze sa pozytywne a narzekania sa na rzeczy ktore dla niektórych wogole nie sa minusem a dla innych beda nie do przejscia. Historia jest swietna, walka duzo lepsza niz w wiekszosci podobnych gier bo jest wiecej strategii a nie tylko roll to resolve, eksploracja i odkrywanie zawartosci jest super. Pytanie czy lubisz euro zarzadzanie kosteczkami, zasobami i czy grind nie jest dla Ciebie problemem. Gdybym miał powiedziec w jednym zdaniu to TG to taki 7th continent w wersji RPG i zmieszany z euro.
W The 7th Continent własnie nie grałem. Póki co z żoną (a to ona będzie głównym współgraczem) w kolekcji najbardziej lubimy HwA LCG / Posiadłość Szaleństwa i Władcę Pierścieni: Podróże przez Śródziemię. Wszystkie te tytuły uwielbiamy za rewelacyjną przygodę i historię ale nie wiem na ile to pokrywa się z przygodą w TG. Nie mają One niestety nic z euro zarządzania kosteczkami więc ciężko mi porównać.
Tej walki i negocjacji zbytnio po wideorecenzjach nie kapuje.

Btw. Gralutka zarzuciła jakiś BUG w chapter 7 przez który musieli oszukać żeby skończyć rozdział - ktoś coś wie na ten temat ?
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Paskuder »

Negatywna recenzja z oceną 8,5? :shock: Jakieś rozdwojenie jaźni? :?:
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: hadrian »

Paskuder pisze: 16 lip 2020, 12:20 Negatywna recenzja z oceną 8,5? :shock: Jakieś rozdwojenie jaźni? :?:
Czasem jak slucham recenzenta wymieniającego różne minusy to po przedstawionej ocenie mam wrażenie że max to 12 a nie 10 :D
Large Hadrian Collider
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Phate »

Też się zdziwiłem ale Gralutka piszę później poniżej, że to jest w sumie ocena jej partnera a nie jej - Ona się wstrzymuje do czasu rozegrania pozostałych dwóch kampanii z SG.

Wady które wymieniła trochę mnie niestety martwią tj.:
1) ten dziwny bug w chapter 7 przez który nie byli w stanie skończyć rozdziału i chciała wywalić grę w ogień.
2) późniejsze rozdziały gdzie wkradła się już na tyle monotonia, że brnęli mechaniczne do przodu byle tylko już skończyć kampanię.

A jak jest z tą walką/negocjacją ? Rzeczywiście jedna potyczka może trwać nawet 30 minut i być strasznie nużąca ?
tommyray
Posty: 1306
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: tommyray »

Phate pisze: 16 lip 2020, 12:35 Też się zdziwiłem ale Gralutka piszę później poniżej, że to jest w sumie ocena jej partnera a nie jej - Ona się wstrzymuje do czasu rozegrania pozostałych dwóch kampanii z SG.

Wady które wymieniła trochę mnie niestety martwią tj.:
1) ten dziwny bug w chapter 7 przez który nie byli w stanie skończyć rozdziału i chciała wywalić grę w ogień.
2) późniejsze rozdziały gdzie wkradła się już na tyle monotonia, że brnęli mechaniczne do przodu byle tylko już skończyć kampanię.

A jak jest z tą walką/negocjacją ? Rzeczywiście jedna potyczka może trwać nawet 30 minut i być strasznie nużąca ?
Pierwsze primo - grali w wersję angielską. Może i faktycznie bug - od tego mamy do pomocy FAQ oficjalne i BGG.
Drugie primo - może nie był to wcale bug, może fakt że nie doczytali czegoś, zapomnieli, nie zapisali sobie informacji o lokacji, nie wzięli pod uwagę jakiejś narracyjnie podanej istotnej wskazówki. Może pomylili się w mechanice. No nie wiadomo, brak szczegółów.
Co do monotonii - wiemy wszyscy, że to jest indywidualna sprawa, zależna i od charakteru osoby jak i częstotliwości rozgrywek - słowem jeden się wynudzi przy szachach jak mops inny będzie całe życie ciupał. Czyli - co ci po cudzej opinii jeśli... to nie twoja opinia ;)

Walka jest prosta - dokładasz karty z odpowiednimi kluczami wybierając zaledwie z 2-3 jakie masz na ręce w danym momencie. Jak ci się skończy deck złożony z tych nastu kart to koniec walki. 30 minut na walkę oznacza czytanie i myślenie nad każdą kartą 2 minuty... Coś jakby nie ten tego.

Polecam ściągnąć instrukcję z BGG i ocenić mechanizm zastosowany, po za tym na YT jest od groma filmów i warto obejrzeć jakiś tutorial.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: brazylianwisnia »

Troche upraszczasz ta walke bo wplyw maja traity, reakcje potwora, przedmioty, skille a w decku combosy wiec troche tych zaleznosci jest i nie zawsze moze byc prosto ale moim zdaniem walka to jeden z najlepszych elementow tej gry. No ale dla mnie walka w Gloomhaven jest najlepsza w tego typu grach. Co wazne w TG sytuacja jest policzalna wiec nie jest tak ze zawsze element losowy decyduje o wyniku.

W arkgam tez moze byc sporo optymalizacji, zarządzania zasobami i maintananceu wiec zalezy jak w to grasz. Jesli nie nuza Ciebie mechaniczne czynnosci i grind to powinno byc dobrze. Obejrz sobie pierwsze 2 rozdziały, zworc uwage na walke i na to ze cala gre będziesz musial troszczyc sie o najróżniejsze zasoby i sam ocen czy Ci to pasuje.

Tylko zwroc uwage czy to nie jest prototyp to co ogladasz.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Phate »

Właśnie nie chce oglądać zbytnio tych filmów z samą grą bo boję się Spoilerów fabularnych.

Co masz na myśli pisząc "Jeśli nie nużą Cię mechaniczne czynności..." ? Rozwiń i podaj przykład bo nie wiem o jaki dokładnie element gier chodzi.
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Lukić »

Hardkor pisze: 13 lip 2020, 13:08 No to jeszcze chwila i zaraz będzie milion postów, że ludzie dostali, recenzji, unboxingów i zdjęc.
Wykrakałeś! ;)
Obrazek
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
tommyray
Posty: 1306
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: tommyray »

Phate pisze: 16 lip 2020, 13:29 Właśnie nie chce oglądać zbytnio tych filmów z samą grą bo boję się Spoilerów fabularnych.
Są nagrania z tutorialu w którym polujesz na królika. Żadnego spojlerowania, tutorial za rączkę prowadzi i pokazuje co i jak mechanicznie wygląda. Niczego sobie zepsujesz.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: feniks_ciapek »

Tainted Grail i Podróże przez Śródziemie? To trochę jak porównanie dobrej, choć nieco momentami ciągnącej się książki fantasy z kiepskim filmem akcji. I nie, Podróże do literatury nie należą ;).
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: dawid »

Przyznam, że na początku też sięgnąłem po Podróże Przez Środziemie. Oczekiwałem fajnie opowiedzianej historii i możliwości delikatnej kontroli nad fabułą. Zawiodłem się srogo, sprzedałem WP i kupiłem TG i dostałem dokładnie to czego oczekiwałem.

Z drugiej strony 7C podobało mi się tylko grając pierwszą klątwe. Potem miałem wrażenie, że łażę bez żadnegu sensu a odkrywanie po raz drugi tego samego świata nie jara mnie w ogóle.

Oczywiście w TG denerwuje troche aktywacja tych menhirów. Denerwuje łażenie pół godziny żeby nazbierać zasoby na jakiegoś menhira. Mimo to cała historia jest opowiedziana kapitalnie.

Co do "buga" z Chaptera 7. Na oficjalnym FAQ pojawiła się korekta. Sam miałem ten problem, ale okazało się, że było to spowodowane tym, że we wcześniejszych chapterach nie zaznaczyłem jakiegoś statusu (z tego co pamiętam celowo, chciałem zwiedzać świat a w moim mniemaniu ten status właśnie skracał mi czas gry). Jak się okazało to dużo osób miało dokładnie taki sam problem a twórcy gry nie przewidzieli, że ludzie mogą czegoś nie zaznaczyć. (To było pół roku temu, więc możliwe, że nie do końca pamiętam, ale świta mi, że taka sytuacja właśnie miała miejsce).
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4473
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Hardkor »

Zakaz wrzucania fotek fotek gry dopóki nie dostanę własnej kopi!!! A tak serio to już jestem sflustrowany, xd jako grupowe będę obsłużony potem... Ciekawe co czują osoby, które wzięły jedna fala :lol:
Ostatnio zmieniony 16 lip 2020, 17:12 przez Hardkor, łącznie zmieniany 1 raz.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: addekk »

Ktoś w 2k20 bierze coś od AR na 1 fale xd? A dobra żartowałem przecież kampanii była zanim była cała akcja LOH i Nemesis 2 fala
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: DarkSide »

1. Gwoli upewnienia się: czy do postaci Niamh jest tylko Kafel Postaci (oczywiście również figurka i karty), a potem wetkniemy ów kafel do jednej z czterech Tacek?

2. Ciekawostka: wizerunki 4 postaci w spisie komponentów (str. 2) są lustrzanymi odbiciami otrzymanych fizycznie figurek :wink:

3. W Core Boksie jest na szczęście jedna głęboka wypraska i nie trzeba jak w Nemesisie trochę się szarpać, a przy podnoszeniu uważać by nie uszkodzić ścianek kartonowego pudełka.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: dawid »

1. Tak. Tacki są cztery
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4473
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Hardkor »

addekk pisze: 16 lip 2020, 14:58 Ktoś w 2k20 bierze coś od AR na 1 fale xd? A dobra żartowałem przecież kampanii była zanim była cała akcja LOH i Nemesis 2 fala
Patrząc na narzekania ludzi (na szczęście na zagranicznych grupach) ogromną liczbą osób xD
Ostatnio zmieniony 16 lip 2020, 17:11 przez Hardkor, łącznie zmieniany 1 raz.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: aeiou871 »

Hardkor pisze: 16 lip 2020, 15:20
addekk pisze: 16 lip 2020, 14:58

Ktoś w 2k20 bierze coś od AR na 1 fale xd? A dobra żartowałem przecież kampanii była zanim była cała akcja LOH i Nemesis 2 fala
Zakaz wrzucania fotek fotek gry dopóki nie dostanę własnej kopi!!! A tak serio to już jestem sflustrowahy, xd jako grupowe będę obsłużony potem... Ciekawe co czują osoby, które wzięły jedna fala :lol:
Patrząc na narzekania ludzi (na szczęście na zagranicznych grupach) ogromną ilość osób xD
offtop: błagam - 'sfrustrowany', 'liczba osób'

zeby nie bylo, że sam ot, ja też czekam, ale się nie frustruję, bo zawsze jest coś do ogrania
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Mixthoor »

Lukić pisze: 16 lip 2020, 13:38
Hardkor pisze: 13 lip 2020, 13:08 No to jeszcze chwila i zaraz będzie milion postów, że ludzie dostali, recenzji, unboxingów i zdjęc.
Wykrakałeś! ;)
Obrazek
Przecie on sam strzela postami, jak pociskami z karabinu. "Statek już jest tam, paczka już w magazynie, zaraz wysyłka, o rety, gdzie świeże gacie?, rety rety rety"... ;)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: brazylianwisnia »

Phate pisze: 16 lip 2020, 13:29 Właśnie nie chce oglądać zbytnio tych filmów z samą grą bo boję się Spoilerów fabularnych.

Co masz na myśli pisząc "Jeśli nie nużą Cię mechaniczne czynności..." ? Rozwiń i podaj przykład bo nie wiem o jaki dokładnie element gier chodzi.
Pierwsze 2 chaptery to malo spojlerow. W grze możesz tez podejmowac inne wybory, inna droge.
Mam na mysli przekladanie kosteczek na okraglo, kart i tak jak kolega napisal - 30min grindu by odblokowac sciezke dalej itd. Ciezko jest powiedzieć czy Ci beda przeszkadzac te sprawy, optymalizacja, grind. Dla mnie to nie sa wady i bardzo mi sie podobaja te elementy jak z euraska.
Dlatego polecam obejrzeć choc 2-3 godziny rozgrywki.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
ODPOWIEDZ