Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: mikeyoski »

Mam nadzieję, że tak właśnie będzie. Wrzuciłem do obserwowanych i czekam łaskawie plując sobie w brodę jak była za 20 ojro :-)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: rastula »

też kupiłem drożej nieco...ale co tam :)...


wczoraj pojawił się news na bgg co do dodatku , jak to mówi mój syn "wilidżerów dadzą" :D

We're currently finalizing the print files for the expansion and still plan to launch it in October/November this year.
I'll hopefully be able to upload the box art soon!

In the meantime, I can already share that it will be called the "Farmer's Market Expansion". It adds farming & trading to the core gameplay and features a bunch of unique objects that grant special abilities to players and make each game feel even more different from the last!
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: bdm »

mikeyoski pisze: 09 lip 2020, 15:21 Mam nadzieję, że tak właśnie będzie. Wrzuciłem do obserwowanych i czekam łaskawie plując sobie w brodę jak była za 20 ojro :-)
No 20 euro to już naprawdę dobra cena i nie ma co się nawet zastanawiać. Z drugiej ręki nie widziałem póki co nigdzie.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: bdm »

xtomashx pisze: 09 lip 2020, 09:54
bdm pisze: 21 maja 2020, 08:09
xtomashx pisze: 20 maja 2020, 23:47 Kupiłem na allegro egzemplarz ze zwrotu sklepowego. Brakuje 6 klocków więc poprosiłem sąsiada teścia żeby mi takie ładne przyciął. W sumie 60 zł to dobra inwestycja :)
Pomalowałeś te klocki w odpowiednich kolorach? :)
Za 60 zł warto było. Mnie mój egzemplarz kosztował znacznie więcej pieniędzy i nerwów. :D
Oczywiście :)

U nas gra też często wraca na stół i dzieciaki mnie leją 😁
Mnie też, ale gra z dzieciakami jest tak fajna, że miło jest dostawać po tyłku. :D
Majzownik
Posty: 162
Rejestracja: 06 sty 2020, 15:06
Has thanked: 29 times
Been thanked: 64 times

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: Majzownik »

Przetłumaczyłem instrukcję, ale nie dostałem póki co pozwolenia od Ravensburgera na wrzucenie jej na bgg. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to zapraszam do kontaktu przez PW, prześlę mailem (albo gdzieś w chmurę wrzucę).
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: MichalStajszczak »

Morgon pisze: 16 lis 2019, 20:37 A czy ktoś to u nas wyda po polsku?
Tak, polskie wydanie będzie prawdopodobnie we wrześniu
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: vinnichi »

MichalStajszczak pisze: 05 sie 2020, 22:01
Morgon pisze: 16 lis 2019, 20:37 A czy ktoś to u nas wyda po polsku?
Tak, polskie wydanie będzie prawdopodobnie we wrześniu
A kto ją wyda?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: MichalStajszczak »

vinnichi pisze: 05 sie 2020, 22:07
MichalStajszczak pisze: 05 sie 2020, 22:01
Morgon pisze: 16 lis 2019, 20:37 A czy ktoś to u nas wyda po polsku?
Tak, polskie wydanie będzie prawdopodobnie we wrześniu
A kto ją wyda?
Oczywiście Ravensburger. A dystrybutorem (do końca tego roku) będzie TM Toys.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: Jools »

A potrzebujemy polską wersję? Tzn gra jest w 100% niezależna językowo. Wystarczy instrukcję wydrukować (która nie jest długa).
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: rastula »

Jools pisze: 06 sie 2020, 09:08 A potrzebujemy polską wersję? Tzn gra jest w 100% niezależna językowo. Wystarczy instrukcję wydrukować (która nie jest długa).
tobie niepotrzebną, tysiacu dzieciaków, ktore znajdą grę w szerokiej dystrybucji (czuję że gra trafi do smykow czy auchanow) na pewno się przyda. tyle razy było tlumaczone że nie robi się przecież polskich edycji dla forumowiczów :).
Ostatnio zmieniony 06 sie 2020, 12:16 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: bogas »

Do tego gry nie ma w polskich sklepach, a nie każdy ma czas i ochotę kupować na niemieckim Amazonie. Dla mnie super wiadomość.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: mikeyoski »

Wszystko będzie zależało od polskiej ceny.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: MichalStajszczak »

mikeyoski pisze: 06 sie 2020, 18:32 Wszystko będzie zależało od polskiej ceny.
Przypuszczam, że to będzie 170-180 zł.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: bogas »

MichalStajszczak pisze: 06 sie 2020, 19:07
mikeyoski pisze: 06 sie 2020, 18:32 Wszystko będzie zależało od polskiej ceny.
Przypuszczam, że to będzie 170-180 zł.
Jeśli to SCD to luz. Jeśli po tyle w sklepach będzie, No to taniej wyjdzie na Amazonie i to sporo.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: mikeyoski »

MichalStajszczak pisze: 06 sie 2020, 19:07
mikeyoski pisze: 06 sie 2020, 18:32 Wszystko będzie zależało od polskiej ceny.
Przypuszczam, że to będzie 170-180 zł.
Oj to Amazon konkurencji mieć nie będzie. Szkoda, że polski rynek Ravensburger traktuje po macoszemu :-/
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: MichalStajszczak »

mikeyoski pisze: 06 sie 2020, 20:13 Oj to Amazon konkurencji mieć nie będzie.
Wśród użytkowników tego forum pewnie tak.
Ale większość klientów albo nie będzie wiedziała o tym, że na niemieckim Amazonie jest taniej albo po prostu będzie wolała kupić polskie wydanie w polskim sklepie.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: mikeyoski »

Jasne. Pod warunkiem, że TM Toys jakimś cudem ulokuje te grę na rynku. Co wcale nie jest takie pewne. A cena zrobi swoje. Bo jak piszesz, tanio nie będzie
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: MichalStajszczak »

mikeyoski pisze: 06 sie 2020, 22:08 Jasne. Pod warunkiem, że TM Toys jakimś cudem ulokuje te grę na rynku. Co wcale nie jest takie pewne. A cena zrobi swoje. Bo jak piszesz, tanio nie będzie
Nie rozumiem, dlaczego gra nie miała by być na rynku ulokowana. TM Toys współpracuje z wieloma sieciami i hurtowniami, więc na pewno gra do sprzedaży trafi. Chociaż nie ma pewności, czy nie skończy się to tak, jak w przypadku Broom Service.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1284
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 214 times

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: ShapooBah »

Tutaj jednak tematyka sprawi, że gra trafi do większej ilości osób. Rodzice rozpoznają markę, choćby z opowieści dzieci, więc im tego maincrafta kupią jako prezent świąteczny.

Broom service miało strasznie odrzucającą oprawę graficzną. Kojarzyła mi się ze starymi grami Ravensburga właśnie, do tego stopnia, że przez wiele miesięcy myślałem, że to jakaś reedycja starej, klasycznej gry.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: mikeyoski »

MichalStajszczak pisze: 06 sie 2020, 22:21
mikeyoski pisze: 06 sie 2020, 22:08 Jasne. Pod warunkiem, że TM Toys jakimś cudem ulokuje te grę na rynku. Co wcale nie jest takie pewne. A cena zrobi swoje. Bo jak piszesz, tanio nie będzie
Nie rozumiem, dlaczego gra nie miała by być na rynku ulokowana. TM Toys współpracuje z wieloma sieciami i hurtowniami, więc na pewno gra do sprzedaży trafi. Chociaż nie ma pewności, czy nie skończy się to tak, jak w przypadku Broom Service.
To, że trafi do hurtowni nic nie oznacza. Trzeba czymś zachęcić ludzi do kupowania, czyli ulokować ją na rynku. A to w przypadku Ravensburgera w Polsce wygląda różnie. Jedne produkty promują, a inne niekoniecznie. Wspomniany Broom Service to przykład spitolonego marketingu. Z drugiej strony mamy taki Labyrinth czy Gravitrax. Minecraft jest nośną marką, ale czy na tyle, że zachęcić do czegoś innego niż wersja elektroniczna? W dodatku za dość wysoką cenę (ja bym w życiu nie dał za nią tyle kasy - dlatego wybiorę Amazona i za tę stówkę ją zakupię) i niepewnością co do instrukcji (vide Broom Service, chociaż tam nawet angielska wersja była skopana) 😀 Czas pokaże i pewnie znając życie moje przewidywania będą dalekie od prawdy :-)
Yig
Posty: 70
Rejestracja: 21 paź 2016, 12:22
Been thanked: 1 time

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: Yig »

bdm pisze: 24 mar 2020, 20:38 Dobre odwzorowanie wersji komputerowej.
Generalnie bardzo polecam. Dla fanów Minecraft i planszówek pozycja obowiązkowa.
Właśnie to "dobre odwzorowanie wersji komputerowej" mnie martwi, bo moim zdaniem poza grafiką brak jakichkolwiek powiązań. Chyba nawet projektant w życiu nie odpalił gry na kompie, totalne nieporozumienie. Brak jakiegokolwiek craftingu, beznadziejny system walki, gra co najwyżej dla 5-latków.
Rav zawsze miał solidne wykonanie, ale z tematem to się raczej grubo minęli. Za tą kasę warto kupić coś innego, nie dajcie się naciągnąć na markę.
Majzownik
Posty: 162
Rejestracja: 06 sty 2020, 15:06
Has thanked: 29 times
Been thanked: 64 times

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: Majzownik »

Moim zdaniem ta gra nie jest próbuje być 'odwzorowaniem' cyfrowego minecrafta na planszy - w takiej kategorii faktycznie blado wypada.
Jednak patrząc na nią jako na lekkie rodzinne euro o tematyce minecraftowej - wtedy wygląda już całkiem nieźle. Zwłaszcza, że tematycznie jest bardzo mocno osadzona w minecraftowym świecie, a to ma ogromne znaczenie dla dzieciaków - które są przecież z założenia głównymi odbiorcami tego tytułu.

Mechanika gry nie jest skomplikowana, co turę można wykonać zaledwie dwie z pięciu akcji - co więcej, akcje te są bardzo 'minecraftowe' - odkrywanie świata, kopanie surowców, budowa, walka - faktycznie, brak tutaj craftingu, który zastąpiony został przez 'podnoszenie przedmiotów'. Mnie osobiście urzekł sposób zdobywania surowców w grze: dla każdego gracza który miał styczność z eurogrami jest czymś zupełnie normalnym, że surowce mają postać drewnianych kosteczek; każdy kto grał w minecraft wie, że surowce to takie bloki róznokolorowe które trzeba wykopać. Minecraft B&B łączy obie te koncepcje i daje nam 64 drewniane kostki surowców o wymiarze 20x20, które trzeba sobie 'wykopać' ze wspólnej puli.
Sposób naliczania punktów też przypadł mi do gustu. Jest na tyle elastyczny, że opisany w instrukcji 'wariant dla początkujących' naprawdę działa (zwłaszcza w połączeniu ze zwykłymi zasadami punktacji), dzięki czemu pięciolatek może spokojnie konkurować z ośmiolatkiem i dorosłymi. Poza tym, pozwala regulować tempo rozgrywki (od graczy zależy kiedy skończą się kolejne rundy), wynagradza też długofalowe planowanie - strategiczne rozmieszczenie budowli na planszy pozwala już od początku gry pracować na punkty zdobyte w ostatniej rundzie.
Walka z kolei stanowi dla początkujących graczy wstęp do deckbuildingu - jest losowa, ale losowość tę możemy redukować rozbudowując 'talię' swoich przedmiotów poprzez zdobywanie nowej broni.

Największym minusem gry jest w moim odczuciu jakość wykonania, którą oceniam na poziomie "średni". Plansze graczy są zbyt cienkie jak mój gust, tekturowe pionki na kolorowych podstawkach nie robią szału (twórcy wrzucili do pudła dwa "gołe" pionki i zachęcają do narysowania/przyklejenia własnych wzorów - ich niewielki rozmiar nie daje jednak pola do popisów artystycznych). Obawiam się, że żetony broni dość szybko się zużyją (trzeba je tasować przy każdej walce). No i nie ma planszy: stosy kafli, które tworzą świat gry układamy w kwadrat 4x4 (plus przedmioty po bokach), co daje dość dużą powierzchnię. Grając z dziećmi trzeba się liczyć z tym że będą niechcący te stosy szturchać i przesuwać - ułożenie wszystkiego na jakiejś planszy z zaznaczonymi polami usprawniłoby rozgrywkę zdecydowanie.

Podsumowując: Minecraft B&B kupiłem synowi w ciemno na ósme urodziny - to miał być prezent dla niego, a nie dla mnie, więc sama tematyka gry wystarczyła by skłonić mnie do zakupu. Spodziewałem się typowej gry na licencji, stworzonej na potrzeby rynku Smykowo/Empikowego - czyli czegoś na poziomie reskinu chińczyka, snake&ladders albo innego monopolu - i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Gra jest lekka i w ciekawy sposób nawiązuje tematycznie do minecrafta, a czas rozgrywki w sam raz na krótką popołudniową partyjkę w rodzinnym gronie. Stanowi też świetne wprowadzenie w świat gier euro (a nawet przy okazji deck builderów) i jest na tyle przyjemna, że w trakcie następnego wieczoru planszówkowego mam zamiar pokazać ją znajomym zanim rozłożymy coś gatunkowo cięższego.
Majzownik
Posty: 162
Rejestracja: 06 sty 2020, 15:06
Has thanked: 29 times
Been thanked: 64 times

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: Majzownik »

Dostałem zgodę na publikację tłumaczenia:

https://boardgamegeek.com/filepage/206343

Jeśli przy okazji czytania instrukcji zauważycie jakie błędy/nieścisłości to będę wdzięczny za kontakt, postaram się w miarę możliwości nanosić ewentualne poprawki na bieżąco.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: Jools »

bogas pisze: 06 sie 2020, 10:27 Do tego gry nie ma w polskich sklepach, a nie każdy ma czas i ochotę kupować na niemieckim Amazonie. Dla mnie super wiadomość.
Grę można kupić za spoko cenę 140 zł w Dragoneye.
Imio
Posty: 296
Rejestracja: 31 paź 2016, 19:45
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: Minecraft: Builders & Biomes (Ulrich Blum)

Post autor: Imio »

Jools pisze: 10 sie 2020, 11:02 Grę można kupić za spoko cenę 140 zł w Dragoneye.
Amazon.de
21.44€
Kupuje się dwa egzemplarze i przesyłka jest wtedy za darmo.
Podpis nieczynny. Najbliższy podpis powyżej lub w wątku obok.
ODPOWIEDZ